zamknij

Wiadomości

Miasto ma plan na Zamysłów. Przyjdźcie na konsultacje

2018-11-07, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych. Dotyczą one planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru dzielnicy Zamysłów. Konsultacje ruszają od jutra, czyli 8 listopada.

Reklama

Konsultacje trwać będą od 8 listopada br. (czwartek) do 7 grudnia br. (piątek).

W ramach konsultacji będzie można między innymi:

- zapoznać się z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- zapoznać się z prognozą oddziaływania na środowisko,
- złożyć uwagę do projektu planu,
- wziąć udział w dyskusji publicznej nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami,
- porozmawiać z projektantami planu miejscowego.

Wyłożenie projektu planu miejscowego do publicznego wglądu odbędzie się w dniach od 8 listopada br. (czwartek) do 7 grudnia br. (piątek) w Urzędzie Miasta Rybnika przy ulicy Bolesława Chrobrego 2 w Rybniku, na parterze, obok pokoju 056.

Uwagi do projektu planu będzie można składać w dniach od 8 listopada br. (czwartek) do 21 grudnia br. (piątek).
Z kolei dyskusja publiczna nad przyjętymi w wyżej wymienionym projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w dniu 29 listopada 2018 r. (czwartek) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Rybniku, przy ul. Wodzisławskiej 123, o godzinie 17:00.

- W najbliższych dniach zostanie uruchomiona interaktywna mapa, która pozwoli na zapoznanie się z planem dla Zamysłowa w przyjazny sposób. Na terenie dzielnicy Zamysłów zostaną rozwieszone też plakaty informujące o konsultacjach planu, dodatkowo pracownicy miejskiej pracowni urbanistycznej jeżdżą na rowerach od domu do domu i zostawiają ulotki informujące o wyłożeniu planu – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

W dniach 15, 22 listopada (czwartki), 28 listopada (środa) oraz 5 grudnia (środa) w godz. 16:00-18:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 123 odbędą się dyżury projektantów planu miejscowego - pracowników UM - Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, podczas których będzie można zapoznać się z projektem planu miejscowego.

Konsultacje prowadzone są przez Urząd Miasta Rybnika - Miejską Pracownię Urbanistyczną. Kontakt do pracowni: mpu@um.rybnik.pl, tel. 32 43 92 056, 32 43 92 055. Więcej szczegółów TUTAJ.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~Arteks 2018-11-07 11:29:46

  Ciekawy jestem czy plan uniemożliwi dziką zabudowę Okrzeszyńca - ten teren powinien być chroniony jako atrakcyjny i ważny przyrodniczo dla miasta. Ciekawe czy plan wprowadzi jakiś porządek zabudowy. Warto popatrzeć z góry np. na zabudowę dz. Północ między Wyzwolenia a Gliwicką i jaki tam był jakiś porządek. Ulice prostopadle do siebie, działki równe, domy w podobnej odległości do ulicy. Jest jakoś miejsko i normalnie mimo że zabudowa domkowa. A to co się stało w ostatnich kilkunastu latach w wielu miejscach jest kompletnie chaotyczne, wydaje się jakby domy spadały z kosmosu w kompletnie przypadkowe miejsca w środku jakiegoś pola, z dala od wytyczonych cywilizowanych ulic, z dala od cywilizacji - przez co ludzie czują się tam jakby zamieszkali gdzieś na pustkowiu i muszą mieć po 3 auta i jeździć nimi nawet po chleb czy masło bo w pobliżu nie ma nawet małego sklepu...

  41 52
 • ~Blazej Balcerzak 2018-11-07 12:08:04

  Nie przyjdzie prawie nikt. Za 10 lat bedzie artykul w Rybnik.com.pl gdzie lokalsi beda sie zalic "zabudowali nas, ni ma dostepu do szkoly a do sklepu muszymy 3 kilometry nadrobic". Zaklad?

