zamknij

Wiadomości

Marszałek chce dać zielone światło dla zaostrzenia uchwały antysmogowej

2020-10-01, Autor: 

Władze województwa śląskiego chcą dać samorządom możliwość lokalnego zaostrzania przepisów uchwały antysmogowej. Póki co myślą o tym Racibórz, Rybnik i Sosnowiec. Marszałek województwa zapowiada też zwiększenie funduszy na wymianę źródeł ciepła w regionie.

Reklama

Śląskie zielone do 2030 roku

Dziś marszałek województwa śląskiego – Jakub Chełstowski zapowiedział intensywne konsultacje z samorządami w sprawie zmian obowiązującej od 2017 roku tzw. uchwały antysmogowej. Na podstawie zebranych wniosków zarząd województwa przygotuje propozycje zmian przepisów. Sejmik województwa ma się nimi zająć jeszcze w tym roku.

- Wkrótce przyjęta zostanie nowa strategia rozwoju województwa, której hasłem przewodnim jest „Zielone Śląskie 2030”. Dlatego chcemy zaktualizować uchwałę antysmogową, aby cel „zielonego Śląska” został osiągnięty do 2030 roku. Jesteśmy gotowi stworzyć fundusz wspierania aktywnych gmin, które chcą inwestować w ekologiczne źródła ciepła – deklaruje Jakub Chełstowski.

Marszałek podkreślił, że władze województwa wynegocjowały z Komisją Europejską zwiększenie puli unijnych środków na odnawialne źródła energii z 85 do 170 milionów złotych.

Uchwała antysmogowa na Śląsku. Trzy gminy chcą jej zaostrzenia

Wicemarszałek województwa – Izabela Domogała poinformowała, że urząd marszałkowski przeprowadził już wstępne wywiady ankietowe z wszystkimi samorządami.

- 90% gmin uważa terminy określone w uchwale antysmogowej za właściwe. Trzy gminy są zainteresowane zaostrzeniem jej zapisów, między innymi poprzez wykluczenie kotłów na węgiel – mówi Izabela Domogała.

Chęć bardziej radykalnych działań na swoim terenie wyraziły Racibórz, Rybnik i Sosnowiec.

Co ciekawe, gdy urząd marszałkowski kontaktował się z gminami w sprawie zmian w uchwale antysmogowej, władze jednej z gmin nie wiedziały, że taka uchwała w ogóle istnieje.

- Chodzi o jedną z gmin na pograniczu województwa, w jego północnej części – zdradza wicemarszałek Domogała.

Izabela Domogała dodaje, że zielone światło dla samorządów w sprawie zaostrzenia uchwały antysmogowej nie oznacza, że wszystkie pomysły gmin będą zaakceptowane.

- Niektóre postulaty wymagają zmiany prawa na poziomie parlamentu. Chodzi między innymi o obowiązek podłączania się do istniejących sieci – mówi wicemarszałek.

Będą większe kary dla „kopciuchów”?

Podczas rozmowy z marszałkiem spytaliśmy o użytkowników starych kotłów, którzy nie zdążą z wymianą pieców „kopciuchów” do końca 2021 roku. Wiele osób zwleka bowiem z wymianą starego kotła. Są też tacy, którzy kontestują uchwałę antysmogową i nie zamierzają pozbywać się nieekologicznego kotła.

- Uważam, że na poziomie ustawodawcy powinny nastąpić zmiany przepisów, które poszerzą wachlarz sankcji za to wykroczenie. Niedopuszczalna jest sytuacja, by na jednym osiedlu większość obywateli dostosowała się do wymagań uchwały antysmogowej, a jedna osoba psuła cały efekt ekologiczny. Będę rozmawiał ze śląskimi parlamentarzystami, by pochylili się nad tym problemem – zapowiada marszałek Chełstowski.

Co to jest uchwała antysmogowa?

Tzw. uchwała antysmogowa została uchwalona przez sejmik województwa śląskiego 7 kwietnia 2017 roku. Założono w niej trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania:

  • w przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić do końca 2021 roku
  • ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku
  • użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku, zaś właściciele kotłów klasy 3. do końca 2027 roku.

