zamknij

Biznes

Marcinkiewicz: gaz łupkowy to szansa

2010-07-01, Autor: Patrycja Wróblewska
Jeśli potwierdzą się szacunki dotyczące zasobów gazu z łupków skalnych w Polsce, to będziemy mogli odciąć się od dostaw rosyjskiego gazu. O to, jakie szanse Polsce i Rybnikowi da gaz łupkowy zapytaliśmy Bogdana Marcinkiewicza – eurodeputowanego związanego z branżą górniczą i gazowniczą.

Reklama

Gaz łupkowy to gaz ziemny uzyskiwany z łupków osadowych. Eksploatacja złóż tego typu staje się coraz poważniejszym źródłem gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych. Z najnowszych danych wynika, że pokaźne zasoby sięgające trzech bilionów m3 mogą znajdować się również na terenie Polski, a konkretnie w pasie od Pomorza, przez Mazowsze i Podlasie, po Lubelszczyznę. - Gaz łupkowy jest gazem niekonwencjonalnym i zalega na najniższych warstwach geologicznych. Koszt jednego wiercenia liczy się w milionach dolarów. Pomimo to, już 58 firm głównie z USA i Kanady zdobyło w Polsce koncesje poszukiwawczo-badawcze, które obowiązują przez okres 3-5 lat. Właśnie tyle czasu potrzeba na dokładne zbadanie terenu i stwierdzenie, czy jest co eksploatować – wyjaśnia Bogdan Marcinkiewicz, eurodeputowany związany z branżą górniczą i gazowniczą.

Polscy ekonomiści przewidują, że jeśli polskie zasoby gazu łupkowego będą wystarczające, to zaistnieje możliwość odcięcia się od dostaw gazu z Rosji. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy takie szacunki nie są zbyt ryzykowne? - Będziemy mogli myśleć o odcięciu od dostaw gazu z Rosji, gdy firmy prowadzące badania stwierdzą, że gazu łupkowego wystarczy na kilkadziesiąt lat. Cały proces musi przebiegać stopniowo i nie można od razu zamknąć za sobą wszystkich furtek – mówi Marcinkiewicz.


Jakie szanse poza możliwością odcięcia od dostaw gazu z Rosji daje Polsce i Rybnikowi eksploatacja gazu łupkowego. - Ten gaz jest jedyną alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii. Dzięki jego wykorzystaniu emisja dwutlenku węgla będzie o wiele mniejsza. Zaistnieje możliwość dostosowania się do restrykcji Unii Europejskiej – mówi eurodeputowany. - Firma, która wydobywa gaz staje się jego właścicielem i może go wpuścić w polski system gazowy. Wówczas skorzystają na tym również lokalne firmy, gdyż jej zasoby zostaną wzmocnione – dodaje.


Bogdan Marcinkiewicz – eurodeputowany z ramienia Platformy Obywatelskiej. Członek Europejskiej Partii Ludowej. Od wielu lat związany z branżą gazowniczą. W 1999 roku założył firmę CETUS świadczącą usługi dla PGNiG i Gaz – Systemu. Ponadto, twórca spółki LNG Silesia, która chce wdrożyć technikę skraplania metanu i wykorzystania w celach energetycznych.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~werkk 2010-07-01 15:14:33

  Najpierw musi się to potwierdzić jesteśmy na etapie wierceń. O ile okaże się ze jest tyle gazu ze opłaca się go wydobywać musimy znaleźć firmę która go wydobędzie na powierzchnie w Polsce takiej firmy nie ma, Czyli trzeba zlecić to Amerykanom którzy zrobią na tym interes.Wiec jak dobrze pójdzie to będziemy korzystać z tych złóż za 15 lat.

  0 0
 • ~wojtek_jj8 2010-07-01 16:23:48

  Marcinkiewicz, który wszedł do Eoroparlamentu tylko i wyłącznie dzięki zbieżności nazwisk (i być może szwagrostwu), zna się na gazie łupkowym tak jak na metanie. Wykorzystując swoje stanowisko rozwija za wszelką cenę firmę CETUS, chcąc pozyskać metan z zlikwidowanej kopalni "Żory", narażając na koszty szereg instytucji publicznych i zakład górniczy.

  0 0
 • ~sarin 2010-07-02 15:44:09

  Ale podobno polska już sprzedała to za 1/10 ceny amerykanom,teraz będziemy kupować "nasz gaz" od nich.

  0 0
 • ~Dziamdzia 2010-07-03 15:41:15

  jak tak czytam co niektóre wypowiedzi uzytkownikow tego portalu to wychodze z zalozenia ze gdyby tak stworzyc technologie pozyskiwania gazu nie z łupków ale z głupków to bylibysmy prawdziwa potega na miare europy a moze nawet i calego swiata hehe

  0 0
 • ~latajacyholender 2010-07-04 14:20:16

  Do Dziamdzi, Marcinkiewicz człowiek z przypadku.Nie merytoryczny. Może to brak doświadczenia, a może tak ma. Miałem możliwość wysłuchania jego bardzo krótkiego wystąpienia. Niestety źle wypadł.Inni musieli go ratować.

  0 0
 • ~cige 2010-07-08 20:19:19

  O ile pamiętam, to o GAZIE ŁUPKOWYM wypowiadał się Wasz nowy PREZIO GAJOWY, który twierdzi że Norwegia należy do UE, że Światowi ma 5 twarzy itd. - on po prostu stwierdził że wydobywa się go metodą ODKRYWKOWĄ tak jak węgiel brunatny. nara

  0 0
 • ~Maniak 2010-07-09 15:49:21

  Kolejne mzonki, technologia wydobycia gazu lupkowego jest skomplikowana i bardzo droga, polskie firmy ledwo sobie radza z zwyklymi odwiertami, nie mamy w tym wogole doswiadczenia i tak naprawde nikt jeszcze nie udowodnil ze u nas rzeczywiscie sa tak ogromne zloza. Polecam artykul http://www.polityka.pl/rynek/gospodarka/1506908,1,gry-gazowe--polska-druga-norwegia.read mozna poczytac jak znowu polaka , politycy i media wciskaja kit

  0 0
 • ~ 2010-07-11 21:38:54

  Najlepiej sprzedać gaz łupkowy Gazpromowi, o co tzw. agenci wpływu już zabiegają, ruscy będą wiedzieć co z gazem łupkowym zrobić.
  Temu miała służyć sławna wypowiedź gajowego, ale tego nie zauważają nienawistnie miłujący.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1159