zamknij

Wiadomości

Miasto planuje wybudować parking wielopoziomowy i halę lekkoatletyczną. Ile mogą kosztować te inwestycje?

2016-12-07, Autor: bf

Władze Rybnika mają pomysł na zagospodarowanie terenu przy ul. Hallera i za kąpieliskiem Ruda. W pierwszym miejscu miałby powstać parking wielopoziomowy z budynkiem mieszkalno-usługowym. W drugim natomiast hala lekkoatletyczna.

Reklama

Miasto planuje przeprowadzić w Rybniku dwie duże inwestycje. Pierwsza jest projektem o nazwie Park Sport Ruda. Zakłada on m.in. przystosowanie obecnego kąpieliska do działania przez cały rok. Drugi punkt związany jest ze stadionem miejskim, a konkretnie: przebudową strefy wejściowej, budową toalet, pomieszczeń VIP wraz z przebudową trybuny krytej. Miasto chce ponadto postawić za kąpieliskiem halę treningową przeznaczoną dla sportów lekkoatletycznych. - Mamy projekt, otrzymaliśmy we wrześniu pozwolenie na budowę. Projekt był również konsultowany z Polskim Związkiem Atletycznym. Liczymy na dofinansowanie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – wyjaśnia pełnomocnik prezydenta Wojciech Student.

Hala byłaby jedynym takim obiektem sportowym na południu Polski. - Jesteśmy wysoko na liście rankingowej ministerstwa. Przewidujemy budowę hali, która pomieści 5 tys. osób – będzie skierowana głównie dla rodzin sportowców i trenerów – dodaje Wojciech Student. Hala nie będzie miała bowiem charakteru widowiskowej, a treningowej. Koszt budowy szacuje się na 15 815 000 złotych, z czego 8 mln planuje się pozyskać poprzez dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Drugą dużą inwestycją ma być projekt Rzeczna obejmujący obszar pomiędzy ulicami: Hallera, Raciborską, Wiejską i Pocztową. W miejsce dzisiejszego parkingu powstałby kompleks budynków przeznaczonych pod mieszkalnictwo, usługi, wystawy i samochody.

Przypomnijmy, że miasto już od dawna planowało w tym miejscu utworzenie „małego rynku”. Działka pomimo szeregu ogłoszonych przetargów nie znalazła nabywcy. Dlatego też magistrat chce przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego postawić budynek z 90 mieszkaniami pod wynajem. Z kolei parking wielopoziomowy (4 piętra łącznie z dachem) pomieściłbym około 450-500 samochodów. Co ciekawe, ma być to inwestycja miejska. Maksymalny koszt tego obiektu wynosi około 14,5 mln złotych. Nie zapadła bowiem jeszcze decyzja, w jakiej ostatecznie formie parking będzie realizowany.

Projekt Rzeczna w punktach:

1 Na poziomie 0 parkingu będzie 40 stoisk handlowych i 14 przeszklonych pawilonów - wszystkie miejsca przeznaczone dla drobnego handlu;

2. Układ drogowy wokół tego kwartału to koszt 600.000 złotych;

3. Budynek mieszkalno-usługowy – finansowany wespół z BGK Fundusz Municypalny - koszt ok. 29.316.000 złotych

- 90 mieszkań;
- 900 m2 powierzchni usługowej;

4. Drugi budynek mieszkalny - działka zostanie przeznaczona do sprzedaży pod tego rodzaju inwestycję;

- powierzchnia działki za kwotę około 600.000. Działka około 2000 m2

5. Rybnickie Centrum Edukacji Artystycznej - sale wystawiennicze, powierzchnia obiektu 800 m2, koszt około 3 mln zł;

6. Zagospodarowanie zieleni to koszt około 800 tys. zł.

Co myślicie o tych projektach? Czy powstanie parkingu wielopoziomowego jest dobrym pomysłem? Dodajmy, że to nie jedyne projekty zaprezentowane przez władze Rybnika. W najbliższym czasie podamy więcej szczegółów.

Oceń publikację: + 1 + 219 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~tf2 2016-12-07 17:14:51

  Tymczasem w Paryżu palą śmieci, ciekawe jakie tam mają PM10?

  Rekordowe zanieczyszczenia powietrza w Paryżu.
  "We francuskiej stolicy drugi dzień z rzędu obowiązują ograniczenia w ruchu pojazdów. Prywatne samochody, których numer rejestracyjny kończy się na cyfrę parzystą nie mogą wyjeżdżać na ulicę między 5.30 rano, a północą. We wtorek taki zakaz dotyczył aut z nieparzystymi numerami. W tym samym czasie transport publiczny jest bezpłatny, żeby zachęcić jak największą liczbę paryżan do zostawiania samochodów na parkingu."

