zamknij

Wiadomości

Miały być piękne "zielone parasole" a straszą kikuty. Zobaczcie jak RSM potraktowała platany w sercu miasta

Jedno z najczęściej uczęszczanych miejsc w Rybniku - trakt między Rynkiem a Placem Wolności. Codziennie przechodzą tamtędy setki osób. Kiedy dopisuje pogoda można usiąść na ławce, skorzystać z poidełka, a do niedawna można było się skryć w cieniu drzew. Teraz jest to niemożliwe, bo Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa ogołociła rosnące tutaj platany, które nie przypominają już zielonych parasoli.

Reklama

Przejście z rybnickiego Rynku na Plac Wolności jest częścią placu przy ul. Reja. W projekcie remontu tego miejsca, który zakończył się w 2008 roku, uwzględniono elementy małej architektury w postaci ławek i poidełka oraz zieleń. Zasadzono tam platany, których korony przypominają kształt parasoli, dzięki którym nad ławkami rozpościera się cień. Niestety, w ostatnim czasie rośliny zostały przycięte i aktualnie w ogóle nie przypominają swojego pierwotnego wyglądu.

Szukając odpowiedzialnych za pielęgnację drzew przy przejściu z Rynku na Plac Wolności dotarliśmy do Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W odpowiedzi na pytanie o powód przycięcia gałęzi usłyszeliśmy, że było to konieczne. - Mieszkańcy kamienic, które znajdują się obok placu przy ul. Reja usilnie nas o to prosili. Chodzi im o to, że gałęzie zasłaniają obraz z monitoringu, który jest tam zainstalowany. Kamery nie są w stanie zarejestrować wandali, którzy niszczą to miejsce. Szczególnie nocami, w czasie weekendów. Dochodzi tam nawet do załatwiania swoich potrzeb do poidełka - tłumaczy Stanisław Kopeć, kierownik Administracji Centrum RSM.

Fachowcy od zieleni z RSM postanowili więc z parasoli zrobić kule. W efekcie, platany na placu przy ul. Reja wyglądają jakby przeszła tam silna wichura. Korony są mocno wybrakowane.

Administracja osiedla nie chce komentować ani oceniać nowego wyglądu drzew. - Ten gatunek ma to do siebie, że drzewa szybko odrastają. Trzeba nad nimi wręcz panować, by nie rozrosły się za bardzo - uspokaja Stanisław Kopeć.

O zdanie na temat wyglądu platanów na placu przy ul. Reja spytaliśmy przechodzących tędy rybniczan:

A co Wy sądzicie o przycięciu platanów w przejściu między Rynkiem a Placem Wolności?

Zobacz galerię

Czy podobają ci się przycięte drzewa w przejściu między rynkiem a Placem Wolności?
Oddanych głosów: 619

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Arteks 2016-06-28 10:55:18

  Cienia to te drzewa nie dają. Dziwię się trochę okolicznym mieszkańcom i postępowaniu RSM. Rozumiem kiedy trzeba przyciąć stare drzewa lub wyciąć gałęzie które grożą zerwaniem w czasie burzy ale w tym przypadku chyba przesadzono. Na Bałkanach nie takich pięknych lasów jak u nas ale za to w centrach miast i na osiedlach drzewa mają gęste korony i dają dużo cienia i chłodu nawet kiedy temperatura przekracza 30 st.

  11 11
 • ~ 2016-06-28 11:09:55

  Kolejna "Dobra Zmiana";) Ciekawe, że tylko niektóre "wnioski mieszkańców" są brane pod uwagę...

  12 13
 • ~ 2016-06-28 11:18:24

  Czy CELEBRYTA KUCZMA zajmie się również ta sprawą? Przecież wiadomo, że drzewa pochłaniają CO 2

  21 10
 • ~nazielono 2016-06-28 11:34:28

  Nie pamiętam jak duże były te platany przed cięciem ale jeśli zostało usunięte więcej niz 30% korony drzewa to takie działanie podlega administracyjnej karze pieniężnej zgodnie z treścią ustawy o ochronie przyrody. Przykładowo dla platanu o obw pnia 50cm na wys 1,3m kara za zniszczenie korony wynosi od 4146 do 13822zł zależnie od paragrafu na który by się powołac i stopnia zniszczenia drzewa.

  RSM notorycznie niszczy drzewa rzekomą pielęgnacją. Zdrowych drzew nie tnie się "profilaktycznie"np o połowe długości konarów "żeby gałęzie nie leciały" bo zabieg ten niszczy je. Jeśli mają jakieś wady budowy czy widoczne czynniki, charakterystyczne uszkodzenia zwiększające zagrożenie dla osób i mienia - wtedy nalezy określić indywidualnie zakres i wielkość cięcia osobno da każdego drzewa ( jest w stanie rozpoznać to dendrolog, architekt krajobrazu czy arborysta). Podczas wichury każde, nawet zdrowe drzewo może stwarzac zagrożenie-taka natura. Działania RSM są w mojej ocenie karygodne a wiedza w zakresie ochrony przyrody niska, na wielu osiedlach straszą kikuty drzew przypominające szczotki do wc, były to drzewa zdrowe, a teraz są podatne na choroby, nienaturalne deformacje, zaburzenia rozwojowe itp. Czy widzieliście kiedyś pomnik przyrody z celowo obciętymi w połowie, ogołoconymi konarami? nie! ponieważ zniszczone cięciem drzewo nigdy nie osiągnie takiego wieku ani rozmiarów...

  33 4
 • ~pprywatne 2016-06-28 14:36:23

  To mi się najbardziej spodobało: "Dochodzi tam nawet do załatwiania swoich potrzeb do poidełka."

