zamknij

Wiadomości

Miasto ustępuje. „Koniaczek” pozostaje z koncesją

2021-03-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Były szumne zapowiedzi rybnickiego magistratu i straży miejskiej, ale tylko na tym się skończyło. Prezydent zrezygnował z tego, by cofnąć „Koniaczkowi” zezwolenie na sprzedaż alkoholu.

Reklama

„Koniaczek” miał stracić koncesję...

Jeszcze w listopadzie 2019 roku w rybnickim magistracie padły słowa o odebraniu słynnemu „Koniaczkowi” koncesji na sprzedaż alkoholu. Władze miasta tłumaczyły, że mają dość osób kupujących mocne trunki w sklepie przy ul. Miejskiej i spożywające je tuż obok – na miejskim parklecie.

Arkadiusz Kaczmarczyk, komendant Straży Miejskiej w Rybniku zapewniał, że zebrano na tyle dużo materiałów dowodowych, by ruszyć z procedurą odbierającą koncesję.

- Mam nadzieję, że to będzie sygnał też dla innych właścicieli lokali sprzedających alkohol osobom nietrzeźwym. Jeżeli rozmowy z właścicielem nie skutkują, to będziemy zabierać pozwolenie – mówił podczas konferencji.

Na zapowiedzi ostro zareagował Waldemar Cieślak, właściciel lokalu.

- Sklep działa od pół wieku, ja jestem jego właścicielem 30 lat. Nigdy nie było problemów. Pan prezydent wymyślił sobie przebudowę parkingu i dzieją się teraz rzeczy, które się w głowie nie mieszczą. Jestem ciekaw, co zrobi prezydent, gdy osoby pijące alkohol pojawią się na nowych ławkach przed pocztą. Ona też będzie zamknięta? To zwykła nagonka! - oznajmił jeszcze w listopadzie 2019 roku.

… ale minął rok i nic się nie stało...

W grudniu 2020 roku (rok po szumnych zapowiedziach) wróciliśmy do tego tematu. „Koniaczek” nadal miał koncesję. Prezydent co prawda 27 lutego 2020 wydał decyzję, by wycofać zgodę na sprzedaż napojów alkoholowych. Jednakże 8 maja 2020 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach uchyliło zaskarżoną decyzję wydaną przez Prezydenta Miasta Rybnika w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Właściciel sklepu dodał, że stało się tak dzięki jego odwołaniu do kolegium samorządowego w Katowicach.

- Jak mnie jednak zamkną, to będę musiał przejść na wcześniejszą emeryturę – powiedział jeszcze kilka miesięcy temu.

Dzisiaj wiadomo jednak, że pan Waldemar nie będzie musiał przedwcześnie kończyć z tego powodu swojej działalności.

.. i nic się nie stanie

Historia kończy się decyzją prezydenta Piotra Kuczery.

- Prezydent Miasta Rybnika wydał decyzję o umorzeniu postępowania dotyczący sklepu mieszczącego się w Rybniku przy ul. Miejskiej 4, stwierdzając brak przesłanek do cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na podstawie art. 18 ust. 10 pkt 3) ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przypominam, że SKO przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, czyli Miastu Rybnik wskazując, że zbyt mały został zgromadzony materiał dowodowy – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Zaznacza też, że koncesja dla „Koniaczka” a zwolnienie branży gastronomicznej z opłat za alkohol to dwie różne sprawy.

- 26 stycznia 2021 roku weszły w życie przepisy, które uprawniają rady gmin do podejmowania uchwał zwalniających przedsiębiorców branży gastronomicznej z opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną znajdują się obecnie w trudnej sytuacji finansowej, gdyż zostali dotknięci zakazem prowadzenia działalności ze względu na stan epidemii. Pomimo nałożonych przez rząd ograniczeń zobligowani są przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi do dokonywania opłaty za korzystanie z zezwoleń w ściśle określonych terminach (do 31.01, 31.05 i 30.09) w tej sytuacji każde wsparcie finansowe ze strony samorządu, mające na celu zachowanie działalności gospodarczej w branży gastronomicznej oraz utrzymanie stosunków pracy jest bezcenne – wyjaśnia.

