zamknij

Biznes

Magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację ulicy Sobieskiego i Powstańców

2013-12-27, Autor: 
Urząd Miasta Rybnika ogłosił przetarg na rewitalizację deptaku od Bazyliki Św. Antoniego do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej. Do sierpnia przyszłego roku ulice Sobieskiego i Powstańców mają zmienić się nie do poznania.

Reklama

Pod koniec października Karol Wawrzyniak zaprezentował w magistracie założenia projektu rewitalizacji. Deptak będą dzielić place tematyczne: Plac Wejścia przed kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej, Plac Światła na skrzyżowaniu ulic św. Jana z ul. Jana III Sobieskiego, Plac Przejścia na skrzyżowaniu ulic Jana III Sobieskiego z ul. Łony, Plac Opowieści zaprojektowany na trakcie pomiędzy Placem Przejścia a Placem Wody. Zwieńczenie traktu ulicy Powstańców Śląskich stanowić będzie Plac Wody.

>> Projektanci pokazali jak będzie wyglądał plac przed bazyliką

Jednym z najważniejszych i najbardziej efektownych obiektów na zrewitalizowanym deptaku ma być fontanna na Placu Wody. Rybniczanie będą mogli podziwiać cztery różne obrazy wodne m.in. mgiełkę z 26 dysz, 3-metrowy strumień z 70 dysz z podświetleniem czy też paraboliczny strumień do 2,5 metra z 30 agregatów.


Głównym zadaniem wykonawcy będzie zmiana ciągu komunikacyjnego ulic Powstańców i Sobieskiego na deptak z ograniczoną strefą poruszania się pojazdów oraz przebudowa placu Jana Pawła II (przy bazylice), skweru przy bazylice, ulicy Św. Jana oraz plac przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej.

Wokół całego deptaku powstanie nowe oświetlenie uliczne. Wykonawca będzie również musiał zapewnić zasilanie elektryczne i wodno-kanalizacyjne dla stałych oraz tymczasowych elementów wyposażenia (mała architektura, stragany, kiermasze). Przebudowana zostanie także kanalizacja. W projekcie przewidziano też budowę sieci ciepłowniczej na całym deptaku, ale za to będzie odpowiadało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Deptak ma być gotowy do 29 sierpnia 2014 roku. Wykonawca rewitalizacji oraz dokładny koszt inwestycji będą znane po rozstrzygnięciu przetargu, czyli w drugiej połowie stycznia. W budżecie na przyszły rok miasto na remont ulicy Sobieskiego i Powstańców zabezpieczyło 12,5 mln złotych.

Przypomnijmy, władze Rybnika początkowo planowały rozpoczęcie rewitalizacji jeszcze w tym roku. Jednak pod koniec września prezydent Fudali ogłosił, że ten plan jest nierealny, a prace ruszą dopiero w 2014 roku.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
 • ~Robin Tell 2013-12-27
  16:47:07

  0 13

  Kiedy ten psuja pójdzie nareszcie z Rybnika pa, pa? :-((

 • ~przykopa 2013-12-27
  17:03:40

  11 0

  Zastanawiam się patrząc na zaprezentowaną w grafikach ilość ilość wody i pochyłości terenu jak to będzie wyglądać zimą :)
  Będzie to jedno wielkie lodowisko.Drogą tą idzie cała gromada starszych ludzi w kierunku kościoła i przychodni zdrowia na więźniów politycznych

 • ~Tomek_81 2013-12-27
  17:08:36

  43 0

  Czy w ramach rewitalizacji miejski konserwator zabytków planuje rozpocząć walkę ze szpecącymi zabytkowe elewacje reklamami? W wielu miastach podjęto już takie działania. Jak ma być ładnie i to bez wyrzucenia tych śmieci się nie obędzie.

 • ~dhakarey 2013-12-27
  17:43:34

  7 0

  Mam pytanie, jak po modernizacji będzie wyglądała sprawa dojazdu do posesji przez mieszkańców, dostawców (nie wszędzie jest dojazd od tyłu) oraz jak będzie wyglądał dojazd/przejazd na przyległych ulicach: Sobieskiego i Kościelnej? Jak będą wywożone śmieci (dojazd śmieciarki), i czy będzie zapewniony wystarczający dojazd dla karetek i dla straży pożarnej, jak również patrolowanie przez policję i SM?