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy uchwała antysmogowa na Śląsku powinna zostać zaostrzona?

Oceń publikację: + 1 + 91 - 1 - 100

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (46):
  • ~sympatykrybnika 2020-10-01
    13:38:52

    65 50

    W poniedziałek 28 września sejmik przyjął uchwałę antysmogową dla województwa pomorskiego. Zawiera ona informacje regulujące zasady ogrzewania w domach położonych w miastach oraz na wsiach.

    W poniedziałek 28 września radni sejmiku województwa małopolskiego przyjęli nowy program ochrony powietrza. Wytycza on kierunek walki ze smogiem na najbliższe trzy lata.

    No nareszcie także na naszym Śląsku!!!!

    Jak to dobrze mądrzejszych posłuchać.

  • ~ 2020-10-01
    13:49:55

    79 77

    Tak jak tu wielokrotnie pisałem, upieranie się przy węglu i inwestowanie w ten surowiec jako źródło energii do ogrzewania domu jest strzałem w kolano. Spalanie węgla w domach zostanie zakazane szybciej niż wielu obrońcom węgla się wydaje.

  • ~Cieśla 2020-10-01
    15:04:54

    59 52

    Brawo! Na początek należy zakazać (w jakimś rozsądnym terminie) korzystania z kotłów, w których dozowanie paliwa i powietrza nie jest zautomatyzowane, a także wszelkich kotłów z tzw. awaryjnym paleniskiem, do którego można wrzucić cokolwiek. Piąta klasa kotłów zasypowych to jakieś nieporozumienie.

  • ~exx 2020-10-01
    15:47:29

    78 17

    Jak zwykle jest to zabieranie się do sprawy od d... strony. A gdzie były samorządy jeszcze 10lat temu kiedy można było do nowego budynku montować śmieciucha? Ile na dzień dzisiejszy było by mniej kopciuchów gdyby zakazać już 20lat temu takiego montażu. Dlaczego nie zaczęto od zakazu grzania wody latem na węglu? No i te wszystkie dotacje służą głównie tym których nie stać na dom. Dlaczego nie dać każdemu 50% dotacji tylko na źródło ciepła? Wymiana ruszy z kopyta. Jak widać w całym tym zamieszanu smogowym wychodzi nieudolność władz nawet w tak prostych decyzjach. Zamiast ewolucji mamy rewolucję.

  • ~Kwinto 2020-10-01
    16:42:06

    48 53

    Popieram w 100%
    Żadnego przedłużania wymiany pieców, był/jest na to czas, to nie jest bieda tylko cwane przeciąganie wymiany do ostatnich dni. Od 2022r powinny być kary od 5000zł wzwyż. Jak widzę co się dzieje za oknem to ręce opadają, po prostu niektórzy nie mają wstydu, jeden komin zasmrodzona cała dzielnica, to wszystko x 400 i wyjdź tu na dwór.

  • ~Jan R. 2020-10-01
    16:51:44

    51 17

    Zapisy dotyczące palenia drewnem są o kant d... rozbić. Wymyślili je chyba specjaliści zamieszkujący bloki od 4 pokoleń.

  • ~Paraponzipoppo 2020-10-01
    17:59:29

    70 23

    W Krakowie obowiązuje chyba najbardziej zaostrzona uchwała antysmogowa, dlaczego więc w Krakowie jest największy smog?