 • ~pprywatne 2016-12-07 18:13:52

  Wreszcie coś mądrego. Zawsze mówiłem, żeby tam parking zrobić, szkoda tylko, że ma być taki mały na 400 samochodów. Gdy będzie za symboliczną złotówkę, to może ożywi to trochę centrum i pomoże lokalnym sklepom, restauracjom itp.

  42 14
 • ~Ancymon 2016-12-07 19:11:34

  Łatwo wydać 8 mln na halę dla kilkunastu , kilkudziesięciu sportowcòw którzy będą z niej korzystać .Czy Rybnik na to stać ? .

  49 35
 • ~pprywatne 2016-12-07 19:35:51

  ~Ancymon. Masz lepszy pomysł? Może poprawniej teraz było by rozdać te miliony biednym...

  36 13
 • ~ 2016-12-07 19:38:29

  Jak mamy rozumieć to przystosowanie kąpieliska do działania przez cały rok? Czy rybniczanie doczekają się w końcu basenu na który można się wybrać z dziećmi także zimą czy nadal będą skazani na tułaczkę po Żorach, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach albo Raciborzu? Bo obawiam się że zrobienie z rudy namiastki aquaparku jest już niemożliwe, a to "dostosowanie do działania przez cały rok" w żargonie urzędniczym oznacza coś zupełnie innego niż można by się spodziewać.

  33 11
 • ~jaczyk 2016-12-07 19:45:42

  Wspaniały pomysł z tą lekkoatletyczną halą. Jestem pewien, że inwestycja nie będzie deficytowa...a może się stać bazą treningową dla klubów południowej Polski, a co za tym idzie zarabiać (jak ośrodek w Spale). Oczywiście to zależy od wspomnianej infrastruktury tzn bazy hotelowej. W tej inwestycji jest niesamowity potencjał.

  40 13
 • ~goonz 2016-12-07 20:19:09

  Tylko dlaczego to takie brzydkie? I kto będzie odpowiedzialny za te dzieło? ;-)

  10 13
 • ~Ancymon 2016-12-07 20:23:24

  Do ~pprywatne.Jasne że mam lepsze pomysły. Jeśli te pieniądze mają być wydane na sport to już na pewno na sport rekreacyjny dla mieszkańców Rybnika a nie na zawodowców (włączając w to żużlowców).Ciekaw jestem co na to ten spec od ścieżek rowerowych który zatrudniony jest przez prezydenta.Czyli jak widzisz nie trzeba tych pieniędzy rozdać biednym.

  26 18
 • ~Arteks 2016-12-07 21:14:28

  No wreszcie coś miastotwórczego zamiast składowiska aut na nierównym klepisku. Parking wielopoziomowy - ok, szczególnie jeśli miałby być połączony z innymi funkcjami np. drobnym handlem i gastronomią. Nie wiem czy to jest idealne miejsce na to bo przecież Hallera jest ulicą którą często przejechać (a np. Rzeczna czy Młyńska są puste) ale można zrobić tam jeden porządny parking i oby nie z abonamentami za 30 ale przynajmniej za 150 zł bo to przyjezdni kierowcy powinni spłacać taką inwestycję, a nie ci którzy chodzą do centrum pieszo czy przyjeżdżają na rowerach. Mieszkania ok ale liczę na jakić lepszy projekt bo to co na tym obrazku nie zachwyca jak na XXI wiek. Przydałyby się jakieś zielone tarasy na górze oraz przeszklone korytarze aby można było z Raciborską na Hallera czy Korfantego dostać się pod dachem. Ludzie dlatego kochają galerie handlowe bo... jest tam nie pada na głowę... Liczę na jakąś większą innowacyjność i atrakcyjność tych obiektów. Może jakiś konkurs na zagospodarowanie? Nie bardzo rozumiem co to mają być sale wystawiennicze? To może jak już to lepiej fundnąć tam jakąś miejską galerię sztuki? Hala sportowa, a nie widowiskowa? Po co przecież jedną mamy na Jastrzębskiej! Rybnik potrzebuje uniwersalnej hali w której możnaby organizować duże imprezy, mitingi, zloty, konferencje które teraz goszczą zazwyczaj w Katowicach. Rybnik potrzebuje jakiegoś mega aquaparku i krytego lodowiska. Pierwsze bardzo drogie ale nie obejdzie się bez tego, drugie wcale nie drugie niezbędne jeśli chodzi o zimowe sporty. @pprywatne - wiem, że ty byś chciał parking na 5000 aut ale prezydent chce uporządkować kolejne okropne składowisko aut, a nie zaprosić kolejnych kierowców do miasta. Zresztą jeśli władze miasta popierają zrównoważony transport to w zamian za nowy parking wielopoziomowy na Hallera, powinni zlikwidować nie tylko parking na Hallera ale także ten na Curie-Skłodowskiej.

  29 26
 • ~jajko 2016-12-07 21:38:36

  ARTEKS a po co Rybnikowi duża hala widowiskowa? Tylko nie mów, że jesteś specjalistą w tej dziedzinie. Taka hala powstanie w Gliwicach i w Rybniku nie jest potrzebna. My mamy już jedną w Boguszowicach i jest wystarczająca na nasze potrzeby.

