zamknij

Wiadomości

Marszałek chwali decyzję PGG w sprawie paliw niskiej jakości

2017-08-11, Autor: mk

Marszałek województwa Wojciech Saługa chwali ogłoszoną dziś przez Polską Grupę Górniczą decyzję o wycofaniu ze sprzedaży paliw niskiej jakości.

Reklama

- To dobra wiadomość i sukces nas wszystkich, ponieważ zanieczyszczone powietrze nie zna granic i dotyczy każdego bez względu na przekonania czy poglądy. Cieszę się, że decyzje i działania samorządu spotkały się ze zrozumieniem ze strony potentata na rynku paliw jakim jest Polska Grupa Górnicza. Mam nadzieję, że będzie to czytelny sygnał dla innych do zmiany myślenia o wspólnym dobru jakim jest środowisko i czyste powietrze – skomentował decyzję PGG marszałek województwa, Wojciech Saługa.

Czytaj >>Od dziś nie kupimy już mułu i flotu. Spółka wycofuje się ze sprzedaży

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Arteks 2017-08-11 10:16:28

  Nie tylko marszałek bo rozsądni mieszkańcy też. Cieszę się z współpracy władz województwa i górnictwa. :)

  14 30
 • ~truman20 2017-08-11 16:53:53

  Na całej mojej ulicy mniej więcej wiem czym sąsiedzi palą. Najwięcej kopci się z kominów u tych, którzy palą zwykłym węglem. Także takie chwalenie to pic na wodę. Niby mądrzy chwalą a w zasadzie nie wiedzą co. Nie pamiętam dokładnie kiedy, ale w zeszłym chyba tygodniu było kilka chłodniejszych dni, to jadąc Wodziaławską nad Niedobczycami już się tworzyła piękna szara pierzynka nad domami... to nie była mgła.

  10 8
 • ~fandango1972 2017-08-11 17:26:59

  OK, bardzo dobrze. Przydałby się następny krok aby nadzór właścicielski wpłynął na spółki górnicze, tak, żeby nie trzeba było czekać godzinami (latem!) na groszek dobrej jakości pod kopalniami? Redaktorzy, zapytajcie kierowców ciężarówek mniejszych i większych pod kopalniami jak to jest?

  11 1
 • ~qwer 2017-08-11 20:53:52

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0
 • ~Arteks 2017-08-11 21:42:43

  @qwer - nie mogę milczeć w sprawach tak ważnych dla naszego miasta i regionu jak jakość życia! I nie mogę nie wyrazić radości z jakiegoś nowego początku współpracy władz górniczych i wojewódzkich. :) Jeśli krytykujesz moje komentarze, popatrz na swoje. One zawierają nieprawdę i przesadyzmy. Mi by było wstyd pisać takie głupoty jak ty o tym kto zapełnia lokale gastronomiczne czy o tym że "większość lokali stoi pustych" skoro jest na odwrót. To mniejszość jest pusta. Tylko na Rynku trwa obecnie remont chyba w 5 lokalach, które w ciągu najbliższych tygodni będą zajęte różnymi prestiżowymi sklepami i restauracjami. Tak jak w zachodnich miastach - w najlepszych miejscach miasta zawsze jest gdzie zjeść, posiedzieć, coś wypić itd. :) Prawidłowo! :) @truman20 - a wiesz dlaczego tak mogło być z tą "pierzynką" którą widziałeś kilka dni temu? Ludzie w naszym regionie są bardzo bogaci, a opał tani, więc palą nawet wtedy kiedy w innych regionach się jeszcze nie pali... W następnym sezonie grzewczym może być tak jak pisze często @imrahil "ludzie zaczną szanować opał i nie będą palić wtedy kiedy mogą założyć jakiś cienki dres czy sweter". Tak więc spalanie węgla - który podrożał, też może być mniejsze. Do tej pory się go nie szanowało bo muł był bardzo tani. Efekt dla jakości powietrza będzie zauważalny. I nawet jeśli będzie u nas smog to mam nadzieję, że nigdy nie dożyjemy już chwili kiedy PM10 będzie wynosić 3000% jak w pamiętną lutową noc tego roku. A o to chodziło w zakazie sprzedaży tych odpadów górniczych.

  7 19
 • ~Genowefa50 2017-08-11 22:45:04

  Tyn pan to byly bankowiec zapewne zaro sie dowiymy czamu tak chwoli i loto jak wsciekly pies ha ha

  8 6
 • ~Dintojra 2017-08-12 00:23:10

  Cytat: " I nie mogę nie wyrazić radości z jakiegoś nowego początku współpracy władz górniczych i wojewódzkich. " - zbyt długo żyję na tym świecie, by nie być tak naiwnym jak Ty kolego Arteks.
  Żaden podmiot gosp. nie zrezygnuje dobrowolnie z zysków... po prostu w PGG ktoś przekalkulował zysk na sprzedaży flotu i mułu oraz spodziewany zysk na sprzedaży węgla w obliczu braku możliwości zakupu innego paliwa przez indywidualnych odbiorców.
  Ja wspomniałem nie jestem takim optymistą w stosunku do PGG i sądzę, że wykorzystają sytuację do granic możliwości i tak wywindują cenę węgla na jesieni, że wielu nie będzie stać na jego zakup i co zrobią ? będą palić czym popadnie w nadziei, że żaden eko-patrol ich nie "odwiedzi"... obym się mylił.

