zamknij

Wiadomości

Mandat za brak maski jednak nielegalny. Jest pierwszy wyrok sądu po zmianie rozporządzenia

2021-04-15, Autor: Tomasz Raudner

- Mamy pierwszy wyrok wywalający w kosmos karalność za brak maseczki po teoretycznie naprawionym stanie prawnym po 2 grudnia 2020 gdzie już niby nosić je musimy. Jednak nie musimy – informuje Aleksander Wala, przedsiębiorca prowadzący firmę w Rybniku. Przytoczył post adwokatki Magdaleny Wilk, która zajmowała się sprawą ukaranego mandatem mężczyzny w Mińsku Mazowieckim. 2 kwietnia sąd wydał wyrok umarzający postępowanie przeciwko ukaranem u mandatem. 

Reklama

- Mamy to! Wyczekane, wywalczone, umorzenie postępowania w sprawie o brak maseczki za czyn po 2 grudnia 2020 r.! Czyli aktualne na chwilę obecną – pisze adwokatka Magdalena Wilk.

Nakaz godzi w konstytucję

"W olbrzymim skrócie [...] Sąd oparł się na dwóch podstawowych argumentach:
nakaz godzi w konstytucyjną wolność do poruszania się, a zatem powinien być wprost sformułowany w ustawie;
ustanowienie generalnego nakazu obowiązującego de facto w całym kraju, a nie na wyszczególnionych obszarach stanowi przekroczenie delegacji ustawowej – napisała mecenaska w mediach społecznościowych zamieszczając jednocześnie postanowienie Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim z 2 kwietnia umarzające postępowanie przeciwko pewnemu mężczyźnie ukaranym mandatem za brak zasłony twarzy.

Wyrok sądu już po zmianie rozporządzenia o maseczkach

Co istotne, mandat ten został wydany na podstawie rozporządzenia z 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Sędziów Iustitia poinformowało, że od 2 grudnia 2020 roku karanie mandatami za brak zasłony ust i nosa jest już legalne, ponieważ została zlikwidowana wada prawna. Mianowicie obowiązek noszenia maski wynikał już z ustawy, a nie z rozporządzenia.

Sąd: obowiązek zasłaniania twarzy dalej wadliwy prawnie

Tymczasem kwietniowy wyrok sądu (druki z pełną treścią dołączamy w galerii) wskazuje, że obowiązek zasłaniania twarzy jednak dalej jest wadliwy prawnie.

Sąd rozpatrywał przypadek ukarania mandatem mężczyzny w dniu 28 grudnia 2020 roku. Policja ukarała go na podstawie art. 116 § 1a k.w. zw z § 27 pkt 2a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii.

Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim, II Wydział Karny po rozpatrzeniu sprawy orzekł, że z co najmniej kilku powodów nie można czynu mężczyzny uznać za zabronionego.

Sąd stwierdził, że rozporządzenie wydane zostało w oparciu o przepisy ustawy z 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Ustawa za dopuszcza wprowadzenie w drodze rozporządzenia określonych środków profilaktycznych, a takim jest noszenie masek.

„Zwrócić należy jednak uwagę na doniosłe konieczne warunki, które muszą być spełnione, aby uznać, że takie rozporządzenie nie narusza podstawowych praw i wolności konstytucyjnych.”

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 29

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,mandat-za-brak-maski-jednak-nielegalny-jest-pierwszy-wyrok-sadu-po-zmianie-rozporzadzenia,wia5-1-4609-6.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~Longina b 2021-04-15 11:52:09

  Mandaty nielegalne,TK nielegalny.Co jeszcze w tym państwie rządzących nieudaczników jest nielegalne?PiS!

  87 34
 • ~czlowiek_w_masce 2021-04-15 11:55:59

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 1
 • ~Longina b 2021-04-15 11:58:37

  Uważam że maeczki powinno się nosić,jednak trzeba to prawnie umocować a nie wydawać durne zarządzenia.

 • ~Longina b 2021-04-15 12:20:32

  Napiszę łagodniej.Należy noszenie maseczek umocować prawnie i nie będzie dowolności interpretacji.

  41 85
 • ~awaks 2021-04-15 12:23:18

  pytanie do zwolenników masek: co Wy na to, że doradca premiera (prof. Parczewski), bazując na badaniach twierdzi, że noszenie masek na wolnym powietrzu nie ma najmniejszego sensu?

  86 27
 • ~Noname1212 2021-04-15 12:30:46

  Jakim trzeba być tumanem, jeśli eksperci mówią, iż maseczki nie pomagają, who wskazuje, iż powinni je nosić tylko chorzy, gdyż zdrowym Osobom szkodzą, Teksas i kilkanaście innych stanów zniosły te durne obostrzenia i nic się tam nie dzieje, a liczba chorych spada.