 • ~ 2013-12-27
  18:24:41

  7 0

  Rewitalizacja. No i dobrze. Jakkolwiek, to pierwsza tzw. miejska nuta w tym miasteczku. Dobry krok, do być może większej podróży...Niech to maleńkie centrum nabierze wreszcie znaczenia centrum, nie opierając się wyłącznie na tzw. (za)dużych słowach... ;-)

 • ~slmen 2013-12-27
  18:39:39

  0 0

  Czy redakcja może podać informację kto podjął decyzję w UM o tej inwestycji, jeśli to radni to proszę o przynależność partyjną oraz z imienia nazwiska? Rybnik ma wiele poważniejszych inwestycji do zrealizowania niż budować "Palc Wody". Ciekawe czy UM zna już zwycięzcę przetargu :) Szkoły nie mają pieniędzy na papier do xero, przedszkola przepełnione. Same drogi dojazdowe do planowanej inwestycji są w kiepskim stanie a budowa raczej je tylko zniszczy jeszcze bardziej.

 • ~Jan R. 2013-12-27
  18:46:49

  2 0

  Maximo Cum Studio alias TP to są pieniądze wyrzucone w błoto. Ktoś kiedyś przeklnie za to doświadczonego samorządowca i jego nadwornego "architekta".

 • ~joawol 2013-12-27
  19:37:27

  13 0

  to zwyczajny remont. proponuje redakcji sprawdzić znaczenie wyrazu "rewitalizacja".

 • ~OSUCHREALESTATE 2013-12-27
  20:54:02

  2 0

  Pod projektowanym placem powinien być parking podziemny i to rozwiązało by sprawę dojazdu mieszkańców zarówno do Bazyliki, jak i na zakupy na ulicy Powstańców oraz banku na Białych itp. W przeciwnym wypadku Powstańców "umrze"! Żyjemy w czasach, gdzie samochód jest podstawowym środkiem transportu, na całym świecie i w krajach Europy zachodniej podstawą są parkingi podziemne w centralnych miejscach miast, żeby mieszkańcy mogli swobodnie i wygodnie dojechać, zrobić zakupy, skorzystać z gastronomi, załatwić swoje sprawy. Niestety projekt będzie chybiony ponieważ będziemy borykali się z trudnym dostępem do z rewitalizowanych miejsc.

 • ~Arteks 2013-12-27
  21:06:25

  0 10

  Osobiście przyjąłem ten artykuł bardzo pozytywnie. Nie dziwi mnie z kolei, że każdy pozytywny artykuło naszym mieście od lat budzi te same reakcje. Hejterstwo antyfudalowe próbuje podważać sens jakichś działań, a hejterstwo antyrybnickie wyraźnie się frustruje bo oni nam zazdroszczą wszystkiego... W sumie nie ma się co dziwić bo tylko Rybnik w okolicy może sobie pozwolić na taki pozytywny full-wypas :D @Maximo - mimo wszystko doceniam w twojej wypowiedzi odrobinę życzliwości, takiej trochę przez łzy złości (ale jednak) :). Rybnik jest jedynym miastem w promieniu 30 km, a ta ulica za rok będzie salonem dla całego półmilionowego subregionu. Zobaczysz, kto żyw będzie się chciał tutaj przejść i wpaść do jakiegoś lokalu. :) @Jan R.@slmen - nie jesteście nawet z Rybnika, a próbujecie moralizować na temat nie swoich pieniędzy... Przyglądnijcie się lepiej na co marnują pieniądze włodarze w okolicznych miejscowościach. U wschodnich sąsiadów NIK doszukał się wielu przypadków niegospodarności. W Rybniku nie pamiętam takiej sytuacji. @joawol - gdyby to był zwykły remont to mówilibyśmy o odtworzeniu stanu obecnego, a przecież z obecnego stanu pozostaną tylko nazwy ulic... Wszystko inne będzie nowe, łącznie z ciepłociągiem. @Tomek_81 - twój pomysł dobry ale raczej w tym kontekście będzie trzeba pomyśleć o całym mieście. Są kamienice i lokale ze świetnymi bannerami i reklamami. Są niektóre fatalne.