  50 16
 • ~Arteks 2018-11-07 12:13:36

  I jeszcze jedno. W mieście powinien być standard jakieś szerokości drogi. A nie, że ludzie dostają pozwolenie budowy przy drogach które są tak wąskie, że nie ma tam możliwości minięcia się dwóch aut, a co dopiero gdyby chciano wprowadzić autobusy. Przez to ludzie świadomie odcinają się od komunikacji publicznej by potem narzekać na stanie w korku i na przeciążonej Wodzisławskiej w przypadku Zamysłowa.

  35 45
 • ~charlie 2018-11-07 12:33:21

  To jest przykład na to jak urzędnik podchodzi do mieszkańca. "Jak Ci zależy to se przijdź". Powinni być wydelegowani urzędnicy i chodzić od domu do domu na Zamysłowie i każdemu mieszkańcowi dawać jakieś materiały dt. wymienionego planu. Urzędnik ma być dla mieszkańca a nie odwrotnie! Urzędasom to się już w du**** poprzewracało. Większość starszych mieszkańców nie ma nawet możliwości dowiedzieć się o takich konsultacjach. Oni tam mieszkają kilkadziesiąt lat a jakiś urzędnik czy inny prezydent, który się bawi we władzę od kilku lat będzie im życie układał. Chcecie wprowadzać plan, proszę bardzo, ale róbcie to z pozycji instytucji zależnej od mieszkańców, bo to oni są tam ważniejsi nie wy.

  58 40
 • ~xerim 2018-11-07 12:34:09

  Po fali oburzenia mieszkańców osiedla Karolinka odnośnie braku konsultacji w sprawie powstałych tam kontrapasów i reorganizacji ruchu w tej części miasta teraz można było w artykule powiadomic ze znacznym wyprzedzeniem o takich konsultacjach! czyli jak się chce to można, tyle tylko, że w wielu innych bezsensownych zmianach w centrum nie było żadnych konsultacji społecznych!

  50 7
 • ~Blazej Balcerzak 2018-11-07 12:45:02

  @charlie
  I jednoczesnie urzedy maja byc tanie. Tak?
  Wiesz ile kosztowaloby wydelegowanie pracownikow urzedu zeby odwiedzili kazdy dom? Urzednicy sa dla ludzi, ale odrobina przyzwoitosci wymaga zeby ludzie ruszyli tylki na takie spotkania. Gazete Rybnicka za darmo daja i tam napewno sie o tym spotkaniu dowiesz.
  Ludzie maja najblizsze otoczenie w d. i to jest problem, wiekszosc ludzi nawet nie idzie glosowac w lokalnych wyborach ktore sa dla nich najwazniejsze. Wiekszosc ludzi pewnie nie wie jak ma ich radny na nazwisko albo dzielnicowy.
  Tak LUDZIOM POWINNO ZALEZEC i powinni przyjsc.

  38 18
 • ~Tuuniaa 2018-11-07 12:46:53

  Arteks wstyd:
  1. szerokość drogi szczegółowo określają przepisy w zależności od jej klasy. Raczej nie jest potrzebna droga szerokości autostrady prowadząca do 3 domków jednorodzinnych.
  2.to nie są domki rzucone w środek pola tylko domki pośród niezabudowanych jeszcze działek budowlanych, Za kilka lat to zobaczysz.

  42 9
 • ~pprywatne 2018-11-07 12:55:57

  Ja proponuję tam wybudować miasteczko rowerowe, będzie tak tematycznie i klimatycznie.

  36 6
 • ~charlie 2018-11-07 13:11:24

  @Blazej Balcerzak
  Wystarczy nie wydawać pieniędzy na głupoty typu "Diagnozy" czy finansowanie sportu zawodowego z budżetu miasta a zapewniam, że pieniędzy jeszcze w budżecie zostanie. Urząd będzie tani jak w końcu wprowadzi się rozwiązania wolnorynkowe. Najpierw wprowadzają socjalistyczne rozwiązania a później jeszcze każą innym brać w tym udział. Urzędnikom zależy na planie? Urzędnicy mają przyjść do mieszkańca. Wystarczy jeden urzędnik a do skrzynek trafią odpowiednie materiały w ciągu tygodnia, dwóch.

