zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Miasto pomaga przedsiębiorcom. Jak?

2020-03-25, Autor: bf

Obowiązujący w kraju stan epidemii i związane z nim ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej mocno dały się we znaki również przedsiębiorcom z Rybnika. Miasto podejmuje jednak działania mające na celu wsparcie lokalnych firm. W jaki sposób?

Reklama

- W związku z trudną sytuacją przedsiębiorców w całym kraju, mam nadzieję, że przygotowywane przez rząd rozwiązania pomogą polskiej gospodarce stanąć na nogi po czasie epidemii. Sytuacja będzie trudna szczególnie dla małych firm – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

– Ze strony samorządu możemy proponować to, co jest możliwe od strony prawnej - póki co nie ma jeszcze rozporządzeń specustawy dotyczącej koronowirusa. Jako samorządy chcemy działać, chcemy wspierać lokalną gospodarkę, szczególnie małe przedsiębiorstwa, ale potrzebujemy ram prawnych, by móc działać – dodaje prezydent.

Czynsze w dół

Dlatego prezydent Rybnika Piotr Kuczera zdecydował się na czasową obniżkę wysokości czynszów w lokalach użytkowych należących do zasobów miasta.

W okresie od 1 kwietnia do 31 maja br. czynsz w lokalach, w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, obniżony będzie do kwoty 1 zł. W lokalach, w których prowadzona jest działalność inna niż gastronomiczna, czynsz obniżony będzie o 50 procent.

Miasto odstąpi również w 2020 roku od waloryzacji stawek czynszu, zastrzeżonej w umowach, zawartych z najemcami lokali użytkowych.

Ulgi podatkowe

Warto również dodać, że w oparciu o obowiązujące przepisy miasto ma również możliwość pomocy podatnikom (przedsiębiorcom i osobom fizycznym) w formie ulg podatkowych, na indywidualny, uzasadniony wniosek. Pomoc taka może przybrać formę odroczenia terminu płatności, a w przypadku zaległości - umorzenia odsetek lub umorzenia części należności głównej, związanej z wprowadzeniem zagrożenia epidemicznego.

Wnioski dotyczące branż, w których prowadzenie działalności zostało prawnie ograniczone, zostaną rozpoznane w pierwszej kolejności.Szczególnym powodem do udzielenia ulgi będzie okres obowiązkowego zawieszenia działalności.

W przypadku mieszkańców odbywających kwarantannę i braku możliwości uregulowania w terminie należności na rzecz miasta w formie elektronicznej, ulgi w postaci umorzenia odsetek będą rozpatrywane priorytetowo - pod warunkiem uregulowania zobowiązań w najszybszym możliwym terminie.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAM! »

Oceń publikację: + 1 + 50 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~baal-zevuv 2020-03-25 08:39:19

  Szkoda że nikt nie zastrzegł aby NIE pomagać tym którzy w ostatnim tygodniu wręczyli wypowiedzenia swoim pracownikom... bo albo walczymy razem albo jak ktoś wymięka to ponosi całą odpowiedzialność.

  71 16
 • ~rzyt 2020-03-25 09:03:09

  Po takiej pomocy to lepiej zgłosić upadłość niż zwalniać pracowników. Już wiem co się będzie działo, gdy pomoc będzie "mało odważna".
  No ale poczekamy na decyzję Sejmu w tej sprawie. Przerzucanie się odpowiedzialnością kto ma co zrobić nic nie pomoże bezrobotnemu. By nie było tak, że zlikwidujemy dz.gosp. w mieście, by potem płacić zasiłki bezrobotnym...zgodnie z prawem ale nie z logiką. Mam jeszcze nadzieję, że ktoś się obudzi.

  33 5
 • ~Piotr Czaja 2020-03-25 09:33:09

  Panie redaktorze-Nie ma słowa póki -jest tylko puki! proszę zmienić to w artykule żeby nie było dalszego obciachu.

  5 28
 • ~Piotr Czaja 2020-03-25 09:46:30

  PANIE redaktorze PRZEPRASZM ,to mój obciach.

  19 12
 • ~Arteks 2020-03-25 10:59:47

  Każdy gest w tym roku dla przedsiębiorców będzie mile widziany. Warto też pomyśleć o obniżeniu cen dla handlarzy na targowiskach. Przy czym jest też druga strona medalu - władze miasta powinny też dbać o przychody miasta. Ekipa Kuczery nie potrafi przyciągać do miasta nowych inwestorów więc nie ma nowych źródeł przychodu w mieście - są tylko ci których obecny prezydent zastał. No i liczę na większe zaangażowanie państwa bo to co zaproponowano w tarczy antykryzysowej już jest słabsze od tego co oferują chociażby Czesi czy inne rządy swoim przedsiębiorcom. Samorządy miejskie są zubożałe przez reformę oświaty i zmniejszenie podatku. Szkoda, że w krótkotrwałym interesie wyborczym rząd poobniżał podatki - ludzie zyskali relatywnie niewiele, a wpływy do budżetów miast z PIT bardzo przez to spadły. @PiotrCzaja - nie wypowiadaj się zbyt często - unikniesz obciachu.

  13 10
 • ~Stasek 2020-03-25 14:07:25

  Arteks, o którym targowisku mowisz? Bo 2 tygodnie temu świeciło pustkami. Czynne były może 3-4 sklepy w pawilonach... Rozwiń wątek o " obniżeniu cen"....

  12 1
 • ~Arteks 2020-03-25 17:26:40

  @Stasek - wiadomo, że nie teraz jak jest zakaz handlu na wolnym powietrzu ale jak minie kryzys - taka pomoc dla straganiarzy którzy nie mogli handlować przez kilka tygodni i to w dobrym dla nich okresie przedświątecznym będzie mile widziana.

  4 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 5823