zamknij

Wiadomości

Metropolia szansą dla naszego regionu? W Rybniku rozpoczęła się dyskusja na ten temat

2015-12-21, Autor: 
W miniony piątek (18 grudnia) na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy odbyła się konferencja, pierwsza z cyklu „Metropolia szansą dla Subregionu Zachodniego”. Co było tematem pierwszego spotkania?

Reklama

- Za pomocą cyklu konferencji i wydarzeń z nim powiązanych chcemy zainicjować zmianę niekorzystnej dla Rybnickiego Okręgu Węglowego ustawy metropolitalnej z dnia 9. października, z której na ten moment region nie może skorzystać. Chodzi o zapis w którym mowa o tym, że związek metropolitalny musi w swoim obszarze zawierać miasto wojewódzkie - przypomniał Bartłomiej Bobula, inicjator i organizator imprezy. Więcej na ten temat przeczytacie też w artykule >>RAŚ walczy o związek metropolitarny w naszym regionie<<

Z kolei kierownik Zabytkowej Kopalni Ignacy, Ewa Mackiewicz-Polnik odniosła się do lokalizacji imprezy. - Z perspektywy Rybnika, Ignacy znajduje się na peryferiach miasta, jednak z punktu widzenia aglomeracji rybnickiej znajduje się w jej centrum. Sprawna komunikacja zbiorowa poprawiłaby dojazd do zabytkowego obiektu, przez co zwiększyłaby jego atrakcyjność.

W pierwszej edycji „na tapetę” trafiła komunikacja. Prezentacja Anny Mercik, dotycząca zasad działania i struktur KZK GOP przedstawiała wymierne korzyści ze stworzenia metropolii w wymiarze finansowym, jak i zarządzania transportem. Janusz Koper, Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika mówił o planach i korzyściach z budowy trasy Racibórz-Pszczyna i o korzyściach dla regionu, jakie wynikałyby z finalizacji inwestycji.

Z kolei Radosław Mrózek, wiceprezes stowarzyszenia Kolej Na Śląsk pokazał konkretne wyliczenia i dane przemawiające za inwestowaniem w komunikację szynową, która przy dobrej ofercie przewoźników, pozwoli na odkorkowanie ważnych arterii komunikacyjnych. Wspomniał również o technologii planowania komunikacji spine-and-fishbone, która jak się później okazało wykazywała wiele podobieństw z podejściem cyklistów.

Natomiast Jan Fiałkowski, rybnicki Oficer Rowerowy przedstawił korzyści z większego zainwestowania w tą formę transportu. Odniósł się również do kolei, zauważając, że budowa dróg rowerowych i centrów park-and-bike zwiększa czterokrotnie dostępność do przystanków autobusowych i dworców kolejowych. Poza tym, rower zajmuje mało przestrzeni miejskiej. Z referatów obydwu panów wynika, że właśnie między koleją a rowerzystami jest największa przestrzeń do zagospodarowania oraz możliwość optymalizacji kosztów budowy parkingów miejskich poprzez rozwijanie kolei i dróg rowerowych.

Spotkanie poprowadził i moderował Bartłomiej Bobula, członek RAŚ i współzałożyciel inicjatywy Dworzec na Paruszowcu. Zaapelował on do samorządowców i parlamentarzystów z aglomeracji rybnickiej o podjęcie większych starań celem utworzenia obszaru metropolitalnego, przypominając, ze wiąże się to z 5% udziałem w podatku PIT. Zaprosił on również na II edycję, która odbędzie się 22.01.2016 i będzie dotyczyła planowania przestrzennego.

„Metropolia szansą dla Subregionu Zachodniego”, która otrzymała Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Rybnika. Na wydarzeniu pojawili się m.in. marszałek województwa śląskiego Henryk Mercik oraz Radny Wojewódzki Janusz Wita. Organizatorami przedsięwzięcia było rybnickie koło Ruchu Autonomii Śląska, Zabytkowa Kopalnia Ignacy oraz inicjatywa Dworzec na Paruszowcu.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~Alpha 2015-12-21
    12:28:54

    4 1

    Konurbacja rybnicka to ponad 600 tys. mieszkańców (poziom Wrocławia czy Poznania) i dużo, dużo większe możliwości rozwoju czy przyciągania nowych inwestorów. Warto o tym nie tylko dyskutować, ale od razu działać i lobbować w politycznym centrum. Wierzę, że jeżeli da się wymienić organ konstytucyjny bez problemów to i metropolia dla naszego subregionu też przejdzie. Razem z Żorami, SWD, Jastrzębiem i resztą możemy znaczniej więcej!

