zamknij

Wiadomości

Miasto szuka właściciela działki. PWiK chce budować wodociąg

2021-06-29, Autor: 

Miasto poszukuje właściciela działki mieszczącej się przy ul. Ogródki/Mariańskiej. Tłumaczymy dlaczego.

Reklama

Urząd Miasta poszukuje właściciela jednej z działek na terenie Rybnika. A to dlatego, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji planuje budowę sieci wodociągowej z przyłączami.

Działka znajduje się przy ul. Ogródki/Mariańskiej, oznaczona jest jako działka nr 645/87 o powierzchni 0,0180 ha (180 metrów kwadratowych), opisana w księdze wieczystej Rybnik Rola Wykaz 227.

Po śmierci właściciela stan prawny działki nie został uregulowany (nie ustalono spadkobierców). Osoby, którym mogą przysługiwać prawa rzeczowe do tej nieruchomości powinny w terminie do 2 miesięcy (licząc od 28 czerwca) zgłosić się do Wydziału Mienia w Urzędzie Miasta Rybnika (ul. Bolesława Chrobrego 2), pokój 002.

Jeśli właściciel nie zgłosi się w podanym wyżej terminie, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z tej nieruchomości.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~elmo 2021-06-29
    18:40:28

    9 2

    Na zdjęciu wyglada, jakby działka była użytkowana przez dom stojacy z prawej strony... Ale ty tylko tak " wyglada" ...

  • ~ 2021-06-29
    21:58:44

    34 10

    i tak wygląda szukanie właścicela? Napisać o tym na lokalnym portalu?
    No śmiech na sali.

    I dlaczego sąd ma ograniczać sposób korzystania?
    Wodociąg można zbudować w drodze, która jest miejska.

  • ~AnnaKatarzyna 2021-06-30
    07:49:48

    12 5

    Kulfoniasty w PL większość działek i domów ma nieuregulowana sytuację. Wsrod moich znajomych czy rodziny nikt nie mieszka w domu czy mieszkania, które ma uregulowana sytuację prawna ( oczywiscie chodzi o domy, które ktoś przejął po dziadkach/ rodzicach) A są to ludzie dobrze wykształceni, zyjacy na dobrym poziomie. Gdy byłam wiele lat temu z dziadkami u notariusza w celu przepisania ziemi, notariusz stwierdził że w naszej gminie jesteśmy jak biale kruki bo absolutnie nikt nie troszczy się o spadek i regulacje prawna ziemi czy domu.
    Skoro ludziom to wisi to czemu miasto ma się wysilac?

  • ~green electricity 2021-06-30
    08:28:36

    7 6

    Normalna procedura. Kiedyś wystarczyło wywieszenie ogłoszenia na słupie przy kościele ale teraz sąd mógłby zarzucić nieskuteczne poinformowanie. Jak zniknął obowiązek meldunkowy to nie da się dotrzeć nawet do spadkobierców których znamy z imienia i nazwiska, a RODO też nie pomaga. Przez takie działki - czarne dziury, nie da się racjonalnie prowadzić inwestycji. UM można zarzucić że nie robi zbyt wiele z uregulowaniem własności dróg, tam z 5 osób miałoby co robić

  • ~rzyt 2021-06-30
    09:13:45

    17 5

    Dlaczego "miasto" szuka? Przecież PWiK to przedsiębiorstwo prawa handlowego i jest "samodzielne". Czy "miasto" dla mojej firmy też będzie takie usłużne? A może jakby PWiK zwróciło się do właściciela to musiało by zapłacić?

    Ponawiam pytanie o wpływy z zajęcia pasów drogowych na Chrobrego do kasy "miasta".

  • ~ 2021-06-30
    10:08:00

    6 3

    @AnnaKatarzyna,
    Poczekaj bo nie ogarniam.

    "Po śmierci właściciela stan prawny działki nie został uregulowany (nie ustalono spadkobierców)."

    Jeśli zmarły nie zostawił testamentu to dziedziczenie jest określone ustawowo wiec wiadomo kto jest właścicielem działki (w USC są dane kto kiedy brak ślub, zgłaszał dziecko, zmarł itd).
    Chyba że zmarły nie miał żadnej rodziny albo rodzina odrzuciła spadek.

    Postępowanie spadkowe robisz wtedy gdy chcesz być wpisana do ksiąg wieczystych jako właściciel tej działki.

    Ale postępowanie spadkowe nie jest obowiązkowe. A skoro nie jest to dlaczego uważasz ze "Skoro ludziom to wisi to czemu miasto ma się wysilac?"

    Tak samo jak nie masz żadnego obowiązku zakładania księgi wieczystej dla swojej nieruchomości ale jej brak nie zmienia faktu że można być właścicielem takiej nieruchomości na drodze spadkowej.