 • ~Arteks 2013-12-27
  21:16:24

  0 9

  @osuchrealestate - w zachodnich miastach jest jednak trochę inaczej od tego co piszesz. Tzn. parkingów w centrach miast nie brakuje (także podziemnych) ale są horrendalnie drogie i korzystają z nich tylko ci bogatsi mieszkańcy. Za to zachęca się ludzi do tego aby po centrach ludzie poruszali się pieszo, rowerami lub komunikacją publiczną. To tylko w Polsce pokutuje jeszcze moto-mentalność czyli "autem najlepiej wjechać do parku, lasu, do sklepu czy do urzędu - i to oczywiście za darmo!". Ale to się zmienia pomału. Częściowo dzięki temu, że co raz więcej naszych obywateli studiuje, pracuje za granicą czy jeździ tam turystycznie. Władze miast też wymieniają się doświadczeniami, a wielkie metropolie wyznaczają co raz to nowe kierunki. Jak o tym pisałem 10 lat temu to niektórzy nie mieli zielonego pojęcia o tym, a teraz wielu ludzi się zgadza z moimi opiniami, niektórzy są o wiele bardziej radykalni ode mnie. Czytałem już opinie niektórych osób na tym forum w których w ogóle zachęcali do zamknięcia centrum miasta dla ruchu samochodowego. Ja takich ekstremalnych pomysłów nie mam ale jestem zwolennikiem likwidacji wszystkich bezpłatnych parkingów (poza wspomnianym powyżej). Za wygodę powinno się płacić i to więcej niż obecnie.

 • ~rybnic 2013-12-27
  21:35:15

  12 0

  Wybory,ach wybory.

 • ~joawol 2013-12-27
  21:35:23

  4 0

  ~Arteks: sprawdź w słowniku znaczenie pojęcia "rewitalizacja". faktycznie jest ono często mylone ze zwyczajnymi robotami budowlanymi, tymczasem to cały szereg działań na aktywizacji kulturalno-społecznej kończąc...

 • ~Kaziaaa 2013-12-27
  21:59:49

  0 2

  arteks zejdź w końcu na ziemie bo bajki piszesz!! polska to nie zachód a ty to zachód znasz ale z opisów :) sory kolego ale nie da sie powstrzymać od głupot jakie wypisujesz. W polsce ludzie nie zarabiają po 2000 E tylko 2tyś zł ! i nie mów iż ludzie na zachodzie bogaci parkują w miastach a biedota jeździ autobusami bo to nie prawda, każdy jedzie tym co mu pasuje, ludzie mają motory, auta i wybiera co mu pasuje w danym dniu. Jakby w polsce autobusy jezdziły co pare minut a bilety były by w normalnej cenie to ludzie by korzystali z autobusu a nie jechali autem. Ale poco mam płacić za bilet tyle złoty jak autem pojadę w tej samej cenie, zrobie zakupy i wsiadam i jade, nie czekam godziny lub więcej na następny autobus. Co do samego remontu dobrze że coś się dzieje, oczywiście robią wpierw plac a potem dróg będą szukać jak również dojazdów do mieszkań czy firm :) Ty myślisz że ten remont ludzi ściągnie do centrum ? przyjdą zobaczą bo nowe i pójdą, Czasy że na miasto się wychodziło i wędrówka po 30 sklepach by kupić jedną bluzkę się skończyły a napewno w rybniku. Ludzie wolą iść tam gdzie jest wygodniej. Sama nie pamiętam kiedy byłam na powstańców chyba że do pko mykam jak jadę dalej. Niema poco tam iść, ceny w sklepach są wysokie obsługa często nieuprzejma tak jakby klient to zło że się wejdzie, Knajpy w Rybniku ? Nigdy ich nie było i niema, młodzież myka do katowic, gliwic czy czech. Ludzie coraz mniej korzystają z knajp bo ceny są wysokie a wystrój woła o pomstę.

