zamknij

Wiadomości

Miasto weźmie kolejne 53 mln pożyczki. Dlaczego?

2020-02-14, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Opozycyjny radny Karol Szymura grzmi – miasto chce zadłużyć się o kolejne 53 mln złotych. - Kolejny prezydent będzie musiał ciągle spłacać pomysły dzisiejszego włodarza. To nieodpowiedzialne i krótkowzroczne – pisze. Co na to magistrat? Dlaczego miasto chce zaciągnąć tak wysoki kredyt?

Reklama

Radny: to nieodpowiedzialne

W czwartek 20 lutego rozpocznie się kolejna sesja Rady Miasta Rybnika. Jest już znany porządek obrad, znane są też zagadnienia nad którymi pochylą się radni.

Jeden z punktów sesji wzburzył radnego PiS – Karola Szymurę. Chodzi o zaciągnięcie długoterminowego kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

- Prezydent Miasta chce, żeby radni na najbliższej sesji podjęli uchwałę o zwiększeniu kredytu o kolejne 53 mln zł, co zwiększy zadłużenie miasta do 320 mln zł! Jestem przeciwny ciągłemu zadłużaniu miasta, kolejny prezydent będzie musiał ciągle spłacać pomysły dzisiejszego włodarza. To nieodpowiedzialne i krótkowzroczne – grzmi.

Zdaniem radnego, dzisiejsze zadłużanie miasta, to w konsekwencji blokowanie swojego następcy.

- Ponadto nadwyżka operacyjna zmniejsza się o 1,3 mln zł, co to oznacza? Pogłębia się kryzys budżetowy i wydatkuje coraz to więcej mimo, że nie ma pieniędzy – dodaje Karol Szymura.

To nie jest nowy kredyt

Mamy komentarz rybnickiego magistratu. Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku podkreśla, że decyzję o kształcie budżetu miasta i jego wieloletniej prognozy finansowej podejmowali już wcześniej sami radni.

- W budżecie na 2020 rok Rada Miasta, na sesji 13 grudnia 2019 roku, zdecydowała o zaciągnięciu nowych kredytów i pożyczek w kwocie 132,7 mln zł. Dyskusja na ten temat mogłaby się odbyć na etapie uchwały budżetowej, to co dzieje się na najbliższej sesji jest tylko konsekwencją uchwały budżetowej, to nie jest nowy kredyt – zauważa Agnieszka Skupień.

Jak dodaje, w wieloletniej prognozie finansowej jest wyraźny zapis, że wybór najkorzystniejszych źródeł finansowania (emisja obligacji, pożyczka, kredyt) zależeć będzie od aktualnych warunków na rynkach finansowych.

- Obecnie najkorzystniejszym źródłem finansowania jest kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i udało się, w ramach obowiązującej umowy (267 mln zł), zwiększyć limit o 53,4 mln zł (łącznie w latach 2017-2020 do kwoty 320,4 mln zł; aktualne zadłużenie z tego tytułu wynosi 243 mln zł) – wyjaśnia rzecznik magistratu.

Jak się dowiadujemy, kredyt, który zostanie zaciągnięty, przeznaczony jest na realizację wielu inwestycji, priorytetów przyjętych w budżecie – przez Radę Miasta, które będą służyć mieszkańcom. np. rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy, Szpitala Juliusz, termomodernizacji i wymiany ogrzewania w obiektach miejskich, budowy mieszkań komunalnych, rozwoju bulwarów nad Nacyną

Co z zmniejszającą się nadwyżką operacyjną? Agnieszka Skupień tłumaczy, że jest to związane ze stopniowym rozliczaniem roku poprzedniego, co jest procesem naturalnym i przewidzianym przy konstruowaniu budżetu - jej obniżenie nastąpi prawdopodobnie jeszcze w marcu br.

- Przy dalszej realizacji budżetu jej poziom powinien wzrastać, ale to jest przede wszystkim uzależnione od realizacji dochodów w dużej części niezależnej od Miasta – wysokości udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych, prognozowanych przez Ministra Finansów – słyszymy.

