zamknij

Wiadomości

Miasto chce otworzyć 3 punkty szczepień w Rybniku. Gdzie?

2021-04-06, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybnicki samorząd odpowiada na zapowiedź premiera Morawieckiego i zaproponował trzy lokalizacje nowych punktów szczepień przeciw Covid-19. Jakie są to miejsca?

Reklama

Przypomnijmy, że pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przyśpieszenie procesu szczepień w Polsce.

Zapowiedział, że do końca II kwartału wykonane zostanie 20 milionów szczepień, a do końca sierpnia zaszczepieni mają zostać wszyscy chętni.

- Ten kwartał jest dowodem na naszą wiarygodność - powiedział Michał Dworczyk.

Następnie przedstawił dotychczasowe statystyki i zapewnił, że, rząd wyciągnął wnioski po pierwszym kwartale pracy.

- Teraz największym wyzwaniem będzie wydajność – poinformował.

Do tej pory szczepionkę mogliśmy przyjąć w szpitalu, szpitalu węzłowym, w szpitalu narodowym i POZ-ecie, w drugim kwartale będzie można zaszczepić się również w szpitalach tymczasowych, w punktach samorządowych, w jednym ze szpitali powiatowych, w zakładach pracy i w aptekach.

Rybnicki magistrat już opowiedział na zapowiedź premiera.

- Jeżeli chodzi o punkty szczepień to zaproponowaliśmy trzy lokalizacje, nie wiemy jeszcze czy będą działały wszystkie, czy część – mówi nam Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Miasto zaproponowało na punkty szczepień:

- Szpital Psychiatryczny w Rybniku – zabezpieczenie medyczne zapewni szpital

- Kampus - zabezpieczenie medyczne Lensclinic

- Hala sportowa w Boguszowicach - zabezpieczenie medyczne Ośrodek Leczniczo - Rehabilitacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych im. Jana Pawła II

- Informacje o tych punktach zostały wysłane do służb Wojewody Śląskiego, w tym tygodniu ma być potwierdzenie, czy wszystkie te punkty zostaną uruchomione – zaznacza Agnieszka Skupień.

Do tematu będziemy więc wracać.

Oceń publikację: + 1 + 80 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~Lahcim 2021-04-06
  10:22:15

  57 17

  Na prawdę mam nadzieję, że tą obietnicę spełnią. Pomijając moją niechęć do PISu to w tym przypadku trzymam kciuki.

 • ~Franek7 2021-04-06
  10:26:52

  37 47

  Może otworzyć nawet piętnaście a to nic nie da jak nie będzie szczepionek. Pamietam te konferencje Dworczyka ( chyba ze 30).

 • ~skuty 2021-04-06
  11:29:01

  21 33

  @Franek7

  O dostępność szczepionek bym się nie martwił, przecież prezydent ZAŁATWIŁ nam miliony szczepionek z USA XDDDD

 • ~bugielka 2021-04-06
  11:49:08

  65 11

  Mam nadzieję, że to pomoże. Ostatnio próbowałam przez stronę internetową zapisać moją seniorkę na szczepienie. Jedyne wolne miejsca były w Katowicach i tam też pojedziemy. Wcześniej problemem były braki szczepionek, a teraz punktów szczepień. Ale jeśli kwalifikację do szczepienia będą przeprowadzać pielęgniarki, ratownicy i nie wiadomo kto jeszcze, to w zasadzie szczepić moglibyśmy się sami - też wiem czy jestem przeziębiona (bo to chyba tylko o to chodzi). A w zasadzie może lekarze rodzinni powinni wreszcie wyjść z okopów i robić te kwalifikacje? W końcu to oni najlepiej znają swoich pacjentów.

 • ~adamczykhenryk1 2021-04-06
  14:03:36

  13 43

  Szczepienie ludzi patogenem jest morderstwem .
  Ja wygrałem proces z znanym szpitalem :)
  na rozprawę przyszło 12 lekarzy i 8 pielęgniarek .
  Zastanawiam się czasami rybnik czy ja nie jestem ordynatorem :)

 • ~Franek7 2021-04-06
  15:17:00

  31 10

  Ale żeby zamknąć porodówkę w szpitalu MSW tylko z tego powodu, że miała tam rodzić nowa pani Kurska??? Na dwa tygodnie???
  To się nie mieści nawet w standardach Korei Północnej...