  • ~kokosz321 2015-12-21
    12:32:28

    4 2

    Już wam PIS da metropolię. Wy ukryta opcja niemiecka, podludzie, obywatele gorszego sortu? Da wam PIS tak popalić, na kolana.

  • ~p1chrunch 2015-12-21
    13:59:05

    7 1

    Zwróćcie uwagę na pewną rzecz: jedynym argumentem są "rozwój" i "inwestorzy". Te same argumenty stosują ludzie z samej wierchuszki globalizacji, tacy, jak Blankfein, Rockefeller, Soros. Pieprzyć (za przeproszeniem) to, czy to ma być kapitał krajowy (a najlepiej spółdzielczy), czy zagraniczny, a że wyjałowi się w ten sposób miasta najbardziej zagrożone ubóstwem, takie jak Rydułtowy po likwidacji Anny, to ch*j z tym. Inwestorzy? Serio? Przecież obecnie około 10 000 ludzi z terenu Rybnika dojeżdża do pracy w Gliwicach, a dalsze 2 000 do Pyskowic. O traktowaniu tych ludzi przez zagranicznych inwestorów (i firmy z branży HR) na tym terenie możnaby uciąć długą pogawędkę. Nie da się tak, każde miasto musi znaleźć pomysł na siebie, aby nie zmienić się w coś peryferyjnego, jak Racibórz. Sama metropolia zniszczyłaby równowagę gospodarczą w miastach ROW na rzecz Rybnika. Dlatego po to są istniejące przecież instytucje, jaką jest Subregion Zachodni Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, publikujący projekty dla miast, także komunikacyjne i gospodarcze. My nie powinniśmy przyciągać inwestorów - powinniśmy prowadzić politykę gospodarczą i wspomagać rybniczan/jastrzębian/wodzisławian/raciborzan/rydułtowian w tym celu. To jest możliwe, co mogę pokazać.

    http://www.sobieski.org.pl/jak-wspierac-rozwoj

    Pamiętajcie: metropolie zawsze niszczą społeczności lokalne i to tak, że ich odbudowa staje się utrudniona.

  • ~p1chrunch 2015-12-21
    14:05:01

    8 0

    Na dłuższą metę polityka gospodarcza oparta (i rozumiana) na wyprzedaży ziemi zagranicznym koncernom odbije się czkawką na innowacyjności w regionie, a sam stan ich posiadania i sposób traktowania pracowników będzie przypominać latyfundia, znane z okresu późnego Cesarstwa Rzymskiego.

  • ~karolVTEC 2015-12-21
    16:53:47

    4 0

    A może by po prostu uwolnić rynek (w szerokim tego słowa znaczeniu) z biurokratycznego i prawnego kagańca? Po prostu pozwolić ludziom działać bez bata nad głową w postaci kontroli skarbowej czy ZUS-u. Ludzie na prawdę by sobie poradzili, sami, swoją inicjatywą stworzyli by tą "metropolię", a powiedzenie "od pucybuta do milionera" znów było by aktualne. Niestety... do tego trzeba zmienić cały system w Polsce, bo w obecnym, urzędniczo-socjalistycznym systemie takie coś po prostu nie zadziała...

  • ~auralfloat 2015-12-21
    18:52:50

    3 2

    ~Alpha, nie żartuj, z tym porównaniem bo to jest co najmniej śmieszne. W ROWie chyba z połowa mieszkańców to mieszkańcy wsi, terenów mało interesujących inwestorów, brudnego powietrza, następuje tu zanik funkcji miastotwórczej, w przeciwieństwie do lat 60. XX wieku. Porównywalnie z resztą Śląska, czy w ogóle woj. śląskiego, to właśnie Rybnik i okolice są strasznie zapuszczone i zapóźnione. Sam wygląd miast i okolic o tym świadczy. Gliwice, Katowice, Bielsko czy nawet Sosnowiec jakoś wyglądają.