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 239

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (50):
 • ~arkussinus 2020-02-14 13:44:18

  panie arteks...ogarniasz pan te liczby??? zwłaszcza w mieście zwanym wyłącznie przez pana "krainą mlekiem i miodem płynącą"....i proszę znowu nie wyżebrać blokady mojego konta, bo za poprzednie moje uwagi o długach Rybnika....udało się panu

 • ~Arteks 2020-02-14 14:00:32

  @arkussinus - kolejny psychofan żyjący ciągłymi pretensjami, objekcjami i zaczepkami wobec mojej osoby. ;P Jestem stale zadowolony z finansowej sytuacji Rybnika - nic tu się nie zmienia - dochody w wysokości miliarda zł wstydu nie robią. :) A co do pożyczek to czemu ich nie brać na jakieś konkretne inwestycje? Tak samo robili Makosz czy Fudali. A w okolicznych Żorach (rządzonych w koalicji z PiS) prawie na każdym posiedzeniu miasta jest brana pożyczka - i to mimo, że tam nie ma od lat żadnych większych inwestycji. I mimo, że jesienią RIO zwróciła uwagę na przekraczanie przez Żory limitów pożyczkowych! A u nas chcemy przywrócić funkcje tak wielkim ale i jednocześnie zniszczonym obiektom jak d. kopalnia czy d. szpital. Realizujemy też jako jedyny samorząd na Śląsku - tak dużą inwestycję w postaci nowej obwodnicy miasta. A jak we wczorajszym artykule pisało - parlamentarzyści PiS z Rybnika którzy mogliby wpisać II etap obwodnicy wpisując go do planu rządowego - tego nie robią... Innym buduje to rząd, a my musimy sami - a potem ty kwestionujesz naszą sytuację finansową. Bo nie tylko w sprawach finansowych jesteś dyletantem i pieniaczem.

 • ~x.treme 2020-02-14 14:08:33

  Jestem załamany tym naszym miastem.

 • ~DobryK 2020-02-14 14:08:48

  na nikomu niepotrzebną rewitalizację skweru między pocztą a urzędem która mogła zaczekać - są pieniądze, na trzy dodatkowe nieoznakowane radiowozy dla policji - są pieniądze, 10 tysięcy (co to jest dla miasta 10 tysięcy? XD) na ozdobę którą chcą mieszkancy - pieniędzy nie ma, a teraz kolejny kredyt na coś co może zaczekać! hurra! wszyscy się z tego powodu cieszą i radują bo to odmieni sposób w jaki żyjemy w mieście.

 • ~Piotr Czaja 2020-02-14 14:14:39

  Wszytkie wymienione przez Panią rzecznik inwestycje nigdy się nie spłacą.Chyba że jakiś "urzędnik"magistratu wymyśli bramki przy bulwarze nad Nacyną i trzeba będzie płacić przejściowkę.To samo dotyczy innych "inwestycji".Inwestuje się w coś co w krótkim czasie zwróci zainwestowany kapitał.Zainwestowano pieniądze na piaskownicę przy UM,potem trzeba było posprzątać ten bajzel.Ile jeszcze głupot mogą wymyślić urzędnicy UM.Ich nie trafne?czytaj poronione" pomysły zbyt drogo kosztują.

 • ~Arteks 2020-02-14 14:14:41

  Ciekaw jestem co radni PiS z Rybnika (w tym krytykujący zadłużanie się radny Szymura) robią w kierunku aby pomóc swojemu miastu? Jakie macie alternatywne propozycje? Czy odpowiada wam, że samorząd przykładowo Wielunia lub Ostrołęki nie musi się martwić o zdobywanie funduszy i budowę obwodnic bo wykona to w zamian za nich państwo wraz ze swoimi instutycjami. Czy rozmawiacie o problemach Rybnika i braku państwowych inwestycji z parlamentarzystami, a szczególnie tymi z PiS którzy mogą wpisywać różne lokalne inwestycje do inwestycji centralnych? A jeśli tak to jaki jest powód, że nie nie ma żadnych efektów? Czy nasi parlamentarzyści są słabsi od innych - czy za mało zaangażowani?