 • ~Noname1212 2021-04-06
  15:53:02

  28 39

  Widzę że niektórych śmierć Krawczyka po szczepieniu niczego nie nauczyła.. No cóż....

  Oddziaływanie na emocje.
  Priorytetem dla rządu jest wyszczepienie stada. Jak tego dokonać w miarę pokojowo, bez użycia paragrafów, policji i wojska?
  Doświadczamy tego na co dzień. To różne techniki manipulacji, w tym oddziaływanie na nasze emocje. Produkt szczepionkopodobny jest trefny, więc trzeba odwołać się do naszych uczuć, empatii i solidarności względem najbliższych i najsłabszych.
  Jak to w praktyce działa obrazuje niniejszy cytat: „Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona Twoich rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół” (cytat ze strony gov).
  Efekty tego są w postaci kolejek chętnych do zaszczepienia.

  Emocje to jednak zły doradca. Tym narzędziem posługują się rożnej maści manipulatorzy, w tym fałszywi prorocy, uzdrowiciele, przywódcy sekt, no i oczywiście rząd. Szczepią się wszystkie stany, ci „prości” i ci niby „wykształceni”, biedni i bogaci. A dla powątpiewających pozostaje lekki przymus. Prawie każdy ma odrobinę władzy nad kimś. Dowódca nad żołnierzem, czy policjantem, dyrektor nad nauczycielką. To nic, że nauczycielka jest w ciąży. Liczy się wyszczepialność, statystyka. Dyrektor dobrze się zaprezentuje przed kuratorem, a dowódca przed swoim mundurowym przełożonym.

  A co z naszym zdrowiem? To pytanie bez odpowiedzi, zwłaszcza gdy pojawią się poważne odczyny, tzw. poszczepienne. Niewiele one mają wspólnego ze znanymi nam odczynami w przypadku dotychczasowych szczepień. To gruby kaliber. Nie będę ich opisywał, bo przekracza to moje siły. A potem zgon, jak wiemy, niby bez związku ze szczepieniem.

  To typowa schizofrenia, z jednej strony wszystkie objawy przeziębieniowe lub inne dolegliwości to „Covid”, z drugiej zaś, śmierć po podaniu szczepionki, to brak związku ze szczepieniem.
  Spolegliwość względem członków stada wyrażających gotowość do zaszczepienia kończy się w momencie przyjęcia tego eliksiru. Z problemem zdrowotnym zostaniesz sam, nie pomoże ci lekarz rodzinny ani sanepid. Oni zgarnęli już swoją pulę. Nie jesteś już im potrzebny.

  Ale żeby ten wywód był chociaż trochę dydaktyczny przypomnijmy, że szczepiąc się preparatami inżynierii genetycznej jesteś uczestnikiem eksperymentu medycznego. Zupełnie niepotrzebnego. Te preparaty nie dadzą tobie ochrony przed zakażeniem, a jeśli ono nastąpi po ich przyjęciu, to bardzo prawdopodobne, że wywołają one ciężki przebieg.
  Zastanówmy się też, przed czym chcemy się chronić tym szczepieniem? Przed wirusami przeziębieniowymi, powodującymi zachorowalność według badań klinicznych Pfizera na poziomie 1%. To nam się z pewnością nie uda, dopadną one zwłaszcza tych po kwarantannie, noszących maseczki, zachowujących dystans, a ”szczepionka” tylko pogorszy sytuację.

  Co więc czynić? Starać się żyć normalnie, ale jeśli nie wiemy już co to znaczy, to może przypomnijmy sobie jak funkcjonowaliśmy w poprzednich sezonach przeziębieniowych. Ważny jest przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu i odpowiednie odżywianie. Wirusy tego nie lubią, bo to wzmacnia nasz organizm przed infekcją.
  A co ze szczepionkami? Zutylizować je, ale to już nie nasz problem. Szkoda tylko, że za nasze pieniądze.

  Roman Zieliński genetyk, biolog ewolucyjny.

 • ~Franek7 2021-04-06
  17:46:05

  5 11

  Zarówno pod względem liczby dawek szczepionek przypadających na sto mieszkańców, jak i tempa szczepień Polska spadła w ciągu tygodnia na dalsze miejsca wśród krajów Unii Europejskiej. Ze względu na odsetek w pełni zaszczepionej populacji Polska wypadła poza pierwszą trzydziestkę państw na świecie.

