zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy sami decydowali na co pójdą pieniądze

2010-10-28, Autor: ww
Budżet partycypacyjny – pod tym skomplikowanym pojęciem kryje się możliwość wpływania małych grup mieszkańców na wydatkowanie publicznych pieniędzy. Być może ciekawy projekt zrealizowany w Orzepowicach i Boguszowicach jest pierwszym krokiem do budżetu partycypacyjnego w Rybniku.

Reklama

Lizbona, Paryż, Rzym, Londyn i Berlin to miasta, w których mieszkańcy sami decydują o części miejskiego budżetu. W rybnickich dzielnicach Orzepowice i Boguszowice Osiedle testowano podobne rozwiązania.

Rybnicki eksperyment z budżetem partycypacyjnym, bo tak nazywa się ta metoda, został przeprowadzony przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społeczny CRIS. – To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Ze względu na ograniczone środki wybraliśmy tylko dwie dzielnice, których mieszkańcy mogli zdecydować na co wydatkować 100 tysięcy złotych. To mogły być małe inwestycje, zajęcia edukacyjne lub wydarzenia - mówi Anna Pytlik z CRIS.


Kwoty, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy innych miast są różnej wielkości. W brazylijskiego Porto Alegree to całość budżetu inwestycyjnego. W przypadku miast europejskich to zwykle 1-2 procent. Sposób dzielenia pieniędzy miejskich jest prosty. Wszyscy zainteresowani dyskutują na zebraniach o inwestycjach, jakie powinny być zrealizowane w ich mieście. - W naszym projekcie wyglądało to podobnie z tą różnicą, że nie dysponowaliśmy pieniędzmi miejskimi tylko pozyskanymi w ramach tak zwanych funduszy norweskich – zaznacza Pytlik.


Po długich negocjacjach mieszkańcy Boguszowic Osiedla zdecydowali się stworzyć Multimedialne Centrum Integracji Młodzież (drugie w Polsce studio nagrań otwarte dla każdego), zorganizować dla dzieci festyn z okazji Dnia Dziecka, a dla młodzieży muzyczno-sportowy Festiwal Przeciw Bezczynności. Poza tym również dla dzieci powstała Szkoła Podwórkowa Pekinowo, a także promowana była książka jako wartość ponadczasowa. W Orzepowicach powstał plac zabaw dla dzieci, odbył się festyn integracyjny dla mieszkańców dzielnicy pod hasłem „Razem żegnamy lato”,  a także poprzez warsztaty i spotkania zadbano o edukację i integrację rodziców przedszkolaków.

 

Raport w sprawie rybnickiego projektu sporządził Dariusz Kraszewski – ekspert Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich z siedzibą Warszawie. Podkreśla, że w Polsce, w tym także w Rybniku, występują mechanizmy podobne do budżetu partycypacyjnego w rozumieniu europejskim.  Mowa na przykład o radach dzielnic. Tym, co jednak różni je od modeli budżetów partycypacyjnych, jest przejrzystość.

- Każdy proces dotyczący mieszkańców musi być przejrzysty, musi istnieć jasny przepływ informacji, jasne procedury i zasady. Nawet jeśli w Rybniku istnieje możliwość przekazywania przez rady dzielnicy wniosków do budżetu, to  jest to niewystarczające. Przeglądając  dokumenty (statut miasta, budżet, statuty obu dzielnic), w żadnym z ich nie natrafiłem na informację, w jaki sposób rady dzielnic mogą wpływać na proces decyzyjny i w jaki sposób mogą przekazywać swoje wnioski do budżetu. Nawet jeśli ten mechanizm funkcjonuje, to jednak nikt nie był w stanie odpowiedzieć  dokładnie w jaki sposób ta procedura się odbywa – ocenia Dariusz Kraszewski. - Problem polega na tym, że brak zasad i procedur powoduje to, że nawet jeśli ten mechanizm jest, jeśli pojawia się dobra wola, to jest to  ukryte, nikt z tego nie korzysta, mieszkańcy nie wiedzą jak mogą wziąć w tym udział. I to sprawia że, moim zdaniem, nie ma czegoś takiego, jak budżet partycypacyjny nieformalny w Rybniku – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~werkk 2010-10-28 07:01:35

  Wszystkie dzielnice maja prawo decydować same co jest niezbędne do zrobienia w ich dzielnicy i dlatego przy podziale budżetu powinno to być uwzględnione. obecnie dla Prezydenta Rybnik ma 3 dzielnice Śródmieście, Boguszowice i Chwałowice reszta się nie liczy.Statut dzielnic jest tak napisany że Rady Dzielnic nie maja wpływu co w ich dzielnicach się robi. To jest pierwsza sprawa jaka nowa Rada i Marek Krzakała jako prezydent muszą się zając.

