zamknij

Wiadomości

Między Suminą a Nędzą pojawiły się nowe perony

2019-05-31, Autor: bf

W Suminie, Górkach Śląskich, Szymocicach i Nędzy Wieś pasażerowie chodzą już po nowych peronach. Są wyższe i zapewniają wygodne wejście do pociągów.

Reklama

Dobiega końca inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. od Chybia przez Żory, Rybnik do Nędzy / Turza o wartości 370 mln złotych. Przypomnijmy, że założeniem było skrócenie podróży m.in. z Żor do Rybnika.

Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK informuje, że od 28 maja, podróżni korzystają z nowych peronów na linii Chybie – Nędza od Suminy do Nędzy Wieś. - Codziennie zatrzymuje się przy nich około 20 pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniły wygodne wejścia do pociągów na stacji Sumina oraz na przystankach Górki Śląskie, Szymocice i Nędza Wieś. Perony zostały podwyższone, aby podróżni mogli łatwiej wsiadać i wysiadać z pociągu – wyjaśnia.

Obiekty dostosowano także do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Powierzchnia peronów jest antypoślizgowa i wyposażona w ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą. - Na peronach zamontowano nowe oświetlenie, nagłośnienie, tablice informacyjne. Pasażerowie korzystają także z nowych peronów na stacjach i przystankach w Żorach, Szczejkowicach, Rybniku Gotartowicach, Rybniku Piaskach oraz w Rybniku – przypomina Katarzyna Głowacka.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Sape Xls 2019-05-31 12:39:49

  Zawsze pewne Polskie miejscowości bawią :)
  Gdzie mieszkasz:
  W Nędzy
  W Zgonie
  W Żabie
  W Złym Mięsie
  W Hiszpanii
  W Nowych Laskach
  W Wińsku
  W Budzie Ruskiej
  W Suczkach
  W Piekle
  W Zimnej Wódce
  Ktoś zna jeszcze inne ciekawe? ;)

  20 9
 • ~Mariusz Niżyniec 2019-05-31 13:12:02

  Nowy peron w Suminie to nieporozumienie. Został skrócony w stosunku do poprzedniego, na dodatek skrócili go nie z tego końca co powinni. Projekt robił ktoś, kto w ogóle nie sprawdził wcześniej jak to na gruncie wygląda. No i klimatyczne zadaszenie zlikwidowano, w zamian postawiono kiczowatą wiatę rodem z przystanku tramwajowego.

  12 20
 • ~master4k 2019-05-31 13:41:26

  Bez sensu te wszystkie remonty. Wyraźnie słyszałem, że Pan prezes przywróci siatkę połączeń PKS i ja mu wieżę. A nawet dwie.

  13 34
 • ~Arteks 2019-05-31 15:24:46

  @Mariusz - akurat te wiaty jakie zamontowano w Suminie wreszcie niosą jakąś dozę solidności i większej przydatności dla pasażerów. Nie są tak tandetne jak te "autobusowe" montowane jeszcze kilka lat temu np. przy okazji remontu na Rybnik-Chałupki. Jednak PKP PLK się uczy na swoich błędach i medialnej krytyce, a także krytykowanej słabej funkcjonalności. Natomiast odnośnie tej przedwojennej drewnianej z Suminy to mieliśmy tam do czynienia z bardzo ciekawą "celną" wiatą, jedyną takiego rodzaju na Górnym Śląsku. W każdym innym regionie taka wiata byłaby uratowana, wpisana do rejestru zabytków, a przez PKP PLK wyremontowana, tak jak np. wiaty na Dolnym Śląsku. Ale wiesz czemu do tego nie doszło? Bo u nas mieszka ciemnogród któremu jest wszystko jedno. Kto by z takiej gminy Lyski zainteresował się jakąś wiatą?! Jakby to była wiata przy kościele i to blisko Urzędu Gminy to może jeszcze by ktoś zwrócił uwagę... ale na dworcu kilka kilometrów od Lysek? Za daleko. Wiaty drewnianej bardzo szkoda. Była pamiątką po stacji granicznej Sumina. ;[

  24 7
 • ~Piotr Czaja 2019-05-31 17:03:01

  kaczorki wies w powiecie zamojskim-ciekawe czy beda stawiac pomniki?