  SHARE BY MESSENGER
  Polska nie jest samotną wyspą. Jeżeli porównamy, w jaki sposób szczepienia są organizowane w krajach Europy Zachodniej, znacznie od niej bogatszej, często w sensie państwowym lepiej zorganizowanej, to naprawdę to porównanie wypada już bardzo pozytywnie dla naszego kraju" - mówił europoseł Adam Bielan z Porozumienia we wtorek 6 marca w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Jednym z tematów były problemy Polski w prowadzeniu programu szczepień przeciw COVID-19.

  "Jesteśmy niestety poniżej średniej unijnej" - zauważył prowadzący Konrad Piasecki.

  Z kolei 4 kwietnia w Niedzielę Wielkanocną prof. Krzysztof Filipiak we wpisie na Facebooku, komentując fakt, że szczepienia prowadzone są nawet w okresie Wielkanocy, napisał: "POLSKA - gorzej, przesunęliśmy się już na 24. pozycję w Europie w % wyszczepionych, poza dziesiątką z rankingu, wyprzedzają nas jeszcze: Austria, Finlandia, Słowenia, Litwa, Słowacja, Hiszpania, Włochy, Norwegia, Francja, Szwajcaria, Belgia, Grecja oraz Irlandia. Wszystkie te 23 kraje europejskie mają większy procent wyszczepionych obywateli. A to ważniejszy ranking niż liczba zaszczepionych" (pisownia posta oryginalna). Sprawdziliśmy, jak przedstawia się pierwsza trzydziestka państw/terytoriów zależnych z najwyższym odsetkiem mieszkańców zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki na COVID-19 (czyli to, co niepoprawnie podał prof. Filipiak) - i jak na ich tle wypada Polska. Opieramy się także na zasobach Our World in Data, gdzie dostępne są dane dla 92 państw i terytoriów zależnych, ale na najnowszych danych opublikowanych 5 kwietnia.

  Przed tygodniem Polska zajmowała w 27. miejsce na świecie pod względem odsetka zaszczepionej populacji (5,3 proc.). Według danych z 4 kwietnia odsetek ten wzrósł do 5,5 proc. Tyle samo miały Czechy. Wspólnie zajęliśmy 33. miejsce. Natomiast jeśli wziąć pod uwagę tylko kraje Unii Europejskiej, Polska 5 kwietnia była na 11. miejscu - a nie na 24., jak pisał prof. Filipiak.

  5 kwietnia najwyższy procent w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 miały: Gibraltar - 84,9 proc., Izrael - 56,2 proc. i Seszele 38,6 proc.

  W Europie nieco większy odsetek od Polski miały: Hiszpania (6,1 proc.), Włochy (5,8 proc.), Słowenia i Portugalia (po 5,7 proc.).

  W zestawieniu Our World in Data brakuje Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które od 23 lutego (22,1 proc.) nie aktualizowały danych na ten temat.

  Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia: spadek na 20. miejsce w UE

  Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymała już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

  Jaka jest ta średnia w poszczególnych państwach Unii Europejskiej? Najnowsze dane pochodzą z 5 kwietnia br. (dla niektórych państw są starsze, w przypadku Cypru z 20 marca, Holandii - 21 marca). Według nich średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia dla Polski wynosi 0,29 (stan na 4 kwietnia), co daje nam 20. miejsce. Dzielimy je z Rumunią, gdzie wskaźnik wyniósł tyle samo. Był mniejszy niż dla całej Unii Europejskiej (0,31).

  To spadek o sześć pozycji. Tydzień wcześniej, 29 marca, Polska miała 14. miejsce (0,34). Oznacza to, że tempo szczepień u nas nie tylko nieco spadło w porównaniu do poprzedniego tygodnia, ale też, że wzrosło w pozostałych krajach UE. Wyprzedziły nas m.in. Grecja (0,34), Szwecja (0,32) i Estonia (0,44) - które przed tygodniem były za nami. Należy jednak pamiętać, że ostatni tydzień był już u nas okresem świąt wielkanocnych.

