zamknij

Wiadomości

Małżeństwo lekarzy z Kalifornii chce ratować ludzi na granicy. Byli w Rybniku: „Polacy to bohaterzy”

Bartłomiej Furmanowicz 2022-05-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Tydzień temu Rybnik miał niecodziennych gości. Do Polski prosto ze słonecznej Kalifornii przybyło małżeństwo emerytowanych lekarzy. Chcą nieść pomoc medyczną na granicy polsko-ukraińskiej. Zainteresowani są też wolontariatem. Joann i Bennetta Gates ugościła Rybnicka Rada Kobiet i wiceprezydent Piotr Masłowski.

Reklama

Amerykanie z dalekiej Kalifornii (a dokładnie z Los Altos Hills) w Rybniku? Jak to się stało, że przyjechali właśnie do naszego miasta? Jak wyjaśnia Hanna Kustra, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet, małżeństwo zaprosiła Barbara Osiecka – nauczycielka języka angielskiego w Gliwicach.

Basia zna parę od 17 lat. Ci ludzie już w lutym chcieli przyjechać do Polski – dowiadujemy się.

Zarówno Bennett, jak i Joann są emerytowanymi lekarzami – internistami.

Zobaczyli, co się dzieje w Polsce i na Ukrainie i szukali swojego miejsca, by pomóc. Nie mówią jednak po polsku i nie mogą oficjalnie wykonywać zawodu lekarza. Mogą jedynie działać „na wolontariacie”. Przyjechali do Rybnika i przyszli do urzędu z wolą pomocy – dodaje Hanna Kustra.

Udało się nawiązać współpracę pomiędzy amerykanami, a RRK.

Spróbuję nawiązać kontakt pomiędzy nimi a organizacjami pozarządowymi, które zajmują pomocą się na granicy polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej – zaznacza nasza rozmówczyni.

W podobnym tonie wypowiada się wiceprezydent Piotr Masłowski.

Gościliśmy w urzędzie małżeństwo emerytowanych lekarzy z Kalifornii. Oboje to lekarze wyspecjalizowani w pomocy ratunkowej. Poruszeni sytuacją na Ukrainie i na naszej granicy chcieliby nieść pomoc jako wolontariusze. Poza tym obracają się w środowiskach, które mogą zaoferować także pomoc finansową. Bez wątpienia przygotujemy im kilka propozycji działań w Rybniku, jak i w Ukrainie – zapewnia.

Rybniczanie usłyszeli też miłe słowa dotyczące Polaków w ogóle.

Byli w szoku, jaka jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Słyszeli tylko, że Polacy zaczęli pomagać Ukrainie. W USA jest na ten temat bardzo głośno. Wcześniej Amerykanom Polska kojarzyła się głównie z Lechem Wałęsą, Tadeuszem Kościuszko, czy papieżem. Teraz mówią, że „Polacy to bohaterzy” – mówi Hanna Kustra.

Dowiadujemy się też, że goście są zafascynowani naszym miastem a w szczególności Państwowym Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie chorych .

W związku z obchodzona rocznicą 136 lat istnienia szpitala opowiedziałyśmy im krótką historię. Bennett i Joann zapowiedzieli się przy następnej wizycie w Polsce, że koniecznie chcą zobaczyć ten szpital . To spotkanie zdecydowanie zostanie zapamiętane, a miłe słowa, które usłyszałyśmy niejednokrotnie, są zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy i dodają nam sił do dalszej walki – mówi natomiast Agnieszka Bastek Urbaś z Rybnickiej Rady Kobiet.

Czekamy na efekty rybnicko-kalifornijskiej współpracy.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~norton 2022-05-27
  18:50:15

  30 7

  Ciekawe czy opowiedziano im historie Pana, który 8 lat był częścią rybnickiego "psychiatryka" - przetrzymywany bez powodu.

 • ~Moneta 2022-05-27
  23:17:29

  8 14

  @norton
  To oni by opowiedzieli historie, ze u nich sie to co prawda nie zdarza, bo psychicznych sie trzyma w szpitalu jak ich stac. a jak ich nie stac to kupuja bron automatyczna na wyprzedarzy i pruja z niej do ludzi.

 • ~Właściciel psa i kota 2022-05-27
  23:41:03

  31 5

  "Byli w szoku, jaka jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy" - A jaka ma być ??? Taka sam jak na granicy USA - Meksyk...Co są tacy zdziwieni ?? "Zobaczyli, co się dzieje w Polsce i na Ukrainie i szukali swojego miejsca, by pomóc" - to w końcu chcą pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy czy uchodźcom ekonomicznym, których wysyła pajac Łukaszenka ? Jakie to typowo amerykańskie - narobić szumu, wielkiego rozgłosu....

 • ~Franciszka Tania 2022-05-28
  08:20:30

  13 10

  szok.?Amerykańska mentalność.Kolonoskopia oczekiwanie ok 1 roku .To są realia i prawda wiecej nie będę pisała żeby nie zrobić sobie wrogów i nie czytać głupich odpowiedzi.

 • ~AnnaKatarzyna 2022-05-28
  13:42:25

  14 6

  Też mam mieszane uczucia. W końcu w USA opieka zdrowotna to przywilej, a nie tak jak u nas prawo każdego człowieka. Wielu ludzi nie stać na ubezpieczenie, a nawet jak ktoś je ma, to musi płacić za zabiegi ratujące zycie setki czy nawet tysiące dolarów. Podobni do samego przeszczepu np. Nerki trzeba z własnej kieszeni dorzucić 100 tys dolarów.
  Oni przejmują się sytuacją na polskiej granicy, może powinni się zainteresować dziećmi, które masowo są odbierane uchodzcom w USA.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2354