zamknij

Wiadomości

Miasto ma na to 31 mln zł. Najtańsza oferta – 43 mln. Mieszkania na Hallera nadal niepewne

2021-10-20, Autor: bf

Powtarza się taka sama sytuacja jak we wrześniu. Przetarg na budowę budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Hallera znów pokazał, jak bardzo różni się kosztorys od realnych ofert firm biorących udział w konkursie. Miasto chciało wydać na inwestycję ponad 31 mln złotych. Najtańsza propozycja wykonania zamówienia opływa na ponad 43 mln zł. Olgierd Zaraś, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest zaniepokojony dynamiką wzrostu cen w Polsce.

Reklama

Wygląda na to, że i ten przetarg będzie unieważniony. Na stronie TBS-u opublikowano zbiorcze zestawienie ofert w postępowaniu o nazwie „Budowa budynku wielorodzinnego wraz z przebudową i zmianą sposobu użytkowania istniejących budynków przy ul. Gen. J. Hallera w Rybniku”.

Do konkursu zgłosiły się 3 firmy i 2 konsorcja. Najtańsza oferta – konsorcjum WODPOL - PBO Śląsk (w wyniku pomyłki, wcześniej podaliśmy nazwę firmy Inżbud. Przepraszamy) - opiewa na 43.188.000,00 złotych, najdroższa – MTM Budownictwo - 49.890.000,00 zł. Z kolei miasto chce wydać na inwestycję 31 353 096,74 złotych brutto. To jest ta sama kwota, co w pierwszym konkursie.

Co dalej? Czy przetarg zostanie unieważniony, a może miasto przeznaczy na ten cel większy budżet? Olgierd Zaraś, prezes TBS-u informuje nas, decyzję musi podjąć prezydent Rybnika.

Są to kwestie, które zostały zreferowane i przedstawione w dniu dzisiejszym do rozważenia przez Zgromadzenie Wspólników (czyli Prezydenta Miasta Rybnika). Dalsze kroki będą uzależnione od decyzji władz Gminy, która zapadnie niebawem – wyjaśnia.

 

Olgierd Zaraś nie ukrywa, że jest zaniepokojony dynamiką wzrostu cen w Polsce. 

Proszę pamiętać, że cena w przetargu na roboty budowlane stanowi wypadkową cen (czyli z punktu widzenia wykonawcy kosztów) czynników produkcji oraz środków produkcji, które musi on zaangażować do wykonania zadania takich jak materiały budowlane, energia, paliwa, sprzęt, robocizna (czyli wynagrodzenia), kapitał (cena pieniądza czyli stopy procentowe) i tak dalej – wymienia.

Nasz rozmówca zaznacza też, że tych rozmiarów inwestycja potrwa około 2 lata.

To oznacza, że w swojej kalkulacji ten wykonawca musi uwzględniać nie tylko bieżące wysokie ceny lecz również ich zmianę w przyszłości czyli na przestrzeni wspomnianych dwóch lat. To, co określa się budżetem, a co jest w rzeczywistości kosztorysem inwestorskim, to nie jest zbiór oczekiwań, przekonań i chęci inwestora. Kosztorysy inwestorskie wykonuje się według określonych w przepisach reguł na cenach średnich zbieranych z rynku przez zajmujące się tym organizacje i firmy (np. SEKOCENBUD) - są to zatem ceny obowiązujące w poprzedzającym przygotowanie kosztorysu kwartale (publikuje się je raz na kwartał) – dodaje.

Niemniej prezes TBS-u zauważa rozbieżność między cenami a odpowiedzią rynku.

Proszę bowiem zwrócić uwagę, że na pięć otrzymanych przez nas ofert cztery są do siebie bardzo zbliżone i nie różnią się o dużą wartość. Oznacza to, że rynek tak właśnie wycenia te roboty i że taniej już może nie być. Wzrost cen podstawowych czynników i środków produkcji, które wymieniłem powyżej jest przecież niezależny od woli ani sprawności firm wykonawczych. Dodatkowo należy skonstatować, że rozmiary tej różnicy wskazują na przewidywania rynku co do równie dynamicznego wzrostu cen w kolejnych latach, co nie wróży dobrze nie tylko inwestorom lecz nam wszystkim bo przecież choćby paliwo, prąd lub niektóre materiały budowlane kupują nie tylko firmy wykonawcze, kupuje je każdy pojedynczy obywatel. Do tego można jeszcze dodać czynnik ryzyka związanego z nieznanym kierunkiem rozwoju pandemii i potencjalnymi obostrzeniami, który bez wątpienia jest wkalkulowany przez wykonawców w wachlarz ryzyk, które poddają wycenie – wyjaśnia Olgierd Zaraś.