 • ~Lahcim 2021-04-06
  17:47:57

  14 7

  ~Noname1212
  idź bądź foliarzem gdzie indziej

 • ~bodzio 2021-04-06
  18:22:58

  28 10

  W Rybniku zaszczepionych na covid jest poniżej 10% ludności, podczas gdy w Katowicach prawie 40% ludności. Nie wspomnę o Rzeszowie 63%, w Poznaniu ponad 36%, w Gdańsku 32%, w Lublinie i Białystoku ponad 33%, Krakowie ponad 30 %, w Warszawie prawie 28%. Jesteśmy 25 miastem w kraju pod względem ilości mieszkańców, a kto odpowiada za taki stan rzeczy? Inne miasta otworzą sklepy, firmy , knajpy, zorganizują imprezy itp. A My jesteśmy gdzie? Pytam się? Jeżeli jak zapowiadają dojdzie do 500 szczepień dziennie w co nie wierzę, to ile to potrwa. Rybnik jest już wyśmiewany za premię motywacyjną dla nauczycieli a teraz za walkę z covidem.

 • ~Franek7 2021-04-06
  18:37:56

  7 18

  Kolego Bodzio za program szczepień i za wszystko co ze szczepieniami związane odpowiada wyłącznie beznadziejny rząd PiSu i nikt więcej. A to, że w Katowicach czy gdzie indziej jest więcej zaszczepionych wynika z tego, że mieszka ram więcej osób z grup które miały pierwszeństwo.

 • ~Arteks 2021-04-06
  19:12:24

  8 13

  @bodzio - chcesz porównywać Rybnik do takich bastionów PiS jak Rzeszów czy Katowice? Z ciekawostek. W Portugalii jest podobny procent zaszczepionych do Polski, właśnie od dzisiaj otwierają szkoły, gastronomię (na razie na zewnątrz), muzea, kina, fitnesy, U nas szczepionki jak na razie niczego nie załatwiły. :/

 • ~bodzio 2021-04-06
  19:14:57

  14 7

  Witam Franek7. 85 letniego Teścia próbuję zaszczepić od uwaga 25.01.21r. II grupa inwalidzka, po bajpasach i udarze i nic. Cały czas dzwonię 989, po punktach szczepień. Podają Częstochowa, Katowice, Siemianowice. Dla Teścia to za daleko. Czy w Katowicach, Rzeszowie itd mieszka tyle schorowanych osób i z grupy 0?

 • ~rybnikus 2021-04-06
  21:56:30

  10 14

  ~Franek7. Jak ja zaszczepiłem się „Astra Zeneca” to wypadły mi wszystkie zęby a w ich miejsce wyrosły piękne nowe mleczaki.

 • ~rybnikus 2021-04-06
  22:00:19

  8 6

  ~Arteks. to PIS szczepi w Rybniku? Napisz gdzie?

 • ~Arteks 2021-04-06
  22:06:35

  12 12

  @rybnikus - Pinokio obiecywał, że będzie walczył o szczepionki. Widocznie niewiele wywalczył, a już na pewno nie dla rybniczan...

 • ~Stanisław Nowak 2021-04-06
  22:16:17

  9 5

  Ktoś rozdzielił szczepionki według widzi mi się, a ściślej według sobie znanych, a nie wypowiedzianych preferencji. To wielki skandal jak potraktowano Rybnik. Może wreszcie nasi wybrańcy , chociażby Pan Piecha , Kałuża itd zaczęli robić to co do nich należy - to znaczy dbać o nasze uzasadnione interesy . Bo sytuacja w układzie terytorialnym : województwo śląskie , w tym Rybnik na odcinku szczepień i miejsc w szpitalach jest nienormalna i krzywdząca dla tubylców, Starzy i schorowani ludzie ludzie, weterani bohaterskiej pracy czekają , aż ktoś im na odczepne karze jechać do Wałbrzycha, Częstochowy, Siemianowic , Lędzin aby im wstrzyknąć trochę cieczy, jak by nie można było szczepionek rozdzielić proporcjonalnie według liczby ludzi np. po 70 latach życia na dany teren. Ale do tego trzeba mieć władze umiejące przewidywać i chcące służyć swoim wyborców.

 • ~rybnikus 2021-04-06
  22:20:23

  11 13

  Arteks, czy oglądasz coś wiecej niż TVN?

 • ~stam55 2021-04-06
  22:27:51

  11 8

  arteks mówisz o 0,49?

 • ~rybnikus 2021-04-06
  22:58:29

  10 10

  ~Stanisław Nowak, zgadnij kto rządzi w Rybniku?

