zamknij

Wiadomości

Miasto chce pomóc nauczycielom. Jak?

2019-04-16, Autor: bf

Radni obecni na dzisiejszej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu zdecydowali, aby wspomóc strajkujących nauczycieli. Jak chcą to zrobić? Wiceprezydent Rybnika Wojciech Świerkosz przedstawił jedną propozycję.

Reklama

Dzisiejsza dyskusja radnych zasiadających w Komisji Oświaty, Kultury i Sportu to odpowiedź na apel Kazimierza Piekarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rybniku. Zwrócił się on do miasta i radnych o wsparcie:

„Nasz protest jest prowadzony w oparciu o ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz uchwały właściwych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego i jest legalny.

Strajk uzyskał poparcie większości pracowników oświaty we wszystkich placówkach objętych sporem zbiorowym na terenie Rybnika, Jejkowic, Świerklan. Obok siebie stanęli członkowie ZNP, Solidarności oraz pracownicy oświaty nienależący do żadnego związku zawodowego.

Strajkujemy, ponieważ od 2017 roku premier rządu nie odpowiada na nasze zaproszenia do negocjacji w sprawie sytuacji finansowej w oświacie.

Strajkujemy, bo walczymy o godność, szacunek i satysfakcję, w tym finansową, uważamy, że godne płace to pierwszy krok do naprawy polskiej edukacji i odbudowania prestiżu zawodu nauczyciela.”

Kazimierz Piekarz podkreślił w apelu, że poprzez strajk nauczyciele chcą zwrócić uwagę na poważne problemy z jakimi boryka się na co dzień polska szkoła, na zmniejszający się udział procentowy edukacji w PKB, na fatalne podstawy programowe, na rzeczywiste problemy zdrowotne dzieci i młodzieży, na zwiększającą się grupę uczniów z różnymi dysfunkcjami, na rosnące potrzeby zatrudniania w szkole specjalistów: pedagogów, psychologów, logopedów i terapeutów różnych specjalności.

Dlatego też radni przygotowali na dzisiaj projekt uchwały „w sprawie stanowiska Rady Miasta Rybnika dotyczącego wynagrodzenia lub innej gratyfikacji za okres strajku w oświacie wszystkim strajkującym nauczycielom i innym pracownikom oświaty”.

Jak czytamy w uzasadnieniu, Rada Miasta Rybnika uważa, że Rybnik i jego mieszkańcy mają moralny obowiązek solidaryzować się ze strajkującymi nauczycielami walczącymi o poprawę swoich wynagrodzeń, które obecnie znajdują się na niskim poziomie. - Uważamy, że wzorem innych miast, takich jak np. Warszawa, Łódź, Gdańsk władze miasta Rybnika powinny zrobić wszystko, co jest możliwe i prawnie dopuszczalne, by za okres strajku nauczyciele nie byli dodatkowo „karani” obniżeniem wynagrodzenia – czytamy.

Czy to więc możliwe, by miasto mogło zapłacić nauczycielom za dni strajku? Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu mówi wprost. - Nie, nie zapłaci bo zgodnie z prawem, nie możemy tego zrobić. Sprawdzaliśmy możliwości prawne, ale stanowisko jest jednoznaczne - płaca należy się za pracę, a nie za strajk. Takie stanowisko prezentuje również Regionalna Izba Obrachunkowa - dowiadujemy się.

Wiceprezydent Wojciech Świerkosz przedstawił jednak radnym jeden pomysł, dzięki któremu miasto mogłoby pomóc strajkującym. Jak zaznacza – magistrat znajduje się w chwili obecnej na etapie analizy możliwości i konsultacji z radcami prawnymi.

- Co do zasady ustąpienie od pracy powoduje konieczność potrącenia wynagrodzenia za czas strajku, bo składki na wynagrodzenie zasadnicze są odprowadzane. Przepisy mówią o tym, żeby to zrobić w kolejnym miesiącu. Jesteśmy przed tą całą sytuacją, zbliżamy się do końca miesiąca, kiedy będziemy musieli podjąć decyzję – tłumaczy.

