zamknij

Biznes

Marcinkiewicz: gaz łupkowy to szansa

2010-07-01, Autor: 
Jeśli potwierdzą się szacunki dotyczące zasobów gazu z łupków skalnych w Polsce, to będziemy mogli odciąć się od dostaw rosyjskiego gazu. O to, jakie szanse Polsce i Rybnikowi da gaz łupkowy zapytaliśmy Bogdana Marcinkiewicza – eurodeputowanego związanego z branżą górniczą i gazowniczą.

Reklama

Gaz łupkowy to gaz ziemny uzyskiwany z łupków osadowych. Eksploatacja złóż tego typu staje się coraz poważniejszym źródłem gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. Z najnowszych danych wynika, że pokaźne zasoby sięgające trzech bilionów m3 mogą znajdować się również na terenie Polski, a konkretnie w pasie od Pomorza, przez Mazowsze i Podlasie, po Lubelszczyznę. - Gaz łupkowy jest gazem niekonwencjonalnym i zalega na najniższych warstwach geologicznych. Koszt jednego wiercenia liczy się w milionach dolarów. Pomimo to, już 58 firm głównie z USA i Kanady zdobyło w Polsce koncesje poszukiwawczo-badawcze, które obowiązują przez okres 3-5 lat. Właśnie tyle czasu potrzeba na dokładne zbadanie terenu i stwierdzenie, czy jest co eksploatować – wyjaśnia Bogdan Marcinkiewicz, eurodeputowany związany z branżą górniczą i gazowniczą.

Polscy ekonomiści przewidują, że jeśli polskie zasoby gazu łupkowego będą wystarczające, to zaistnieje możliwość odcięcia się od dostaw gazu z Rosji. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy takie szacunki nie są zbyt ryzykowne? - Będziemy mogli myśleć o odcięciu od dostaw gazu z Rosji, gdy firmy prowadzące badania stwierdzą, że gazu łupkowego wystarczy na kilkadziesiąt lat. Cały proces musi przebiegać stopniowo i nie można od razu zamknąć za sobą wszystkich furtek – mówi Marcinkiewicz.


Jakie szanse poza możliwością odcięcia od dostaw gazu z Rosji daje Polsce i Rybnikowi eksploatacja gazu łupkowego. - Ten gaz jest jedyną alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii. Dzięki jego wykorzystaniu emisja dwutlenku węgla będzie o wiele mniejsza. Zaistnieje możliwość dostosowania się do restrykcji Unii Europejskiej – mówi eurodeputowany. - Firma, która wydobywa gaz staje się jego właścicielem i może go wpuścić w polski system gazowy. Wówczas skorzystają na tym również lokalne firmy, gdyż jej zasoby zostaną wzmocnione – dodaje.


Bogdan Marcinkiewicz – eurodeputowany z ramienia Platformy Obywatelskiej. Członek Europejskiej Partii Ludowej. Od wielu lat związany z branżą gazowniczą. W 1999 roku założył firmę CETUS świadczącą usługi dla PGNiG i Gaz – Systemu. Ponadto, twórca spółki LNG Silesia, która chce wdrożyć technikę skraplania metanu i wykorzystania w celach energetycznych.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~werkk 2010-07-01
  15:14:33

  0 0

  Najpierw musi się to potwierdzić jesteśmy na etapie wierceń. O ile okaże się ze jest tyle gazu ze opłaca się go wydobywać musimy znaleźć firmę która go wydobędzie na powierzchnie w Polsce takiej firmy nie ma, Czyli trzeba zlecić to Amerykanom którzy zrobią na tym interes.Wiec jak dobrze pójdzie to będziemy korzystać z tych złóż za 15 lat.

 • ~wojtek_jj8 2010-07-01
  16:23:48

  0 0

  Marcinkiewicz, który wszedł do Eoroparlamentu tylko i wyłącznie dzięki zbieżności nazwisk (i być może szwagrostwu), zna się na gazie łupkowym tak jak na metanie. Wykorzystując swoje stanowisko rozwija za wszelką cenę firmę CETUS, chcąc pozyskać metan z zlikwidowanej kopalni "Żory", narażając na koszty szereg instytucji publicznych i zakład górniczy.

 • ~sarin 2010-07-02
  15:44:09

  0 0

  Ale podobno polska już sprzedała to za 1/10 ceny amerykanom,teraz będziemy kupować "nasz gaz" od nich.

 • ~Dziamdzia 2010-07-03
  15:41:15

  0 0

  jak tak czytam co niektóre wypowiedzi uzytkownikow tego portalu to wychodze z zalozenia ze gdyby tak stworzyc technologie pozyskiwania gazu nie z łupków ale z głupków to bylibysmy prawdziwa potega na miare europy a moze nawet i calego swiata hehe

 • ~latajacyholender 2010-07-04
  14:20:16

  0 0

  Do Dziamdzi, Marcinkiewicz człowiek z przypadku.Nie merytoryczny. Może to brak doświadczenia, a może tak ma. Miałem możliwość wysłuchania jego bardzo krótkiego wystąpienia. Niestety źle wypadł.Inni musieli go ratować.

 • ~cige 2010-07-08
  20:19:19

  0 0

  O ile pamiętam, to o GAZIE ŁUPKOWYM wypowiadał się Wasz nowy PREZIO GAJOWY, który twierdzi że Norwegia należy do UE, że Światowi ma 5 twarzy itd. - on po prostu stwierdził że wydobywa się go metodą ODKRYWKOWĄ tak jak węgiel brunatny. nara

 • ~Maniak 2010-07-09
  15:49:21

  0 0

  Kolejne mzonki, technologia wydobycia gazu lupkowego jest skomplikowana i bardzo droga, polskie firmy ledwo sobie radza z zwyklymi odwiertami, nie mamy w tym wogole doswiadczenia i tak naprawde nikt jeszcze nie udowodnil ze u nas rzeczywiscie sa tak ogromne zloza. Polecam artykul http://www.polityka.pl/rynek/gospodarka/1506908,1,gry-gazowe--polska-druga-norwegia.read mozna poczytac jak znowu polaka , politycy i media wciskaja kit

 • ~ 2010-07-11
  21:38:54

  0 0

  Najlepiej sprzedać gaz łupkowy Gazpromowi, o co tzw. agenci wpływu już zabiegają, ruscy będą wiedzieć co z gazem łupkowym zrobić.
  Temu miała służyć sławna wypowiedź gajowego, ale tego nie zauważają nienawistnie miłujący.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5116