zamknij

Wiadomości

Mają dość wstrząsów z kopalni Rydułtowy

2020-03-30, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mieszkańcy południowych dzielnic Rybnika, Rydułtów czy Radlina piszą do nas – nie ma tygodnia, a nawet dnia bez wstrząsu pochodzącego z kopalni Rydułtowy. Pytają czemu tak się dzieje i do kiedy będą musieli znosić te utrudnienia.

Reklama

W tej sprawie otrzymaliśmy od Was wiele zgłoszeń, zwłaszcza w ubiegłym tygodniu. Te dotyczą wstrząsu odczuwalnego w minioną środę:

- Dzisiaj rano o godz. 6;19 kolejne bardzo silne tąpnięcie odczuwalne w dzielnicy Niewiadom Dolny, o podobnej sile jak to w dniu 23.03, o godz 6;30 rano
- Maroko
- Nowiny znowu wstrząs. Godzina 6:18, ul. Jośki.
- Właśnie zatrzęsło w Niedobczycach 6.19.

To tylko mały wycinek tego problemu. Jeden z naszych Czytelników informuje nas, że wstrząsy pod Orłowcem w Rydułtowach są na porządku dziennym.

- Chyba kopią pod nami, bo wcześniej tego nie było. To już się robi naprawdę męczące – mówi.

Jak wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, wstrząsy odczuwalne w ostatnim czasie przez mieszkańców Rydułtów i okolic, związane są z eksploatacją pokładu 712/1-2+713/1-2 ścianą III-E-E1.

- Ściana ta została uruchomiona w dniu 26.02.2020r. Jej eksploatacja prowadzona jest na głębokości około 1200m i prowadzona jest z kierunku ze wschodu na zachód w centralnej części obszaru górniczego KWK ROW Ruch Rydułtowy, na granicy miast Rybnik i Rydułtowy. Wstrząsy generowane przez eksploatację tej ściany, z uwagi na głębokość ich epicentrów, nie są odczuwalne w wyrobiskach dołowych, natomiast mogą być silnie odczuwalne na powierzchni – przyznaje Tomasz Głogowski.

Rzecznik PGG nie precyzuje, kiedy uciążliwości zanikną. Dodaje natomiast, że na dalszym wybiegu ściany warunki naprężeniowe powinny ulegać systematycznej poprawie.

- Co w pewnym stopniu powinno zmniejszyć ilość występujących wstrząsów wysokoenergetycznych, ich wpływ na infrastrukturę powierzchniową oraz negatywne odczucia mieszkańców terenów objętych wpływem prowadzonej eksploatacji – podkreśla.

Tomasz Głogowski wyjaśnia, że każdy zarejestrowany wstrząs o energii powyżej 105 J jest przedmiotem analizy zespołu d/s tąpań, poprzedzonej wizją terenową pracowników szkód górniczych w rejonie epicentrum wstrząsu.

- Analizy te są przeprowadzane z myślą o zapewnieniu w pełnym zakresie bezpieczeństwa robót górniczych prowadzonych na dole Kopalni, ale także bezpieczeństwa powszechnego budowli i ludzi, znajdujących się wewnątrz budowli, w trakcie prowadzonej eksploatacji górniczej i występowania wstrząsów – dowiadujemy się.

Czy ostatnie wstrząsy (począwszy od tego roku) spowodowały uszkodzenia Waszych domów? Dajcie znać, prześlijcie zdjęcia na redakcja@rybnik.com.pl lub na naszym Facebooku.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Lateks 2020-03-30 20:34:19

  Tlumacząc na polski to zapadają się stare wyrobiska na mniejszych głębokościach gdyż jest podkopywana ich podstawa na głębokości 1200m.
  Zapadać się to będzie tak czy inaczej. Jednak do czasu jak funkcjonuje tam kopalnia to ludzie mają jakąkolwiek szanse na odszkodowanie. Później zostaną tylko szkody górnicze.

  94 17
 • ~Jerzy Latoń 2020-03-30 21:27:19

  Kiedyś wybrane pokłady z piaskowcem w stropie się podsadzało i to szczelnie a dzisiaj to jest gospodarka rabunkowa i efekty są widoczne i odczuwalne.

  82 8
 • ~corona 2020-03-30 22:28:30

  Ludzie, musicie zrozumieć, że wszystko przed Wami. Najważniejsze zostało wybrane. Teraz natura będzie robić swoje ;) Ważne że Wasi dziadkowie mieli ciepło. Wy też macie. I mieć będziecie z węgla ;)

  50 31
 • ~Jerzy Kolarczyk 2020-03-31 10:17:26

  I dlaczego jest taka nagonka na górników ,kopalnie ? zamknijcie kopalnie -- A CO Z PRACOWNIKAMI --- ludzie z Śląska wyjadą za pracą -- CO TU MAMY OPRÓCZ KOPALŃ czy są fabryki ,komu budowlaniec będzie budował ,czy handel będzie sprzedawał ,czy są jakieś montownie w okolicy CZARNO TO WIDZĘ

  29 23
 • ~Roman Tecler 2020-03-31 11:14:04

  Jak przeszkadzają im wstrząsy to muszą się wyprowadzić na mazury.

  13 25
 • ~blackboy_aj 2020-03-31 12:36:27

  ~Jerzy Kolarczyk jak to nie ma fabryk na śląsku? Są i fabryki i montownie, może nie tak duże jak fabryka Opla czy Fiata, ale jest ich dość sporo. Poza tym praca to nie tylko fabryki, ale też handel czy usługi. Akurat teraz czasy takie były, że pracy było od groma, więc jak ktoś chciał to bez problemu mógł znaleźć sobie inną. Inna sprawa, że nikt wszystkich kopalni nie zamknie, ale po co utrzymywać nierentowne.

  11 12
 • ~Arteks 2020-03-31 12:52:46

  @JerzyKolarczyk - w Ostrawie zamknięto wszystkie kopalnie, a miejsc pracy jest tyle, że Czesi muszą zatrudniać Polaków, Słowaków, Wietnamczyków i... ciągle brakuje tam ludzi do pracy. To oczywiście nie znaczy, że chciałbym likwidacji kopalń u nas teraz. Absolutnie! Bo nie jesteśmy do tego jeszcze przygotowani. Ale jeśli EU da dużo kasy na transformację, to jestem w stanie sobie wyobrazić, że za 20 lat w Rybniku nie będzie kopalń, a powstaną ciekawsze miejsca pracy dla młodych ludzi głównie w usługach ale także produkcji. Poza tym warto wspomnąć, że w Polsce 52% czyli większość pracowników pracuje w mikro i małych firmach. U nas w Rybniku nadal mamy jeszcze sporo dużych pracodawców - ale co ciekawe tak czytając różne wypowiedzi i tak nie jest to jakoś mocno doceniane. W Koszalinie mają jeden duży zakład - przetwórnię ryb i mieszkańcy są z niej dumni. My mamy nadal kopalnie, elektrownię, producentów maszyn, co raz więcej firm związanych z elektroniką, IT, potentatów transportowych jak PKP Cargo czy DB Cargo - a mimo to słyszy się różnego rodzaju narzekania...

  14 15

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 864