Kiedy już nadejdzie ten moment, dyrektor szkoły poinformuje pracownika, jaką kwotę będzie musiał mu potrącić z wynagrodzenia za okres strajku. - W sytuacji, gdy nauczyciel o tym się dowiaduje jaka kwota zostanie mu potrącona, złoży oświadczenie, że brak tej kwoty spowoduje u niego znaczące perturbacje w życiu rodzinnym. Wtedy dyrektor jako pracodawca będzie mógł rozłożyć to potrącenie na raty miesięczne. Jeżeli potrącenie będzie wynosiło np. 1000 złotych, to będzie mógł je rozłożyć pracownikowi na np. 200 złotych – mówi Wojciech Świerkosz.

W ten sposób stanie się zadość przepisowi mówiącemu, że nauczyciel nie otrzyma wynagrodzenia za czas odstąpienia od pracy. - Z drugiej strony nie będzie to nagła wyrwa finansowa, ale w następnych miesiącach proporcjonalnie mniejsza kwota. Pracownicy nie utracą płynności finansowej i nie będą musieli zaciągać pożyczek – dodaje wiceprezydent.

Czy ten pomysł zostanie wprowadzony w życie? Damy Wam znać.

Tymczasem symbolicznego wsparcia nauczycieli udzielili radni komisji. Za projektem uchwały głosowali radni koalicji. PiS wstrzymał się od głosu.

Oceń publikację: + 1 + 133 - 1 - 271

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 22:07:33

  Powinien zostac zwiekszony budzet na “nagrody dyrektorow” dla nauczycieli.

  Lepiej, zeby pieniadze nauczycieli zostaly przekazane nauczycielom niz na kolejne dotacje na uczelnie rydzyka.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 22:30:28

  kaziu,

  przestan pisac te bzdury :)

  zaraz wyskoczysz ze statystykami.. a potem z bajka o modlacej sie babci..

  wszystkim sie juz to znudzilo - naprawde :)

 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 22:39:58

  Kaziu,

  idz policzyc biedronki.

  55 98
 • ~absurdalny 2019-04-16 22:46:03

  Nauczyciele, możecie spać spokojnie. Macie doskonałe zaplecze społeczne, młodzież i rodzice którzy was tak licznie wspierają wspomogą was również finansowo. Taki sarkazm na koniec dnia :)

 • ~artefaks 2019-04-16 22:57:05

  64" Myślałem że poszedłeś już spać. A ty dalej klepiesz i klepiesz te frazesy na popsutej klawiaturze.Zaciął ci się caps lock na dwóch literach? Czyżby partya+ nie mogłaby wyposażyć tak zasłużonego towarzysza na polu tropienia lewactwa w nowe sprawne narzędzie pracy ?

  40 57
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 22:58:11

  Kaziu,

  cokolwiek.. nawet i baranki - idz juz sobie.

  29 48
 • ~Wiesław Danyłko 2019-04-16 22:58:13

  "Rybnik i jego mieszkańcy mają moralny obowiązek solidaryzować się ze strajkującymi nauczycielami "

 • ~Wiesław Danyłko 2019-04-16 23:01:11

  cd:. Naprwdę dobre ! To ja wam powiem tak: mieliście moralny obowiązek doprowadziić do tego żeby dzieci były dopuszczone do egzaminów. Jednak trzeba było ściągać ludzi z uprawnieniami z zewnątrz. Teraz macie moralny obowiązek do tego żeby młodzież była dopuszczona do matur. Potem się to wszystko przeanalizuje. Pozdrawiam Panie Piekarz. Co Pan robił przez ostatnie np 30 lat w ZNP? Proszę pozdrowić swojego szefa ! Pane Świerkosz proszę myśleć nad innymi, "znaczącymi perturbacjami".

 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 23:07:29

  Wiesiek,

  Wszyscy dobrze wiemy, ze dzieci cierpia przez kaczynskiego..

  on nie pozwolil morawieckiemu na podwyzki dla nauczycieli.. bo kaczynski musi wszystkim pokazac, ze on jestem paniskiem wszystkich Polakow.

  Pieniadze dla nauczycieli sa - Polscy Pracodawcy wyrazili chec pomocy rzadowi i nauczycielom - z Funduszu Pracy mozna pokryc podwyzki.

  Wiesiek - przestan najezdzac na nauczycieli bo sie to robi niesmaczne.

  Wszyscy widza, ze na glosach na kaczynskiego chcesz zbic swoj wlasny elektorat.