 • ~Arteks 2020-02-14 14:19:04

  @DobryK - akurat upiększanie miasta to obowiązek, a nie łaska ze strony tych którzy rządzą. Natomiast zakupy radiowozów to rzeczywiście wyręczanie budżetu państwa i błąd ze strony Kuczery. Co może zaczekać? Szpital który stoi pusty i straszy okolicę od 20 lat, a z roku na roku jego remont musiałby być co raz droższy? Nie... to trzeba zrobić. A niestety koszty materiałów i robocizny są niezwykle wysokie - szczególnie jeśli chodzi o obiekty stare. Każdy fachowiec powie, że taniej jest coś wybudować nowego niż remontować obiekt zabytkowy. No ale przecież takie reprezentacyjne "widokówkowe" gmachy potem po remontach cieszą oko i mogą w jakiś sposób być na nowo wykorzystane zamiast straszyć pustymi pomieszczeniami.

 • ~Fiodore 2020-02-14 14:20:27

  Panie Prezydencie proszę podać się do dymisji, bo za chwilę wywiozą Pana na taczce jak tak dalej będziesz Pan zarządzał miastem, wbrew woli mieszkańców psuje Pan to miasto. Tak ludzie o Was właśnie myślą.

 • ~Fiodore 2020-02-14 14:29:36

  Tak w ogóle świetny pomysł - powiększać zadłużenie miasta nie mając jednocześnie planów w jaki sposób spłacić ten dług. Czas ucieka, odsetki rosną, ale to już nie jest problem tej władzy. Martwić o to będzie się następna ekipa, ponieważ obecnej już obywatele nie wybiorą.
  Zastanawiam się tylko dlaczego firma budująca drogę DGRP ciągle pracuje na placu budowy, pomimo zapewnień Urzędu Miasta, że teraz już trwają odbiory, a nie prace budowlane? To jak to w końcu jest, kto zgodził się na przedłużenie terminu oddania inwestycji z 31 sierpnia 2019 na marzec 2020?

 • ~ 2020-02-14 14:53:21

  ktoś jednak głosował na tą władzę, "obojętnie kto, byle nie z PiS" tak brzmiała motywacja wielu wyborców, dlatego mamy to co chciała większość, miernotę bez pomysłu na kierowanie miastem, ale za to z jedynie słusznej opcji,
  niestety za obecny stan podziękujmy sobie nawzajem, pomysły władz "piękne" otoczenie Hoymu, Juliusza, czy budowane mieszkania komunalne rozdawane później wybranym, które po czasie będą mogli wykupić za ułamek wartości będą spłacać jeszcze nasze wnuki

 • ~Lateks 2020-02-14 15:00:10

  Dziwny ten artykuł, dziwne komentarze, widać że Polacy nie mają pojęcia o ekonomii. Ja bym nigdy nie wziął kredytu gdym nie musiał.
  Z drugiej strony każdy kto bierze kredyt liczy koszty kredytu. I to w sumie nie ważne ile nas kredyt łącznie będzie kosztować ale ile kosztuje miesięcznie czy rocznie posiadanie takiego obciążenia. Więc mam prośbę do redakcji do władz miasta, do radnego Karola. Jakie obciążenie płaci miasto za swoje pożyczki i kredyty?
  Ile wynosi tzw. RRSO tego kredytu dla miasta? Czy miasto spłaca swoje zadłużenie czy może jest wręcz odwrotnie? Nigdzie nie jest podane ile to nas mieszkańców kosztuje?
  Nie wiem czy to jest 1 mln czy może 20mln zł rocznie? Pomyślmy ile by tańsze były podatki w mieście albo woda albo jeszcze coś innego...?
  Dziwi mnie że ktoś się chwali że miasto wydaje 1mld zł rocznie? To są pieniądze mieszkańców naszego miasta. Gdyby każdy obywatel miał tego świadomość że płaci 7500zł rocznie albo inaczej że rodzina pięcio osobowa wydaje 37500zł tylko po to żeby kilka razy układać kostkę na placu wolności albo powstanców to by się zmieniło myślenie o wydatkach miasta.