  Co chciałbyś robić w tej hali w Rybniku? Koncert Rihanny? Może żużel w hali? Jakie kongresy chciałbyś przetransferować z Katowic do nas? Pomyśl zanim coś napiszesz, według ciebie mądrego.

  37 17
 • ~Arteks 2016-12-07 22:18:32

  @jajko - Podium i Spodek to hale bardzo duże na naprawdę duże imprezy. I one nie muszą się odbywać co chwilę. W Spodku też są tygodnie, że nie jest do niczego wykorzystywany. Mi chodziło o coś gdzie da się zmieścić 5000 osób - pytasz na co? Właśnie na koncerty mniejszego kalibru czy chociażby imprezy dla dużych zakładów pracy, barbórkowe, polityczne, komercyjne, zjazdy itd. Hala w Boguszowicach jest niezła ale na mecze koszykówki czy siatkówki. Ja myślę o hali uniwersalnej. Niestety chce nas uszczęśliwić kolejną halą sportową. Idei nie za bardzo rozumiem bo taką już mamy. Po co kolejna? Chyba, że chodzi o lekkoatletykę ale przecież takie nie muszą mieć tak dużej widowni. Więc na co?

  15 33
 • ~Lateks 2016-12-07 22:35:05

  "Mamy projekt, otrzymaliśmy we wrześniu pozwolenie na budowę. "
  Niech mnie ktoś oświeci kto wydał urzędowi miasta pozwolenie na budowę? Nie wiem czemu ale mam wrażenie że 100 lat temu urbaniści mieli więcej wyobraźni przy projektowaniu niż dzisiaj. Ja rozumiem że technika poszła do przodu i nie ma w budownictwie rzeczy niemożliwych. Ale czy jest uzasadnione budowanie hali sportowej w miejscu stawu? Marzę by pewnego dnia władza urzędników z UM liczyła się ze zdaniem mieszkańców. Swoją drogą ciekawe że budowa takiej hali nie wymaga pozwoleń wodno-prawnych ?

  19 10
 • ~Krystyna Peczak 2016-12-08 00:34:36

  dobry pomysł z halą ,z parkingiem tez ale po co następne sklepiki?. Cała Raciborska to sklep obok sklepu i Plaza to lepiej więcej miejsc parkingowych z dobra wentylacja bedzie mniej smrodu niż na otwartych parkingach.

  7 21
 • ~Stanisław Nowak 2016-12-08 00:52:54

  Co z krytym lodowiskiem dla Rybnika. Było to w programie wyborczym posłów rybnickich w 1952 roku i dotychczas nie zrealizowano. Tak rok 1952 to nie pomyłka. Hala lekkoatletyczna dla kilkuset ludzi , lodowisko dla tysięcy, . Wybór powinien być LODOWISKO bo zapotrzebowanie jest większe.

  31 10
 • ~ 2016-12-08 17:19:35

  Z placem przy Hallera nareszcie jakiś pomysł (a nie tylko sprzedaż).

  W proponowanym "Rybnickim Centrum Edukacji Artystycznej" widziałbym handlową Galerię Sztuki dla lokalnych twórców.

  W Lesku (Podkarpackie) w byłej synagodze miejscowi twórcy wystawiają swoje dzieła do pooglądania i do sprzedaży. Jeden sprzedawca, wstęp 2 zł.

  9 1
 • ~jan23 2016-12-08 18:14:33

  Rybnickie Centrum Edukacji Artystycznej - a cóż to ma być?
  Jeżeli zajmować się ma edukacją plastyczna, teatralną, filmową - to ok. Jeżeli ma to być szkoła hafciarek i instalatorów (od instalacji artystycznych) to raczej szkoda pieniędzy.
  jak się to ma do planów związanych z Juliuszem? Jaka Tam a jaka a Tu edukacja ma być realizowana?

  9 3
 • ~elegant 2016-12-11 08:56:54

  Platforma Obietnic ,ciąg dalszy mrzonek obecnej ekipy.Połowa kadencji obecnych władz za nami i nic! Ulica Kościuszki od 2 lat rewitalizowana z jakim skutkiem każdy widzi!Sala koncertowa, projekt zakurzony, realizacja w lesie.Juliusz tyle dyskusji ,konferencji.spotkań i nic!Teraz odświeżają pomysł prezydenta Adama Fudali bo własnych nie mieli i nie mają,ale to tylko pomysł.Prezydent Piotr Kuczera przejdzie do historii jako jedyny,któremu nic nie wyszło ( ,a może dobrze?)Mam szczerą nadzieję,że to jego ostatnia kadencja!

  9 16
 • ~master899 2016-12-11 21:15:27

  elegant - jak to mówią " nadzieją matką głupich "

  10 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3382