zamknij

Wiadomości

Miasto kontra poczta. Magistrat odpowiada Czytelnikom

2018-12-10, Autor: bf

Pod artykułem na temat sporu rybnickiego magistratu z Pocztą Polską wywiązała się spora dyskusja. Czytelnicy krytykują urzędników, że to oni spóźnili się z nadaniem przesyłki, w wyniku której miasto nie uzyska 2-milionowej dotacji. Magistrat zabiera głos w tej sprawie.

Reklama

Ten temat wzbudził dyskusję wśród naszych Czytelników. W miniony czwartek pisaliśmy o odrzuceniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wniosku o dofinansowanie. Miasto przekroczyło jednodniowy termin składania wniosków, który upływał 26 października.

Winną całej sytuacji jest zdaniem magistratu – Poczta Polska, która zwlekała kilka dni z dostarczeniem przesyłki do adresata >>Poczta spóźniła się z ważną przesyłką. Miasto wytoczy proces?<<

Zdaniem wielu komentujących, wina znajduje się jednak po stronie magistratu:

- Zaraz, zaraz, dlaczego miasto czekało ZNOWU na ostatnią chwilę z wysłaniem dokumentu? Może problem nie jest w tym, że list doszedł za późno, ale po prostu został wysłany przez lekkomyślnego urzędnika? Skoro to takie ważne i przygotowane na ostatnią chwilkę, to czemu nie zostało wysłane kurierem?

- Było czytać regulamin:

2) Kurier Krajowy – doręczenie w dniu nadania; serwis świadczony w wyznaczonych relacjach określonych w „Wykazie relacji dla przesyłek nadanych w serwisie Kurier Krajowy”, dostępnym na stronie internetowej www.pocztex.pl,
3) Ekspres 24 – dla przesyłek nadanych w dniu roboczym do godziny 17:00 w miastach wojewódzkich albo do godziny 15:00 w pozostałych miastach i miejscowościach, doręczenie nastąpi następnego dnia roboczego.

- Skoro wysłano po godzinie 15 to traktowane jest to jako wysyłka dnia następnego. Od tego czasu są 2 dni robocze na jej doręczenie. W tym przypadku doręczenie powinno nastąpić w poniedziałek tak by było regulaminowe. To, że leży w Warszawie nie ma znaczenia, jeśli nie ma terminu.

Podobnych głosów pod artykułem jest więcej. Miasto postanowiło więc zabrać głos.

- Czytelników zainteresowanych sprawą z Pocztexem informuję, że miasto ma indywidualną umowę z firmą, która w przetargu ogłoszonym przez miasto złożyła ofertę gwarantującą nam dostarczenie przesyłki w ciągu 24 godzin. Co do godziny, w której przesyłka została przekazana kurierowi informuję, że kurier odebrał przesyłkę z urzędu miasta w środę 24.10.2018r. o godzinie 14.40, o godzinie 15.03 przesyłka znalazła się na bazie. Zgodnie z obowiązującą umową liczy się godzina wydania przesyłki kurierowi, przesyłka miała zostać dostarczona pod wskazany adres następnego dnia, czyli w czwartek 25.10.2018r., termin dostarczenia dokumentów do ministerstwa to piątek 26.10.2018r. - wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

Na dowód tego przesyła skany dotyczące godzin wyjścia przesyłki:

Co do czasu na przygotowanie projektu przez miasto, nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że magistrat brał udział w innowacyjnym zadaniu. - Trudno było przygotować szacunkowy kosztorys dla tego zadania, ponieważ nikt wcześniej w Polsce nie realizował takiego projektu. Firma, która podjęła się tego zadania dla miasta potrzebowała ponad miesiąca czasu na przygotowanie kosztorysu. Rybnik jest liderem w pozyskiwaniu środków unijnych, miastu udało się pozyskać dofinansowania do ponad 200 projektów na kwotę ponad miliarda złotych. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy – dodała rzecznik magistratu.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~bolerano 2018-12-10
  11:33:49

  42 24

  Czarno-biały skan wydruku strony internetowej... To już wiemy czym urzędnicy są zawsze tak zajęci.

 • ~kierowca bombowca 2018-12-10
  11:51:53

  14 35

  Średniowiecze, ręcznie wypisywane kwity, cała poczta i korzystający z ich usług urzędnicy

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-12-10
  12:26:20

  45 13

  Zgodnie z nowym regulaminem Poczty Polskiej przesylka zostala poprawnie doreczona - urzednik nie zaznaczyl godziny, do ktorej przesylka ma zostac dostarczona.

  Chetnie rzucimy okiem na ta indywidualna umowe z Poczta Polska.

  Czy pani rzecznik moze ja udostepnic?

 • ~moratorek 2018-12-10
  13:30:16

  25 4

  "Firma, która podjęła się tego zadania...". To kto przygotowuje oferty?Jeśli zewnętrzna firma-to proponuję w miejsce urzędników (którzy chwalą się ile środków dla miasta zdobyli) pracowników tejże firmy. Wyjdzie taniej.

 • ~srrybnik 2018-12-10
  14:13:06

  15 16

  Pogromca szkodników przecież tam jest zaznaczona opcja wysyłki. Express 24. Czego nie rozumiesz?

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-12-10
  14:34:41

  32 7

  ~srrybnik

  Trollujesz czy nie potrafisz czytac?

  Chcez mi wmowic, ze jest tam zaznaczona godzina doreczenia przesylki?