  37 19
 • ~Blazej Balcerzak 2018-11-07 13:25:05

  @Charlie
  Nie to ludziom ma zalezec na planie, bo oni tam mieszkaja i tam maja swoj majatek. Wolny rynek. Chcesz zeby wartosc nieruchomosci Ci spadla bo bedzie pozwolenie na dzilaki inwestycyjne kolo twojego domu i setka ciezarowek bedzie ci dziennie kolo domu jezdzic - twoja sprawa. Ale nie jojcz, jesli nie wziales udzialu w konsultacjach i nie sprzeciwiles sie, kiedy byl po temu czas.
  Z finansowaniem sportu zawodowego i serali sie zgadzam ale co to ma do rzeczy? Myslisz, ze ludzie rusza sie jesli im ulotki powrzucasz do skrzynek?
  Ludzie sa bierni, zwlaszcza ci 50+ niestety.

  16 17
 • ~buchu 2018-11-07 13:25:17

  Artes a kto daje pozwolenie na budowę? Czyżby UM. A na jakiej podstawie? Nie czasem według MPZP. A kto ustala MPZP? Czy nie UM.
  To od urzędników zależy gdzie i co kto może budować. Już to nie raz pisałem. Chaotyczna zabudowa wynika tylko i wyłącznie z decyzji urzędników. Dlaczego tak się dzieje? Bo każdy nowy dom to podatki.
  A matematyka jest prosta. Im ich więcej tym więcej kasy z podatków.
  Powinno to wyglądać zupełnie inaczej. Jeżeli urzędnik zmienia typ działki z rolnej na budowlaną to najpierw niech zaplanuje drogi dojazdowe, media (woda,kanalizacja,gaz,prąd) a potem niech pozwala tam budować. Niestety tak nie jet bo urzędnik działa po najmniejszej linii oporu. Dlatego jest chaos w budownictwie jednorodzinnym.

  26 5
 • ~Blazej Balcerzak 2018-11-07 13:51:21

  @ Charlie (po raz ostatni)
  ze stron urzedu miasta:
  "W najbliższych dniach zostanie uruchomiona interaktywna mapa, która pozwoli na zapoznanie się z planem dla Zamysłowa w przyjazny sposób.

  Na terenie dzielnicy Zamysłów zostaną rozwieszone plakaty informujące o konsultacjach planu, dodatkowo pracownicy miejskiej pracowni urbanistycznej jeżdżą na rowerach od domu do domu i zostawiają ulotki informujące o wyłożeniu planu. "
  Pozamiatane.

  14 5
 • ~grzesnick 2018-11-07 14:01:27

  ~buchu - a nie jest przypadkiem odwrotnie? Jak mam działkę po babci, to chociażby była w środku pola to chcę wybudować i będę naciskał na radnych i urzędników, żeby mi na to pozwolili. A to jest najdroższe z możliwych rozwiązań, bo trzeba odśnieżać, drogi robić , światło poprowadzić. W takich sytuacjach nikt nie dba o resztę mieszkańców i logikę. Liczy się własny koniec nosa. A jak wybuduję to... miasto nie chce mi zrobić tego i tamtego. Ja żądam! i to ich sprawa, bo to oni mi pozwolili. dokładnie takie coś słysze od koleżanki co wybudowała w 3 linii zabudowy, za ciotką. Najpierw urząd był zły bo nie chciał pozwolić. Jak to po kilku latach "pozałatwiała" to teraz urząd jest zły bo nie ma drogi i światła. ~charlie - w kategoriach rynkowych to, żeby coś miało wzięcie musi się reklamować. a nawet jak się skończy diagnoza i zatrudnią za to 4 osoby to będziesz pierwszym piszącym tutaj o zwiększeniu biurokracji i socjalizmie.

  10 7
 • ~buchu 2018-11-07 14:13:16

  ~grzesnick ale sam sobie odpowiedziałeś - "Jak to po kilku latach "pozałatwiała"". Czyli pisała pisma o zmianę działki z nazwijmy to "nie budowlanej" na budowlaną. Kto wydał decyzję odrolnienia działki? Koleżanka czy urzędnik? Oczywiście pretensje twojej koleżanki są nieuzasadnione ale to świadczy tylko i wyłącznie o jej inteligencji albo raczej jej braku ale to nie jest meritum sprawy.
  Mógł by w takim przypadku istnieć przepis, że zmieniając działkę z rolnej na budowlaną bez dostępu do mediów bo tak jest MPZP media dostarczasz na koszt własny. Prosty zapis a rozwiązuje głupotę ludzką w tej kwestii.

