zamknij

Biznes

Miasto obniża czynsz dla przedsiębiorców na deptaku. Kto na tym skorzysta?

2014-07-09, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Prezydent Rybnika Adam Fudali zdecydował się o obniżeniu o połowę stawki czynszu najemcom działającym przy ul. Powstańców Śląskich i Sobieskiego. Ulgi dotyczą osób wynajmujących lokale od rybnickiego magistratu. Co z pozostałymi przedsiębiorcami?

Reklama

Ciąg dalszy sprawy dotyczącej ciężkiej sytuacji przedsiębiorców działających na rewitalizowanym deptaku. Prezydent Rybnika Adam Fudali zdecydował o obniżeniu o połowę stawki czynszu najemcom gminnych lokali użytkowych położonych przy ul. Powstańców Śl. i Sobieskiego. - Decyzja prezydenta Rybnika związana jest trwającą przebudową i rewitalizacją tej części śródmieścia, utrudniającą przedsiębiorcom prowadzenie w tym miejscu działalności gospodarczej – powiedziała Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

To oznacza, że stawka czynszu dla najemców gminnych lokali została obniżona o 50 proc. na okres od 1 lipca do 31 grudnia br.Co z pozostałymi przedsiębiorcami? - Najemcy lokali w budynkach mieszkalnych nie będących własnością miasta, mogą zwracać się do właścicieli budynków o obniżenie lub zaniechanie poboru czynszu, a właściciele jako podatnicy mogą występować z wnioskami do miasta o ulgi podatkowe – wyjaśniła Lucyna Tyl.

Z kolei w przypadku, gdy najemca zwraca się o umorzenia podatku, a nie ma zaległości podatkowych otrzymuje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania – dzieje się tak dlatego, ponieważ nie ma względem miasta żadnych zobowiązań finansowych. Mówiąc wprost: nie ma czego umarzać.

Rzecznik rybnickiego magistratu dodaje, że wszystkie wnioski w sprawie obniżenia lub umorzenia czynszu zostaną załatwione poprzez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. - W myśl zarządzenia prezydenta Rybnika, dyrektor ZGM spisze aneksy do umów z najemcami obniżając o 50% stawkę czynszu w drugim półroczu br. – dodała Lucyna Tyl.
Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2014-07-09 15:02:51

  Z tego właśnie wynika, że lepie mieć zaległości, bo wtedy można zyskać. A jak się płaci wszystko w terminie to się traci. A to dopiero ciekawostka!

  46 0
 • ~Mandaryna 2014-07-09 15:48:54

  Pan Prezydent po prostu postanowił wykończyć wszystkich prywatnych właścicieli nieruchomości przy ul Sobieskiego i Powstańców. Nie ma dla nich żadnej oferty, a dla swoich najemców ma. Przecież Pan Prezydent obniża czynsze nie ze swoich pieniędzy tylko między innymi z pieniędzy pochodzących od właścicieli prywatnych kamienic, którzy na swoje nieszczęście zapłacili podatek w terminie. Właściciele prywatnych kamienic mogą być szczęśliwi bo w wyniku nieudolnie prowadzonych prac zawaliła się dopiero jedna kamienica i na szczęście nikomu nic się nie stało. Może pozostałe kamienice ocaleją !!!! Niech żyje nikomu niepotrzebny PEC i Prezydent, który nie panuje nad inwestycją !!!!!!

  23 0
 • ~chammomila 2014-07-09 16:52:39

  Ale to jest musztarda po obiedzie - ci ludzie nie przetrwają do końca roku, już teraz mają takie długi że albo zamknęli albo są w trakcie zamykania albo rozważania tego. Jak to w ogóle teraz odebrać? Przecież przed rozpoczęciem remontu był pytania o tego typu zrekompensowanie nieuniknionych strat przedsiębiorców z tych ulic i wtedy odpowiedź była jednoznaczna i bezdyskusyjna - NIE. I teraz nagle się da ?. Do tego sprawa z odrzucaniem wniosków tych którzy terminowo płacili to już jest jak plucie w twarz uczciwym i solidnym...

  29 0
 • ~Jan R. 2014-07-09 16:54:13

  Pomimo waszych narzekań istnieje uzasadniona obawa, że ten pan znowu wygra wybory, tragedia! Ps. Jeżeli ktoś myśli, że postępuje tak z dobrego serca by ulżyć handlowcom, których ten bałagan dożyna, to się myli. Jest to wyłącznie zimna kalkulacja przedwyborcza.

  21 0
 • ~orient 2014-07-09 20:27:25

  Remont był konieczny i z tym się zgodzą chyba wszyscy. Niestety przez kilka miesięcy obroty handlowców spadną by potem znowu wzrosnąć. Jeśli ktoś nie będzie chciał tam mieć sklepu to pewnie znajdzie się kilku chętnych aby go zastąpić bo szykuje nam się miejsce które będzie chętnie odwiedzane. Natomiast obniżka czynszów dość spóźniona bo od razu należało tak zrobić. Byłby przynajmniej miły gest a teraz znowu urzędnicy pokazali, że myślą i postępują jak żółwie lądowe. Zastanawiam się też czy prywatni właściciele kamienic obniżyli na czas remontu czynsze swoim najemcom bo powinni jeśli są przedsiębiorczy i rozsądni.