 • ~Lateks 2019-04-16 23:14:39

  Jako mieszkaniec tego miasta żądam by zaoszczędzone pieniądze z wynagrodzeń strajkujących i chorujących nauczycieli przeznaczyć na dodatkową premię dla pracowników służb miejskich i pracowników nie strajkujących a posiadających najniższe wynagrodzenia w szkołach.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 23:20:33

  ~Lateks

  Tylko po to, zebys mogl splunac na nauczyciela?

  Jak pojdziesz do pracodawcy po podwyzke i jej nie dostaniesz mimo, ze Ci sie nalezy..

  a podwyzke dostanie Twoj kolega - to przypomnij sobie ten komentarz - karma wraca.

  41 95
 • ~ 2019-04-16 23:24:10

  "Radni obecni na dzisiejszej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu zdecydowali, aby wspomóc strajkujących nauczycieli"
  ciekawe, że dodatki wypłacane nauczycielom, te które płacone są przez miasto, należą do najniższych w regionie i jakoś dotychczas nikomu to nie przeszkadzało
  ale na "apel Kazimierza Piekarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rybniku. Zwrócił się on do miasta i radnych"
  natychmiast zareagowali rządzący w mieście wieloletni członkowie ZNP (chociażby widoczni na pierszym zdjęciu)

  93 15
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 23:32:04

  ~ursus

  i co z tegi?

  Dila z Solidarnosci podpisal Proksa - polityk PiS z Szydlo - poliykiem PiS..

  tu Ci szkoda nie bylo? Tu cie w oczy nie kole?

  Co Twoj komentarz ma na celu pokazac?

  Ze ci z pis moga? ze tym z pis wolno? a inni nie moga.. a innym nie wolno?

  To chcesz nam powiedziec?

  32 77
 • ~Lateks 2019-04-16 23:36:50

  ~PogromcaSzkodnikow nigdy nie uważałem że komuś coś się należy z zasady. Pracowałem w kilku firmach i po za tym że dziś rynek należy do pracowników to zawsze obowiązuje zasada że wynagrodzenie jest za pracę. Jeśli pracodawca tego nie rozumie to po kilku miesiącach traci pracowników i firmy mają dość spore kłopoty. Tymczasem nie słyszałem ani o jednej szkole by miała problem z zatrudnieniem nauczycieli, a wręcz przeciwnie mam wrażenie że to nauczyciele polują na etaty w państwowych szkołach. Dlaczego przedszkolanki wolą pracować w publicznym przedszkolu a nie w prywatnym za podobno dwa razy większe wynagrodzenie ? To już pytanie nie do mnie. Jak któraś pani z wykształceniem chętna to przekażę namiary na to prywatne przedszkole.

  97 17
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 23:38:07

  Nie moge juz zniesc tych klamstw.. tego wybielania pisu i opluwania wszystkich, ktorzy na pis nie glosuja..

  jest to zalosne, obrzydliwe, nieetyczne.

  Jest to brudna polityka, brudne zbijanie elektoratu.

  Nie wiem jak ludzie glosujacy na pis tego nie widza..

  wydaje mi sie, ze duza czesc elektoratu jest Wierzaca i uwazaja, ze ksiadz uczestniczy bezposrednio w ich relacji z Bogiem..

  wiec jak ksiadz mowi glosuj na pis, nauczyciel to swolocz.. to Wierny sobie mysli - musze tak zrobic.. bo jeszcze ksiadz nie wstawi sie za mna u Boga i wyjde na zlego Wiernego..

  ciezko mi znalesc inne wytlumaczenie tej sytuacji.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 23:41:17

  ~Lateks

  Pewnie nikt nie chce pracowac w tym twoim prywatnym przedszkolu tak jak u tego pracodawcy, ktory traci pracownika.

  A to smutne jak jestes pracownikiem, ktory nie czuje, ze mu nalezy sie podwyzka - jestes slabym pracownikiem?

  16 67
 • ~Lateks 2019-04-16 23:41:36

  p.s. dość ciekawie się czyta gdy ludzie domagają się podwyżek dla nauczycieli. Tylko ja to czytam tak że ludzie domagają się od rządu zwiększenia podatków by jeszcze więcej pieniędzy ładować w edukację, pomimo tego iż wyniki coraz gorsze, a edukacja jest i tak już największym kosztem budżetu państwa i samorządów.

