zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy Paruszowca o słowach A. Gawędy: to kiełbasa wyborcza

2019-10-08, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mieszkańcy dzielnicy Paruszowiec-Piaski, którzy przysłuchiwali się dzisiaj oświadczeniu wiceministra Adama Gawędy nie mają złudzeń. Wg nich to kolejna odsłona kampanii wyborczej tego polityka. Co mówili?

Reklama

Ta informacja obiega właśnie Polskę. Dzisiaj przed południem wiceminister Adam Gawęda ogłosił, że nie ma zgody na eksploatację złoża Paruszowiec. Oznajmił też, że nie wyda koncesji spółce Bapro na otwarcie nowej kopalni >>Minister Gawęda: nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec. Nie da koncesji<<

Wszystkiemu przysłuchiwało się kilkunastu mieszkańców dzielnicy, którzy przyjęli słowa Adama Gawędy z niedowierzaniem.

- Wydaje mi się, że pan minister robi kampanię wyborczą, a przy okazji jesteśmy oskarżani, że to my jesteśmy stroną polityczną. Jeżeli pan minister jednak podjął decyzję, to mam nadzieję, że ma numer i konkretny dzień w dzienniku urzędowym i że będzie można ją zobaczyć. Będąc tym razem „adwokatem diabła” to pozwałbym pana ministra, po wkracza w proces decyzyjny. Wyprzedził RODŚGDOŚ i właściciwie odrzucił wniosek, którego nie ma. Pan minister próbuje nas przekabacić

- wyjaśnił Michał Mroszczak z „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec”.

Zgodził się z nim Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

- Mówienie takich rzeczy publicznie, że nie zostanie wydana koncesja to karygodne. Ja bym się nie odważył o tym mówić. Jest określony proces, system prawny. Pan minister z góry zakłada, że nie będzie koncesji. Zaburzony jest cały tok postępowania administracyjnego, bo jako urzędnik już sugeruje, by decyzja była negatywna. Gdyby specustawa została odrzucona, to byłbym spokojny. Dopóki istnieje, to jest zagrożenie

- dodał.

Z kolei Helena Szuleka, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Paruszowiec-Piaski chciała uświadomić ministra, że być może jest na „nie”, ale ktoś inny na jego stanowisku może być odmiennego zdania.

- Pan oświadcza tak, jakbyście byli już pewni wygranej w wyborach i po wyborach pan będzie na tym samym stanowisku. Jeżeli przyjdzie ktoś inny, podejmie inną decyzją, to co da panu ten briefing? Odwróci wszystko, co pan obiecał, a my będziemy w punkcie wyjścia

- tłumaczyła Helena Szuleka.

To czego ode mnie pani oczekuje?

- zapytał się Adam Gawęda.

- Że nie nie będzie specustawy

- rzucił Zdzisław Kuczma.

- Ta ustawa jest autorstwa posłów PiS i nie dotyka złóż na Śląsku

- zapewnił minister.

- Czy nie widzi pan, że ta specustawa zabija ducha samorządu? Jako samorządowcy nie mamy nic do gadania

- nie odpuszczała przewodnicząca rady dzielnicy.

- Ile razy można powtarzać jedną i tę samą rzecz? W ustawie jest zagwarantowany proces opiniowania przez jednostki samorzadowe

- odparł Adam Gawęda

- Ma pan nas za idiotów? Niech pan takich rzeczy nie opowiada! Jesteśmy ludźmi myślącami

- oburzyli się mieszkańcy.

- Nie mam na to wpływu, jeżeli ktoś cały czas chce zakwestionować, co oświadczam. Mam wpływ na podejmowane decyzje. Moja obecność miała doprowadzić do uspokojenia. Moje oświadczenie zamyka sprawę i mówimy tu o kontynuacji działań. Na tym etapie mogę oświadczyć, że jako minister jest jednoznaczne.

- zaznaczył minister.

A jak Wy uważacie? Czy oświadczenie Adama Gawędy zamyka sprawę z kopalnią Paruszowiec?

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Barakuda 2019-10-08 13:14:36

  Tak jest. Nie dajcie się nabrać cwaniakom z PiSu...

  95 59
 • ~sympatykrybnika 2019-10-08 13:20:03

  „złoże Paruszowiec pozostanie nietknięte, a mieszkańcy północnych dzielnic Rybnika nie muszą martwić się o eksploatację” jakie to przedwyborcze, za to DAJCIE GŁOS NA MNIE.
  A gdyby tak wiceminister energii - Adam Gawęda powiedział nam:
  „Na dzień dzisiejszy na razie dwóch posłów wycofało swoje poparcie dla poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. OBIECUJĘ WAM Rybniczanie, że jeszcze przed wyborami pozostali moi towarzysze partyjni WYCOFAJĄ SWOJE POPARCIE dla tego projekty”.

  43 20
 • ~Trop leminga 2019-10-08 13:20:55

  do barracuda um - typowa peowska manipulacja tytułem przed wyborami. Brawo tylko tak dalej, a 60 procent jest osiągalne. Ale jazgot komentarzy szkoły inowrocławskiej. Nie świruję i głosuję na PIS!

  45 90
 • ~kretek 2019-10-08 13:24:11

  winny się tłumaczy! czamu tego nie wycofiom i nie napiszom tak coby było blank jasne o kiere złoża chodzi?

  48 16
 • ~master4k 2019-10-08 13:25:13

  Jak mawiał Krecik "Oh, jo".