„Jedna osoba może zatruć życie”

Jak dzisiaj całą sytuację komentuje Waldemar Cieślak?

- Tak szczerze, urząd miasta jest tu najmniej istotny. Problem robiła przede wszystkim jedna kobieta mieszkająca nad sklepem, która zmarnowała mi życie, pochłonęła nieprzespane noce i pieniądze. Jestem w plecy prawie 15 tys. złotych, ale muszę to przeżyć. Jedna osoba może tak zatruć życie, że człowiek sobie tego nie wyobraża – mówi Waldemar Cieślak.

Właściciel „Koniaczka” zapewnia, że sklep będzie starał się o dobro Rybnika. Przypomina, że już swego czasu ograniczył sprzedaż alkoholu do godziny 19.00.

- Chcemy mieć normalną pracę i normalną działalność – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 67 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~Longina b 2021-03-16 18:07:41

  Dobra decyzja.Zamiast piasku przed sklepem,normalny sklep.Prezydent też będzie miał blisko żeby uzupełnić swój barek w winko.

 • ~Mieszkaniec_miasta 2021-03-16 18:08:42

  Chwila chwilą to prawie dwa lata temu strażnik miejski mówił że jest wystarczająco dużo dowodów by zabrać koncesje a teraz prezydent mówi że za mało? Kto bierze odpowiedzialność za słowa? Właściciel sklepu miał zszarganą opinię i na jego miejscu bym wystąpił o odszkodowanie

 • ~spirit-of-the-town 2021-03-16 18:22:10

  Przedsiębiorcy zobligowani są do "wychowania w trzeźwości", a ja myślałem że to rodzice mają odpowiednio wychować a nie sklep:)

 • ~Ja_2 2021-03-16 18:24:27

  Koniaczek - straszne miejsce w samym sercu miasta, na przeciwko UM. Wręcz wizytówka miasta. Nie dziwię się mieszkańcom, że nie odpuszczają. Natomiast bardzo jestem zniesmaczony słabością naszego Prezydenta i całego UM, że mając tyle argumentów nie radzą sobie w prostej sprawie pomimo buńczucznych zapowiedzi! BLAMAŻ NA CAŁEGO. Dalej będziemy musieli to tolerować, serio Panie Prezydencie!? Taka moja opinia!

 • ~corona 2021-03-16 18:34:47

  Przecież pod sobą by dołków nie kopali. Najważniejsze osoby napewno się tam zaopatrują.

  57 19
 • ~Łukasz Wilczek 2021-03-16 18:36:11

  Agent 049 to największa porażka Rybnika w historii tego miasta.

 • ~Ja_2 2021-03-16 18:36:34

  LonginaB. Nie wiem, czy kojarzysz ale to chyba w tej sprawie monitowali mieszkańcy, że nie mogą bezpiecznie wejść do budynku bez zaczepek klientów sklepu w stanie upojenia, że nie ma opcji wejścia do klatki bez zaliczenia dodatków zapachowych uryny i kału ludzkiego oraz z wielką szansą na bliski kontakt z w/w materią? Że dzieci i młodzież trzeba odprowadzać bo jest niebezpiecznie? Wszystkim mądralom nakreślę, że wejścia do klatek znajdują się z tyłu budynku. Od razu zaprzeczę, nie nie jestem mieszkańcem tego budynku ale wielokrotnie tamtędy przechodząc siłą rzeczy widziałem różne rzeczy. Także, pomyśl zanim coś pochwalisz, bo chyba sama nie chciałabyś tak mieszkać. Ot taka moja opinia!

  56 46
 • ~euk_53 2021-03-16 18:44:02

  Prezydent nie będzie likwidował "źródełka" blisko pracy

  74 23
 • ~tf2 2021-03-16 19:11:33

  "Jestem ciekaw, co zrobi prezydent, gdy osoby pijące alkohol pojawią się na nowych ławkach przed pocztą"

  To na poczcie sprzedają alkohol? Trochę głupia ta analogia.