Temat różnic pomiędzy ofertami a tym, ile proponuje miasto już poruszaliśmy jakiś czas temu. Magistrat przekonywał, że w dobie galopujących cen nie dało się przewidzieć tak wysokich kosztów usług budowlanych. Innego zdania był Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. Jego zdaniem, źle oszacowane koszty inwestycji to dowód na niekompetencję urzędników »Kłopoty Rybnika z przetargami. Ekspert: tłumaczenia urzędników to dziecinada«

O skali problemu opowiedzieli nam przedstawiciele branży budowlanej z Rybnika »Firma budowlana z Rybnika będzie ściągać pracowników z Pakistanu«

Jaką decyzję podejmie prezydent ws. ul. Hallera? Poznamy ją pewnie za niedługo.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Fischer 2021-10-20
  18:20:53

  28 9

  Czyli nie będzie TBS w tym miejscu i bardzo dobrze. Przy okazji zapytam czy ktoś liczył na inny wynik?

 • ~Septimus 2021-10-20
  19:05:10

  17 2

  A ja myślę że będzie. Prezes wyraźnie dostrzega że wysokość ofert wynika z ogólnej drożyzny panującej w Polsce i stwierdza że taniej już nie będzie - i ma rację. Będzie tylko drożej. Myślę że prezes przycupnął sobie w łopianach w oczekiwaniu na decyzję prezydenta bo nie czarujmy się - on tam za wiele do gadania nie ma. Decyzje zapadają w ratuszu nie w tbs-ie

 • ~Gibon 2021-10-20
  19:24:44

  26 12

  Zamiast cegły zrobią styropian z siateczką na kleju a zamiast okien będą plexy i znając życie urzędnicy i tak odbiorą.

 • ~Longina b 2021-10-20
  19:40:25

  11 26

  Przy tak szalejącej inflacji to za mniej niż 60mln.nikt się tego nie podejmie.

 • ~Longina b 2021-10-20
  19:51:47

  31 23

  Nowoczesny blok w Turowie 4,5 mld.zł nie działa.CPK/centralny port komnikacyjny/w Baranowie to dalej tylko pastwisko dla rządzących baranów.

 • ~rzyt 2021-10-20
  21:17:11

  30 10

  To niech prezydent powoła spółkę miejską budowlaną i będzie tanio i będą nowe stanowiska dla ludzi o odPOwiedniej aparycji...politycznej.

  Brać się za coś o czym nie mają pojęcia?

  P.S. Ile wpłynęło opłat za zajmowanie pasów drogowych podczas inwestycji na Chrobrego? Czy należy zadać pytanie w trybie administracyjnym?

 • ~mokujin 2021-10-20
  21:40:29

  25 7

  Widział ktoś by w bloku socjalnym na Chrobrego, przymiarce ekipy z UM do deweloperki gdy przegrają następne wybory, ktoś mieszkał? Mnóstwo ludzi tamtędy przejeżdża, spójrzcie czasami w okna. Nie, nikt tam nie mieszka, ponieważ w całym nowym bloku któremu jakoś zawaliła się fasada, który nie ma dojazdu ani parkingu, niemiłosiernie śmierdzi kanalizacją. Żadna z rodzin którym proponuje się mieszkanie socjalne, które czekają na lokal, nie chce tam mieszkać.

 • ~Longina b 2021-10-20
  21:55:13

  19 20

  Na miesięcznicy Jarek pyta się Błaszczaka-w co ty się ubrałeś.Przecież założyłem na siebie całą naszą marynarkę wojenną.