  • ~Jan R. 2020-10-01
    18:36:43

    5 4

    Słuchałem kiedyś wypowiedzi Kubusia. Odniosłem wrażenie, że należy on do tych osób, którzy na wszystkim się znają. Po tym odczuciu przełączam stację kiedy on się wypowiada. Jego doświadczenie jest tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Che%C5%82stowski

  • ~Arteks 2020-10-01
    18:38:03

    25 53

    Cieszy co raz większa dojrzałość ludzi zarządzających miastem, regionem, krajem w tej dziedzinie. Dziady węglowe nie tylko, że stracili już dawno swoich patronów i obrońców - to stali się trochę pośmiewiskiem. Jak można w XXI w. pod wspólnym dachem zamieszkiwać z piecem na węgiel? @Jan R. - nie dziw się. Wielu ludzi z bloków nigdy nie miało do czynienia z piecami czy popiołami. Wszystko za nich ktoś robi. Nie muszą się o nic martwić. "A syty głodnemu nie uwierzy" jak głosi jedno z przysłów. Z drugiej strony chyba nie żałujesz tych którzy w swojej głupocie do nowych budynków jeszcze kilka lat temu montowali śmieciuchy? ;)

  • ~absurdalny 2020-10-01
    18:54:55

    68 14

    ~Arteks dojrzały człowiek zarządzający miastem raczej nie wsiadł by za kierownicę po alkoholu, więc z tą dojrzałością to nie tak do końca.

  • ~Cieśla 2020-10-01
    20:05:51

    27 15

    Paraponzipoppo, skąd informacje że w Krakowie jest największy smog? Popatrz w zimie na mapy Airly - zobaczysz wtedy, że Kraków w porównaniu z Rybnikiem to uzdrowisko. Powszechna opinia o tym, że w Krakowie mają najgorsze powietrze wynika chyba tylko z tego, że Krakowianie najgłośniej krzyczą jak to im jest źle. Sam w radiu słyszałem jak mieszkańcy i "eksperci" ubolewali nad tym, że w Krakowie mają 500% normy PM2.5. W tym samym czasie w Niedobczycach regularnie było ponad 1300%.

  • ~PawelE39 2020-10-01
    21:03:43

    31 9

    Arteks, jak piyrwy godajom.... " Nie chce ci się robić to idź na bloki " Coś w tym jest ;)

  • ~sympatykrybnika 2020-10-01
    21:25:52

    6 5

    Jednym z filarów PEP2040*, które powstało w ministerstwie klimatu pod szefostwem Michała Kurtyki (w zrekonstruowanym nowym rządzie minister rozszerzonego resortu – ministerstwo klimatu i środowiska) stoi, POPRAWA JAKOŚCI POWIETRZA.
    Przewiduje się rezygnację z węgla jako źródła ogrzewania w ciepłownictwie indywidualnym: do 2030 r. na terenach miejskich, a do 2040 r. na terenach wiejskich. Paliwa kopalne będą stopniowo zastępowane innymi źródłami ciepła, jak np. pompy ciepła. Do 2030 r. wzrośnie też o ok. 1,5 mln liczba gospodarstw domowych podłączonych do sieci ciepłowniczej w miastach.

    Jeżeli tak zapowiada się nowa polityka energetyczna kraju, to jaką politykę mają mieć władze województwa śląskiego, jak nie antysmogową, antywęglową.
    _____
    * Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego. To 1 z 9 strategii zintegrowanych wynikających ze „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Dokument wskazuje kierunki, w których zmierzać będzie polski sektor energetyczny. PEP2040 będzie kompasem dla przedsiębiorców, samorządów i obywateli w zakresie transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym. Została oparta na 3 filarach:
    I. sprawiedliwa transformacja;
    II. zeroemisyjny system energetyczny;
    III. dobra jakość powietrza.

  • ~Grzegorz Sosna 2020-10-01
    21:26:35

    19 18

    Zrozumcie w końcu że póki będzie ER póty Rybnik będzie przykryty czapą gazową uniemożliwiającą przewietrzanie miasta i póty będziemy żyli w smogu.
    Wszystkie pozostałe kotły łącznie nie spalą nawet 1/10 rocznego przemiału elektrowni.
    Przy czym obiema rękami podpisuję się pod obowiązkiem stosowania kotłów z podajnikiem, sam mam taki kocioł od ponad 12 lat.
    Tyle tylko że za wymianę jeszcze niedawno dotowanych kopciuchów powinni z własnej kieszeni zapłacić pracownicy UM odpowiedzialni za przydzielanie i rozliczanie dotacji na takie kotły. Tak w ramach odpowiedzialności za swoją pracę.

