zamknij

Wiadomości

Miasto przygotowało dla skazanych 200 miejsc pracy. Kto skorzysta z ich pomocy?

2014-11-03, Autor: bf
Osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu będą w przyszłym roku wykonywały prace na terenie naszego miasta. Rybnicki magistrat przygotował dokładnie 200 stanowisk rozlokowanych w kilku podległych jednostkach. Jakich?

Reklama

- Przygotowaliśmy 200 stanowisk pracy na terenie miasta na rok 2015. Liczba godzin w przeliczeniu na jednego skazanego nie powinna przekraczać 24 godzin miesięcznie. Biorąc pod uwagę opinię Sądu Rejonowego w Rybniku oraz możliwości jednostek miasta, wyznaczyłem następujące podmioty zobowiązane do przyjęcia osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu: Zarząd Zieleni Miejskiej, Rybnickie Służby Komunalne, Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej, Dom Kultury Chwałowice i Spółka Hossa – poinformował na ostatniej sesji rady miasta prezydent Adam Fudali.

Jakie prace będą wykonywali skazani? O tym już zdecydują poszczególne jednostki podległe urzędowi miasta. Stanowiska mają być dostosowane do osób dotkniętych lekką niepełnosprawnością. - Ze względu na specyfikę pracy jednostek, żadna z nich nie zapewnia możliwości pracy skazanym objętych niepełnosprawnością umiarkowaną. W latach ubiegłych wyznaczonymi do zatrudnienia skazanych byli: ZZM RSK, ZGM, DK Chwałowice, MOSiR i Hossa – dodał prezydent Rybnika.

Jak myślicie, czy liczba skazanych wykonujących prace na terenie naszego miasta powinna być większa?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Afordancja 2014-11-03 08:27:45

  hm.. a wie ktoś jak to dokładnie działa? Tzn. oni to robią kompletnie za darmo? Czy dostają swoją "dolę"?

  0 0
 • ~pit75rk 2014-11-03 08:54:00

  W polskim prawie nie ma możliwości (na szczęście) pracy za darmo, nawet na próbę i za każdą wykonaną pracę w świetle prawa należy się zapłata. Co do wysokości to już inna sprawa.

  0 0
 • ~ 2014-11-03 09:29:16

  pit75rk mam prośbę do Ciebie przeczytać kodeksy wszystkie a dowiesz się że bredzisz. Praca która będą wykonywać skazani za małe przestępstwa z małymi wyrokami lub ci co już odsiedzieli swoje i mają blisko końca wyroku. Mowa tutaj o zakładach półotwarty Szeroka i Racibórz odzdział XII . Otwartego nie mamy w promieniu 30-50km. Skazani za swoją pracę nic nie otrzymują w sensie pieniędzy. Zakład półotwraty to taki w którym skazani nie mają przy sobie pieniędzy bo nie mogą posiadać a zaś w otwartym TAK. Skazani którzy pracują np 40godizn miesięcznie dostają pochwałę, nagrody w postaci dodatkowego widzenia, talonu na paczkę itp. Taka nagroda coś zapewne daje przy wokondzie wyjścia na wolność. Skazani którzy pracują dziennie cały etat lub 3/4 dostają pieniądze przelane na ich konto ZK. Dalej komentujcie głupoty.

  2 0
 • ~jojo 2014-11-03 09:52:40

  Adam Kuska jeżeli jesteś taki mądry to napisz ile od miasta za wykonane prace dostanie zakład karny,ponieważ to nie są darmowe pomoce a już za komuny ZK dostawał więcej za prace niż pracownicy budowlani.

  1 0
 • ~Afordancja 2014-11-03 09:56:48

  @~pit75rk Ja tam nie wiem... np. taki bezpłatny staż (tak, tak wiem, to nie praca, oni uczą się ;) ) to jak by nie patrzeć praca za darmo. Czyli jednak możliwość jest, kwestia tylko nazwania ;) . A, że nie wiem jak to wygląda w tym przypadku dlatego pytam jak to praktycznie wygląda. Jaki jest koszt tego przedsięwzięcia itd.

  0 0
 • ~ 2014-11-03 09:57:08

  jojo ZK nic nie zarabia na skazanym, firma X dla której mają pracować skazani musi np. zapewnić im dojazd i odwóz, następnie mogą otrzymać posiłek mały jakiś plus ewentualnie paczka fajek za dzień pracy , kierownik to wydaje. Zakład Karny nic nie zarabia, ZK są biedne przypomne Tobie. Dla skazanych to rarrytas bo chyba zamiast pare m2 zobaczą świat inny i porozmawiają z osobami trzecimi lepsze to niż tam siedzieć co nie?