  28 42
 • ~pawelbudowa 2021-03-16 19:15:35

  Sklep został wrobiony w to że niby przez niego przesiadują obok "pijaczki" a czy ktoś zapytał na czyj rozkaz postawiono przed samym wejściem do sklepu z alkoholem ławeczki a w sezonie letnim wysypał jakiś piasek ? leżaki ? Co to za kretyn wymyślił . Zamiast zrobić parking i barierki żeby nie było gdzie przysiąść z browarem to jakiś kretyn wymyśla bzdurne pomysły. Ciekawe ile to debilne pomysły kosztowały . A może ktoś ostrzył sobie zęby na lokal koło UM ? Może jakiś stryjeczny wuj drugiego męża ze strony cioteczki ? :D To się do gazet nadaje .

 • ~Mieszkaniec_miasta 2021-03-16 19:26:17

  Jak iść takim tokiem rozumowania to na parkingu w dużym hipermarkecie na Zebrzydowickiej chodzą pijani i inni prosić o pieniądze. Kiedyś był jeden tylko a dziś to firma wieloosobowa i co w tym hipermarkecie też trzeba zabrać koncesje? To noży też nie można sprzedawać bo kogoś się zabije i problem producenta noży? Każdy ma rozum i jak się pije w parku to tej osobie dać mandat

  76 8
 • ~Abisall 2021-03-16 19:44:28

  @ Mieszkaniec miasta
  "a teraz prezydent mówi że za mało"
  Nie to nie prezydent mówi że za mało a Samorządowe Kolegium Odwoławcze do którego zaskarżono decyzję.
  W brew pozorom to dobra decyzja bo gdyby odebrano koncesję Koniaczkowi a pozostawiono je innym , znacznie bardziej obleganym, pkt w promieniu tych 500m od Rynku to na miejscu właściciela Koniaczka pozwałbym miasto o naprawdę gruby hajs. I śmiem twierdzić że nawet głupi prawnik by to wygrał

  51 13
 • ~ozung 2021-03-16 20:46:19

  Witam czyli postrach Rybnika zostaje sklep zatrzymał się w czasach komuny...

  36 17
 • ~Franek7 2021-03-16 21:04:37

  Gdyby rozprawy dotyczące kar administracyjnych nakładanych przez sanepid za łamanie wprowadzonych przez rząd obostrzeń traktować jak mecz, w ciągu trzech dni wynik wynosiłby 21:0 na korzyść odwołujących się od grzywny. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie ma wątpliwości: działania sanepidu były niezgodne z prawem.
  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzyła w dniach 12-14 stycznia 2021 dokładnie 21 spraw dotyczących kar nałożonych przez sanepid – w większości dotyczyły one nieprzestrzegania obostrzeń przez osoby indywidualne. We wszystkich przypadków stwierdzono, że nie było podstaw prawnych do karania. 
  Więcej: https://biznes.radiozet.pl/News/Sanepid-przegrywa-w-sadzie-do-zera-Wszystkie-kary-uchylone?fbclid=IwAR1BmDwm5Tb1YF49R0HoOWPtm1ybvKN1hACA1OFspGWukl-8ITUEDTn61xE


  Zak ty zapewne nadal będziesz uważał, że rząd PiS postępuje słusznie wysyłając sanepid do nielegalnego represjonowania obywateli?

  16 23
 • ~Franek7 2021-03-16 21:07:27

  A co do Koniaczka to karanie właściciela za to, że menele robią burdy przed sklepem jest bez sensu. Koniaczek to cześć historii Rybnika. Była tam od niepamiętnych czasów i powinien zostać a o porządek w rejonie sklepu powinna dbać Policja czy Straż Miejska a nie właściciel sklepu.

  60 19
 • ~Stanisław Nowak 2021-03-16 23:10:36

  Jako niemal 100 procentowy abstynent , w tym konkretnym przypadku popieram rzeczową i wiarygodną wypowiedź właściciela sklepu. Od "niepamiętnych" czasów sklep miał w ofercie alkohol. Chyba jakieś interesy stoją za pogrążeniem Transgóru i tego sklepu.