  5 14
 • ~Piotr Czaja 2019-05-31 18:32:54

  stawiac pomniki w kazdej wsi w kazdym siole przy kaplicy przy stodole nawet obok obory powinny stac dwa kaczory

  7 18
 • ~PawelE39 2019-05-31 22:31:19

  Arteks dokladnie tak jak u ciebie w " metropolii", im dalej od centrum tym wieksza zlewka na dzielnice. I synku nie zabieraj glosu na tematy o ktorych nie masz pojecia. Guzik wiesz o mieszkancach gminy Lyski i historii tutejszych okolic.

  9 8
 • ~Arteks 2019-05-31 22:49:27

  @PawelE39 - podobno nie chcesz ze mną dyskutować, a bez wpisu w moją stronę nie potrafisz żyć. ;) Jeśli mieszkasz w tych stronach to przyznaj, że szkoda pozbywać się obiektów z których np. taka Sumina mogłaby być sławna. Drewniana wiata celna to jeden z nielicznych zabytków po dawnej stacji granicznych na Górnym Śląsku. W Rybniku poziom świadomości historii jest chyba większy skoro chociażby niedawno mieszkańcy nie pozwolili zlikwidować inwestorowi schronów bojowych z podobnej epoki co drewniana wiata celna w Suminie. Inwestor musiał je... przesunąć tak aby zrealizować inwestycję, a nie zlikwidować. Uczcie się od mieszczuchów i nie popełniajcie tych samym błędów. Jakby taka wiata była w Rybniku - na pewno nie pozwolilibyśmy sobie jej sprzątnąć przez PKP.

  12 9
 • ~ 2019-06-01 08:01:24

  Afera Peronowa pojawiła się 2015 r Jak nasi koledzy ( sojusznicy ) z USA nie potrafili się przebić z ciężkim taborem . Reszta to ściema :)

  9 4
 • ~tf2 2019-06-01 12:19:22

  Sape Xls, ja znam! W Rybniku. Ludzie mnie zawsze pytali czy tu ryby mieszkają.
  Wracając do tematu - nareszcie kolej się rozwija. Widać nowe połączenia, sensowne inwestycje. Bez cywilizowanych stacji kolejowych nawet przepłacony, propagandowy tuskobus - pendolino, obsługujący cztery miasta na krzyż, nie poprawiał w żaden sposób jakości podróżowania i nie zmienił oblicza upadającej kolei

  8 3
 • ~orient 2019-06-01 19:43:43

  No rzeczywiście nowocześnie. Wysokie perony to kiedyś były tylko w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu, a teraz nawet w Suminie. Chyba to są standardy unijne czyli czasami tej unii coś zawdzięczamy. @tf2 to z kim ty się zadajesz? To w Krakowie wszyscy kraczą? Zmień znajomych - dla swojego dobra. Sape Xls zadał sobie trud wynalezienia naprawdę kuriozalnych i zabawnych nazw. Ale polew musiał być w szkole gdzieś w Opolu jak ktoś był z... Zimnej Wódki. Ja dołożę coś od siebie. Koło Częstochowy jest miejscowość Szczekaczka, a koło Orzesza koło siebie leżą Zawiść, Zazdrość i Zgon. Z naszej okolicy trochę bawią nazwy Szczerbice, Szczejkowice, Kobyla i Jejkowice. W Rybniku dzielnicą o fatalnej nazwie są Stodoły.