 • ~saggio 2013-12-27
  22:04:35

  1 0

  Streścisz nam jeszcze jakieś inne swoje sny? :-)

 • ~Arteks 2013-12-27
  22:19:38

  3 0

  @kaziaaa - z tymi autobusami to masz rację. Tego nie dopowiadziałem ale to sie rozumie... Faktycznie na zachodzie kursuje wszystko co chwilę, a ceny biletów są tak skalkulowane, że np. rodziną opłaca się bardziej jechać autobusami i to nawet z przesiadką niż bezpośrednio autem. A dlaczego u nas nie możnaby tego tak zrobić? Odpowiednia polityka transportowa miasta nigdy nie opiera się tylko na jednym kierunku działań ale wielu zebranych razem. Natomiast co do potrzeb odwiedzania tego deptaku - choćby dla klimatu takich miejsc których nie mają okoliczne miasta, w tym także Katowice. Owszem tam są fajne kluby dla studentów - ale czy wszyscy mieszkańcy miast są studentami? Konia z rzędem dla osoby która jechałaby do Katowic aby poczuć klimat jakichś wąskich, sympatycznych uliczek. To już prędzej do Ostrawy. Mam wielu znajomych z GOP którzy doceniają klimat Rybnika i jego śródmieścia które ma swoje plusy. Uwielbiam niektóre rybnickie knajpki w których nie ma ani smarkaterii, imprezowiczów ani piwożłopów. W rybnickim centrum często dochodzi do zmian lokalizacji sklepów ale lokale rozrywkowe czy gastronomiczne mają się bardzo dobrze. Co do sytuacji po rewitalizacji to nie ma co gdybać. Czas pokaże. Gdyby wspomniane przez ciebie władze Katowic gdybały odnośnie nocnej, imprezowej Mariackiej to do dzisiaj byłaby to zafajdana, lumpowata, ciemna uliczka W przypadku Powstańców/Sobieskiego to władze Rybnika biorą się za temat przynajmniej 3-4 lata za późno ale lepiej późno niż wcale.

 • ~Arteks 2013-12-27
  22:31:38

  0 8

  @joawol - a to jak ty sobie wyorbażasz, że najpierw trzeba aktywizować społecznie-kulturalnie te ulice a potem je remontować? Chyba odwrotna kolejność jest potrzebna, a o tej aktywizacji było już trąbione wiele razy. Logiczne, że po remoncie na ulicy pojawią się różnego rodzaju działania których nie było wcześniej. Tak samo jak np. na rynku robi się różnego rodzaju imprezy od wielu lat, a wcześniej tego nie było...

 • ~Kaziaaa 2013-12-27
  22:37:15

  0 1

  arteks nie mówie o studentach tylko o zwykłych ludziach, od zawsze w Rybniku nie było dobrej dyskoteki najbliższa duża to było Bravo w Gliwicach gdzie połowa Rybnika sie bawiła, teraz ludzie szukają modnych dobrych klubów i dlatego uciekają na wekendowe imprezy do gliwic czy katowic i to widać po rejestracjach aut pod klubami, podobnie jest będąc w ostravie gdzie się nie spojrzy ludzie z okolic Rybnika. Co ich tam sprowadza czy np. mnie a to że jest coś czego niema w Rybniku.

 • ~bugielka 2013-12-27
  22:44:01

  6 0

  A ja mam pytanie dotyczące dwóch ostatnich akapitów tego artykułu - jak ma się termin zakończenia (29 sierpnia 2014) do uznania rozpoczęcia prac w 2013 za nierealny? To na kiedy ostatecznie przewiduje się oddanie inwestycji? Bo jakoś ten sierpień mi się nie widzi...
  A co do rewitalizacji - to nie jest jakaś jedna rzecz, przedmiot, inwestycja, tylko pewien proces. Ten projekt, o ile zostanie zrealizowany w całości może być uznany za część tego procesu, jego rozpoczęcie celem przywrócenia życia tej części miasta. Reszta będzie zależeć od tego, czy ktoś będzie chciał tam chodzić i czy pojawi się jakaś działalność, która przyciągnie tam ludzi.
  Co do obaw o zimowe lodowisko - jak wszystkie fontanny w mieście, tak i ta będzie na okres zimowy wyłączana. Ludzie, cieszcie się wreszcie z czegoś!