  8 3
 • ~Arteks 2018-11-07 14:21:08

  @Tuuniaa - jeśli tworzymy coś na terenie miasta - to niech to będzie miejskie, a nie wiejskiej - nawet jeśli dotyczy to dzielnicy domkowej. @grzesnick - tak jak piszesz - napierw konkretny plan, narzucenie przez miasto odpowiednich standardów zabudowy - a dopiero potem możliwość budowania się. U nas było do tej pory tak jak piszesz, a wielu ludziom taki bajzel, bezguście i wszystkie konsekwencje rozrzuconej zabudowy są kompletnie obojętne. Dla władz miasta absolutnie nie powinno to być obojętne. Poza tym taki plan powinien wskazywać wolne miejsca od zabudowy domkowej z przeznaczeniem na miejsca integracji lub tereny spacerowe bo potem słyszymy od domkowców, że nie mają gdzie "wyjść" lub domagają się jakichś inwestycji bez wskazania pomysłu bo... nawet nie ma gdzie czegoś wybudować czy obsadzić - bo wszystko zabudowane domkami i płotami.

  7 21
 • ~PeterSnuffer 2018-11-07 15:53:45

  Nie rozumiem co złego jest w mieszkaniu w miejscu do którego nawet by prowadziła polna droga, jak to Arteks określił gdzieś na pustkowiu.
  Ja właśnie mam zamiar mieszkać na takim pustkowiu i mieć nawet 4 samochody z czego 1 ostro terenowy bo w tym mieście nie ma co liczyć na komunikacje miejską.

  19 7
 • ~Tuuniaa 2018-11-07 16:14:33

  Widzisz Arteks najwspanialsze na świecie jest dla mnie mieszkanie w mieście rzut beretem od kina, teatru, basenu, sklepow a jednocześnie radość z wiejskiego życia w mieście gdzie uprawiasz warzywa w swoim warzywniaku, patrzysz na lisy i sarny za oknem. I to mi daje Rybnik.

  16 1
 • ~Arteks 2018-11-07 17:04:01

  @PeterSnuffer - ale po co ci tyle aut skoro tak bardzo lubisz pustkowie? Osoba która lubi pustkowie powinna być uniezależniona od miasta, np. pracować w domu. Autobusy potrafią obsługiwać różne odległe dzielnice - ale czasami do pustkowi fizycznie nie dojedzie bo drogi są za wąskie. A są zbyt wąskie bo... plan zagospodarowania nie powinien pozwalać na inwestycje mieszkaniowe bez odpowiedniej infrastruktury. Po cichu liczę, że ten właśnie jest już odpowiedzialnym planem, a nie ten przygotowany na kolanie w 2004 roku. Natomiast pamiętaj, że jeśli chodzi o dzieci to one nienawidzą pustkowia i o niczym bardziej nie marzą jak tylko się z nich wyrwać jak dorosną. Co nie dziwi bo na pustkowiach jedyną atrakcją są wspomniane przez @Tuunię sarny i lisy. Szczególnie wieczorami jest w takich miejscach strasznie...

  5 21
 • ~Abisall 2018-11-07 17:06:53

  No i super, mieszkajcie sobie gdzie chcecie, miejcie tyle samochodów ile chcecie. Z tym że nie oczekujcie że miasto będzie pakować miliony w infrastrukturę na zadupiach i grzecznie płaćcie po te 9 zł za
  godzinę parkowania kiedy miasta w końcu zdecydują się na wykorzystanie przepisów zawartych w nowelizacji Ustawy o partnerstwie publiczno- prywatnym