  I ten poniedziałkowy wyłom w tvp u pospieszalskiego w warto rozmawiać, w którym równo zjechano premiera historyka, ministra niezdrowia matematyka... I innych wariatów w stylu chorbana i Simona jasno nazywając ich przestepcami;

  https://m.youtube.com/watch?v=3J_aiFMi0Ko

  .. Po tym programie nasunęła mi się myśl iż oni się sami z tego nie cofną, i będą to ciągnąć w nieskończoność..
  ..licząc że im się uda nas całkowicie zdeptac, bo jeśli by się teraz cofnęli to wiedzą że będą podsumowania a co za tym idzie rozliczenia.

  Jest. Nawet artykuł, ile wiadomość z groźbami dostają ci przestępcy, więc pewnie stąd ich bełkot o godzinach policyjnych....

  61 32
 • ~Franek7 2021-04-15 12:33:34

  Poza tym wszystkim jest jeszcze jedna ważna okoliczność. Póki co nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających skuteczność maseczek. A wykroczenie to czyn szkodliwie społeczny. W pierwszej kolejności zatem chciałbym aby oskarżyciel wykazał szkodliwość mojego czynu ( nie noszenie maski) w sytuacji kiedy nie ma badań o ich skuteczności. Mało tego są badania o braku ich skuteczności... I od tego należy zacząć.
  Polecam wszystkim sięgać do YouTube gdzie wielu profesorów medycyny jawnie i głośno mówi, że maski nic nie dają i cały ten lockdown jest bezsensu i w żaden sposób nie pomaga w walce z epidemią. Ta banda gamoni z pisu na niczym się nie zna. Polecam posłuchać doktora Basiukiewicza i wielu innych.

  Ja maskę zakładam tylko kiedy wchodzę do sklepu czy urzędu ale tylko dlatego żeby mnie nie zeżarli agresywni emeryci którzy wierzą w telewizyjną propagandę.

  65 37
 • ~Dariusz Rak 2021-04-15 12:37:29

  polaczki to jednak dziwny naród

  35 18
 • ~Marcin Kuczera 2021-04-15 12:42:09

  well ;)

  6 16
 • ~mmmmmMmzzzcvtfc 2021-04-15 12:45:25

  @Noname1212 WHO nic takiego nie twierdzi. Trzeba być tumanem by myśleć, że maseczki lekarze nosili dla zabawy te wszystkie dziesięciolecia, a nie by chronić siebie i innych. Wiele badań też potwierdziło, że noszenie poprawne maseczek zmniejsza w regionach gdzie ludzie się do tego stosowali śmiertelność i liczbę przypadków. CDC zaleca też maseczki wszystkim. Nie wspominając już o chociażby przypadku w Korei, gdzie doszło do masowego zarażenia, ale z tych w maseczkach nie zaraził się nikt czy chociażby danych ze szpitali w Ohio gdzie ŻADEN z noszących maseczki pracowników służby zdrowotnej się nie raził, a sporo zmarło tych co nie nosili.

  Przy czym są maseczki i maseczki, w sklepach głównie podróbki albo jednowarstwowe z materiału, które wprawdzie coś dają, ale niewiele. Jak ktoś chce porządne to z polskich spółdzielnia Zgoda chociażby robi porządne albo Filter Service.

  38 32
 • ~Franek7 2021-04-15 13:26:01

  Rząd nieudaczników z PiS przez rok czasu nie potrafi stworzyć przepisów zgodnych z prawem. Najlepszym sposobem na zakończenie pandemii w Polsce jest natychmiastowe odsunięcie PiSu od władzy. Inaczej będziemy jeszcze dwa lata siedzieć w piwnicy.

  37 26
 • ~Franek7 2021-04-15 13:33:22

  I wszystkie Zaki, Corony i Rybnikusy zapamiętajcie sobie raz na zawsze co napisał Sąd w tym uzasadnieniu:
  Sąd przypomina, że „Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej zabranie ograniczania tak istotnych praw obywateli za wyjątkiem opisanych w przepisach artykuł 228 Konstytucji. Tym samym wydane i ogłoszone rozporządzenia niewątpliwie dodatkowo często zmieniane nie mogą same w sobie ograniczać praw obywatelskich.”

  Sąd: ograniczenia praw tylko podczas stanu nadzwyczajnego

  Sąd wskazuje tu na artykuł 52 Konstytucji, który stanowi, że wolność poruszania się może być ograniczona tylko w drodze ustawy. Z kolei przepisy Artykułu 31 Konstytucji stanowią, że „wolność człowieka podlega ochronie prawnej a ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego bądź dla ochrony zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób”.