  • ~Arteks 2020-10-01
    21:56:31

    7 26

    @Grzegorz - nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że jesteś autorem spiskowej teorii o tej "gazowej czapie". Fajnie, że to tu popularyzujesz ale jakoś fanów tej teorii brak. ;) @PawelE39 - "Aniela zawsze była z rodzeństwa najładniejsza, lecz po zamęściu, w czarnej wiejskiej robocie i ona zordynarniała, zmarniała". To cytat z Dąbrowskiej - ale w zasadzie w miejscu Anieli można by wpisać każde imię. Każdy kto porzuca miasto i wyprowadza się na wieś - marnieje i jest taki jakiś bardziej prostacki, chamski. ;(

  • ~ 2020-10-01
    22:00:01

    20 43

    Ludzie , zrobcie cos wreszcie z tymi smrodzacymi debilami, dzisiaj szedlem z psem na spacer, co drugi dom smrodzi, siwo, zolto, czarno, smrod do zerzygania. A dzielnica zgazyfikowana. Fakt, ze mieszka tu duzo gornikow i emerytow gorniczych, wiec madroscia nie grzesza, ale zeby byc takimi chamami? Mam nadzieje, ze jakies regulacje prawne wreszcie powstana, z tymi ludzmi nie da sie normalnie, rozsadnie i po dobroci

  • ~artefaks 2020-10-01
    22:17:09

    15 5

    Tylda. Skąd w tobie tyle nienawiści ?

  • ~6Cas4ju 2020-10-01
    22:20:34

    22 17

    To dla pana ~
    Weź ty człowiekusię opamiętaj, jak Ci nic nie pasuje to wroc sobie w końcu na ta swoją Ukrainę lub Rossiję i tam narzekaj na zanieczyszczony olej z rzepaku i inny bimber.Nie Podoba sie to "raus"tam skad Was przywiezli twoi dziadkowie na furmankach PO leśnych duktach(dziwne że bez GPSu trafili).Nie POdobają się "proste"asfaltowe i czyste)oj troszke przesadzilem drogi to jesteś czleku w strefie Schengen;DROGA WOLNA!!!
    Jak bedziesz wracal na wschód to gratis dla ciebie info że z tęczową faną tam bez "psychuszki" nie wpuszczają,Oj jak mi przykro będziesz musiał drałować na piechty do Brukseli (tu ci zdradze najlepszą dzielnicę Molenbeck(POwodzenia i szerokiej drogi źycze.POzdROWionka

  • ~palaczzasypowy 2020-10-01
    22:24:58

    29 13

    tylda,szedł z psem na spacer,super ciekawe czy zabrał ze sobą worek na gówna?

  • ~Grzegorz Sosna 2020-10-01
    22:26:58

    17 7

    Arteks o tym że z Tobą nie ma sensu polemizować już wiedzą wszyscy. Emisja gazów ze spalania węgla w ilości około 8 tysięcy ton! na dobę to rzeczywiście spiskowa teoria.
    Roczne zużycie 4-4,5 miliona ton!
    Gazy z tego spalania oczywiście znikają lub zamieniają się w zapach fiołkowy (ale tylko dla dyletantów Twojego pokroju zamieszkujących klitkę opalaną przez drugiego co do wielkości miejscowego truciciela )

  • ~6Cas4ju 2020-10-01
    22:29:52

    15 17

    STOP TERRORYSTOM WIATRAKOWYM!!!Tysiace,setki tysięcy tych POtworow "Krzyzacy" POstawili na morzach Baltyckim i Pólnocnym i przez to ZABIERAJĄ reszcie Europy orzezwiające wiatry z kierunku płn.zach.WŁĄCZ MYSLENIE,WYLACZ TV.made in DE. i D ,głownych producentów tych wiatraczysków,przez które w reszcie Europy jest non stop smog i strajki klimatyczne!!!SSLSSTOP TERRORYSTOM WIATRAKOWYM,DOŚĆ TEGO!!!!