 • ~adamus85 2020-02-14 15:58:14

  Super za kasę podatnika baluj. Branie kredytów na pseudo inwestycje, które spowodują jeszcze większe wydatki miasta jest totalną głupotą. Czy jak nie masz pieniędzy, Twój dom się sypie i dach cieknie to Ty bierzesz pożyczkę i kupujesz samochód, który generuje Ci dodatkowe koszty. Każdy normalny człowiek nie zrobi, ale to co na poziomie jednostki wydaje się nam wariactwem, to na poziomie samorządu czy rządu uznajemy je za jak najbardziej w porządku. Powinien być zakaz zaciągania nowych kredytów i uchwalanie budżetów z deficytem. Obniżenie podatków, albo przynajmniej ich nie podnoszenie na pewno zachęci bardziej ludzi do zamieszkania w Rybniku niż nowy deptak, czy inne psuedourbanistyczne g*****. Ale jak Pan taki kram.

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2020-02-14 16:09:29

  Kolejne zepsucie drogi z przekształceniem na ścieżkę rowerową dla dwóch rowerzystów na tydzień?

 • ~Shark73 2020-02-14 16:15:29

  Radny Szymura niech lepiej zapyta swoich mocodawców z Nowogrodzkiej dlaczego samorządom brakuje środków. Neobolszewicka strategia ma doprowadzić do tego ,aby wykończyć samorządy i wrócić do sterowania centralnego .
  Wszystkim będzie rządził Komitet Centralny PiS, wtedy będzie dobrze, c'nie?

 • ~adamczykhenryk1 2020-02-14 16:16:48

  PWiK Rybnik będą sprzedane :)

  55 9
 • ~tomek325i 2020-02-14 16:25:16

  Szkoda ze Pan radny Szymura nie zauważył o ile obniżyły się wpływy do miasta z rządu w którym to jego partia przoduje i jak bardzo wzrosły wydatki miasta chociażby za prąd...

  44 93
 • ~Dawid Dziwoki 2020-02-14 16:32:26

  Ta pożyczka pewnie jest wzięta na systemowe rozwiązana w celu poprawy jakości powietrza. Będą
  nowe rurociągi z ciepłowni i elektrowni, będzie gazyfikacja, dofinansowania do termomodernizacji i wymiany pieców. No bo jaki może być inny palący problem zadłużenia miasta? Chyba nie na kolejne próżności, zachcianki prezydenta i świecidełka. Wkońcu ten kredyt będą spłacać nasze dzieci, a my wtedy będziemy Arteks wąchać kwiatki od spodu. No ale jeśli to ma być dla naszego potomstwa, aby wychowali się w czystym środowisku to ja ten kredyt popieram.

  71 11
 • ~Dawid Dziwoki 2020-02-14 16:33:57

  Mógłby ktoś wyjaśnić po co cały czas droga Pszczyna- Racibórz jest oświetlona jeśli nikt po niej nie jeździ?

  136 4
 • ~tf2 2020-02-14 16:44:42

  Chciałbym tylko doprecyzować, że komentujący dają minus pod artykułem nie dlatego, że "oceniają publikację" negatywnie . Publikacja jest świetna, jest odwalaniem roboty za UM w kwestii informowania rybniczan o zadłużeniu w jakie bezmyślnie wpędzają nas samorządowcy.

  65 10
 • ~Bernard Jona 2020-02-14 16:55:50

  Będzie ciekawie oglądać najbliższą sesję rady miasta. Może przewodniczący RM znowu na kogoś bezczelnie "naskoczy"?

  71 6
 • ~artefaks 2020-02-14 17:54:21

  Problem nie leży w tym że się bierze kredyt. Problem jest w jego wykorzystaniu.Gdyby środki wykorzystano dla uzyskania w przyszłości dochodu i stworzenia miejsc pracy byłoby ok. Ale buduje się rzeczy które będą w przyszłości wymagały nakładów na ich utrzymanie. Może jednak jest potrzebny wkład własny do uzyskania dofinansowania ? To zmieniłoby trochę stan rzeczy.

  66 8
 • ~orka7 2020-02-14 17:56:12

  Po tej kadencji Panie prezydencie nie będzie już Pan wypłacalny.Arteks zapewniał,że co to za dług.Jakoś inni sobie radzą.Jeszcze jeden wyjazd do Warszawy i leżymy.