 • ~Noname1212 2021-04-07
  02:26:09

  3 10

  05.04.2021 Teksas, usa:

  https://youtu.be/Jr1QTuOOFy0

  Miesiąc temu znieśli tam wszystkie obostrzenia, i nic się nie dzieje.


  02.04.2021 moskwa, rosja: film z polskim. Komentarzem Ivana komarenki:

  https://m.youtube.com/watch?v=GUDtz__r2ts

 • ~pprywatne 2021-04-07
  10:27:17

  5 9

  Tak wyprali ludziom mózgi, że za chwilę pozabijają się o te "szczepionki".

 • ~Arteks 2021-04-07
  10:44:33

  5 10

  @stam55 - jesteś jedyną osobą w kraju która nie wie, że Pinokio to ksywa Morawieckiego? @Stanisław Nowak - Piecha traktuje karierę polityczną jak przygodową emeryturę. Raczej bym się nie spodziewał, że cokolwiek dla Rybnika załatwi. @rybnikus - oczywiście, że tak. Mam prawei 200 kanałów po polsku i trochę zagranicznych. A u ciebie tylko reżimowe programy i kwasy Rydzyka?

 • ~bodzio 2021-04-07
  17:09:20

  11 3

  Właśnie. Kto odpowiada za taki stan szczepień w Rybniku. Włodarze Miasta, Sanepid (odnowiony gdzie, się nie dodzwonisz) ,. Czy Rząd. Myślę, że Ci pierwsi. Pozdrawiam.

 • ~rybnikus 2021-04-07
  17:15:35

  8 6

  ~Arteks, nie rżnij głupa widzu TVN, Piecha to nie samorząd, to nie żadna prywata, dopiero byś wył. I dla ciebie Rydzyk to ten który zniszczył Polskę, napisz kiedy rządził. I nareszcie odpowiadaj na pytania, gdzie w Rybniku szczepi PIS. Albo gdzie kto szczepi.

 • ~bodzio 2021-04-07
  17:35:09

  11 3

  Pinokio to przecież Prezydent Rybnika.

 • ~rybnikus 2021-04-07
  19:02:55

  7 2

  Gdzie można się zaaresztować w Rybniku na szczepienie dla 71 latka?

 • ~rybnikus 2021-04-07
  19:09:42

  4 4

  Gdzie można się zarejestrować w Rybniku na szczepienie dla 71 latka?

 • ~rybnikus 2021-04-07
  21:35:57

  4 4

  ~Franek7 dlaczego nie podajesz źródła tego bełkotu? Wstyd ci za TVN-24?

 • ~Stanisław Nowak 2021-04-07
  21:54:26

  7 0

  Rybnikus
  Ja wiem , kto rządzi Rybnikiem nie muszę zgadywać. Skład Rady Miasta i Zarządu Miasta jest znany. Pamiętam także, że mamy przeróżne Komisje w ramach R.M. , w tym Komisję w zakresie działań mającą dbać o nasze zdrowie. O dobro wszystkich mieszkańców powinien starać się każdy stosownie do zakresu czynności, a nie zwalać wszystko na rządzących i stać z boku ciesząc się , że ludziom dzieje się krzywda bo za to są odpowiedzialni ONI. Kto może czynić dobrze , a tego nie robi grzeszy.

 • ~rybnikus 2021-04-07
  22:03:46

  4 3

  ~Stanisław Nowak. Na pewno wiesz? Bo Arteks ciągle pisze o Rydzyku.

 • ~artefaks 2021-04-07
  22:14:52

  2 5

  @Rybnikus. Byłoby miło gdybyś zrobił streszczenie wiadomości z rekomendowanego przez Towarzysza sokuzburaka.
  Który przecież odkryciem kulinarnym Towarzysza jest.
  Bo ty tylko tfn ,tfn tfn. czyżby to paranoja? , czy to tylko na szczęście alzhaimer ?

 • ~rybnikus 2021-04-07
  22:21:30

  4 3

  ~artefaks jesteś jeszcze głupsze niż statut PO od swoich wyborców wymaga i niech ci to tak zostanie?

 • ~psyche09 2021-04-11
  20:11:04

  3 0

  Rychło w czas... Na infolinii proponują jak nie Częstochowę to Czeladź...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien wprowadzić zdalne nauczanie we wszystkich szkołach?
Oddanych głosów: 609