Trzy miesiące bezpłatnych badań słuchu i specjalistycznych konsultacji w kilkudziesięciu miastach całej Polski, bez zapisów i formalności. Trwa Narodowy Test Słuchu 2017, siódma edycja największej w Polsce kampanii profilaktyki chorób słuchu. Słuchobus pojawi się w czwartek na rybnickim rynku, będzie czekał na mieszkańców od 9.00 do 15.00.
- To efekt wywiadów z pacjentami w trakcie wszystkich poprzednich edycji, a przebadaliśmy dotąd 60 tysięcy Polaków – mówi Agnieszka Idelze – Gomulak, koordynatorka NTS 2017. – Wielu z nich cieszyłoby się nadal dobrym słuchem, ale z różnych przyczyn lekceważyli zagrożenie. W tym roku chcemy pokazać najczęstszych 7 przyczyn, które prowadzą do niedosłuchu – dlatego nazwaliśmy je grzechami – dodaje.
Są to:
- Ignorowanie pierwszych objawów ubytku słuchu;
- Unikanie ciszy - życie w ciągłym hałasie;
- Unikanie badań słuchu;
- Ignorowanie ubytku słuchu u najbliższych;
- Świadome bombardowanie uszu decybelami ze słuchawek wewnątrzusznych;
- Unikanie ochronników słuchu, nie stosowanie ochronników słuchu w pracy;
- Unikanie aparatów słuchowych.
Badania słuchu stają się koniecznością, ponieważ straciliśmy kontrolę nad hałasem. Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków. Szacuje się, że w aż 13 milionów mieszkańców naszego kraju zagrożonych jest hałasem. Badania mówią o 6 milionach seniorów z wadą słuchu. Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 – 90 decybeli.
Długotrwałe narażenie na taki hałas może powodować czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia. Jednak nie tylko. Badania przeprowadzane w Warszawie i Lublinie wykazały, że u osób mieszkających w rejonie hałasu powyżej 65 dB zauważono zmiany w układzie krążenia i zakłócenia równowagi emocjonalnej. Potwierdzają to badania zagraniczne. Badania hałasu drogowego w Niemczech na poziomie 65 dB ujawniły jego wpływ na skurczowe ciśnienie krwi i czas jego krzepnięcia.
- Duńscy naukowcy po przebadaniu ponad 50 tysięcy ludzi narażonych na hałas uliczny zaryzykowali tezę mówiącą, że 8% wszystkich przypadków udarów i 19% przypadków wśród osób powyżej 65 roku życia, można przypisać hałasowi drogowemu.- Polacy doceniają już rolę profilaktyki zdrowotnej. Systematycznie badają wzrok, serce, układ krążenia, poziom cukru we krwi etc. Wciąż jednak lekceważą badania słuchu. Tymczasem po czterdziestym roku życia, powinniśmy badać słuch raz w roku – mówi Agnieszka Idelze – Gomulak.
Słuchobus, mobilne laboratorium badań słuchu będzie czekać na pacjentów w centralnych punktach miast (lista adresów miejsc: www.sluchobus.pl). W przypadku Rybnika, bezpłatne badania będą miały miejsce 14 września na rybnickim rynku od godziny 9.00 do 15.00.
Ekipa słuchubusu wykonuje badania dwustopniowe:
1. trwający minutę test ecola – przechodzą go wszyscy. Jeśli wykazuje jakiekolwiek wady, pacjent przechodzi drugi, dokładniejszy:
2. test audiometryczny. Nie trzeba mieć żadnych skierowań. Każdy pacjent otrzyma konkretne, zindywidualizowane informacje o tym, w jakim stanie jest jego słuch i co robić, aby o niego dbać. Organizatorem Narodowego Testu Słuchu są producenci aparatów słuchowych Signia/Siemens i Audioservice.
Szczegółowe informacje: Robert Kozubal 604 581 383
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
73544Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
31365Akcja nad Zalewem Rybnickim. Topił się mężczyzna
27883Tragedia w Stodołach. Z rzeki wyłowiono zwłoki
20436Seria pożarów na Nowinach. Paliły się śmietniki i samochód. To robota podpalacza? (wideo)
15286Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
+203 / -26„Archiwum X” na tropie. Po 19 latach zatrzymali podejrzanych o zabójstwo w Czerwionce-Leszczynach
+126 / -5"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki (wideo)
+121 / -24Idea Dobrego Ducha szczytna, ale klientów mało. „Nie ma sensu wydawać fortuny na nowe rzeczy” (wideo, zdjęcia)
+81 / -1Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
+90 / -16Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
52Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
32Miasto zaciągnie 190-milionowy kredyt. Miasto: to na rozwój. Opozycja: nie żyjemy w bańce
30Sejm za dodatkowym urlopem dla rodziców wcześniaków. O to walczyli też rybniczanie
29„Spina się biznesowo” vs „nie po kolei w głowie". Jest zgoda na kupno działki za ponad 4 mln zł. Ma tam powstać tor kartingowy
18Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~dizers 2017-09-12
21:07:28
co godocie ? nic nie słysza
~romcost 2017-09-14
11:43:06
Super inicjatywa, tylko do kogo jest ona skierowana do bezrobotnych, emerytów i rencistów ???