  12 0
 • ~Mandaryna 2014-07-09 22:13:47

  Jeżeli właściciele kamienic obniżyli czynsze, a wielu z nich to zrobiło, to zrobili to z własnej kieszeni. Pan Adam Fudali – Prezydent - obniżył czynsze z kieszeni podatników czyli też właścicieli nieruchomości nie dając im i ich najemcą nic w zamian. To nie prywatni właściciele nieruchomości w nieudolny sposób prowadzą rewitalizację. Za NIEUDOLNĄ rewitalizację odpowiada PREZYDENT MAISTA RYBNIKA PAN ADAM FUDALI !!!!!!!!!!

  12 0
 • ~chammomila 2014-07-10 00:41:58

  @orient masz 100% racji znajdą się inni którzy tam biznes poprowadzą...Tylko co z tymi którzy bardzo by chcieli kontynuować działalność ale w wyniku nieprzemyślanych chyba działań zostali doprowadzeni na skraj bankructwa? Czemu nie słuchano ludzi PRZED rozpoczęciem remontu( i tu też masz rację - potrzebnego )? Po raz kolejny pokazuje nam prezydent Fudali że zapomina iż każdą społeczność tworzą pojedyncze jednostki...I z tego powodu ja mam bardzo ambiwalentny stosunek do p.Fudalego - zjedej strony doceniam to że Rybnik się zmienia a z drugie nie akceptuję kosztów jakie w wyniku wprowadzania tych zmian ponoszą jednostki

  10 0
 • ~chammomila 2014-07-10 00:55:48

  ( nie da się edytować wiec wybaczcie post pod postem) Tym bardziej niechęć narasta im częściej widzę że gro tych negatywnych skutków można by ograniczyć a wręcz zupełnie zniwelować gdyby wzięto w magistracie pod uwagę głos mieszkańców... Ale nasza lokalna władza jak widać preferuje arbitralne sprawowanie władzy i dopiero kiedy zrobi się bagno to próbuje się doraźnymi działaniami ratować wizerunek ( bo nie o pomoc dla ludzi tu chodzi)

  8 0
 • ~ 2014-07-10 07:22:21

  Moim zdaniem teraz obniżanie czynszów nic już nie da. Ja uciekłem stamtąd na koniec kwietnia a z tego co wiem nie uciekłem ostatni bo ten remont to gehenna. W o tyle gorszej sytuacji są przedsiębiorcy którzy nie wynajmują od miasta - tak jak ja . Nie mogłem sobie pozwolić na przeczekanie przy spadku obrotów o ponad 90%

  6 0
 • ~superelektro 2014-07-10 08:28:54

  chammomila, nie wiem w jakim jesteś wieku ale od dawna wiadomo że nie warto płacić nic w terminie.Jakieś 15 lat temu istniało coś takiego jak podatek od ponadnormatywnego wzrostu płac. Tzw. popiwek. Młodsi mogą tego nie pamietać. Jak niepodległości trzeba było pilnować aby nie przekroczyć tego wskaźnika gdyż kary były drakońskie, tym nie mniej udawało się odwlec jego zapłacenie. Pracowałem wtedy w spółce w której narosło tego podatku dość dużo i wtedy była identyczna sytuacja. Ci którzy zapłacili to wyszli na frajerów gdyż tym którzy nie zapłacili został umorzony. Przykład idzie z góry.
  Podobnie jest ze wszystkimi ulgami. Dla kogo one są ? Żeby skorzystać z ulgi to trzeba wydać pieniądze a co z tymi którzy ich nie mają ? Ci co mają poradzą sobie i bez ulg a w rodzinach w których na 4 czy 5 osób dochód waha się w okolicy 2 tys albo jeszcze mniej nie mają szans aby skorzystać gdyż wydają na to na co muszą.

  4 0
 • ~ 2014-07-11 07:58:34

  pora żeby te kamienice zaczęły wyglądać a nie że każdy sobie swoją reklamę. ten taki kolor ten taki i od centrum rybnika dostaje sra...i.

  6 0
 • ~deuter 2014-07-14 21:12:57

  Dzisiaj w Polsat NEWS był reportaż z placu "budowy":) Powiem tak współczuję przedsiębiorcą prowadzącym działalność na tej ulicy a władze miasta niech się zastanowią nad swoim dzianiem.....

  1 0
 • ~Afordancja 2014-07-16 08:59:22

  @superelektro ach ten czas, szybko plynie... drobne doprecyzowanie popiwek zlikwidowano 20 lat temu, nie jakieś 15.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 518