  Odsylam do regulaminu Poczty Polskiej:

  3) Ekspres 24 – dla przesyłek nadanych w dniu roboczym:
  a) w mieście wojewódzkim – w placówkach pocztowych do godziny zakończenia urzędowania
  danej placówki pocztowej, nie później niż do 15:00, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7, albo
  za pośrednictwem kuriera w siedzibie nadawcy do godziny 17:00,
  b) w pozostałych miejscowościach – do godziny 15:00, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7,
  doręczenie nastąpi do drugiego dnia roboczego po dniu nadania, za wyjątkiem przesyłek nadanych z usługami dodatkowymi wskazanymi w § 4 pkt 5 -10 lub z zawartością owadów, albo żywych ptaków (w szczególności pszczoły i pisklęta ptactwa domowego). Dla przesyłki niestandardowej doręczenie przesyłki nastąpi do czwartego dnia roboczego.

  -----
  Przesylka nadana przez UM Rybnik:

  1. Byla nadana po godzinie 15:00 (Rybnik nie jest miastem wojewodzkim bo kuczera nie jest wojewoda), godzina 15:03 jest godzina po 15:00 - wiec dniem nadania jest nastepny roboczy dzien czyli czwartek.

  2. Na przesylce na zostala zaznaczona godzina doreczenia - wiec Poczta Polska ma 2 dni robocze po dniu nadania na dostarczenie przesylki - czyli przesylka byla "nadana" w czwartek (sroda po godzinie 15:00), w piatek jest 1 dzien roboczy, poniedzialek - 2 dzien roboczy.


  Link do regulaminu:
  http://www.pocztex.pl/jowisz/uploads/2018/07/Regulamin-swiadczenia-uslugi-Pocztex-w-obrocie-krajowym-obowiazuje-od-06.08.2018r..zip

  Chetnie zerkne do umowy pomiedzy UM Rybnik, a Poczta Polska - moze tam sa jakies "specjalne warunki" - na ta chwile moge sie tylko opierac na regulaminie Poczty Polskiej.

 • ~porucznigd 2018-12-10
  15:59:23

  6 25

  ~PogromcaSzkodnikow: A czy wojewoda jest jednocześnie prezydentem miasta?

  Współczuję Pani Agnieszce, że musi bronić dobrego imienia Miasta przed obcymi trollami chcącymi tylko i wyłącznie zdyskredytować nasze kochane miasto w ogólnopolskiej a może i międzynarodowej opinii. Ciekawe czyje zadania realizują...

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-12-10
  16:36:06

  25 10

  ~porucznigd

  Mysle, ze i takich znajdziemy wsrod rybniczan, ktorzy tak mysla.

  a pani rzecznik nie musi niczego bronic - prawda sie zawsze sama wybroni.. ];-

  ...spor UM Rybnik z Poczta Polska jest arcyciekawy - mam nadzieje, ze bedziemy na bierzaco informowani jak sytuacja wyglada..

  a nasze kochane miasto juz dawno zostalo zdyskredytowane przez:

  - urzednika, ktory klnal publicznie na scenie koncertu HH,
  - urzednika, ktory na fejsiku Policje przyrownywal do psow,
  - prezydenta, ktory po alkoholu prowadzil samochod..

  ... mam nadzieje, ze spor miedzy UM Rybnik i Poczta Polska nie dolaczy do tej listy..

  ale spokojnie panie prezydencie.. wasz elektorat tez to wam wybaczy.. jestem tego pewien.. nawet jakbyscie lamali Konstytucje tez by wam to wybaczono tak samo jak wybacza obecnej wladzy ich elektorat.. PO / PiS tak rozni, a jednak tak bardzo podobni.. jak i politycy i jak ich elektorat :)

  Mam nadzieje, ze ktos kto przeczyta ten komentarz sie nad tym zastanowi chociaz przez chwile :)

 • ~telesrele 2018-12-10
  17:20:05

  8 10

  ~PogromcaSzkodnikow, masz sporo racji i trudno z Tobą nie zgodzić się. Zajrzyj jednak czasem do słownika ortograficznego. Chcesz być informowany "na bierzaco". Ja jednak wolałbym być informowany "na bieżąco". Pozdrawiam i mam nadzieję, że to tylko była tzw. literówka z Twojej strony. W oczy jednak kłuje.

 • ~tf2 2018-12-10
  19:01:26

  8 2

  Mamy już prawie komplet opinii, czy poznamy też komentarz firmy, którą UM wini za niedostarczenie przesyłki na czas?

 • ~Sosna Mañana Grzegorz 2018-12-10
  22:06:25

  8 3

  Nadal twierdzę że poczta jedynie zwróci opłatę za przesyłkę,bo tylko taka jest jej odpowiedzialność za nieterminowe doręczenie przesyłki, więc po co ten szum?

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-12-10
  23:20:20

  7 0

  ~telesrele

  pewnie rze litrowka, nie wiem jak moglbys pomyslec inaczej.

 • ~Antyk 2018-12-11
  07:00:10

  12 6

  Z budynku UM Rybnik do budynku Poczty spokojnie można było w kapciach pójść i zrobić to jak robi to każdy normalny człowiek nawet lekko przed czasem!!! Jednakże pycha i nieróbstwo w urzędach zbiera swoje żniwo, ale kto "bogatemu" jeszcze bogatemu zabroni marnować tysiące, a tu miliony???

 • ~Angrybirds 2018-12-11
  08:37:54

  6 1

  ~PogromcaSzkodnikow: wyciąg z Twojego ulubionego regulaminu paragraf 2 pkt 5) : "nadanie – przekazanie przesyłki przez nadawcę kurierowi za potwierdzeniem nadania".
  Wychodzi na to, że to jednak była 14.40.

 • ~Wacław Knura 2018-12-11
  11:33:29

  8 3

  Czy w UM w Rybniku istnieją samochody służbowe? Można było wręczyć delegację, samochód służbowy i pojechać bezpośrednio do Ministerstwa. Koszt podróży przy tak DUŻEJ dotacji to kropla kosztów!!!
  Oczywiście się nie chciało........

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2324