  12 1
 • ~Teddy 2016-06-28 16:03:26

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~Zoltan666 2016-06-28 16:18:11

  "gałęzie zasłaniają obraz z monitoringu, który jest tam zainstalowany" ja p%$#%e, co za debilne wytłumaczenie. od kilku lat komuś wyraźnie przeszkadzają drzewa w naszym mieście, pora na bardziej radykalne kroki by te wandalskie działania zatrzymać...

  21 3
 • ~Tomek_81 2016-06-28 19:00:42

  Siermięga i mentalność sprzed 40 lat w RSM jest powszechnie znana. Dopiero 2 lata temu na biurkach pojawiły się pojedyncze komputery w większości chyba do dziś nie używane. Takie podejście dotyczy również kwestii estetycznych, remontów itd. Jeśli monitoring nie działał poprawnie to trzeba go było zamontować w innych miejscach .........ale to zbyt trudne. Życzmy sobie żeby drzewa szybko odrosły a medialne zainteresowanie zapobiegło takim genialnym pomysłom w przyszłości

  12 0
 • ~Arteks 2016-06-28 19:08:07

  @tomek81 - może RSM jest siermiężna ale rolą spółdzielni nie powinna być opieka nad drzewami, skwerami czy parkingami - to powinno robić miasto. A do tego powinnna być wola zmian. Jeśli prezydent Kuczera potrafił wygenerować 3 mln na remont jakieś irracjonalnie położonej lokalnej dróżki w Popielowie dla kilku domów to powinien też wziąść się z ludźmi z UM, usiąść do jednego stołu z władzami RSM i omówić przejęcie niektórych terenów które dla spółki są ciężarem, a dla miasta mogłyby być wizytówką. Przykładowo - dlaczego ten pasaż nie należy do miasta? Dlaczego np. miasto nie przejmie i nie stworzy tam parku z prawdziwego zdarzenia między ul. Grunwaldzką, Dąbrówki, a Auchanem? Takich przykładów mógłbym podać więcej. Miasto wspiera "kopciuchów" z które nie są ani miastotwórcze, ani estetyczne, a nie chce w żaden sposób pomóc spółdzielni którą główną rolą jest utrzymywanie bloków, a nie zieleni, parkingów czy dróg!

  8 13
 • ~Tomek_81 2016-06-28 19:16:57

  ~Arteks Niestety podobna siermięga dotyczy także wielu miejskich instytucji gdzie od 20 lat nic się nie zmieniło tak więc nie byłbym takim optymistą co do pomocy miasta. Swoją drogą to miasto wpadło na fantastyczny pomysł zrobienia ścieżki na Placu Wolności gdzie z uwagi na szerokość powinni wprowadzić światła i ruch wahadłowy

  7 2
 • ~Adaśko 2016-06-28 19:34:44

  Po pierwsze to nie była prośba mieszkańców.To kłamstwo.Decyzja zapadła z polecenia RSM i UM.Przede wszystkim UM nakazał tak mocno podciąć te drzewa.Znam tą sprawę,ponieważ interweniowałem.UM tłumaczył się tym ,że to bardzo silne drzewa i sobie poradzą.Firma,która te polecenie wykonywała sama twierdziła,że to chory pomysł,ale cóż dostali zlecenie z UM i RSM musieli to wykonać.Całą winę ponosi UM.

  15 1
 • ~Adaśko 2016-06-28 19:46:28

  Do Arteks,jak nie znasz tematu to nie pisz bzdur.Nie wypowiadaj się za kogoś.Prosiłem Cię już nie raz nie obrażaj innego człowieka,z Ciebie to niezły mądrala.Bzdury piszesz,że te dzrzewa nie dawały cienia,nawet przed gradem chroniły samochody.Nie wypowiadaj się za mieszkańców PL.Wolności.Odpuść,bo nie masz żadnego pojęcia co tutaj się dzieje.Sam filmik mówi o wszystkim.A to co piszą,że mieszkańcy o to prosili,to jedno wielkie kłamstwo.

  16 1
 • ~THE Bill 2016-06-29 07:35:02

  Od dłuższego czasu w Rybniku panuje polityka wycinania wszystkiego co się da, zabetonowania miasta. Ot kolejny przykład. :/ A kiedyś to było takie ładne, zielone miasto. Najładniejszy Pl. Wolności to ten ze starych widokówek, gdzie wzdłuż drogi rosły piękne wysokie drzewa. :(

  10 0
 • ~Blazej Balcerzak 2016-06-29 14:26:42

  Moja chora teoria dotyczaca zieleni w Rybniku ( i nie tylko) jest taka, ze miasta przyzwyczajaja nas do jej braku i stopniowo usuwaja, aby po ustaniu funduszy unijnych za kilka lat zaczac sprzedawac co lepsze kaski deweloperom pod zabudowe.

  10 1
 • ~Lila Ślipek 2016-07-15 05:07:15

  To co się przez ostatnie kilka lat dzieje z drzewami w Rybniku za zasługą ZGM i nie tylko ,to straszne . Piękno natury niszczone jet doszczętnie -rozumiem przycinkę, ale nie ogołacanie do cna lub całkowite usuwanie zdrowych drzew w tak zanieczyszczonym mieście -czy nikt z urzędasów wydających zezwolenie na tą dewastację nie pamięta lekcji biologii o płucach miast i dróg jakimi są właśnie drzewa.Czy rozumowanie ludzi ,że drzewo liściaste to chwast do usunięcia w ogóle powinno być brane pod uwagę przy wydawaniu zezwoleń na wycinkę ?

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz jedzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku?

Oddanych głosów: 2149