  Żaden milicjant Kaczyńskiego nie ma prawa zaczepiać wolnego obywatela tego kraju za brak maski na twarzy.

  40 27
 • ~zak 2021-04-15 14:29:58

  @Franek - to nie noś , ale nie zachęcaj do tego innych . Mnie to noszenie maseczki nie przeszkadza, a noszę ją dla swojego i innych bezpieczeństwa . Nawet jeśli nie pomoga , to na pewno nie zaszkodzi, jakoś nie czuję , żeby noszenie maseczki ograniczało w czymś moją wolność , bo ja się wolnym człowiekiem czuję .

  28 41
 • ~silberpunkt 2021-04-15 14:47:50

  Badania maseczek są robione. W moim zakładzie pracy np. na szkoleniach BHP są przedstawiane wyniki takich badań. Wyniki są różne, w zależności od typu maseczki.

  Nie ma to jednak znaczenia, bo wszystkim przeciwnikom noszenia maseczek zazdroszczę szczęścia, że jeszcze w ich najbliższym gronie nie zdarzył się śmiertelny przypadek zarażenia covid-19. Ja zwyczajnie bałbym się chodzić bez maseczki. Nawet zwykła, bawełniana jest lepsza niż jej brak.

  Ciekawe, czy napiszą Wam na nagrobkach: walczył o swoje prawo do konstytucyjnej wolności - umarł jako wolny człowiek!

  26 36
 • ~Longina b 2021-04-15 15:34:44

  Na uczelniach Rydzyka nie noszą maseczek,nie przestrzegają odstępów,dyskoteki i wycieczki autokarowe.To jest moc /wiary/czy pychy tego batmana?

  21 22
 • ~Franek7 2021-04-15 15:56:15

  Zak a noś sobie nawet i stare majtki na głowie jak chcesz ale nie zmuszajcie innych przymusem państwowym bo wolny człowiek jest wolny wtedy kiedy sam może o sobie decydować.

  29 22
 • ~Łukasz Wilczek 2021-04-15 16:34:16

  Co to za sformułowanie "wywalający w kosmos"? To ma być profesjonalne dziennikarstwo? Żenada jakaś.

  21 8
 • ~Franek7 2021-04-15 16:43:19

  ~silberpunkt 2021-04-15 14:47:50

  Ja zwyczajnie bałbym się chodzić bez maseczki. Nawet zwykła, bawełniana jest lepsza niż jej brak.”

  No i wszystko jasne. Strach. Lęk podsycany w telewizji i propaganda prowadzą właśnie do takiego myślenia.
  Masz się bać. Masz stanąć w kolejce po szczepionkę. Przy okazji w imię tego strachu o bezpieczeństwa oni mogą nam nakazywać i zakazywać. Zabraniać wyrażać swoj sprzeciw. Zabraniać samodzielnego myślenia bo oni wiedzą lepiej. Na to liczą i tego oczekują.
  Powtarzam: nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających skuteczność używania maseczek. Jeśli są to proszę o źródło? Ja maski nie noszę bo mi w niej duszno. Okulary parują a do tego wdycham dwutlenek węgla i parę wodną wydychaną z płuc. Nikt mnie nie przekona że to nie jest ( choć w niewielkim stopniu) szkodliwe. Już nie wspomnę o wysiłku fizycznym. Mamy biegać z owiniętą szmatą na ustach i nosie? Debilizm.
  Bardzo wielu profesorów medycyny i lekarzy potwierdza już dziś moje zdanie. A ja konsekwentnie od samego początku tego szaleństwa twierdze to samo co oni teraz mówią. Tak jak doktor Basiukiewicz i kilku innych.
  Wyłączcie telewizor. Włączcie myślenie...

  26 20
 • ~kulfoniasty 2021-04-15 16:44:30

  Dziwny kraj.
  Chodzenie w maseczce ogranicza wolności konstytucyjne.
  Kopcenie węglem powodujące niemożność wyjścia z domu bez maseczki przeciwpyłowej jeśli ktoś nie chce truć płuc - jak najbardziej legalne.

  Spalisz w ognisku/kotle/piecu kawałek szmaty przez przypadek - morderca, truciciel, na stos go.
  Zrzucanie ścieków do rzek bez jakiegokolwiek oczyszczania - lekkie przeżyżnienie rzeki, nic się nie dzieje.