  0 0
 • ~korniszon 2010-10-28 07:45:24

  A czemu Krząkała, może ktoś inny?

  0 0
 • ~werkk 2010-10-28 08:47:29

  Bo jedyny inny kandydat to A. Fudal a być 4 kadencje to przesada ja się w razie wygranej obawiam o losy miasta Marek Jedroska moim zdaniem ma doże szanse na posła i powinien kandydować ale na prezydenta Rybnika dopiero liczył się będzie za 4 lata Rybniczanie go na razie nie znają. Rudolf Kołodziejczyk nie ma żadnych szans nawet w wyborach do Rad Dzielnicy.

  0 0
 • ~Rodowity 2010-10-28 09:47:07

  Tak troche nie w czas z tym artykułem. Konferencja na ten temat odbyła sie 19 października a mamy 28 paź. Po za tym w artykule nie jest nic wspomniane na temat, że Multimedialne Centrum Integracji Młodzież, Dzien Dziecka, Szkoła Podwórkowa Pekinowo jest inicjatywa Stowarzyszenia 17-tka. To tak na marginesie dla redaktorów aby wiedzieli na następny raz o czym piszą.

  0 0
 • ~ 2010-10-28 12:28:25

  ~werkk przestań sie już ośmieszać na forum z tym fanatycznym popieraniem Krząkały, Rozumiem, że jako iż w Rybniku nie ma zakładu karnego o zaostrzonym rygorze to Krząkała straci bardzo duży elektorat który notorycznie popiera jego partię, ale to nie powód aby się zbłaźniać na forum. Pomyśl lepiej co Ty, jako człowiek możesz zrobić dla Rybnika i jego mieszkańców, skoncentruj się na czynach, najlepiej z dala od polityki. Popracuj trochę jako wolontariusz, albo stwórz jakąś organizacje która będzie pomagała za darmo ludziom, a wtedy ludzie na forum i w Rybniku, zaczną Cie szanować.

  0 0
 • ~Fiodore 2010-10-28 12:37:18

  werkk - jaki zaś nowy "Prezydent Krząkała"? Obudź się chopie, albo zrozum, że ten człowiek nie ma szans na wygraną.

  0 0
 • ~werkk 2010-10-28 13:52:17

  Tygrysek tak jak ja tak i każdy rybniczanin ma wybór aby prezydentem został jeden z 4 kandydatów wiece ich nie będzie bo lista zamknięta. ja zagłosuje na Marka Krzakałe bo takie mam prawo. uwierz mi ze nie jestem jedyna osoba mieszkającą od urodzenia w Rybniku która ta kandydaturę popiera, z twojego wpisu wynika że wszyscy głosujący na M. Krzakałe to źli Polacy tak mówi o tych co są przeciw PiS Twój idol. Wiec to Ty się ośmieszasz, a nie ja. Fiodore tego na razie nie wiemy kto ma szanse zostać Prezydentem Rybnika dowiemy się za 23 dni 16:08:00

  0 0
 • ~ 2010-10-28 15:48:41

  ~werkk mówiłem Ci, skończ z tym fanatyzmem, dla Ciebie każdy kto nie popiera Krząkały jest związany z PISem, porzuć to, bo jeszcze chwila a zaczniesz wszędzie widzieć krzyże. Zrób coś dla innych, a może zobaczysz coś wiecej niż czubek własnego nosa i swojego guru Krząkałe, który tak naprawde wogóle nie wie o Twoim istnieniu.

  0 0
 • ~werkk 2010-10-28 15:55:01

  Tygrysek i Wice vice-versa

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 517