  • ~imrahil 2020-10-01
    22:33:03

    11 5

    Tak, to a pewno przez elektrownię. Dziwne tylko że tylko pod rybnicką jest taki problem, a w okolicy innych dużych elektrowni węglowych nie.

  • ~6Cas4ju 2020-10-01
    22:55:12

    14 4

    Panie Sosna-proponuje Porzucic te liczebniki i zacząc MYSLEĆ!!!Emisja CO2 z elektrowni węglowych jest o aż a może,tylko o10%bardziej emisyjnaCO2 na "korzyśc"węgla.Więc zadam proste pytanie,CZYM bedziesz pan rozgrzewał piece hutnicze,dla ktorych do wytopu np.stali nierdzewnej NIGDY w ŻYCIU,ZOE nie zgromadzi tyle energii?Baju baju panie Sosna,POzostanie tylko samozapłon.POzdROWionka.

  • ~Grzegorz Sosna 2020-10-01
    22:56:05

    3 13

    imrahil podaj namiary, obwiozę Cię gratis przez Jaworzno i okolice, Bełchatów i okolice oraz Tarnów i okolice.
    Kraków również swój problem zawdzięcza lokalizacji i elektrowniom okolicznym, zostało to udowodnione w raportach dotyczących tego miasta. W trakcie wycieczki z łatwością zauważysz spadek natężenia następujący wraz ze wzrostem odległości od tych gigantycznych emitentów gazów.
    Ale oczywiście znajdą się tacy ludzie którzy nie zrozumieją że emisja gazów z tych milionów ton spalanego węgla nie znika, nie widać znaczy nie ma ;-)

  • ~imrahil 2020-10-01
    23:04:21

    6 8

    Nie przeczę, że tam problem nie istnieje, ale to zupełnie inny kaliber niż w Rybniku, gdzie poza elektrownią większość domów kotłuje węglem. Warto jednak dołożyć kilka cm izolacji i postawić na energooszczędność. W zeszlych latach zaczynałem sezon grzewczy średnio 15 listopada i do tego zachęcam, jeśli ktoś buduje nowy dom. Tylko trzeba to zrobić dobrze

  • ~Arteks 2020-10-01
    23:05:07

    11 11

    @Grzegorz - sorry ale jesteś niesamowicie dziecinny. Wszystkie elektrownie i ciepłownie mają filtry. Niestety nie produkują zapachu fiołków ale nie produkują też żadnego zapachu. To co oferujesz to teoria spiskowa - a za nimi stoją przeważnie dziwacy. Niektórzy np. wierzą, że Hitler nie popełnił samobójstwa, inni, że Presley dalej żyje, jeszcze inni, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Różnica w tym, że w przypadku twojej teorii jesteś jedyny który w nią wierzy... Smród bierze się z pieców chałupowych - a dlatego jest tak uciążliwy na Śląsku i w Małopolsce bo tu mamy do czynienia z ich największą ilością.

  • ~6Cas4ju 2020-10-01
    23:09:06

    10 6

    Wow Panie Sosna, a mnie pan wezmiesz na tą wycieczkę-Jaworzno,Belchatów i nazod do Kraków a potem jeszcze Tarnów!!!Kurde Pan powinien gdzies w PR.turystyki pracowac.Jeśli POzwolisz to sie zapiszę na tą DARMOWĄ wycieczkę,w koncu napisałeś to tu i przed chwilą.

  • ~ 2020-10-01
    23:19:03

    13 10

    "Psy szczekają, a karawana idzie dalej". Cieszy, że już nie mówimy o tym, że węgiel jest naturalny czy też wręcz ekologiczny, a powoli mówimy o terminie likwidacji tego paliwa z obiegu. Jeszcze dwa lata temu byłoby to nie do pomyślenia, teraz staje się to, tak jak pisałem to już dawno, rzeczywistością.

