zamknij

Wiadomości

Miasto chce połączyć dzielnicę Północ z Paruszowcem. Powstanie przepust pod nasypem kolejowym

2016-07-06, Autor: Wacław Wrana

Urząd Miasta Rybnika zlecił opracowanie dokumentacji technicznej na budowę ciągu rowerowo - pieszego, który połączy dzielnicę Północ z Paruszowcem. Ma to być odpowiedź na potrzeby mieszkańców obu dzielnic. Teraz niejednokrotnie zmuszeni są pokonywać nasyp kolejowy nielegalnie. To także dobra wiadomość dla pasażerów korzystających z kolei. Jeśli plany magistratu dojdą do skutku, będą mogli w cywilizowanych warunkach pozostawić samochód lub rower i wsiąść do pociągu.

Reklama

Przypomnijmy, z końcem 2015 roku zakończyła się renowacja zabytkowego dworca na Paruszowcu. Obiekt odzyskał dawny blask. Władze Rybnika chcą teraz zrobić kolejny krok w kierunku ożywienia tej części miasta. Magistrat ogłosił przetarg na wykonanie projektu technicznego ciągu pieszo-rowerowego, który pod nasypem kolejowym połączyłby ulicę Mikołowską z ulicą Żużlową. To efekt długotrwałych uzgodnień ze spółkami PKP, które w końcu zgodziły się na wykonanie przepustu pod zabytkowym dworcem.

Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika podkreśla, że budowa przejścia ma być odpowiedzią na potrzeby i problemy, które trapią mieszkańców dzielnicy Północ i Paruszowca. - W tej chwili obie dzielnice oddzielone są od siebie „murem” w postaci nasypu kolejowego. Zdarzają się liczne przypadki nielegalnego przekraczania nasypu kolejowego, za co mieszkańcy karani są mandatami przez Służbę Ochrony Kolei. O tym jak bardzo taki przepust jest potrzebny świadczy również ilość samochodów parkujących w rejonie dworca na Paruszowcu – mówi rzecznik prasowa.

Radny z Paruszowca – Andrzej Oświecimski przyklaskuje koncepcji budowy przejścia i zwraca uwagę, że na budowie przepustu zyska nie tylko bezpośredni rejon dworca. - Połączenie ścieżką rowerową obu dzielnic spowoduje łatwy dostęp rybniczan do położonych nieopodal Błoni i stawu na Paruszowcu. Jestem przekonany, że będzie to nowy impuls do rozwoju turystyki i rekreacji w tej części miasta – mówi radny.

Według wstępnych założeń urzędników, przejście pod dworcem ma być w pełni dostosowane do potrzeb pieszych, rowerzystów oraz kierowców, którzy w okolicach dworca chcą pozostawić auto i udać się w podróż pociągiem. Przepust ma być oświetlony, monitorowany, zainstalowane mają zostać ławki i inne elementy małej architektury.

Jaki będzie szacunkowy koszt inwestycji dowiemy się dopiero po wykonaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Nie wiadomo również, czy inwestycję uda się rozpocząć jeszcze w tym roku, czy też środki zostaną zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Zobacz galerię

Czy budowa przejścia dla pieszych i rowerzystów pod dworcem na Paruszowcu to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 1148

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Arteks 2016-07-06 10:47:42

  NARESZCIE (!) w naszym mieście pojawiają się jakieś ciekawe inwestycje ułatwiające życie pieszym i rowerzystom bo przez ostatnie kilkanaście lat miasto inwestowało tylko w drogi i auta. Przyda się również korzystającym z przystanku oraz okolicznym mieszkańcom. Szacun dla władz miasta za tego rodzaju przedsięwzięcia. Przydałby się też przepust pod Gliwicką między Rudą a Galerią Śląską.

  28 14
 • ~pprywatne 2016-07-06 10:59:41

  Nie można było tego zrobić razem z remontem dworca?

  29 3
 • ~ 2016-07-06 11:07:17

  ta ciekawe tylko kto i po co będzie jezdził na Piaski jak hutę zamknęli już dawno temu,kolejna bezsensowna inwestycja jak kładka z ekonomika na dworzec i na pewno dziesięciokrotnie drożej będzie to kosztowało niż na zlecenie prywtne

  11 24
 • ~Arteks 2016-07-06 11:34:20

  @chochlik - huty nie ma ale jest z 3000 miejsc pracy w innych zakładach w okolicy. Chciałbyś coś napisać - ale nigdy ci nie wychodzi jak każdemu trollowi internetowemu. Byłem po wyremontowaniu Paruszowca zobaczyć jak wygląda. Między 13.30 a 13.45 z przejścia po nasypie skorzystało co najmniej 20 osób... Ile w ciągu całego dnia lub w czasie porannego szczytu kiedy ludzie przyjeżdżają do/z pracy - ciężko określić. Poza tym nie umiesz czytać bo w artykule podkreślono aspekt związany z dojściem do dworca, połączeniem dzielnic i drogą rowerową jaka tam powstanie. To kolejna inwestycja o którą walczyło na tym forum wiele osób (w tym ja) która doczeka się realizacji. :DDD