  21 6
 • ~Franek7 2021-04-15 17:15:49

  Kulfoniasty masz racje. Bardziej przestrzega się tu postu w piątek niż konstytucji...

  7 16
 • ~silberpunkt 2021-04-15 18:12:49

  @Franek7

  Nic nie jest jasne. Moje obawy nie wynikają z tego co napisałeś, bo nie oglądam TV. Wystarczy tylko trochę pomyśleć... Covid jest przenoszony jak katar i maseczka nie ochroni Cię przed zarażeniem. Noszenie maseczek ma ograniczać jego rozprzestrzenianie przez osoby zarażone a nie posiadające objawów.
  Więc wchodząc do sklepu bez maseczki albo w maseczce pod nosem powinieneś dostać od razu w zęby, bo nie jesteś mi w stanie zagwarantować, że nie roznosisz wirusa.
  Ja właśnie przez szacunek do innych noszę maseczkę. O sobie myślę na końcu. Ty jak widać myślisz tylko o sobie i swoich prawach.
  A wracając do trudności w oddychaniu w maseczce - pogadamy jak zachorujesz i nie będziesz w stanie samodzielnie oddychać nawet bez maseczki.

  18 9
 • ~zak 2021-04-15 18:16:41

  @Longina - studziujesz u tego nielubianego przez ciebie Rydzyka ? no gratuluję :) ale gdzie cię tam poniosło ?

  16 6
 • ~Franek7 2021-04-15 19:50:39

  Kolego Silberpunkt bzdury piszesz. Twoim zdaniem zasadnym jest nakazanie pod groźbą kary noszenie maseczek wszystkim bo potencjalnie i teoretycznie mogą być bezobjawowo zarażeni wirusem w sytuacji kiedy w ogóle nie wiadomo czy te maski cokolwiek pomagają? To tak jakbyś kazał każdemu pod groźbą kary chodzić po ulicach w kasku bo zdarzały się przypadki, że komuś spadła cegła na głowę? Albo tak jakby kazać każdemu bez wyjątku nosić pieluchy dlatego, że się kilku w majtki zwaliło? Kto chce niech nosi skoro wierzy, że to go ochroni ale jakim prawem zmuszacie wszystkich. I to zmuszacie siłą...

  To ja się na takie rzeczy nie piszę. Jeśli to jest twoim zdaniem jakiś wyraz szacunku do kogokolwiek to chyba ci się sufit na głowę zawalił ostatnio...

  Konstytucyjne prawa są ponad jakimiś wyimaginowanym szacunkiem. Ponad wszystkimi ustawami i prawami i jeśli tylko raz zgodzimy się postawić coś ponad te prawa to po nas. Zawsze znajdą powód żeby nas zmusić w imię jakiegoś bezpieczeństwa czy pod innym pretekstem. Nie i koniec.
  Są kraje ( jak Szwecja ) gdzie śnie ma obowiązku noszenia masek. Nie ma żadnych lockdownów. Wszyscy żyją i do głowy nie przyszłoby rządowi zmuszać obywatela do noszenia maski. Co najwyżej zalecają. U nas pałują i wywodzą na komisariaty. Tkwimy w komunizmie i debilizmie.

  10 14
 • ~Ja_2 2021-04-15 22:20:17

  Franek 7, - czytam co piszesz, i uważam, że trzeba być skończonym b. ranem, aby zatwardziale wbrew faktom upierać się przy swoim. Przerabialiśmy to już niejeden raz... Do rzeczy. Podajesz przykłady, które są już dawno nieaktualne. 1. Podawałem Ci kilka razy linki do badań naukowych potwierdzających skuteczność maseczek. Wybacz, nie chce mi się ponownie tego robić. 2. Szwecja - po 1 i 2 fali pandemii, główny epidemiolog Szwecji, publicznie przyznał się do błędu w swoich działaniach a obecnie Szwecja zaczyna wprowadzać obostrzenia, gdyż bije rekordy zakażeń. 3. TWOJA ZA WYSOKA SAMOOCENA I OPATRZNE ZROZUMIENIE WOLNOŚCI DLA WOLNOŚCI JEST ZAGROŻENIEM DLA SPOŁECZEŃSTWA. Dla większości ludzi założenie maseczki nie jest żadnym problemem, gdyż wychodzą z założenia, że gdyby miało to zadziałać choć na 10 procent to ma to sens, gdyż może kogo# lub siebie po prostu nie zarażę. Jestem odpowiedzialnym człowiekiem za siebie i innych a nie 7 Letnim Frankiem snobem i egoistą, który ma szystkich