 • ~Arteks 2013-12-27
  22:58:41

  0 3

  @kaziaaa - no to jak jedna połowa Rybnika jedzie do Gliwic to widocznie druga połowa zapełnia nasze dyskoteki bo jakoś żadna nie plajtuje... :D (zostaw sobie na boku te przesadyzmy...) Większe śląskie miasta takie jak Rybnik czy Gliwice mogą się z powodzeniem uzupełniać i mi to nie przeszkadza. Oby tylko komunikacja między naszymi miastami się popawiła. Natomiast ty trochę mylisz jakieś tańce-hulańce z rozrywką dla ambitniejszych, a przecież nikt normalny nie chce z Powstańców zrobić drugiej Mariackiej i raczej o dyskotekach w kontekście tej ulicy nikt na szczęście nie myśli... Dyskoteki są w różnych miejscach Rybnika i głównie chodzą do nich ludzie w wieku 16-26 lat, a dla tych starszych trzeba myśleć o ambitniejszej rozrywce. Raczej cały czas mówi się o klimatycznej ulicy na której będzie rozrywka nieco wyższych lotów - klubokawiarnie, małe imprezy artystyczne, dansingi itd. Już obecnie mówiąc twoim językiem "pół Śląska" jeździ na dobre imprezy rozrywkowe i muzyczne do Rybnika (także z wspomnianych przez ciebie Gliwic czy Katowic) typu Blues-Festiwal, SJM, Ryjek, OFPA, Gospel-festiwal i inne... Wspomniane przez ciebie Gliwice raczej ambitniejszej rozrywki nie zapewniają, a Katowice mają niezłe imprezy ale nie są sympatycznym miastem w którym chciałoby się przebywać po zakończeniu imprezy... Powstanie jakieś klima-artystycznej ulicy może być innwacyjnym pomysłem na Śląsku. Tylko zamiast krakać dajcie mu się zrealizować. :)

 • ~bgm_cars 2013-12-27
  23:32:39

  8 0

  pomysł z najwyższej półki , dotąd Rybnik był nastawiony na budowę ogłupiaczy dla gawiedzi typu market i centrum handlowe, wreszcie powstanie coś czym można się będzie pochwalić ! Przykład takiego deptaka z tysiącem kafejek i kilkoma niewielkimi ale klimatycznymi dyskotekami jest w Kielcach, sceptykom polecam wizytę w tym mieście . Oczywiście życie powróci na te ulice i stąd REWITaLIZACJA jest jak najbardziej słusznie użyta

 • ~slmen 2013-12-28
  03:34:03

  0 1

  ~bgm_cars pomysł dość mierny bo jeśli miał byś w okolicy "sklep motoryzacyjny" to stracisz 95% klientów z braku dojazdu, podobnie z innymi sklepami do których nie dojada dostawcy oraz klienci będą musieli spacerować 100-200m. Ja jednak nadal proszę o info kto zdecydowało wydaniu takiej sporej kwoty z budżetu miasta na absurdalną przebudowę?

 • ~superelektro 2013-12-28
  11:09:09

  3 0

  Obym się mylił, ale moim zdaniem nic to nie zmieni. Cały ruch został skanalizowany pomiędzy Plazą a Focusem i wszystko co się stanie po tym, jest tylko młóceniem słomy. Wysiłek duży a efekt mierny żeby nie napisać żaden. Jako wieczny pesymista i malkontent widzę to czarno i jeszcze czarniej gdyż nie ma i nie powstanie przy tych ulicach nic co mogło by skłonić mieszkańców do częstszych spacerów tymi ulicami, bo chyba nie tych kilkanaście sklepów ( a właściwie ciucholandów ) z ciuchami. Była około roku temu na samym poczatku ulicy Powstańców pizeria, sieciówka. Utrzymała się pół roku. Obecnie, od około pół roku, w tym miejscu jest karczma czy oberża i też słychać że mają się zwijać. Tak jak już napisali wyżej, od czasu do czasu ktoś zaglądnie ( tak jak obecnie ), w niedziele przejdą do bazyliki na mszę i na tym ruch się kończy. Jak mówili rosjanie ? Pażywiom, uwidim.