 • ~Fistaszek_inz 2021-10-21
  00:14:27

  24 7

  Tam ma byc spalarnia, a nie kolejne bungalowy za gruba kase. Za ponad 30 baniek to ją wybudujecie, mala ale wydajna i juz... 30 mln ze srodkow wlasnych a reszta dotacje z UE albo Funduszu Ochrony Srodowiska. Jej koszty to jakies w sumie 60 - 90 mln. Wiec nie ma co marudzic, a dzialac. Czy to tak trudno zrozumiec, czego chcemy? Napewno nie kolejnych budynkow i budyneczkow w tym miescie i to jeszcze w centrum. Chcecie byc EKO to pokazcie to wszystkim, co potraficie. Wystarczy zakasac rekawy Szanowni Panowie Prezydenci (jest ich paru w RYB) i Rado Miasta Rybnika. Temat smieci jest na top 10 naszej spolecznosci! Nie myslcie o takich durnych przetargach! Niech przepadaja wszystkie z kretesem! Kto Wam doradza w tym UM? My nie potrzebujemy tego typu infrastruktury, jakies TBS-y nie wiadomo dla kogo. My chcemy miec nizsze koszty zycia w tym miescie! Czy to jest zrozumiale?

 • ~Loki84 2021-10-21
  00:34:23

  10 6

  @mokujin - kolejny komentarz z cyklu "Nie wiem, ale się wypowiem".
  Tak, w budynku są już lokatorzy. I mogą potwierdzić ci to chociażby mieszkańcy sąsiadujących z nim bloków. Jak widzisz to, że Tobie coś się wydaje, nie oznacza jeszcze, że ma to coś wspólnego ze stanem faktycznym :)

 • ~Judyta Pierchała 2021-10-21
  04:45:24

  26 8

  Niech się zastanowią, czy w ogóle jest popyt na nie. Nie lepiej stare wyremontować, a tu zrobić jakiś park dla dzieci z prawdziwego zdarzenia. Nie dość że turystów przyciągnie, to może i kafejki odżyją. Nacyna to świetny punkt rozwojowy. A ja żeby z dziećmi czas poprzebywać, to z Rybnika muszę wyjechać. Parking już przecież mamy. Drogi rowerowe dojazdowe też.

 • ~rob78 2021-10-21
  08:35:45

  14 5

  Też bym tam widział park. Refleksja za zlikwidowany park przy domusie. Betonowe giganty niech budują, ale poza ścisłym centrum.

 • ~rzyt 2021-10-21
  09:24:41

  14 4

  ~Judyto, park może dać tylko pracę /sprzątanie, koszenie.../, a budynki dają posady w zarządach, administracji i możliwość uwłaszczenia się na tym majątku /vide: przykłady spółdzielni mieszkaniowych/. Dlatego dobry Twój pomysł w tym zarządzie miasta nie będzie rozpatrywany.
  Z prostej także przyczyny, bo obecnie Rybnik to miasto zawłaszczone przez ignorantów politycznych, którzy zapomnieli o mieszkańcach.

 • ~Arteks 2021-10-21
  20:18:20

  4 5

  @rzyt - powiedz to swoim. Rząd Morawieckiego jest najdroższym rządem w historii RP. Ciągle tworzy nowe miejsca pracy dla swoich. @rob78 @Judyta - park na tak małej działce? To już raczej skwer ale przecież skwerów w Śródmieściu jest sporo, a gdyby nasz prezydent z większym impetem skupił się na rozwoju terenów zielonych to mielibyśmy już gotową doskonałą spokojną, zieloną trasę spacerową od Zalewu aż do Mostu Zamysłowskimi ze sporą ilością małych terenów zielonych dla odpoczynku. No ale u nas głównie buduje się drogi i parkingi. Reszta powstaje tylko, jeśli coś w budżecie zostanie... Ciekawy jestem czy ten piękny obiekt mieszkaniowy świetnie pasujący do tego miejsca powstanie. Kuczera musi zdać sobie sprawę, że już połowa II kadencji, a na razie w Śródmieściu pozostawi po sobie tylko... parking czyli coś głównie dla przyjezdnych. A dla swoich mieszkańców? @rob78 - gdyby taki obiekt postawić wśród zabudowy jednorodzinnej wyglądałoby to trochę śmiesznie. Jakby mieszkaniowy pałac wśród slamsów. Nieurbanistycznie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien wprowadzić zdalne nauczanie we wszystkich szkołach?
Oddanych głosów: 604