zamknij

Wiadomości

Marszałek: powstanie serial o Korfantym. Będzie pokazywany na platformie cyfrowej

2021-03-29, Autor: 

Marszałek województwa Jakub Chełstowski zapowiedział dziś powstanie serialu o Wojciechu Korfantym. Budżet produkcji to 20 milionów złotych. Na razie nie wiadomo, kto wyreżyseruje serial oraz zagra główną rolę.

Reklama

Od dwóch lat na Śląsku trwają obchody 100-lecia powstań śląskich. Dziś marszałek województwa Jakub Chełstowski zapowiedział, że kolejną odsłoną upamiętnienia powstań będzie produkcja filmowa. Pierwotnie, na temat powstań śląskich miał powstać pełnometrażowy film. Ostatecznie nakręcony zostanie serial.

- Będzie to współczesna produkcja, która pokaże dzieje Śląska przez pryzmat życia zwykłych ludzi. Z drugiej strony, Wojciech Korfanty w tle będzie nadawał odpowiedniego tonu tym wydarzeniom historycznym, które doprowadziły do powrotu Śląska do macierzy. Opowiemy to w sposób nowoczesny, który będzie wciągał widza – zapowiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Na razie nie wiadomo kto wyreżyseruje serial, ani kto zagra główną rolę. Budżet produkcji ma opiewać na ponad 20 milionów złotych. Serial ma być emitowany na jednej z platform cyfrowych. Kiedy? W 2023 roku.

Produkcję serialu mają koordynować samorządowe instytucje kultury: Ars Cameralis, Silesia Film oraz Muzeum Śląskie. Marszałek liczy też na wsparcie Ministerstwa Kultury.

Czy waszym zdaniem taki serial jest potrzebny? Będziecie go oglądać, gdy pojawi się na platformach cyfrowych? Jakie są Wasze ulubione seriale historyczne? Dajcie znać w komentarzach!

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~Jan R. 2021-03-29
    10:35:47

    15 2

    Polecam książkę śp. Jana Franciszka Lewandowskiego pt. "Wojciech Korfanty" (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/177878/wojciech-korfanty). Mam nadzieję, że autorzy pomysłu sięgną do tej książki przy pisaniu scenariusza. Jednak nie wiem, czy się odważą.

  • ~Arteks 2021-03-29
    10:44:56

    20 16

    20 mln na zbędny serial. Ciekawy jestem czy marszałek będzie tak samo hojny dla szpitali wojewódzkich czy dofinansowania przewozów kolejowych w województwie. Za jego poprzednika udało się kupić sporo nowego taboru i zdecydowanie poprawić ofertę rozkładową. Za Chełstowskiego w tym temacie stagnacja.

  • ~ 2021-03-29
    12:10:46

    12 28

    oczywiście że film powinien powstać.Młodzieży należy umożliwić poznanie tak wybitnych i wartościowych postaci ojców naszej niepodległości ale również przybliżyć losy męczenników którzy którzy ginęli w tamtych okresie z rąk Niemieckich band działających na Górnym Śląsku.Młodzi potrzebują takich autorytetów a nie durnych zdegenerowanych celebrytów

  • ~frbro 2021-03-29
    12:32:45

    20 10

    Zrobimy serial, polansujemy się trochę opowiadając o nim w mediach, pójdziemy na premierę z bankiecikiem i ogłosimy kolejny wielki sukces partii. A wy biedaki sobie umierajcie w niedofinansowanych szpitalach.

  • ~RybnickiRekin 2021-03-29
    12:58:24

    9 12

    PISIOROM się to nie spodoba.... przecież to był Ślązak, a oni Ślązaków mają za śmieci...

  • ~ 2021-03-29
    14:04:17

    10 15

    @Rybnicki rekin -ty to gorol jesteś , tylko Ślązaka udajesz . Trzeba pokazywać historię z różnych ujęć . Ostatnimi prawdziwymi filmami o Śląsku była "Perła w koronie " i " Sól ziemi czarnej " Kutza.
    @frbro - nie musisz tego oglądać , możesz sobie jeszcze raz "Diagnozę " zobaczyć .