  74 7
 • ~exx 2020-02-14 18:56:11

  "kolejny prezydent będzie musiał ciągle spłacać pomysły dzisiejszego włodarza."
  NIE, NIE i NIE!!!
  To mieszkańczy Rybnika poprzez podatki spłacają te kredyty. Chciałbym żeby wydawane były na naprawde poważne sprawy. A nie na rewitalizacje i inne pierdy.

  86 6
 • ~bikerek 2020-02-14 20:08:37

  Koniec kariery Grega Hancocka! Amerykanin powiedział "pas"
  To już postanowione. Greg Hancock zdecydował się na zakończenie swojej żużlowej kariery. Chce w pełni poświęcić się swojej rodzinie.

  7 17
 • ~Franz Kawka 2020-02-14 20:14:11

  Odkąd pislamizacja obrobiła samorządy to wszędzie to samo. Za to wydali dwa miliardy na kapanie wyborcza w TVP.

  26 66
 • ~Zbigniew Wowra 2020-02-14 20:58:17

  Fanaberie I fantazje prezydenta I rady miasto te inwestycje nigdy sie nie zwroca miasto jest zadluzane coraz bardziej na coraz wieksza skale Najprosciej wziąć kredyt rybniczanie takiego statysty jeszcze nie mieliśmy chce sie zapisac w histori rybnika jako najgorszy prezydent

  71 7
 • ~lukson997 2020-02-14 22:46:22

  To już nie jest to miasto co kiedyś.

  54 4
 • ~Azaia 2020-02-15 02:27:00

  Kto jak kto, ale akurat przedstawiciel PiS-u na temat gospodarności i zaciągania długów powinien milczeć.

  25 48
 • ~Shark73 2020-02-15 09:19:33

  Po komentarzach widać , że kampania wyborcza idzie pełna para. Wszystkie pisowskie trolle już obudzone, Hejtują każdy komentarz , który rzuca choćby cień na "jedynie słuszną partie". Ile teraz centrala płaci za jeden wpis?

  18 43
 • ~modelT 2020-02-15 10:26:54

  Komu do szczęscia potrzebna jest rewitalizacja kopalni Ignacy? procent odwiedzających ten obiekt jest znikomy w proporcji do użytkowników dróg w miescie które są w katastrofalnym stanie! mieszkania komunalne powstaną za zaciągnięty kredyt który spłacany będzie z naszych opłat i podatków a otrzymają je wybrani w efekcie końcowym ktore za jakis czas będą mogli wykupic za grosze i ta polityka funkcjonowała już za poprzedniej kadencji prezydenta i jest praktykowana do dzis.

  40 8
 • ~orka7 2020-02-15 10:35:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 2
 • ~orka7 2020-02-15 10:45:51

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 2
 • ~orka7 2020-02-15 10:48:10

  Jeszcze chciałam napisać,że Shrek 73 obraża ludzi i nikt go nie usuwa.Za swoje wypociny ma przecież płacone.

  12 8
 • ~jose_23 2020-02-15 10:48:23

  XD nie mogę z tych komentarzy! Kto w dzisiejszych czasach nie bierze kredytów? I tak i tak płacimy wszyscy podatki i nic tu się nie zmieni

  2 31
 • ~ 2020-02-15 10:54:52

  parafrazując klasyka:
  "Powiedz mi po co jest ta rewitalizacja?
  Właśnie, po co?
  Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ta rewitalizacja ? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest rewitalizacja na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą rewitalizacją ? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić(...)
  Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach"

  30 6
 • ~hub381 2020-02-15 11:33:00

  To bezczelność ze str.partyjnego koleżki z PiS.Dlaczego rząd nie oddaje obiecanych dotacji na pseudo-reformację szkolnictwa ? Zadłużył miasta a teraz mają pretensje. Należy mu pokazać palec jaką pokazała jego koleżanka w sejmie !

  22 24
 • ~hub381 2020-02-15 11:41:43

  Ludzie obudzcie się wreszcie,PiS prowadzi Polskę do ruiny a wy za judaszowe ochłapy klaskacie. Jak jedna pani z Rybnika powiedziała: że jak by i naczelny "wszechmocny"położył by na stole kawałek Gó..a,to zwykli pisowkie klakiery powiedzieli by że dobre a nadgorliwcy że b.dobrze smakuje !