  4 9
 • ~Mr.White 2018-11-07 17:29:49

  Nareszcie! Wybudzili się, chociaż jak zwykle z opóźnieniem. Zaroiło się od komentarzy funkcjonariuszy! Żaden normalny mieszkaniec bowiem nie działałby na swoją szkodę.
  Mamy XXI wiek, UM ma swoją propagandową stronkę internetową (którą chyba tylko sami urzędnicy odwiedzają), po co finansuje gazetę rybnicką? To są miejsca na których tego typu informacje powinny się pojawiać, gdzie powinna być prowadzona dyskusja na ten temat a nie komercyjna strona, która obecnie jest jedynym źródłem komunikacji z tymi urzędasami.
  Myślicie, że ludzie będą zwalniać się z pracy żeby marnować czas na coś za co wam płacą? Tak to ma być zaplanowane, żeby do ludzi dotarło i mogli się tym zapoznać i WYGODNIE zgłosić uwagi.

  12 4
 • ~PeterSnuffer 2018-11-07 17:37:03

  Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Mieszkasz sobie elegancko pod lasem gdzie raz na dzień przejedzie ktoś samochodem, masz spokój, a gdy zapragniesz wsiadasz w samochód i udajesz się w ścisłe centrum Rybnika. Może czasem postoisz w korkach, no ale powiedzmy sobie szczerze, to nie Kraków gdzie będziesz stał 2h w korku.
  Co do dróg no to @Arteks... nawet gdy za 10 lat na tym pustkowiu będzie zbudowane kolejne 10 czy 15 domów to czy serio będzie aż takim problemem raz na dzień minąć się z innym samochodem wjeżdżając np. dwoma kołami na trawe?
  Zobacz to :)
  https://www.google.pl/maps/@50.1596047,18.5043516,1300m/data=!3m1!1e3

  9 1
 • ~ 2018-11-07 18:31:15

  czy informacja o konsultacja jest gdzieś powszechnie dostępna, czy tylko na miejskim i tym portalu ?
  myślę, że "fachowiec" rowerowy w swojej dzielnicy nie będzie próbował wprowadzić tam swoich "nowoczesnych, i rewolucyjnych" pomysłów, chyba że chce się skłócić z sąsiadami, ale mieszkańcy bądźcie czujni, bo doświadczenie Karolinki pokazuje, ze może być inaczej

  9 4
 • ~jabibe 2018-11-07 18:41:14

  Arteks alfa i omega. A może komuś serio odpowiada pustkowie? Może niektóre dzieci lubią pustkowie? Co Ci do tego kto ile ma aut, zwłaszcza gdy ma swoją działkę na której te auta trzyma? Jak chce to niech ma ich 20, lubi motoryzacje i kolekcjonuje, proste. To, że ktoś wybiera sobie pustkowie na dom oznacza, że musi żyć jak amisz? Skończ z tym swoim urzędniczym bełkotem, próbą regulowania wszystkiego i wszystkim i szufladkowania ludzi w chorych i nieżyciowych definicjach.

  20 3
 • ~Arteks 2018-11-07 18:54:52

  @jabibe - ale ja przecież stwierdzam tylko pewne fakty i je diagnozuję, nikomu niczego nie rozkazuję. Natomiast brak pewnych regulacji powoduje same problemy na które narzeka potem 99% czytelników czyli - nieład urbanistyczny, smog, korki, problemy z zaparkowaniem pod kościołem, zakładem pracy, teatrem czy basenem... Rozproszona zabudowa i rozwój suburbiów to niekorzystne problemy wskazywane przez prawie wszystkich urbanistów.

  5 13
 • ~Adam Szymiczek 2018-11-07 18:59:12

  Jedno jest niemalże pewne że w owym planie nie moze zabraknąć kilku ścieżek rowerowych.

  16 3
 • ~Mr.White 2018-11-07 20:03:17

  Też mnie drażni nieład urbanistyczny. Zawdzięczamy go w dużej mierze pomysłom obecnej ekipy UM. Niestety ten nieład zaczyna nie tylko drażnić optycznie, ale uprzykrza ludziom życie. To nie są już tylko zardzewiałe kwietniki czy patyki w donicach zamiast wyciętych drzew.