  • ~p1chrunch 2015-12-21
    18:59:21

    1 0

    Nie. Sam miałem pracować na umowę o dzieło bez ozusowania za 900 zł miesięcznie w Realu (poniekąd to mokry sen libertarian), więc jako znawca realiów tego nie poprę, bo w ten sposób pojawia się problem tzw. "brakujących składek", dzięki któremu system ten musi się rebalansować, by wszyscy dostali co do pracodawców wraca jako wyższe składki i więcej szarej strefy i umów cywilno - prawnych. To też przykład, jak chamstwo przedsiębiorcy wobec pracownika łatwo do niego wraca.

  • ~p1chrunch 2015-12-21
    19:08:11

    1 0

    Ja stoję za Leonem XIII i KNS, nauką Chestertona i Wilhelma Röpke, nie za myślą liberalną, która się widocznie nie sprawdza. Popatrzcie - na ogół „analizy” sprowadzają się do zaleceń znanych nam aż do znudzenia: tnijcie wydatki, zmniejszajcie podatki, ściągnijcie więcej zagranicznego kapitału, otwórzcie jeszcze bardziej rynek na obce produkty i dajcie działać niewidzialnej ręce rynku, która doprowadzi Was do dobrobytu. Po 25 latach realizacji podobnej polityki często rekomendowanej przez instytucje finansowane z Niemiec i Stanów Zjednoczonych, specjalnych efektów dla społeczeństwa nie widać, natomiast program ten stał się atrakcyjny dla rzekomo „antysystemowego” elektoratu młodych, którzy głosowanie na polityka w muszce i „lajkowanie” profilu Centrum im. Adama Smitha uważają za szczyt buntu wobec obecnego systemu. Na szczęście coraz częściej do głosu dochodzą przeciwnicy podobnego myślenia, którzy opowiadają się za rozsądnym, a nie doktrynerskim podejściem do zagadnienia polityki społeczno-gospodarczej.
    Dlatego raport Instytutu Sobieskiego dla mnie jest przełomowy, ponieważ pokazuje, co państwo może zrobić, także samorządy, jeśli dobrze pomyśleć. Poczytajcie trochę.

  • ~ 2015-12-21
    19:19:18

    0 1

    Nie no, sam wygląd to Rybnik ma całkiem całkiem, bez przesady. Na pewno lepszy od Sosnowca czy Gliwic, które wymieniłeś. Katowice ostatnio idą do przodu, fakt, ale Bielsko dla odmiany trochę jakby zapuszczone (oni dla odmiany maja góry i czystsze powietrze)

  • ~zenek65 2015-12-21
    20:32:09

    6 0

    ~KasiaT co w Rybniku jest dobre rynek i co jeszcze, przejeżdżałaś kiedyś przez Gliwice czy Sosnowiec samochodem, układ komunikacyjny w Rybniku to co najwyżej XIX wiek w stosunku do Gliwic czy nawet tak wyśmiewanego Sosnowca

  • ~Arteks 2015-12-21
    20:59:42

    0 7

    Myślę, że wszyscy mają po trochę racji bo @alpha słusznie zwraca uwagę na to, że potencjał ludnościowy jest istotny, a potencjał gospodarczy jest gigantyczny. Kiedyś już zwracałem uwagę na to, że niektóre województwa nie mają takiego potencjału i tylu dużych i ważnych zakładów jak ROW. Co do miejsc pracy to @chrunch przesadza bo to niemożliwe, żeby z Rybnika do Gliwic dojeżdżało 10 tys. osób, to po co tak dużo ludzi dojeżdża do Rybnika i dlaczego mamy tak zapchane drogi w godzinach szczytu? W samym Rybniku pracuje ok. 70 tys. ludzi!!! Z przyciąganiem inwestorów masz już więcej racji - po co nam fabryki strefowe w sytuacji kiedy one nie płacą samorządom podatków od nieruchomieści, a oferują zarobki mniejsze od marketów. Czy nie lepiej wspomagać własne ciekawe firmy? @zenek65 - a co ma Sosnowiec? Nawet rynku nie ma, śródmieście jeszcze mniejsze od Rybnika i zupełnie pozbawione jakiegoś klimatu. Jedynie układ drogowy ma fajny i tramwaje ale to zasługa czasów PRL i głównie Gierka. Od końca lat 80. to miasto jak i całe Zagłębie przeżywa największy upadek w naszym województwie. @auralfloat - zgodzę się z tym, że np. nie da się postawić ROW np. z Poznaniem na równi mimo że jest to porównywalny ludnościowo obszar głównie z powodu mentalności, która w większości jest bardzo zaściankowa. Rybnik się trochę wybija na plus bo potrafi robić imprezy rozrywkowe czy kulturalne na wysokim poziomie (np. Gliwice tego nie potrafią!).