  1. "Ta ustawa jest autorstwa posłów PiS i nie dotyka złóż na Śląsku".

  Ta ustawa dotyczy całego terenu RP. Nie ma w niej wyłączeń regionalnych.

  2. "Ile razy można powtarzać jedną i tę samą rzecz? W ustawie jest zagwarantowany proces opiniowania przez jednostki samorządowe".

  Owszem jest, ale opinie są niewiążące. Innymi słowy minister może zrobić, co chce, a decyzja jest natychmiast wykonalna.

  @ Redakcja

  Może nie byłoby głupim pomysłem wkleić treść lub link do tekstu ustawy? Niech sobie ludzie przeczytają, jakie tam są zapisy. Czytać przecież (prawie) każdy potrafi.

  84 10
 • ~Bartek Malina 2019-10-08 14:34:10

  idiota a jego twarz wisi na skrzyżowaniu Kościuszki chrobrego na przeciw 1 LO Powstań Śląskich
  na pewno a potem okaże się że na opak żeś to zrobił że wybudujesz kopalnię ja to napiszę tu udowodnię to ! pożyjemy zobaczymy

  28 16
 • ~tf2 2019-10-08 15:08:18

  Zajmijcie sie lepiej realnymi a nie zmyslonymi problemami. Kilku dzialaczy PO sztucznie rozdmuchujacych ten temat przed wyborami jest żalosne i niewiarygodne.

  26 47
 • ~sympatykrybnika 2019-10-08 17:11:03

  ISTOTNA i WAŻNA PRZEDWYBORCZA informacja

  Pytanie – Jakie zmiany rząd PiS wprowadził w polskim górnictwie w trakcie mijającej kadencji Sejmu?

  Odpowiedz:
  Wydobycie węgla -25 %
  Koszt wydobycia +38 %
  Wydobycie na górnika -16%
  Import węgla + 58%
  Ceny węgla dla elektrociepłowni +34%
  Ceny węgla dla elektrowni +19%

  28 10
 • ~cenzuraus 2019-10-08 17:41:19

  Jeśli obietnice Pana Gawędy ktos nazywa "kiełbasa wyborczą,to WSZYSTKIE obietnice POKO można z czystym sumieniem nazwać "ściekiem lub ścierwem!!!"Bardziej FAŁSZYWEJ i OSZUKANCZEJ partii NIE ZNAJDZIECIE!!!Już nawet komuchy ich nazwali "Partia Oszustów"
  To się nazywa WIARYGODNOŚĆ wg. Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego O nie dotrzymywaniu obietnic wyborczych mówią osoby z rządu PlatformyObywatelskiej i PSLU Radosław Sikorski: „Dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać” Jacek Rostowski: „Obietnice polityczne wiążą tylko tych którzy w nie wierzą” Przed wyborami
  1)Przed wyborami Rząd Platformy Obywatelskiej i PSLU mówił że nie podniesie wieku emerytalnego a po wyborach pierwsze co zrobił Rząd Platformy Obywatelskiej i PSLU to podniósł wiek emerytalny.
  2) Przed wyborami Rząd Platformy Obywatelskiej i PSLU mówił że nie podniesie podatków a Rząd Platformy Obywatelskiej i PSLU w sposób bezprecedensowy podniósł podatki.
  3)Rząd Platformy Obywatelskiej i PSLU mówił że nie zabiorze pieniędzy z OFE a zabrał pieniądze z OFE.
  4 Donald Tusk mówił w tv, że jest świadomy tego, ze nie dotrzymał obietnic wyborczych, ale stwierdził, że to normalne: w czasie kampanii wyborczej obiecuje się ludziom wszystko, żeby wygrać. A po wygranej jest czas na refleksję i unikanie odpowiedzi na niewygodne pytania. I to właśnie realizował. Ani razu nie ustosunkował się do żadnego problemu, nie odpowiedział na żadne pytanie. Zawsze odwlekał i obiecywał, że za dwa tygodnie...I tu też nigdy nie dotrzymał słowa.

  21 31
 • ~Jan R. 2019-10-08 18:15:34

  Pan Gawęda widzi, że kanał Wisła-Odra nie zmydlił oczu mieszkańcom dzielnic nad kopalnią więc łapie się ostatniej deski ratunku i jeszcze raz próbuje zmydlić im oczy opowieściami, że ustawa może nas nie dotyczyć :-)) :-)). Boi się prawdopodobnie też,. że jego żona - wykwalifikowany fotograf może nie dostać mandatu senatora, przez co jego akcje u sadzoka z Żoliborza spadną.

  27 12
 • ~rosthost1 2019-10-09 04:37:20

  Helenka wie lepiej od ministra. No braci Rybnik. Dychac sie ru nie da ale Helenka wie lepiej. Koncesje wydaje minister a nie RODŚ, GDOŚ itp. Reszta opiniuje. Oj Helenka i paru innych trzeba trzymac ministra za slowo. Zapisac. A nie cwaniakowac.
  Koncesje wydaje minister!

  5 5
 • ~hub381 2019-10-09 10:34:27

  I znów tow.Gawęda ludkom BAJE opowiada,bo za parę dni wybory a kiełbasa wyborcza nie zjedzona,a SPECustawa uchwalona.Nawet czołowy poseł z Szczygłowic nie wiedział za czym zagłosował !
  Ale jaja kwadratowe.Ciemny lud wszystko kupi.

  7 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 462