  11 3
 • ~ 2018-11-07 22:00:51

  Dobry wieczór. Szanowni Państwo tym razem tak trochę po prośbie. Może mieszkańcy Zamysłowa postawili by flaszę mieszkańcom Karolinki ? Chyba coś się należy królikom doświadczalnym (byle nie sianko).

  10 5
 • ~Lateks 2018-11-07 22:26:26

  Jaki MPZP toż to tylko zaktualizują aktualny stan rzeczy, poprawią to co jest na mapach z tym co jest w rzeczywistości i tyle...

  3 0
 • ~tommi 2018-11-08 08:54:37

  Arteks czy potrafisz zrozumieć, że są ludzie którym rower albo nie pasuje, albo nie odpowiada, albo po prostu mają inne przekonanie do tej sprawy niz Ty? Dla ciebie nic tylko rower, ok szanuje Twój światopogląd choć go nie popieram i częściowo nawet nie rozumie. Nie narzucaj jednak swojego zdania innym twierdząc że tak będzie najlepiej. Chce ktoś mieszkać na pustkowiu i mieć cztery samochody, to niech sobie mieszka.

  15 1
 • ~goliat 2018-11-08 10:20:34

  Największym problemem Arteksa jest zazdrość. Szlag go trafia , że kogoś stać aby sobie wybudować wille po za miastem, mieć trzy samochody i mieć daleko do cywilizacji. Trzeba było się uczyć !

  16 1
 • ~Arteks 2018-11-08 10:43:14

  @goliat - wille w naszym regionie to absolutna rzadkość. Większość to katalogowa masówka która kopci z kominów i naraża nasz region na pośmiewisko Europy. Tym bardziej, że dodatkowo większość powstaje w zupełnym nieładzie przy polnych drogach. @tommi - ani razu nie wspomniałem tutaj w ogóle o rowerze i nie narzucam wyborów środka transportu nikomu. Wszyscy którzy kochają auta powinni się cieszyć, że inni wolą jeździć rowerem, pociągiem lub autobusem nie powiększając ilości aut na drogach. Zwracam jedynie uwagę na to samo na co zwracają od lat urbaniści - rozlewanie się miast czy suburbiów jest zjawiskiem pod każdym względem niekorzystnym. Naraża na wzrost kosztów utrzymania infrastruktury, komunikacji, przyczynia się do smogu i powiększa nieład urbanistyczny. Co innego nowe osiedla domków jak osiedle Barwna. Od razu da się zauważyć tam jakiś ład przestrzenny. I do tego powinien dążyć każdy nowy plan zagospodarowania jakiejkolwiek dzielnicy miasta.

  4 10
 • ~bartezz 2018-11-08 10:43:52

  ~goliat - ja o tym wiem od dawna to łatwo dostrzec komentarzach, że żal d... ściska... no cóż każdy jest kowalem swojego losu.
  Zazdrość to jeden z większych grzechów!!!

  10 3
 • ~Arteks 2018-11-08 11:09:13

  @bartezz @goliat - większość ludzi w Europie mieszka w blokach kupując te mieszkania za cenę porównywalną w przeliczeniu na metry z domami. Nie wiem dlaczego przypuszczacie, że ktoś kto wybiera miejski styl życia zazdrości tym którzy mają domy? A może jest odwrotnie i szczególnie jak przychodzi sezon zimowy i problemy z odśnieżaniem czy ogrzewaniem - wielu zazdrości wygodnego życia w apartamentach? Ja np. współczuję tego marnowania czasu na dojazdy z przedmieść, tego koszenia i podlewania trawy, rytuałów kotłownianych i związanych z wyładunkiem opału. Ale z drugiej strony uważam, że to wybór każdego - z pełnymi tego konsekwencjami. Zazwyczaj nie słyszę tu skarg na życie w blokach - ale utyskiwanie jak to ludzie palą byle czym z powodu biedy na domkach - występuje tu prawie codziennie.

  4 12
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2018-11-16 23:34:53

  To nie plan tylko skok na własność mieszkańców dzielnicy po to ,zeby w dotychczsowej strefie zamieszkania zrobić drogę o szerokości 10m.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1156