 • ~Tom_maroko 2013-12-28
  11:22:09

  5 0

  @slmen - spacerować 100-200m, tragedia. Kim ty jesteś, że musisz podjechać pod drzwi sklepu, żeby w nim zrobić zakupy? Do osiedlowego spożywczaka też jeździsz samochodem?

 • ~ 2013-12-28
  16:06:00

  3 0

  Czekam z niecierpliwością na rozpoczęcie przebudowy ul. Powstańców.

 • ~kurier 2013-12-28
  23:27:49

  0 0

  Kolego superelektro a nie przyszło ci do głowy, że co jakiś czas warto jakąś ulice wyremontować? Nawet gdyby tam mało ludzi chodziło bo jak piszesz większość woli iść do Focusa czy Plazy to czy nie zgodzisz się, że miasto może poświęcić raz na ileś tam lat troche kasy, żeby poprawić wygląd swpocih waznych ulic? Nie trzeba sie specjalnie znać na projektowaniu czy plastyce żeby widzieć na załączonym obrazku, że ten plac i cała ulica zmieni sie niesamowicie. Choćby dlatego warto to zrobić - nie tylko artyści lubią piękne i czyste miejsca. Zwykli ludzie tacy jak ja też. Natomiast nikt z was mondrale nie zauważył że jakoś podejrzanie krótki termin jest. W ciągu ośmiu miesięcy taki zakres prac?? To niemożliwe chyba że będą pracować od świtu do zmroku.

 • ~Ja_2 2013-12-29
  00:18:16

  9 0

  Wszystko fajnie, tylko czy ktoś pomyślał, że likwidacja przejazdu przy Bazylice stawia w bardzo trudnej sytuacji mieszkańców ulic: Wysokiej, Białych, Kraszewskiego i Staszica ? Cały ten teren zostanie "powieszony" tylko na jednym oczku komunikacyjnym a mianowicie na ulicy Sain Valier z której i tak będą musiały zniknąć stale tam parkujące samochody mieszkańców. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które mi się nasuwa w tej sytuacji to "udrożnienie" dwukierunkowe ulicy Staszica z obowiązkowym prawo skrętem na ulicę Łony.

  Pozostawiam do przemyślenia rajcom miejskim - Max z Rybnika

 • ~Arteks 2013-12-29
  15:29:53

  0 7

  @superelektro - sam się przedstawiłeś jako malkontent... A taki będzie widział zawsze szklankę w której jest tylko połowa płynu ;) Ze mną jest odwrotnie to znaczy jestem optymistą przy czym mam pewne argumenty na to. Podajesz negatywne przykłady, a ja podam pozytywne np. Masala - lokal bardzo wyjątkowy jak na nasz region z bardzo specyficznym menu, a utrzymuje się w tym miejscu już chyba z 10 lat... Inny przykład 3 lata temu na Powstańców było 11 wolnych lokali w grudniu. Teraz naliczyłem 3 w tym jeden bardzo trudny do zagospodarowania ze względu na jego wielkość (po sklepie drogeryjnym). Na Powstańców ulokowało się ostatnio kilka sklepów z ofertą jakiej nie znajdziesz w marketach i te przetrwają. Ale moim zdaniem po tej modernizacji dużo się tam zmieni. Właściciele kamienic większą wagę zaczną przywiązywać do wykorzystania oficyn i piwnic i właśnie tam w większym zakresie będą mogły tworzyć się biznesy które potrzebują tanich lokali. Ludzie z pomysłami na handel właśnie tam będą szukać swoich miejsc. Wiele osób będzie tą ulicą spacerować dla przyjemności i zapewniam cię superelektro, że będą to ludzie z całego subregionu, a także Śląska. Bo takich ulic i tak przemyślanych zmian wizerunkowo-estetycznych zdecydowanie brakuje, a ta będzie dość zdecydowana. Wiem od znajomych z Żor, Czerwionki czy Jastrzębia że przyjeżdżają czasami do Rybnika nie tylko aby coś załatwić czy kupić ale żeby pobyć trochę w mieście :)

