zamknij

Wiadomości

Miasto szuka nowego dyrektora muzeum. Co będzie z Bogdanem Klochem?

2021-12-01, Autor: 

Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku będzie miało nowego dyrektora. Po 7 latach z tym stanowiskiem żegna się dr Bogdan Kloch. Nowy szef tej instytucji ma odpowiadać również za nową przestrzeń muzealną-wystawienniczą na „Juliuszu”. Co będzie dalej z dotychczasowym dyrektorem?

Reklama

Prezydent Miasta Rybnika ogłosił konkurs na stanowisko Dyrektora Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Jak mówi Piotr Kuczera – przed nowym szefem tej instytucji stoi wielkie wyzwanie.

Rybnickie muzeum, skupiające się do tej pory głównie na naturalnym i kulturalnym dziedzictwie Rybnika i Ziemi Rybnickiej, znacznie poszerzy obszar swoich zainteresowań. W wyremontowanych, zabytkowych budynkach poszpitalnego kompleksu Juliusz, powstaje bowiem edukatorium poświęcone przyrodzie Górnego Śląska oraz przestrzeń ekspozycyjna związana z historią medycyny i farmacji. Ze względu na unikalny charakter i prezentowaną tematykę obiekt będzie miał oddziaływanie o zasięgu regionalnym. Podobnej placówki nie ma w naszym regionie, więc jej powstanie jest wielką szansą dla Rybnika. Szansą, której potencjał powinien umieć wykorzystać nowy dyrektor – wyjaśnia prezydent.

Skąd zmiana na powyższym stanowisku? Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu tłumaczy, że Bogdanowi Klochowi wygasła kadencja dyrektora muzeum.

Dlatego ogłaszamy konkurs. Pan Kloch może oczywiście przystąpić do niego, jeżeli będzie chciał. Na pewno będzie pracował dalej w muzeum. Zajmie się kwestiami merytorycznymi, dotyczącymi historii lokalnej – słyszymy.

Bogdan Kloch pełnił funkcję szefa muzeum przez ostatnie 7 lat. Jak powiedział naszej redakcji, nie zamierza startować na stanowisko nowego dyrektora.

---
Osoby zainteresowane udziałem w konkursie, spełniające kryteria wskazane w ogłoszeniu, prócz listu motywacyjnego, powinny również przygotować autorską, pisemną koncepcję (organizacyjno-finansową) funkcjonowania Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywicznej wizji rozwoju działalności.

Koncepcja powinna być przygotowana w oparciu o budżet oraz statut Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Dokumenty aplikacyjne można składać do 22 grudnia br.

Wymagania niezbędne, stawiane przed kandydatem na stanowisko dyrektora Muzeum, to m.in.:

- wykształcenie wyższe magisterskie: humanistyczne lub z zakresu zarzadzania lub zarządzania w kulturze,

- udokumentowane, doświadczenie w tworzeniu i realizowaniu projektów kulturalnych, w tym edukacyjnych, lub pracy w obszarze kultury,

- udokumentowane, doświadczenie w zarządzaniu zespołem w ramach struktury hierarchicznej lub zespołem w ramach metodyki projektowej,

- biegła znajomość ustawy o muzeach, o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i powiązanych rozporządzeń,

- znajomość problematyki będącej przedmiotem dziedzictwa kulturowego, kultury, sztuki i pamięci,

- znajomość lokalnych, krajowych środowisk twórczych i transgranicznych w ramach obszaru historycznego Górnego Śląska,

Wymagania pożądane to m.in.:

- umiejętność konceptualizowania, organizowania i prowadzenia przedsięwzięć brandingowych, promocyjnych związanych z działalnością kulturalną,

- doświadczenie w realizacji interdyscyplinarnych wydarzeń i projektów kulturalnych,

- predyspozycje do budowania strategii krótko i długoterminowych,

- doświadczenie w projektach (preferowane stanowiska menedżerskie) dotyczących budowania marki turystycznej,

- znajomość trendów w marketingu produktów i marketingu w kulturze,

- doświadczenie w realizacji imprez masowych,

- znajomość trendów w zarządzaniu dziedzictwem industrialnym, kulturze, animacji i edukacji kulturalnej,

- doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych z różnych źródeł publicznych i prywatnych, w tym krajowych i zagranicznych.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 68

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Teddy 2021-12-01
  16:48:06

  73 14

  Coś mi się wydaje, że przed końcem kadencji prezydenta miasta trzeba jeszcze swoich znajomych upchnąć na intratnych stanowiskach bo potem nie będzie okazji. Pan dyr. Kloch właśnie na złość lemingom powinien startować. Przemęczy się po roku i będzie spokój. Świetnie prowadził nasze muzeum, a układowi dyrektorzy będą tylko robić przewały za miejskie pieniądze ?

 • ~Lokalny 2021-12-01
  16:51:41

  71 9

  Pan Kloch to bardzo merytoryczny człowiek. Szkoda, że nie przedłużono mu kadencji. Z drugiej strony wcale się nie dziwię, że nie startuje. Brać na siebie niewypał jakim będzie Juliusz...
  Idealnie na to stanowisko by pasował obecny prezydent. Może wystartuje i sam się wybierze?

 • ~Ja_2 2021-12-01
  18:11:32

  56 4

  Pan Dyrektor Kloch, to bardzo dobry fachowiec z historii regionu. Jest to wielka strata dla Rybnika. Mam tylko nadzieję, że nie doczekamy się kogoś kolejnego z zewnątrz, nie związanego z miastem, tym samym , nie mającego żadnego związku emocjonalnego i wiedzy o regionie. Jeśli tak się stanie, to w mojej ocenie nie będzie to wybór merytoryczny tylko polityczny, a to najgorsza z możliwych.opcji dla Rybnika !

 • ~Arteks 2021-12-01
  18:40:19

  52 3

  Zgadzam się z poprzednikami. To świetny fachowiec za czasów którego Muzeum w Rybniku słynęło z interesujących akcji, imprez i publikacji. Może jak przeczyta te pozytywne dla niego komentarze zmieni zdanie i będzie startował w konkursie?

 • ~Mael 2021-12-01
  21:51:26

  44 2

  Jestem zaszokowany. Lepszego fachowca nie znajdą. Szkoda, że w Rybniku wszystko co wzorowo funkcjonuje musi być zepsute.

 • ~ 2021-12-01
  22:57:48

  24 10

  za czasów rządów pierwszego humanisty rybnickie Muzeum straciło już jednego fachowca Pana Dawida Kellera, teraz traci następnego, (nawet gdy zostanie w jako zwykły pracownik) miasto raczej nie szuka bo kandydat jest już dawno wybrany, najważniejsze że reprezentuje jedynie słuszną opcję , jego nazwisko i dotychczasowe"zasługi" (partyjne) poznamy wkrótce, jak sprawy pójdą w tym kierunku będzie to kolejna placówka wypełniona partyjnymi spadochroniarzami

 • ~Pavel Kolop 2021-12-01
  23:07:04

  36 4

  Przypomina się stary obrazek Mleczki:
  "Panie doktorze, czego się nie dotknę to spierdolę".

  Pozbyć się B. Klocha - człowieka o takiej wiedzy i fachowości, to serio trzeba mieć talent...

 • ~kibic_row 2021-12-02
  09:32:00

  13 2

  Już ze 100% pewnością może się Pan redaktor umawiać na wywiad z nowym dyrektorem którym zostanie Pan Bogusław Maro. Proszę zapamiętać i zapisać sobie ten komentarz z 02.12.2021. A i nie wróżyłem z kuli:)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604