  39 9
 • ~zak 2021-03-17 09:34:07

  @Franek - to że sklep stoi tam od niepamiętnych czasów , nie znaczy , ze właściciel nie powinien zadbać o wygląd zewnętrzny sklepu . To wstyd , żeby tak wyglądał sklep w XXI wieku . Te ramy okienne pamiętają jeszcze czasy , gdy chodziłem tam po drodze ze szkoły a było to dobre parędziesiąt lat temu . A wkoło śmierdziało zawsze .

  21 9
 • ~Teddy 2021-03-17 10:39:04

  Mr Koniaczek zapomniał chyba, ze ta "jedna kobieta" musiałaby mieszkać w 32 mieszkaniach nad sklepem. A ilość zgromadzonej dokumentacji dowodowej?? No cóż. 80 interwencji SM w ciągu pół roku, interwencje policji, bijatyki, obszczany front sklepu, kilka pisemnych protestów mieszkańców z dowodami, których pewnie Kuczera nie przedstawił w SKO bo ma z tego sklepu niezły deal i nie jedna imprezę zaopatrzoną to za mało. Mr Koniaczek ma 7 punktów handlowych i zakres działalności taki, że może autostrady i linie kolejowe budować (co można sprawdzić w ogólnie dostępnych ewidencjach podmiotów), więc bezrobocie mu nie grozi, i niech nie rżnie biedoka, bo ten sklep żyje TYLKO z alkoholu i przeterminowanych towarów kupowanych z detalu w Makro z żółtymi naklejkami i wodami mineralnymi kupowanymi w promocji w Lidlu. Ot i taki to przedsiębiorca i wcale nie od 30 lat, tylko dużo mniej, ale najwyraźniej najlepiej potrafi liczyć tylko swoje pieniądze. Ale nie ma co się przejmować. Idzie wiosna, lato, zaczną się kolejne awantury, interwencje, może w końcu ktoś kogoś zasztyletuje za wino marki "patyk" i wtedy Piotruś będzie się tłumaczył, że zignorował problem zgłaszany przez mieszkańców, więc może Mr Koniaczek też wyląduje w telewizyjnym "Alarmie", a wtedy zamknie go telewizja, a nie nieudolny prezydent i "jedna kobieta" :-)

  11 9
 • ~kurier 2021-03-17 10:48:10

  Sklep bardzo brzydki. Kto jeszcze w dzisiejszych czasach chciałby kupować w takich warunkach?

  9 8
 • ~Teddy 2021-03-17 10:54:31

  @pawelbudowa - nie szlachetny sklep, sponsor wielu imprez charytatywnych w tym mieście, buhahahahaha, został wrobiony przez budowę parkletu, tylko parklet został wybudowany, żeby zwiększyć obroty sklepu alkoholowego. Zabrakło tylko miejsca na parasole i stoliki. A pijaczki siedziały na parapecie tego sklepu od lat 80-tych i od tamtych lat ciągnie się problem awantur pod Koniaczkiem" kiedyś "Nocnym", a nie od postawienia ławeczek, więc nie zabieraj głosu, jak nie masz pojęcia, albo pijesz piwo sponsorowane przez firmę Koniaczek.
  P.S. Jak chcesz darmowe piwo za pozytywnego posta to wpadnij na plac za sklepem, w rynnie na ostatnim garażu pod drzewem masz szanse czasem znaleźć tam darmowe piwa. Taki lokalny marketing bezpośredni uprawiany przez kolesiów wpółpijanych - taki kanał przerzutowy. Aaaa.. a jakbyś chciał z w jakiejś sprawie dogadać to zawsze rano, jak szefostwo przyjeżdża, a najlepiej rozmawiaj ze stałymi klientami. Oni wiedzą, kiedy się dogadywać. Zawsze czekają pod pocztą bo widza, kiedy jedzie :-) Wśród lokalnej klienteli sklep nazywany jest "wódopojem", więc wiesz jak zagadać :-)

  7 7
 • ~Franciszka Tania 2021-03-17 11:56:28

  Teraz spokój bo pandemia.Rybnik przed wirusem to najbardziej zapijaczone miejsce .Szczegolnie nocą okolice plazy.okolice koniaczka ,rynek.Taka prawda udowodniona przez Straż Miejską.Panie prezydencie dziwie sie z takiej decyzji.Przecież są specjalne sklepy z tymi napojami.