  8 7
 • ~Ja_2 2021-04-15 22:22:33

  GDZIEŚ! 4. Po co w takim razie od zawsze lekarze podczas zabiegów używają maseczek skoro taki mądry jesteś, to odpowiedź nam tępym ludziom... 5 MASAKRA

  7 3
 • ~Ja_2 2021-04-15 22:45:02

  Franek 7 - cytat - Obowiązek noszenia maseczek to pandemiczna rzeczywistość nas wszystkich. Wiele osób nie lubi zasłaniania nosa i ust, krytykując ten obowiązek, a w internecie co rusz wybuchają na ten temat gorące dyskusje. Tymczasem dowody naukowe zdecydowanie świadczą o skuteczności noszenia masek w przestrzeni publicznej. I wcale nie są kontrowersyjne. - dosłownie pierwsza medyczna strona - MEDONET, po wpisaniu zapytania o dowody naukowe ws. skuteczności maseczek na wszelkie wirusy i bakterie warto całe oczywiście przeczytać. Wg mnie Franku jesteś zwykłym trollem internetowym, działającym w sieci w celu robienia zamieszek przeciwko władzy i tyle Twojej działalności. Przykre... Franek 7 - gwoli wyja#nienia, bez urazy, w wyrazie buran pojawiła się kropeczka mogąca przypadkowo sugerować inny wyraz... A BURAN to taki szpetny syberyjski zawzięty wiatr.... :)

  7 7
 • ~Ja_2 2021-04-15 23:06:28

  Franek 7, itd. - czas chyba obalić największe zakłamanie POwskich trolli odnośnie zasłaniania się Konstytucją RP w tej sprawie. Każda sprawna intelektualnie osoba powinna wiedzieć, że niezależnie od władzy postępowanie byłoby takie same.... To proste, maseczki jak wiemy już, są skuteczne, lecz wprowadzenie nakazu ustawą doprowadziłoby do plajty ekonomicznej Polski, więc nie ma i nie będzie takiej opcji. Odszkodowania by nas wykończyły. Trole o tym wiedzą i celowo sieją zamęt, może nawet w strachu chodząc w maseczkach sieją zamieszanie przeciwko władzy... A FE TROLLE

  9 5
 • ~Franek7 2021-04-16 08:50:22

  Ja_2 czyli przyznajesz, że rząd oszukuje swoich obywateli i łamie ich prawa nie wprowadzając stanu wyjątkowego bo musiałby zapłacić odszkodowania? I uważasz, że to jest uczciwa postawa rzadu? I uważasz, że obywatel ma być uczciwy, płacić rzetelnie podatki ( nawet jak go czasem nie stać)? To jest normalne i uzasadnione? No to ja ci gratuluję takiego myslenia. Internet i media pełne są historii o tym jak skarbówka naliczyła obywatelowi kilkaset tysięcy jakiegoś podatku i nie obchodzi to nikogo, że nie mają z czego. Niech się powieszą. A o państwo to ma się obywatel martwić i poświęcać bo nie udźwignie tego wydatku. Bardzo głupie myślenie.
  A co do maseczek to nie podałeś żadnego źródła do badań naukowych ( a nie jakichś eksperymentów takich czy innych instytutów) tylko badań naukowych. A takie są i wynika z nich, że nie dają one nic a już w ogóle nic na wolnym powietrzu.
  Poczytaj choćby to:
  https://www.rp.pl/Diagnostyka-i-terapie/200409462-Maseczki-i-rekawiczki-moga-byc-zrodlem-zakazenia.html

  A co do skuteczności lockdownów to są badania Instytutu Kocha. Wpisz to znajdziesz.

  To wszystko co robił rząd do teraz w żaden sposób nie przyczyniło się do ograniczenia epidemii i to już dziś wiemy napewno.

  7 7
 • ~Noname1212 2021-04-16 09:27:16

  https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary

  No to wchodźcie na tą stronę, wklejacie nip jakiejś firmy która was interesuje, niżej klikamy wyszukiwanie, i mamy ile rząd rozdał przedsiębiorcom kasy

  4 1
 • ~Marcin Kuczera 2021-04-16 12:46:19

  @~Noname1212 - żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Jeżeli coś "dał", to musiał komuś najpierw zabrać.

  5 1
 • ~Tomasz Tuszynski 2021-04-26 17:25:39

  Sąd Rejonowy w Lublinie z siedzibą w Świdniku ll Wydział Karny twierdzi inaczej, wyrok nakazowy z dnia 15.04.2021 -100 zł za brak zasłon nosa i ust. Art. 116 kw.

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto w głównej mierze ponosi odpowiedzialność za złą sytuację rybnickiego szpitala?


Oddanych głosów: 1634