    Panie Sosna, Arteks. W kontekście Paryża od lat mówi się o czymś na kształt "czapy gazowej", tam rzeczywiście w gorące letnie dni wymiana powietrza nad stolicą Francji ustaje i przewietrzanie miasta ustaje. W Rybniku natomiast mamy do czynienia z inną sytuacją. Elektrownia w sezonie grzewczym nie zwiększa mocy o 1000% , to kotłowniani truciciele się uaktywniają i dają upust swojemu prymitywizmowi, dlatego właśnie należy zaostrzać przepisy, bo te co mamy mimo, że coś dały to jednak zbyt mało.

  • ~Grzegorz Sosna 2020-10-01
    23:19:06

    6 7

    Arteks gdybyś tak jeszcze w swoich dętych niczym nie podpartych wypowiedziach stosował zwrot "moim zdaniem" byłoby miło.
    Weź w rękę raport dotyczący Krakowa, poproś kogoś rozumnego by poświęcił tydzień i Ci wytłumaczył co zostało tam zapisane, potem poproś by Ci wytłumaczył co wyłapują filtry na elektrowni i na koniec zostanie Ci temat mieszaniny gazów i ich emisji.
    Ja na to nie mam czasu.
    6cas coś tam, mistrzu, ja propozycję kierowałem w konkretnym kierunku, Ty póki co raczej sam siebie nie rozumiesz, więc wybacz ale obawiam się że nie zniosę Twojego towarzystwa przez długi czas i zwyczajnie gdzieś maks spod Gliwic będziesz wracał piechotą. ;-)

  • ~ 2020-10-01
    23:20:53

    11 2

    Panie Sosna, proszę wynająć autobus i podać miejsce, datę i godzinę odjazdu, ja też chętnie wybiorę się na wycieczkę krajoznawczą.

  • ~Arteks 2020-10-01
    23:31:42

    10 10

    @Grzegorz - zamiast ludziom proponować wycieczki do Bełchatowa - weź sie przejedź się pod wieczór (najlepiej w masce) do takich piekielnych miejsc jak Przegędza, Jejkowice, Piece, Rydułtowy, Radlin - albo bliżej np. do naszego rybnickiego Popielowa, Zamysłowa, Niewiadomia. Przestań pisać głupoty jak jakiś nawiedzony kosmita o gazach nad zalewem. Może te gazy produkują pierdzące łabędzie i kaczki? ;) Smród z chałup to nie jest żadna teoria tylko smutna rzeczywistość. Wszyscy fachowcy są zgodni, że problemem gęsto zaludnionego Śląska jest niska emisja. Stąd uchwała antysmogowa uchwalona przez samorządów nad którą pracowali najlepsi fachowcy z tytułami naukowymi.

  • ~Grzegorz Sosna 2020-10-01
    23:33:26

    2 8

    piotr kowalski przeczytaj moje komentarze powyżej.
    Oczywiście że efekt odczuwalnego smrodu ujawnia się i jest najbardziej widoczny jesienią ( dlaczego nie zimą? )
    Otóż pod czapę tworzoną przez elektrownię wpada dym z kominów i mamy co mamy. Można latami się spierać czy to wina czapy czy dymu, dokładnie tak samo jak można się spierać o kurę i jajko.
    Raporty dotyczące emisji są łatwe do zdobycia i przeczytania, polecam to zrobić przed wypowiedziami, wtedy wiedząc jaki jest procentowy udział można rozmawiać. Tymczasem większość ludzi wali na skróty naparzając w to co widzą ale nie wierząc w to co zostało naukowo potwierdzone. Nigdy nie broniłem kopciuchów, ba, sam jestem na nie wściekły, nie zmienia to jednak faktu że dotychczasowe działania idą w dokładnie odwrotnym kierunku niż powinny.
    - dotacje na kopciuchy...........śmiech na sali
    - miliardy na voltaikę w naszych warunkach kimatycznych.....śmiech na sali
    - elektrownia w centrum miasta ....... a zwłaszcza jej kolejne ekologiczne ewolucje w tym zmiana wysokości na jakiej emitowane są gazy to paradoksalnie bezpośredni strzał w nasze Rybniczan płuca.
    Polecam filmik " ekologia po skandynawsku" póki nie zaczniemy tak myśleć i działać, póty w Rybniku będzie problem z powietrzem i samo zlikwidowanie kopciuchów temat jedynie złagodzi. Nic więcej.