  8 3
 • ~Observator_ 2021-03-18 00:05:48

  Długo jeszcze Cieślak będzie wciskał opinii publicznej kity o tym jak to jest poszkodowany??
  "Jedna kobieta" go wykończyła? To chyba JEGO kobieta, bo interwencję w sprawie podjęli mieszkańcy i pod pismami do UM byli podpisani WSZYSCY mieszkańcy, a nie jedna kobieta!!! Kolejne łgarstwa Cieślaka!!!
  Zakaz sprzedaży alkoholu zrujnuje jego działalność???
  A może ujawni ile dofinansowania ze środków publicznych otrzymał od: Prezydenta miasta Rybnika, Prezydenta Miasta Żory, Prezesa Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych m.in. za rekrutację osób niepełnosprawnych do pracy??
  Pewnie nie, bo trudno się przyznać do otrzymanych od 2015 roku 541 tyś. zł (pięścetczterdzieścijedentysięcyzłotych).
  Do sprawdzenia na stronie www.sudop.uokik.gov.pl

  Ktoś wyjątkowo preferuje tego typa w tym mieście!!!!

  5 2
 • ~rzyt 2021-03-18 10:47:38

  @Obserwator, tzw.pomoc przy zatrudnianiu niepełnosprawnych rekompensuje pracodawcy mniejszą wydajność ich pracy i zapewnienienie im odpowiednich warunków. Te pieniądze nie są darem dla przedsiębiorcy.

  Za chwilę napiszesz to samo o każdej firmie, która otrzymała dotację PFR... A moja firma z tego zapłaciła podatek od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą, której przez jakiś czas nie mogła prowadzić; nie zwolniła pracowników, bo z dotacji miała na wynagrodzenia dla nich...

  Problemem jest tylko obecny czas, kiedy dotacja "wyschła", a obroty nie wróciły na odpowiedni poziom, by pokryć koszta firmy. Obowiązek zatrudnienia pracowników połączony z dotacją mija za parę miesięcy... i co będzie dalej?

  Jak sklep mi się nie podoba to tam nie chodzę.

  2 1
 • ~Arteks 2021-03-18 12:28:46

  Całkowita likwidacja możliwości parkowania aut w tym miejscu spowodowałaby, że właściciel sklepu sam przyszedłby do urzędu i zaczął negocjować z miastem warunki współpracy. Prezydent ma różnego rodzaju narzędzia które może wykorzystać dla osiągnięcia jakichś korzystnych dla wizerunku miasta celów.

  0 3
 • ~Observator_ 2021-03-18 19:27:22

  @rzyt... pokaż mi jedna osobę niepełnosprawną w tym sklepie!!!! Chyba, że ma orzeczenie na łokieć tenisisty. Zasuwają kobiety ze skrzyniami jak ta lala, a "orzeczenia" załatwia się, wśaśnie po to, żeby nie płacić na PFRON, a jak się uda to jeszcze wyciągnąć dofinansowania do wynagrodzeń.
  A co do obniżonej sprawności i wydajności w pracy osób niepełnosprawnych to możemy porozmawiać w przypadkach konkretnych dysfunkcji i upośledzeń, a nie u kogoś, kto ma orzeczenie po artroskopii kolana.
  I powiem CI więcej. Nie jeden niepelnosprawny na wózku jest bardziej efektywny i wydajny w pracy bo mu zależy na pracy, niż taki cwaniaczek co załatwia grupę bo mu się spocić w robocie nie chce, a jeszcze można na tym skorzystać.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3475