  2 0
 • ~visa 2014-11-03 10:09:14

  w Polsce jest legalna praca za darmo nazywa się to wolontariat oprócz tego zatrudniony ma prawo pracować za darmo wystarczy ze zgłosi taki fakt pisemnie

  2 0
 • ~bugielka 2014-11-03 10:17:33

  To ja Was pogodzę. W powyższym tekście chodzi o osoby, które otrzymały kary grzywny i kary wykonywania prac społecznych. Nie ma tutaj mowy w ogóle o osobach z Zakładów Karnych. Jednostki miejskie przyjmują osoby skierowane przez Sąd (a nie ZK) do wykonania prac społecznych, które są wycenione stawkami godzinowymi. I tak skazani otrzymują np. karę 3 miesięcy po 24 godziny w każdym miesiącu. Nie otrzymują za to pieniędzy do ręki, ponieważ odpracowują oni jakieś koszty finansowe, których nie są w stanie spłacić (np. koszty postępowania sądowego, zasądzone grzywny). Mam nadzieję, że napisałam dość jasno.
  Skazani z ZK to odrębna sprawa i jest dość kłopotliwa bo Rybnik nie ma swojego ZK, a wożenie tych ludzi z ościennych miast jest zbyt kosztowne.

  0 0
 • ~ 2014-11-03 13:18:54

  bugielka zgodze sie z Toba po niekąd i ztym że Rybnik neima swojego ZK ale czy to jest jakiś problem aby dostarczyć skazanego do firmy X gdzie ma pełnić pracę? Według mnie nie bo to nie 1 osoba zkazany jeżdzi a zawsze kilka dziaął to na zasadzie autobusu miejskiego i firma X opłaca ten środek transportu! Widzę że jesteś osobą nie kompetentną

  1 0
 • ~bugielka 2014-11-03 13:56:24

  @Adam Kuśka - tłumaczę tylko, o czym jest mowa w tym artykule. Ale skoro temat drążysz... Praca skazanych z ZK jest kosztowna - zdajesz sobie sprawę ile kosztuje taki transport? Ilu tych ludzi może przyjąć takie RSK czy ZZM? Przypominam, że mówimy o środkach publicznych, a więc pieniądzach nas wszystkich. Tym ludziom trzeba zapewnić nadzór, nie mogą pracować (ani podróżować) samodzielnie. Musisz im zapewnić warunki socjalne (np. szatnie). Nie pamiętam już wszystkich wymagań, ale wiem, że dla jednostek budżetowych jest to spore obciążenie finansowe, a pracy najprostszej, nie wymagającej kwalifikacji zawodowych też jest niewiele.
  A moje kompetencje to nie Twoja sprawa :)

  0 0
 • ~ 2014-11-03 14:05:13

  bugielka - skazani zakłatów półotwratych jak i otwartych mogą sami podróżować śa oceniani przez opiekunów i przez jendostke postpenitencjarną czy zagrażają oni innym i czy nie uciekną choć tuutaj niema takiej możliwości bo każdy zapewne myśli aby uciec stamtąd. W Raciborzu w ZK skazani opuszczają mury i idą do prac swoich , idą przez miasto sami do szkoł jako osoba gospodarcza która wszystko tam robi. Mało widzę ze wiesz a się wymadrzasz. Jak napisałem powtórze się to firma X jej jej sprawą o załatwienie busa transportu skazanych do firmy X na miejsce pracy i ubrać ich. W Raciborzu skazani budowali aquapark jakiś basen wiem i dojeżdzali autem służbowym pod bramy ZK.Niewiesz nie wypowiadaj się

  2 0
 • ~bugielka 2014-11-03 14:29:54

  @Adam Kuska - możliwe, że jest tak jak mówisz. Ja Ci mówię o jednostkach budżetowych - to są koszty nieopłacalne. A to, co pamiętam z propozycji współpracy z ZK, to właśnie tak to wyglądało - należało im zapewnić transport i nadzór. Jaki to był zakład - nie pamiętam. Ale jeśli mam miejsce dla 10 osób, to jest to dla mnie nieopłacalne bo nie wynajmę autokaru, który codziennie będzie woził tych 10 ludzi. Auto służbowe to też koszt (paliwo i praca kierowcy). Poza tym chodziło też chyba o czas pracy. Za dużo problemów, żeby się w to bawić. Może prywatnym firmom opłaca się to bardziej bo zatrudniają ich do konkretnego zadania. Budżetówki mają pewne stałe zakresy działania. I proszę, pisz trochę uważniej bo coraz trudniej mi zrozumieć niektóre Twoje słowa. A wypowiadać się ma prawo każdy, po co te nerwy?

  0 1
 • ~ 2014-11-03 14:36:07

  bugielka może przedstawisz sie czy ja mam za ciebie napisac twe imie i nazwisko bo to że jesteś z niedobczyc to wiem od dawna :)

  1 0
 • ~bugielka 2014-11-03 14:41:24

  To super, że wiesz, a moje imię i nazwisko, to moja sprawa. I nie zgadzam się na jego upublicznianie, do czego mam prawo. Życzę miłego dnia.

  0 0
 • ~ 2014-11-03 14:45:42

  bugielka twoje wykształcenie ala technik spedytor to jest chyba nie adekwatne do naszego forum tutaj na temat powyższy co nie? A imie i anzwisko moge upublikowac wolny kraj kochana a co wstydzisz się :)? krotko napiszewiesz co ty mozesz wytrzeć sobie pupe

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4884