  • ~6Cas4ju 2020-10-01
    23:35:01

    4 4

    Panie Sosna my z Arteksem(mam taką nadzieje)nie mamy czasu na studiowanie przytoczonych przez pana adresow i stron internetowych,jestesmy TU i TERAZ wiec prosze podac cytaty(chyba ctr+C)to takie POdobno proste.
    PS.Jak z tą wycieczką,bo nie zasnę!

  • ~Grzegorz Sosna 2020-10-01
    23:37:24

    6 8

    Arteks ci najlepsi fachowcy z tytułami jeszcze dwa lata wstecz pisali programy z dotacjami dla kopciuchów :-)
    Teraz udowodnią że zasiarczony ruski gaz jest najlepszy na świecie.
    Na tym koniec wymiany zdań z Tobą bo zwyczajnie mi się nie chce i celu w tym nie widzę.

  • ~PawelE39 2020-10-01
    23:39:19

    13 3

    Jakich Jejkowic arteks?? W Śródmieściu drałują z kibelkami węgla do kachloków a ty sie Jejkowic czepiasz...

  • ~6Cas4ju 2020-10-01
    23:46:41

    4 6

    Aj przepraszam panie Sosns,nie doczytalem wczesniejszych odp.nt.wycieczki ,że mnie Pan dyskryminuje i bede musial z Gliwic na piechty deptać do Wietnamu(bo tam mieszkam).Kurde może PObiję rekord?

  • ~ 2020-10-01
    23:49:51

    8 5

    Panie Sosna, według raportu NIK z 1.12.2014 niska emisja odpowiada za 82-93% zanieczyszczenia powietrza. Raport można bez problemu wyszukać w internecie.

  • ~6Cas4ju 2020-10-01
    23:53:40

    8 5

    Panie Arteks,troszkę Pan przegiął z wymienianiem moich rodzinnych miejscowosci.
    Ale nic to ,zadam panu proste pytanie -"W ktorym regionie i miescie w PL ludzie żyją (statystycznie)najdłużej?"POzdROWionka.

  • ~Grzegorz Sosna 2020-10-01
    23:54:54

    2 7

    piotr kowalski zobaczyłeś filmik?
    To zobacz tak na początek.
    I dobranoc.

  • ~6Cas4ju 2020-10-01
    23:59:35

    1 7

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~6Cas4ju 2020-10-02
    00:28:08

    2 6

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~imrahil 2020-10-02
    08:16:31

    7 3

    ~Grzegorz Sosna mam wrażenie, że to Ty nie zobaczyłeś filmiku, na który się powołujesz. jest on generalnie o CO2 i obiegu zamkniętym dla gospodarki, a nie o zapyleniu. ale wspomina się też o tym, że kiedyś każdy dom w okolicy miał własny komin (jak u Ciebie), a teraz jest w mieście elektroiepłownia na śmieci i jest znacznie lepiej. podobnie jak w centrum Wiednia. tak samo byłoby u nas, gdyby nie domowe spalarnie węgla i odpadów. wspomina się o izolacji budynków, a nie obowiązku stosowania kotłów z podajnikiem. ludzie zorientowani na przyszłość, a nie na historię. jak będziesz wymieniał swojego kopciucha z podajnikiem, to lepiej we własnym interesie zainwestuj w czystszą technologię, żebyś za 10 lat nie musiał znów wymieniać. faktycznie coś zaczyna się zmieniać i może za jakiś czas nie będzie przyzwolenia na dymienie. miejscami w Polsce zaprzestaje się dotacji jakichkolwiek kotłów węglowych, wprowadza się zakazy paliw stałych, zakazy kominkowe w dni smogowe,. na Rybnik też przyjdzie czas :)

  • ~ 2020-10-02
    08:26:35

    7 6

    Panie Sosna, ja jako źródło danych podałem Panu raport NIK, czyli najwyższego organu kontroli Rzeczypospolitej Polskiej a Pan mnie odsyła do filmika w internecie.