 • ~Arteks 2013-12-29
  15:33:52

  0 5

  @Ja_2 - nie wiem czy planują zrobić ze Staszica ulicę dwukierunkową. Moim zdaniem możnaby zrobić tak że Staszica i Kraszewskiego byłyby jednokierunkowe ale każda w inną stronę tak aby nie trzeba było za każdym razem kierować się na Saint-Vallier. Swoją drogą ktoś pisał na forum że na Saint-Vallier/Kościuszki powstaną światła więc wyjazd nie będzie taki karkołomny jak obecnie.

 • ~Fiodore 2013-12-29
  21:18:49

  1 0

  Nauczcie się jeździć, to nie będziecie mieli problemów z wąskimi jednokierunkowymi drogami. Jakoś Włosi, Francuzi czy choćby pobliscy Katowiczanie radzą sobie w węższych uliczkach i nie robią larma.

 • ~slmen 2013-12-30
  17:46:01

  0 2

  ~Tom_maroko a po co miał bym wjeżdżać na jakieś osiedle i szukać sklepiku z drożyzną? Jest sporo dobrych sklepów z normalnym dojazdem a nie kluczenie po wąskich zapchanych osiedlowych uliczkach. Spacer nawet 500 m jest dobry tylko gdzie ty w tej okolicy widzisz takie parkingi? Ciekawe czy większe zakupy będziesz tak chętnie nosił w deszczu czy zimą po śliskim chodniku :)

 • ~ 2013-12-31
  09:41:44

  2 0

  -Slmen. Ztwoim mysleniem to ludzie, Rybniczanie powinni mieszkac w lepiankach. Miasto rosnie i takie strefy to nastepstwa. Korzysc dla mieszkancow jest wielka bo powinnien sie zmniejszyc ruch - i o to chodzi!!!

 • ~superelektro 2014-01-01
  13:25:06

  3 0

  Widzisz Arteksie , to że jestem malkontentem tylko na dobre mi wychodzi. Od zawsze. A niepoprawni optymiści co i rusz wyprowadzają się z ulicy Powstańców. Pół roku, rok i już ich nie ma. Na co liczyli ? Że po miesiącu będą się do nich ustawiały kolejki ? To nie te czasy. To se ne vrati pane Hawranku.Jak widać nie jesteś na bierząco, już znów jest wolnych 6 lokali. Co zrobisz żeby się to ustabilizowało ? No i druga sprawa, przecież nikt właścicielom nie zabrania zagospodarowania lokali innych niż tylko parterowych, ale jakoś nikt się do tego nie pali. O ile te znajdujace się na poziomie zero jeszcze są pozajmowane, to poniżej poziomu nic się nie dzieje, a powyżej na ogół riuna. Idąc ulicą podnieś trochę głowę i zerknij na piętra. Pierwsze są jako tako w około 40% zagospodarowane ale wyżej nic się nie dzieje. Ja tą ulicą chodzę co najmniej 2 x dziennie. Przyglądnij się np. kamienicy pod 17. Na dole szewc, obok od pół roku pusty lokal. Na pierwszym piętrze mieszka właścicielka, zajmuje około 40% jego powierzchni, a cała reszta woła o gruntowny remont. Podobnie niżej, chyba 9 albo 11. Na dole pusty lokal po Fatimie, pierwsze pietro częściowo zamieszkałe, ale są jeszcze 2 pietra wyżej kompletnie puste. Jak myslisz dlaczego ? Przecież ludzie szukają mieszkań. Wspomniana przez Ciebie Masala. Trzymają się jedynie dla tego że działają w lokalu wynajętym od miasta z niskim czynszem. Bywam tam prawie każdego dnia, mam blisko, tylko przez ulicę, ale zadymy jeszcze nie widziałem .