  16 12
 • ~RybnikNaszeMiasto 2016-07-06 12:47:19

  Witajcie.Uważamy to za dobry pomysł.Już w trakcie kampani samorządowej dostrzegliśmy taką możliwość i zaprezentowaliśmy podobne rozwiązania które udostępniamy na naszym FB.Cieszy fakt ,że miasto dostrzegło taką mozliwość usprawnienia komunikacji pomiędzy tymi dzielnicami.Pozdrawiamy.

  12 12
 • ~hub381 2016-07-06 14:38:06

  Czekamy z utęsknieniem.... na to przrzejście !

  10 5
 • ~Janusz Lasota 2016-07-06 18:53:40

  jak żyję to była mowa o tunelu przez nasyp -a żyję 60 lat /i mam się dobrze / -myślę że to był grzech naszych przodków że nie zrobili tego przejścia -nie było by tematu którego nikt nie może rozwiązać .

  11 1
 • ~orient 2016-07-06 20:44:30

  Bardzo potrzebna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Paruszowca. Jadąc na rowerze bardzo trudno przedostać się na drugą stronę, a jazda Wielopolską gdzie pełno szaleńców za kierownicą nie jest bezpiecznym wyborem. Świetnie, że pomyślano też o zapleczu i chyba pierwszym w Rybniku parkingu dla rowerzystów. Będzie się czym chwalić przed resztą Śląska bo to dość innowacyjne podejście do tematu.

  10 5
 • ~takiuj 2016-07-06 21:26:05

  Arteks nie wiem czy wiesz ale Huta zatrudniała około 6000 ludzi. Więc to marne 3000 które jest teraz to jest nic, tym bardziej przy tej jałmużnie której ludziom płacą po 1500 zł

  3 17
 • ~ 2016-07-06 21:52:59

  może by tak lepiej zrobić przysługę mieszkańcom dzielnicy Północ i wyremontować ulicę Janiego?

  8 6
 • ~regan 2016-07-06 22:53:50

  To nie mieszkańcy płaca mandaty za przechodzenie przez tory tylko pracownicy firmy Te........ którzy parkują samochody gdzie popdanie może by tak zainteresować się tymi samochodami które stoją przy ulicy Podwał a oprócz tego na całym złotym rogu blokując wszystkie parkingi wokół. Czyżby firma nie zapewniała miejsc postojowych swoim pracownikom ??

  12 2
 • ~halupczok1 2016-07-07 11:40:58

  Do ~regan ulica o której piszesz nie istnieje nie ma takiej w Rybniku, ulica o której chyba myślisz nosi nazwę Pod Wałem. Jak chcesz zabrać głos na jakiś temat to musisz być pewny co chcesz powiedzieć i jak jest faktycznie.

  3 3
 • ~ 2016-07-07 18:20:51

  Regan ma rację. Parking będzie służył firmie Tenneco (pracownicy nie mają gdzie parkowac) a nie tym co przyjadą na pociąg. Zastanawiam się czy nie można zrobic parkingu od Mikolowskiej od głównej drogi. Czy pod mostem kawałek dalej nie ma ścieżki dla pieszych do Żużlowej i stadionu?

  5 2
 • ~romcost 2016-07-07 19:20:16

  ~orient - zamiast Wielkopolską spokojnie możesz przejść lub przejechać na rowerze wzdłuż rzeczki przy barze od Wyględy (od zawsze) ... Z planowanym przejściem to totalnie głupi pomysł i ewidentne wyrzucenie pieniędzy, tamtędy będą jedynie mieli łatwiej pchać wózki ze złomem (z Waszych domków w dzielnicy Północ) żuliki z okolic byłej Sylesii (nie obrażając normalnych mieszkańców tamtych okolic). Przejście tak, ale tylko z przejazdem drogowym, co odciąży trochę Mikołowską w tej okolicy i Wyzwolenia...

  6 3
 • ~HAN 2016-11-07 11:28:27

  'O tym jak bardzo taki przepust jest potrzebny świadczy również ilość samochodów parkujących w rejonie dworca na Paruszowcu – mówi rzecznik prasowa.' -pani rzecznik widac ze nie ma pojecia o czym mowi, te samochody naleza do pracownikow tenneco, ktorzy sobie tam prarkuja bo maja szybszy wyjazd po pracy na Mikolowska

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12541