    Pan pisze, że zlikwidowanie niskiej emisji, czyli w przypadku Polski źródła ponad 80% zanieczyszczenia powietrza tylko ZŁAGODZI problem ? Ja nigdzie nie twierdzę, że likwidacja węgla jako źródła energii w domach usunie problem jakości powietrza, usunięcie węgla pozwoli Rybnikowi osiągnąć jakieś normalne poziomy zanieczyszczeń, a nie gigantyczne przekroczenia.
    Tak jak Arteks nie raz pisze, jeszcze jakieś 15lat temu stacja na Borki się zatykała syfem dochodząc do 2000ug w m3 na godzinę, teraz jak zakazano mułów i flotów , ludzie masowo wymieniają kopciuchy (polecam wizytę na okolicznych złomach) i efekty widać, ale nadal jest bardzo źle.

    Jeszcze raz podkreślę, eliminacja węgla jako podstawowego źródła ciepła w domach jednorodzinnych nie sprawi, że powietrze będzie czyste, sprawi, że poziom zanieczyszczeń będzie na "normalnym" poziomie. Eliminacja węgla to po prostu pierwszy krok, później tak jak Pan mówi, potrzebne są kompleksowe rozwiązania systemowe.

  • ~Grzegorz Sosna 2020-10-02
    10:38:33

    5 3

    piotr kowalski i tak po godzinie pisaniny pierdół napisałeś dokładnie to co ja napisałem na początku.
    Przeczytaj jeszcze ze dwa razy mój pierwszy komentarz, potem zobacz kolejne dwa razy filmik (zwłaszcza fragment o elektrowni w przywołanym miasteczku) i już będziesz wiedział co napisałem i co miałem na myśli.
    Możesz też doczytać łaskawie co napisałem o kopciuchach, czego sam używam do grzania i co napisałem o raportach. Tylko tak na spokojnie i z chęcią zrozumienia całości tematu a nie na zasadzie " widzę dym z komina to wrzeszczę i jednocześnie nie widzę gazów emitowanych przez elektrownię w ilościach których wszystkie kopciuchy Rybnika łącznie nigdy nie wyemitują.
    Śląsk i Rybnik nie będzie zielony póki tu będzie elektrownia.
    I na koniec pytanie, smog 10-15 lat wstecz w Rybniku był mniej odczuwalny, dlaczego? Czyżby wtedy elektrownia nie miała filtrów i emitowała swoje gazy przez wysokie kominy?
    Odpowiedź : tak, to jeden z kluczowych powodów.

  • ~imrahil 2020-10-02
    11:03:45

    3 2

    smog był mniej odczuwalny przede wszystkim z jednego powodu. mieliśmy boom budowlany, np. tu gdzie mieszkam były pola i łąki + kilka starych domów, teraz z okna widzę około 20 domów wybudowanych właśnie w ciągu ostatnich 15 lat. dopiero od 2018 ludzie decydują się na grzanie czymś innym niż węglem. wcześniej zawsze było, że gazu nie ma, ewentualnie "mam węgiel z kopalni". w ciągu 15 lat w Rybniku i całym powiecie powstały tysiące nowych kopcących kominów. ~Grzegorz Sosna sam się chwaliłeś, że masz kocioł węglowy 12-letni, jeszcze napisz, że w 2008 r. wstawiłeś go do nowego domu. wtedy było to wybaczalne, bardzo powszechny był brak wiedzy, ale nie możesz zaprzeczyć że przyczyniłeś się tym do większego zanieczyszczenia okolicy.

  • ~ 2020-10-02
    11:19:56

    2 4

    Panie Sosna, jak dla Pana redukcja jakiegoś zjawiska potencjalnie o 80% to złagodzenie to nie mamy tu o czym dyskutować.

    Gdyby prąd potaniał o 80% to raczej nie mówiliśmy o złagodzeniu cen prądu a o ogromnej obniżce.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5068