  76 18
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 23:42:34

  Kaziu,

  jezeli nie jestes trollem to musisz byc bardzo zlym czlowiekiem.

  34 67
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 23:44:31

  ~Lateks

  PiS tak rozpieprzyl Polska gospodarke, ze koszty zycia wzrosly o 100%...

  to normalne, ze ludzie chca zyc godnie.

  37 96
 • ~artefaks 2019-04-16 23:45:01

  64" Człowieku idź spać.Jutro też czeka cię bezpardonowa hybrydowa walka w umacnianiu władzy ludowej.Jak powiedział jeden wieszcz.Kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą....Jak nie nosiło się w młodości do szkoły teczki, teraz trzeba kulać propagandowe beczki

  39 37
 • ~Lateks 2019-04-16 23:48:26

  ~PogromcaSzkodnikow nie mnie to oceniać jakim jestem pracownikiem.
  Po prostu ja coraz częściej widzę młode pokolenia które mimo że nic nie potrafi i nie ma żadnego doświadczenia ma coraz większe żądania.
  Dość dziwnie to wygląda gdy młody człowiek zaraz po ukończeniu szkoły uważa że powinien zarabiać dokładnie tyle samo co pracownik z kilkunastoletnim doświadczeniem i umiejętnościami. I żeby nie było szanuję postawę gdy ktoś chce się szkolić i zdobywać wiedzę by jak najlepiej pracować i jak najwięcej zarabiać. Gorzej gdy ktoś jeszcze nie chce pracować, ale już myśli o strajkowaniu....

  82 7
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-16 23:53:52

  ~Lateks

  Strajk to nic innego jak walka o swoja godnosc.

  Lubisz byc kopany w tylek i przyjmowac bierna postawe?

  ~Lateks

  Jak najbardziej jest Tobie oceniac Twoja prace i wymagac za ta prace godnego wynagrodzenia..

  inaczej przychodzi „swiezak” i ma taka sama pensje jak Ty - dobrze wiemy, ze jest to niesprawiedliwe.

  25 64
 • ~Janusz Ilks 2019-04-16 23:57:20

  "Rada Miasta Rybnika uważa, że Rybnik i jego mieszkańcy mają moralny obowiązek solidaryzować się ze strajkującymi nauczycielami " ... chyba zaraz pier.....ę i spadnę z krzesła ...

 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-17 00:02:54

  Janusz,

  jeszcze se pierdnij do tego jak na chama przystalo.

  28 79
 • ~Ambroży Maliniak 2019-04-17 00:46:25

  a jeszcze jedne słowo do gościa o nicku "Flaszka" no nick mówi sam za siebie ;))) gościu ,Tobie prawdopodobnie afera z Vat kojarzy się z tym , ,że jakiś budowlaniec zaiwanił ocieplenie z |wieżowca na "Dąbrówki" już Ci ta TVP z mózgu Wacisko zrobiła ;)) co miałeś na myśli , łącząc nauczycieli z aferą Vatowską ? Pewnie w tvp napisali na "pasku" że nauczyciele wyłudzili Vat za kredę , ;)))

  30 58
 • ~Ambroży Maliniak 2019-04-17 00:50:31

  jakoś wyłudzenia posłów, bez prawa jazdy ,za paliwo ;))) nikomu nie przeszkadzają ;)) fajnie być Andruszkiewiczem ;))

  31 45
 • ~kucz 2019-04-17 02:32:02

  Strajkuja to ich wybór bez pieniędzy!!!Innym branżą też za strajk nie płacą. A. Uczniowie co są za zanuczycielami poczekajmy jak będzie lipiec i zaległości będzie trzeba nadrobić... Oj będzie się działo.

  88 18
 • ~rzyt 2019-04-17 03:00:17

  Strajki zwyczajowo są uciążliwe dla obu stron, więc nie widzę potrzeby płacenia nauczycielom. Chyba, że zrobić tak jak z chorobowym - pierwsze 33 dni płaci często naciągnięty pracodawca, w tym wypadku wypisać L-4 ze względu, że mamy chory system i upolitycznionych nauczycieli. Pracodawcą jest dyrektor placówki - nie ma kasy no to wtedy upadłość i tworzymy nowy system bez sławnego "żeby było jak było", "wszystkim równo", "skrócona ścieżka awansu". Określamy pensum realne, a nie "nauczyciel pracuje w domu".
  P.S. Spotkałem w moim życiu szkolnym bardzo dobrych nauczycieli ale byli w totalnej mniejszości.