  • ~Arteks 2015-12-21
    21:16:26

    0 7

    @auralfloat - nie wiem co miałeś na myśli pisząc, że inne miasta jakoś wyglądają. Każde miasto ma lepsze i gorsze miejsca. Skala zaniedbanych budynków w GOP jest nieporównywalnie większa niż w ROW. Co do architektury to Rybnik, Gliwice czy Katowice mają podobną historię największego rozkwitu miasta dzięki rozwoju przemysłu w czasach pruskich i z tego okresu pochodzi wiele ciekawych obiektów. W Katowicach i Gliwicach jest tego więcej bo to są większe miasta. Natomiast jeśli chodzi o ROW to poza Raciborzem i Rybnikiem w okolicznych miastach nie ma za bardzo ciekawej architektury. GOP jest w miarę jednolite pod tym kątem i od Gliwic po Mysłowice znajdzie się w miarę rozwinięte miasta. W ROW - niestety ale te różnice są bardziej wyraziste. Natomiast osobną dziedziną jest estetyka. Katowice bardzo poszły pod tym względem do bardzo przodu, ale dopiero w ostatnich 5-6 latach... Wcześniej nie robiono niczego aby ożywić śródmieście. Jeszcze 15 lat temu to w Rybniku zrobiono pierwszą poważną rewitalizację obiektów na Śląsku (kampus). Katowice stają się powoli co raz bardziej sympatycznym miastem ale Gliwice wręcz przeciwnie - tam w miejscu dawnego kanału gdzie można było stworzyć jakieś piękne miejskie bulwary, buduje się drogę szybkiego ruchu. Na pl. Piastów zamiast stworzyć jakiś reprezentacyjny plac "biznesowy" planuje się parking... Gliwice są najlepszym przykładem, że rozwój przemysłu, dróg, a nawet uczelni wyższych nie przekłada się na rozwój demograficzny.

  • ~ 2015-12-22
    14:04:08

    0 0

    KZKGOP? Ten moloch, w tórym rządzą prezydenci miast? KZKGOP, które nikogo nie słucha i robi, co chce? Nie, dziękuję. Aglomeracja z Katowicami czy choćby Gliwicami? Dziękuję, ale postoję - wszystko skupi się na Katowicach... Jak już, to skrzynknąć się w okolicy i jako Subregion Zachodni walczyć o swoje i dla siebie.

  • ~auralfloat 2015-12-22
    17:27:33

    1 0

    ~Arteks, na myśli miałem to, że wyglądają o niebo lepiej i z lepszym i większym skutkiem rewitalizują dawne obiekty - np. w Katowicach Silesia City Center i okolica, odnowione centrum, w Bielsku na galerię przerobiono stare zakłady włókiennicze, co połączono z odnowieniem centrum miasta (architektura nawiązuje do dawnej zabudowy), a w Rybniku poza kampusem, który w zasadzie produkuje bezrobotnych nieudaczników nie ma nic! Był browar z historią, to fudaliści zniszczyli go, sprzedali i otwarli galerię bez wyrazu- i zamiast zachować pierwotne przeznaczenie, albo chociaż po części formę, to zostawili tylko fragment komina. Zaraz będzie to samo z Niewiadomiem. Sam sobie też odpowiedziałeś dlaczego w GOP jest więcej budynków zaniedbanych niż w R-ku - bo jest ich w ogóle więcej, ale jest zachowana tam spójność (szczególnie Gliwice, Katowice, czy nawet Bytom, Świętochłowice).

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4959