  4 3
 • ~ 2019-06-02 19:16:31

  Rybnik com: dziś zwiedzałem Niedobczyce , Rydułtowy . Dlaczego perony niewyremontowane ? Łuków , Sumina Wieś ? . Abrams na taborze się nie zmieści w tunelu Rydułtowski :)

  2 1
 • ~obserwathor 2019-06-02 22:51:23

  apropo ciekawych nazw dorzucę i ja kilka:
  Piekło, występuje w kilku miejscach, ciekawie brzmi wyrażenie parafia czy kościół w Piekle :)
  Niemyje Ząbki
  Mała Wieś Przy Drodze
  Trzy Chałupy
  Besiekiery, w pobliżu jest też Rybnik :)

  przechodząc jednak do meritum, wszystko fajnie i nowocześnie, nowe stacje i przystanki (nieważne, że wszystkie wyglądają tak samo, takie czasy), nowoczesny lub głęboko zmodernizowany tabor (przynajmniej w jeżdżących u nas Kolejach Śląskich), szkoda tylko że w podejściu Intercity traktowani jesteśmy jako zaścianek, bo dowiedziałem się niedawno, że m.in. bezpośredni letni pociąg do Łeby i Helu zestawiony będzie jak w poprzednim roku z "czeskich trupów", dla niewtajemniczonych Intercity cierpiąc na braki taboru wynajmuje od czeskiego przewoźnika najstarsze, nieremontowae i nemodernizowane wagony, w których komfort podróży znacznie odbiega od spotykanych obecnie standardów, przenosząc nas do klimatu lat 80, w taki sposób nie przyciągnie pasażerów utwierdzając ich jedynie w przekonaniu o wyższości własnego samochodu nad pociągiem

  3 0
 • ~Arteks 2019-06-03 11:39:39

  @adamczykhenryk - bo remontowano linię Chybie-Żory-Rybnik-Nędza, a opisywane przez ciebie przystanki i stacje leżą na innych liniach, które pewnie też w przyszłości doczekają się remontu. Tak samo jak w drogowych - niektóre są po remoncie np. Raciborska w Rybniku, ale w Rydułtowach i dalej aż do Raciborza droga jest w kiepskim stanie i oczekuje na remont. @obserwathor - kiedyś byliśmy traktowani jak zaścianek. Dzisiaj mamy więcej pociągów międzynarodowych niż Wrocław. 4 pary pociągów do Warszawy, pociągi do Poznania, Krakowa, Wrocławia, a w sezonie do wielu kurortów nad morzem czy Zakopanego. W zeszłym roku jechałem do Łeby tymi czeskimi wagonami i wcale nie czułem się jakbym jechał jakimiś "trupami". Owszem klimat minionej epoki ale czysto, miękko, można było otworzyć okna. No i przedziały - czego czasami nie ma w wagonach po remoncie. A jeśli ktoś tym pociągiem pojedzie z Gdańska do Bohumina to znaczy, że Gdańsk też jest traktowany jako zaścianek? Najpierw pomyśl, a potem coś napisz. ;)

  1 2
 • ~obserwathor 2019-06-03 12:27:12

  "W zeszłym roku jechałem do Łeby tymi czeskimi wagonami i wcale nie czułem się jakbym jechał jakimiś "trupami". każdy ma swoje postrzeganie współczesnych standardów
  " Owszem klimat minionej epoki ale czysto, miękko, można było otworzyć okna. " to gratuluję, u mnie czystość odbiegała od norm (i nie był to brud po całonocnym kursie), otwarcie okna - super bajer, szczególnie że w tych wagonach nie ma klimatyzacji, a nawet w jeżdżących w KŚ zmodernizowanych EN57AKŚ istnienie klimatyzacji nie wyklucza możliwości otwierania okien
  "No i przedziały - czego czasami nie ma w wagonach po remoncie." a czasami są, często 6 miejsc w przedziale , nawet w TLK, a tu niestety 8
  "A jeśli ktoś tym pociągiem pojedzie z Gdańska do Bohumina to znaczy, że Gdańsk też jest traktowany jako zaścianek?" akurat ten kierunek to relacja powrotna
  " Najpierw pomyśl, a potem coś napisz. ;)" idealnie pasuje do Twojej wypowiedzi,
  dlatego z mojej strony EOT

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3528