  90 8
 • ~arkussinus 2019-04-17 08:05:56

  Zakończyć tę zabawę w strajk tu i teraz. Strajk to byłby gdyby szkoły były zamknięte(oprócz ustawowych ustaleń) i żaden egzamin nie mógłby się odbyć!!! A poza tym; "Po strajku w JSW: Górnicy bez pieniędzy, związkowcy dostali wypłaty..." i tu też tak będzie, no dotyczy zarządu głównego i etatowych prezesów, bo zwykli członkowie związków jak zwykle zostali wykorzystani

  46 8
 • ~Barakuda 2019-04-17 08:06:38

  Historia zatacza koło na naszych oczach. Dokładnie tak samo, wypisz wymaluj było za komuny. Zakłady pracy strajkowały z powodu podwyżek cen. Rząd kazał im nie płacić za czas strajku. Organizowano zbiórki i próbowano pomoc. Rząd groził i twierdził, że to przestępstwo i... Tak wtedy jak i dziś znajdowali się tacy Kazo64, którzy pomagali komunistom łamać morale strajkujących różnymi perfidnymi metodami na poziomie szamba. Najlepiej niech zdechną z głodu. A jak nie zdechną bo dobrzy ludzie pomogą to puscimy na nich ZOMO i spałujemy a tacy Kazo będą przekonywali, że to była uzasadniona reakcja władzy. Kazo64 powiedz, że czekasz na to i całym sercem będziesz za rządem? Jak twój dziadek w 60tych i 70tych latach...

  33 51
 • ~ka22 2019-04-17 08:43:11

  Jak dla mnie, kazo64 robi bardzo złą robotę pisowi, bo pracowicie buduje stereotyp typowego wyborcy PIS, czyli człowieka niewykształconego i nienawidzącego ludzi inteligentnych.
  Może on jest taką piątą kolumną i ukrytym sojusznikiem PO, zobaczcie z jaką czcią zawsze wymawia jej nazwę, zawsze z dużych liter.

  29 28
 • ~tf2 2019-04-17 11:08:40

  To zlamanie konstytucji, traktowanie politycznych kolesi inaczej niz pozostale grupy spoleczne. Cwaniactwo i obchodzenie prawa, pokretnie tlumaczone. Rozumiem, ze UM przylacza sie do walki z dziecmi i rodzicami? Jak bedziecie blokowac promocje do nastepnej klasy wywieziemy was na taczkach. A co z strajkujacymi pracownikami, ktorych strajk wyciszaliscie? Ich rodzinom tez pomozecie, czy wspieracie tylko "strajki" polityczne?

  46 10
 • ~Barakuda 2019-04-17 11:13:45

  Tf2"To zlamanie konstytucji, traktowanie politycznych kolesi inaczej niz pozostale grupy spoleczne. Cwaniactwo i obchodzenie prawa, pokretnie tlumaczone... " w końcu przyznałeś nam rację w sprawie dewastacji państwa przez PiS. Dzięki...

  19 38
 • ~tf2 2019-04-17 12:49:20

  Nie ma za co, nazwalem tylko po imieniu "Miasto" a precyzyjniej urzednikow Plarformy, ktorej podlegla im instytucja podrzegana jest do antyspolecznych zachowan i wyludzania pieniedzy a tzw. "strajk" usiluje sie finansowac z budzetu rybniczan.

  35 9
 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2019-04-17 13:10:27

  Tylko mineralna na stole to i atmosfera jak na abstynenckim weselu.

  26 2
 • ~spirit-of-the-town 2019-04-17 15:09:27

  Ciekawe że Rada Miasta jeden strajk popiera (i nawołuje do "moralnego obowiązku wspierania") a "swój" strajk służb samorządowych olewa. Zapewne fakt, iż obecny jeszcze prezydent jest z wykształcenia nauczycielem nie ma absolutnie żadnego znaczenia:) Zapewne nie chce w ten sposób robić sobie potrzebnych punktów dla nowej szkolnej posady po ukończeniu jakże efektywnej prezydentury:) Jestem za każdym legalnym strajkiem, a UM widać już niekoniecznie. Ciekawe dlaczego:)

  42 2
 • ~ 2019-04-17 17:20:10

  Jako mieszkaniec Rybnika jestem przeciw takiemu wspomaganiu nierobiszów. Domagam się referendum w tej sprawie - doplacać , czy nie ?