  21 28
 • ~orient 2020-02-15 12:27:15

  Ludzie biorą pożyczki nawet na letni urlop aby potem pokazać jakieś zdjęcia na face gdzie byli, a my mielibyśmy żałować pieniędzy na piękne stare budowle które są dziedzictwem zarówno Śląska jak i Rybnika? No nie przesadzajcie. Przecież większość z nas ubolewała zawsze nad opuszczonym od lat, pustym szpitalem w samym środku miasta.

  9 25
 • ~ 2020-02-15 12:31:50

  akurat fakt, że nasi "geniusze" z UM skupiają się na sprawach drugoplanowych, chcąc na ten cel zaciągnąć niemały kredyt, kiedy sprawy istotne dla mieszkańców leżą odłogiem, to wina PIS, czy złego zarządzania ?

  32 8
 • ~ 2020-02-15 12:37:48

  ~orient
  mierzmy siły na zamiary, są rzeczy pierwszo i drugoplanowe, tzw potrzeby podstawowe i potrzeby wyższego rzędu, miasto nie potrafi zapewnić realizacji tych pierwszych,a rzuca się, jak z motyką na słońce, na te drugie, co innego , gdyby były na to zbędne w miejskiej kasie, środki, ale problem polega na tym, że środków na ten, oraz na inne, bardziej istotne w tej chwili sprawy, w miejskiej kasie nie ma, a kredyt, który będa spłacać następcy obecnych władz, nie jest rozwiązaniem

  24 6
 • ~bartezz 2020-02-15 12:58:52

  Podobno miało być " zaciskanie pasa " ????
  Mentalnością, co poniektórych Polaków jest pokazanie się kosztem kredytów i długów ale żeby mnie widzieli... są i tacy co charują cały miesiąc za najniższą krajową ale wypożyczą sobie na jeden dzień wypasioną furę cykną fotki z nią wrzucą na fejsa i udają milionerów.

  22 5
 • ~tf2 2020-02-15 13:25:09

  Wkrótce Kidawa B. wygra wybory i będzie kontrolowała wydatki i dochody każdego miasta i dzięki temu KO "nie będzie zadłużała miasta".

  Tymczasem poruszono "ważną" kwestię:

  "Czy wiecie że w tym kraju geje i lesbijki są pozbawieni prawa do refundowanej antykoncepcji, która jest normą we wszystkich cywilizowanych krajach Unii Europejskiej?"

  Dwie lesbijki wg Koalicji Obywatelskiej mogą zajść w ciążę...
  Wyborcy Kidawy wyjaśnijcie ten fenomen, w jaki sposób? Może ten patol z autobusu też potrzebuje antykoncepcji w czasie podróży?

  29 10
 • ~Arteks 2020-02-15 19:37:45

  Dla każdego z nas suma pożyczki 53 mln robi wrażenie. Ale chciałbym zwrócić uwagę na to, że roczne dochody Rybnika to aż ok. 1 miliard zł. Ta pożyczka stanowi więc zaledwie 5,3% dochodu miasta. To trochę tak jakby ktoś kto zarabia 50000 zł rocznie wziął pożyczkę w wysokości 2650 zł np. na nowego smartfona... A miasto nie chce wydać tego na gadżety tylko na ważne inwestycje. @artefaks - jeśli chodzi o miejsca pracy to nie tylko będą ale powstaną bardzo cenne dla humanistów czy osób związanych z branżą turystyczną, których u nas brakuje. A jeśli chodzi o deficytowość to najbardziej deficytową inwestycją jest budowa drogi P-R która kosztuje nas krocie, a jej utrzymanie też będzie się wiązało z dużymi wydatkami. Ale też nie można jej negować w kontekście wyprowadzenia ruchu z centrum.
  @ursus - jadzisz na władze miasta nie z powodu tego, że są mierne - bo wszyscy widzą, że nie są, a realizują ambitne projekty rewitalizacyjne - podobne do innych dużych miast. Fakt, nie chcą spełniać twoich fanaberii związanych z lotniskiem ale przecież mieszkańcy tak naprawdę nie mają z niego żadnego pożytku. Jeśli chodzi o gmach Juliusza czy najstarszą kopalnię w Polsce jaką jest Hoym - to perełki industrialnej architektury, które po rewitalizacji mogą przyciągać tu turystów nie tylko z Polski ale nawet za granicy. A mieszkańców będą cieszyć swoją przepiękną architekturą. :D @modelT - Rybnik od lat ma najlepsze drogi w okolicy. Jeśli już ktoś miałby remontować drogi to niech to robi Jastrzębie, Wodzisław czy Rydułtowy - bo tam są drogi jak u nas 10 lat temu, w niektórych miejscach pozwężane bo nie ma pieniędzy na remonty wiaduktów.
  Poza tym drogi chociaż są niezbędne to w żaden sposób nie poprawiają estetyki żadnego miasta bo do tego potrzebne są budynki, gmachy, zabytki. Mimo, że Niewiadom to nie moja dzielnica - jestem dumny z tego, że miasto w tak spektakularny sposób przejęło teren po dawnej kopalni i inwestuje w cały kompleks. Zaczął Fudali (i wtedy nikt tego konceptu nie negował), skończy Kuczera. Będzie to jeden z najładniejszych postindustrialnych obiektów w ROW i jedna z nielicznych kopalń gdzie przetrwały prawie wszystkie obiekty łącznie z bardzo nietypową wieżą ciśnień.