  11 2
 • ~kurier 2017-08-12 10:10:14

  Koleżanko Dintojra, to te nadzieje smrodziarzy mogą okazać się złudne i bardzo bolesne finansowo. Wiele osób w tym ja deklaruje, że będziemy reagować na każdy podejrzany dym wydobywający się z komina. Chyba skończyły się już czasy apelowania. Teraz trzeba egzekfować prawo.

  6 13
 • ~Dintojra 2017-08-12 13:30:19

  @Kurier - "kolego" :) - poza tym nie zrozumiałeś mojego posta.
  Oczywiście jestem za czystym powietrzem, ale prawo powinno być stanowione mądrze, a nie na kolanie.
  Bez działań osłonowych dla najuboższych skaże się ich albo na mandaty, albo na dziadowanie w zimnie i nie pomoże żadne egzekWowanie prawa, bo tacy ludzie i tak mandatu nie zpłacą i sprawy trzeba będzie umarzać.
  W sytuacji gdy prawdopodobnie będzie wybór pomiędzy dżumą, a cholerą tj. drogim gzem/prądem/PEC, a coraz droższym węglem, należało ustanowić jakieś maksymalne ceny węgla dla odbiorców indywidualnych, tak by spółki węglowe (monopoliści) nie windowały cen w kosmos wykorzystując sytuację, którą dostały "na tacy" od władz !
  Ja rozumiem, że chcemy mieć powietrze jak Niemcy czy Szwajcarzy, ale dekretami nie staniemy się nagle wszyscy bogatsi... zwłaszcza, że władze finansowe łupią nas na każdym kroku.

  5 3
 • ~menworld 2017-08-12 14:14:40

  czy będą kary boleśnie finansowe dla tych którzy bezpodstawnie dzwonią na straż miejską .

  8 4
 • ~orient 2017-08-12 19:15:06

  @menworld na pewno nie będzie. Będą tylko boleśnie odczuwalne kary dla tych którzy będą próbować spalić jakiś odpad. Piłeczka się odwróciła i jeszcze rok temu większość ludzi była bezbronna w walce z jaskiniowcami, a ci ostatni lekceważyli wszystkie apele i prośby. Teraz już tak nie będzie. A ja nie zawaham się zadzwonić obojętnie czy to będzie Rybnik, Gaszowice czy Racibórz. Wszędzie gdzie tylko będę i będzie wydobywał się nietypowy duszący zapach zgłoszę to do SM. O środowisko i nasz piękny Śląsk trzeba zacząć dbać.

  6 10
 • ~Jan Jelocha 2017-08-13 12:18:28

  orient-Pytanie do ciebie, kto rzekomo skontroluje ludzi, co mieszkają obok Rybnika, gdzie nie ma straży miejskiej, druga sprawa kto skontroluje wysoko postawionego urzędnika, który może uwalić strażnika. Żaden strażnik nie odważy się skontrolować posesji urzędnika, bo wie że wyleci za to z roboty, więc takie twoje pisanie, to weź i wybacz, ale jest bez sensu, skoro na wódkę chodzę z wpływowymi ludźmi, to logiczne że mogą cię pocałować, widziałeś kiedyś kontrolę u Kuczery na posesji? Jak by taka była, to również była by z nimi telewizja a Kuczera miesiąc naprzód obmyślał by, aby jak najlepiej wypaść w telewizji, więc nie róbmy sobie jaj, bo kolega jak woził muł i flot, tak dalej ma zamówienia i je wozi, ten kto ma plecy, to może sobie palić czym chce.

  4 2
 • ~Stasek 2017-08-13 13:50:33

  Wiecie dlaczego w pewnym mieście spadła ilość z kilkudziesięciu dziennie na kilka tygodniowo zgłoszeń do Sanepidu na restauracje? Bo zgłaszający musial podać pesel...

  5 1
 • ~laguna 670 2017-11-20 22:56:19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~laguna 670 2017-11-20 22:59:26

  Popieram Ciebie Jan Jelocha

  2 0
 • ~laguna 670 2017-11-20 23:04:43

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~laguna 670 2017-11-20 23:05:50

  przepraszam 1700 miało być

  1 0
 • ~laguna 670 2017-11-20 23:19:31

  Może by wprowadzić całkowity zakaz palenie mułem flotem oraz szczególnie węglem tylko gaz nic więcej wtedy by smogu nie było . .Wiecie co stało by się z Marszałkiem Kuczerą i resztą tych darmozjadów ja wiem Kopidoły by ich wywieżli na taczkach .

  1 0
 • ~ 2017-11-20 23:21:13

  ściema, ściema i jeszcze raz ściema, cena niby dobrego opału poszła znacząco w górę, niestety jego jakość zmieniła się odwrotnie do ceny, zakupiony w tym roku "ekogroszek" w kopalni Chwałowice ( czyli właśnie PGG) zawiera bardzo dużo drobnej frakcji którą wycofano ze sprzedaży, ale widać postanowiono inaczej ją zagospodarować "uszlachetniając" nią groszek sortowany, dlatego pomimo wycofania najgorszych sortów paliw, zanotowano jedynie większy drenaż kieszeni mieszkańców, a nie znaczącą poprawę jakości powietrza, ale efekt osiągnięto, oderwani od rzeczywistości samozwańczy eksperci łykają propagandę jak młode pelikany

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 339