  38 12
 • ~ 2019-04-17 17:23:24

  Barakuda , daj nazwisko jednego nauczyciela nauczyciela przymierającego głodem - jak napisałeś a sam dorzucę się do składki .
  Ty możesz melodramaty pisać , marnujesz się tu .

  40 12
 • ~Barakuda 2019-04-17 22:41:04

  Kiedy w końcu redakcja rybnik.com zacznie blokować te wszystkie cudownie namnożone fejkowe konta walczących rycerzy PiSuaru? Żałosne to jest bo już nawet nie śmieszne... One są takie prawdziwe jak te sondaże z PiSuarem na czele...

  5 28
 • ~gogawa 2019-04-18 07:19:24

  Niech miasto odda rodzicom pieniądze za opiekunki, zwolnienie lekarskie, rekompensatę za wymuszony urlop na czas strajku. Kto nie pracuje nie zarabia. To nauczyciele powinni zapłacić dzieciom, które zdawały egzamin, maturzystom i ich rodzicom za stres, który im zgotowali.

  24 2
 • ~Barakuda 2019-04-18 07:33:30

  Upokarzanie nauczycieli to kolejna po artystach, lekarzach i prawnikach wojna PiS-u z polską inteligencją.

  Zniszczenie najbardziej świadomych grup wspólnoty narodowej pozwala rządzić przez prymitywne manipulacje. Jedną z nich jest bezrefleksyjne bicie w huranarodowy bęben, jeszcze inną rozdawnictwo państwowych pieniędzy jako wyborczej zanęty, kolejną - gwałt na porządku prawnym, ubrany w szaty rzekomego uzdrawiania.

  Wszelako tak się nie buduje narodu. Tak się naród niszczy. Nigdy i nigdzie nie było i nie będzie narodu bez intelektualnych elit.

  Dlatego z całego serca popieram strajk nauczycieli! Bez Waszej podmiotowości nie może być wolnej Rzeczpospolitej!

  5 22
 • ~nn04 2019-04-18 10:26:01

  Skandal! ZNP wciagnęło nauczycieli w strajk, a teraz miasto ma finansować ten strajk! Niech ZNP im płaci!

  25 1
 • ~ 2019-04-18 20:51:25

  Barakuda , przecież nikt ci nie broni popierać strajk nauczycieli.
  Ale proszę nie negować mojego i innych prawa , do nie popierania .
  Stres z powody minusów przy twoich wpisach , zasłania ci obiektywizm i wszędzie widzisz PISowskich trolli :)

  13 0
 • ~tomolesrow1 2019-04-25 10:59:08

  no to zapłacą nam za strajk, teraz wekend majowy, potem postrajkujemy jeszcze z tydzień, i za niecały miesiąc w końcu wakacje - napracowaliśmy się w tym roku szkolnym ufff- musimy odpocząć.
  Dane OECD - średnia ilość godzin pracy nauczyciela w Unii Europejskiej 762 godziny, w Polsce 564 - kurde przepracowujemy się.
  Niemcy - 801 godzin ,Francja 900 godzin - ciekawe dlaczego zarabiają więcej?? hmmm. Może to mieć wpływ na poziom nauczania?? - hmm ,niemożliwe :(

  3 1
 • ~antezak 2019-04-26 10:06:04

  W czasie rządow PO sromotnie nie pasował budżet z tytułu globalnego złodziejstwa.Wtedy Tusk zajumał OFE.Umówili sie z ZNP że nie bedą zwalniać [poprzednio zwolnili 40 ooo] za spokój.Ale pan premier Tusk ich wykiwał.Wyemigrował do Brukseli. Od tamtego czasu PO robi różne zadymy w państwie finansowane przez wrogów dobrobytu w Polsce.Ten strajk jest zaplanowany przez Tuska, Schetynę,pana Broniarza już w miesiąc po przegranych wyborach przez PO.Właśnie przed wyborami i maturami aby dokonać destrukcji państwa.Plan opracował rusko niemiecki agent Kramek.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 738