  4 27
 • ~ 2020-02-15 22:10:12

  ~Arteks 2020-02-15 19:37:45
  "@ursus - jadzisz na władze miasta nie z powodu tego, że są mierne - bo wszyscy widzą, że nie są, a realizują ambitne projekty rewitalizacyjne - podobne do innych dużych miast. Fakt, nie chcą spełniać twoich fanaberii związanych z lotniskiem"
  ???
  widzę, że poziom twoich urojeń względem mojej osoby sięga zenitu
  lecz się chłopie, póki nie jest za późno

  16 5
 • ~minges 2020-02-17 09:48:26

  @Arteks, i co, nagle pożyczki są fajne? Hehe! Jak Ty umiesz wszystko pod siebie dopasować! Tuba propagandowa działa na 100%. Pozdro.

  9 1
 • ~Arteks 2020-02-17 10:26:37

  @minges - jaka tuba? Nigdy nie byłem przeciwnikiem brania pożyczek na poważne inwestycje jakie realizują samorządy. Zawsze byłem przeciwnikiem niegospodarności i bezsensownych pożyczek. W twoich Żorach pożyczki są brane na każdej radzie miasta i bardzo często na... spłatę poprzednich(!), a nie na inwestycje. Jesienią Żory zostały upomniane przez RIO, że pożyczki wkrótce mogą przekroczyć poziom dopuszczalnego prawem limitu - i to mimo, że ani nie rewitalizujecie kopalni, ani nie budujecie obwodnicy, ani nie rewitalizujecie szpitala. Jeśli dobrze kojarzę, stary szpital w Żorach został zburzony bo nie przedstawiał żadnej wartości architektonicznej w przeciwieństwie do Juliusza który jest perełką - na skalę ogólnopolską. @ursus - to ty zacznij się leczyć ...z nienawiści. ;)

  1 10
 • ~ 2020-02-17 17:31:46

  Arteks
  widzę, że dalej do ciebie nie dociera, najpierw rzucasz szereg kłamstw pod moim adresem, wynikających z własnych urojeń , potem atakujesz mnie osobowo, też bez treści, później masz kolejne urojenia "nie chcą spełniać twoich fanaberii związanych z lotniskiem" (jakich fanaberii ? ciekawe rzeczy powstają w twojej głowie), a na końcu zarzucasz mi nienawiść, lecz się chłopie, ale na nogi, bo na głowę już chyba za późno

  8 0
 • ~artefaks 2020-02-17 18:05:09

  Arteks mówić do kolegi ,,to ty zacznij się leczyć ...z nienawiści. ;) "
  Nie wiem czy rodzice wiedzą co robisz ? Pewno się cieszą naiwnie że nie zwiedzasz stron xxx

  6 0
 • ~Amit Dahiya 2020-06-13 04:17:07

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~Amit Dahiya 2020-06-13 04:21:20

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2469