  • ~andre77 2021-03-29
    14:49:18

    16 0

    Ciekaw jestem czy w scenariuszu znajdzie się miejsce na pokazanie jak
    || Rzeczpospolita postapiła z Korfantym .Pomimo żelaznego gleitu zaaresztowano go po przekroczeniu granicy i przewieziono do Warszawy na Szucha i wtrącono do celi pomalowanej farbą z arszenikiem. Achciał tylko pochować matkę.

  • ~Arteks 2021-03-29
    16:34:11

    13 8

    @zak - prawdziwy film o historii Śląska to byłyby takie które pokazałyby, że śląskie miasta w tym Rybnik w czasie plebiscytu opowiedziały się za Niemcami, a 1 IX w śląskich miastach w tym w Rybniku witano wojska niemieckie kwiatami. Może to się nie podobać, można to różnie interpretować ale tworząc filmy powinno się pokazywać prawdę historyczną, a nie wspierać propagandę jakiej potrzebuje aktualna władza. Powstało wiele filmów o wywózce ludzi na Syberię ale nie kojarzę ani jednego który pokazałby wywózkę ludzi ze Śląska po II WŚ.

  • ~ 2021-03-29
    20:42:48

    5 9

    arteks jesteś albo kłamcą lub jesteś niedouczony bo w plebiscycie w Rybniku za Polską było 64,4% a za Niemcami 34,8 % ,w ogóle za tymi drugimi to były najbardziej wiochy w Opolskim,co do powitania kwiatami co w tym dziwnego że Niemiecka część miasta ich witała?przez 20 lat siedzieli jak mysz pod miotłą

  • ~artefaks 2021-03-29
    21:06:12

    4 8

    Trzeba pokazywać historię z różnych ujęć . Ostatnimi prawdziwymi filmami o Śląsku była "Perła w koronie " i " Sól ziemi czarnej " Kutza.

    @Zak. Nie może być .Czyżbyś przejrzał na oczy i dorósł mentalnie do idei i przekazów Kazimierza Kutza czołowego intelektualisty z obozu demokratycznego.? Demaskującego fałszywość ukazania Ślązaków jako ukrytej opcji niemieckiej i obywateli pośledniejszego sortu...
    Nic tak nie cieszy jak nawet jedna nawrócona duszyczka.... Jednakże ciemnogrodzka raczej tego nie zaaprobuje. I nic ich tak nie ucieszy ,jak puszczona seria z pepeszy.
    Zak szacun

  • ~ 2021-03-29
    21:18:45

    5 4

    @Artefaks - no cóż...nie powiem ,lubię niektóre filmy Kutza a , że on zboczył z dobrej drogi na koniec życia , to już wina demencji. I nie mieszaj do wszystkiego obecnej polityki , bo historia Śląska od początku była bardzo trudna . Były tu też bardzo duże wpływy Czeskie
    o czym się zapomina ,co pozostawiło naleciałości w naszej gwarze a sama nazwa Rybnik też o czymś mówi .
    A co do nawrócenia ...nie ma na to żadnych szans.

  • ~Arteks 2021-03-29
    21:32:48

    5 6

    @pleszew - mylisz powiat z miastem. Ja napisałem zgodnie z prawdą historyczną (która też mnie zdziwiła), że w Rybniku tak jak w większości miast, większość była za Niemcami. Wsie głosowały przeważnie za Polską, powiat rybnicki przed wojną był ogromny - obejmował tereny obecnego powiatu SRB, SWD, Żor a także Knurów i wiele miejscowości obecnego powiatu SGL . Być może w miastach Niemcy kojarzyły się z dobrobytem i stabilizacją ekonomiczną. Nie nam oceniać. O witaniu żołnierzy niemieckich na Śląsku kwiatami 1 IX 39 też nie wiedzieliśmy, a istniały o tym nie tylko przekazy ale nawet bogata dokumentacja fotograficzna.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5296