  • ~AnnaKatarzyna 2021-06-30
    13:01:46

    11 0

    Kulfoniasty Właśnie przez takie myślenie jak Twoje powstaje chaos. Przyjmijmy ze wlasciciel działki miał 5 dzieci, wiec 5 dzieci staje się właścicielami działki. Każde z tych dzieci ma 2-3 swoich dzieci. Część dzieci właściciela już umarla więc dziedziczenie przechodzi na kolejne pokolenie. W taki oto sposób tworzy się naście właścicieli, którzy czasami nawet nie wiedzą że mają do czegoś prawo a ich znalezienie graniczy z cudem. Zdziwiłbyś się ile rodzin jest skłóconych, mój znajomy np. Nie wiedział że ojciec miał brata, latami mieszkali w domu dziadków, remontowali, dbali aż tu po latach zgłosiła się rodzina, która chce spłaty.
    I to wszystko z powodu właśnie takiego nastawienia " państwo to za mnie załatwi ja nie musze nic robic"

  • ~ 2021-06-30
    13:51:40

    6 3

    @AnnaKatarzyna,
    skoro Państwo chce budować coś na prywatnej działce to w ich interesie jest znalezienie właścicieli a nie odwrotnie.
    Tak samo jest jak kupujesz nieruchomość - nie sprawdzisz czy jest na niej hipoteka to jest potem Twój problem.

    "rzyjmijmy ze wlasciciel działki miał 5 dzieci, wiec 5 dzieci staje się właścicielami działki. Każde z tych dzieci ma 2-3 swoich dzieci. Część dzieci właściciela już umarla więc dziedziczenie przechodzi na kolejne pokolenie. W taki oto sposób tworzy się naście właścicieli, którzy czasami nawet nie wiedzą że mają do czegoś prawo a ich znalezienie graniczy z cudem. "
    Tak właśnie działa prawo własności i dziedziczenia. Co nie zmienia faktu, że przy prawidłowo prowadzonych księgach w USC bez problemu da się do tych ludzi dotrzeć. Wystarczy chcieć.

    Poza tym chcesz powiedzieć że działka stoi tak od 200 lat (3 pokolenia)? :D

    "latami mieszkali w domu dziadków, remontowali, dbali aż tu po latach zgłosiła się rodzina, która chce spłaty."
    Ja uważam że remontuje się tylko swoją własność (chyba że chcesz świadomie wkładać pieniądze w nieswoje mienie).
    Trzeba było mieć czyste papiery na to czyj to dom zanim zacznie się remont albo chociaż mieszkanie w nim. Niezależnie czy to jest rodzina czy obcy ludzie. To że mieszkali u dziadków i wkładali swoje pieniądze w remont nie zwalnia ich od ustalenia czyj dom jest faktycznie. Nie zrobili tego to teraz mają problem.
    Jak bierzesz za pewnik czyjeś słowo to potem tak jest - wina jest tego kto wierzy na słowo.

    Właśnie przez takie myślenie że skoro on tak powiedział, bo to rodzina, to jest to prawda biorą się problemy.

    Przykro mi ale moje doświadczenie życiowe mówi mi że z rodziną to się najlepiej wychodzi na zdjęciach. I nawet w przypadku rodziny najpierw ustaliłbym faktyczny stan prawny a potem brał się za remont czegokolwiek. Gdyby było cokolwiek budzące wątpliwości to palcem bym nie tknął dopóki to nie jest w pełni wyjaśnione.

  • ~ 2021-06-30
    13:54:19

    9 2

    @AnnaKatarzyna,
    poza tym za każdą działkę płaci się podatek gruntowy. Nikt nie płaci za tą działkę że nie wiadomo kto jest właścicielem, chociaż jednym?

    A jak nie płaci to pytanie dlaczego nikt się tym nie interesuje?

  • ~AnnaKatarzyna 2021-06-30
    15:50:43

    7 1

    Kulfoniasty teraz piszesz dokładnie o tym o czym ja pisze od początku. Ludzie nie dbają i mają problem. Nie zawsze da się znalesc wszystkich współwłaścicieli bo ci dawno mogli zmienić miejsce zamieszkania i to niekoniecznie w PL.
    Ale co mnie zastanawia 200lat = 3 pokolenia? Jak ktoś jest bardzo obrotny to już w wieku 30 lat może zostać dziadkiem/ babcia. W ciągu 30 lat masz 3 pokolenia. zazwyczaj jest tak , że w wieku 50-60 lat zostaję się babcia/dziadkiem. Wiec jeżeli ktoś umarł w wieku 70 lat. Jego dziecko miało pecha i umarlo mając np. 50lat to trzecie pokolenie może mieć teraz nawet z 30 lat. Działka nie musi stać 200lat wystarczy ze stoi tak z 10 lat a najmłodszy żyjący członek rodziny się nie interesuje, żyje np. w Australi i już jest problem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5287