 • ~superelektro 2014-01-01
  13:51:48

  4 0

  Nie jestem mieszkańcem Rybnika, więc w zasadzie nie powinno mnie to interesować, ale wydaje mi się że szumnie zapowiadana rewitalizacja skończy się na położeniu nowej nawierzchni i tych kilku ozdobnikach które będą wyglądały jak kwiatek przy kożuchu. Tak jak tablice świetlne na przystankach nie zrobiły z Rybnika metropolii tak i fontanny nie zrobią z Powstańców Mariackiej. Każdy z wypowiadajacych się w tym temacie ma jakąś wizję, nie twierdzę że są są to jedyne i najlepsze rozwiązania. Tym nie mniej pytał ktoś mieszkańców tych ulic jak oni to widzą ? Obawiam się że nie. Przynajmniej ja o czymś takim nie słyszałem. Tradycyjnie " władza wie lepiej " a wy mieszkańcy macie być szczęśliwi bo jak nie, to ..... A można by naprawdę minimalnym nakładem środków zrobić z tych ulic perełki i wtedy zamiast my jeździć do Ostrawy to Czesi balowali by u nas i u nas zostawiali pieniądze. Ci którzy znają trochę lepiej Franfurt am Mein zapewne wiedzą o co mi chodzi. Jeżeli odnajdę fotki to postaram się je udostępnić.

 • ~tropiciel_debili 2014-01-01
  16:00:50

  0 0

  superelektro, w takim razie powiedz w jaki sposob minimalnym nakladem srodkow zrobic z tych ulic perelki.

 • ~minowa 2014-01-01
  20:06:15

  2 0

  Cos trzeba zrobić z fasadami budynków przy tych ulicach, bo wyglądaja ohydnie

 • ~superelektro 2014-01-02
  10:12:56

  3 0

  Ten drwiący ton jaki wyczuwam jest nie na miejscu. Nie mam patentu na nieomylność. Nikt z nas go nie ma, gdyż to co dla jednego wydaje się idealnym rozwiązaniem dla kogoś innego jest nie do przyjęcia. Kilkanaście postów wcześniej pisałem o tym więc nie ma sensu się powtarzać. Raczej należało by zapytać włodarzy czemu tak ważnej sprawy nie konsultowali z mieszkańcami. A nie konsultowali na pewno gdyż wskazuje na to bardzo krótki czas w jakim zostały podjęte i potem zmienione decyzje. Pierwotnie, z tego co pamietam mówiło się że na pewno nie będzie to rok 2014, a nagle się okazuje że jednak będzie 2014 i to pierwsza połowa. Coś mi tu śmierdzi. To nie jest zrobienie kilku metrów chodnika czy nawet jezdni. Jeżeli zakres prac ma być tak szeroki jak opisują to właściciele kamienic, to sądzę że do końca 2014 roku się nie wyrobią a co dopiero w połówce. Podobno ma być połozony ciepłociag. ( nareszcie ) a to wiąże się z totalnym rozkopaniem ulicy nawet na kilka metrów w głąb. Przeżyłem coś takiego w Rydułtowach kiedy kompleksowo wymieniano wszystkie instalacje na Ofiar Terroru. Po obu stronach ulicy zostały jedynie wąskie chodniczki a w miejscu jezdni był rów o głębokości dochodzącej nawet do 5 - 6 metrów. Więc żeby to zrobić, zakładane 8 miesięcy może nie wystarczyć i raczej nie wystarczy. A kiedy reszta robót ?

 • ~Arteks 2014-01-02
  11:41:19

  0 3

  @superelektro - trochę więcej sąsiedzkiej życzliwości. :) Domagasz się konsultacji, a przecież one były. W ogóle o żadnej ulicy Rybnika chyba nigdy w dziejach nie było tylu artykułów i dyskusji. Było spotkanie dla zainteresowanych w urzędzie. Można było składać swoje propozycje związane z tym deptakiem. Wspominasz o Mariackiej którą podajesz za dobry przykład - a przecież tam zaczynano zupełnie od zera, ulica nie miała znaczenia handlowego i nie było żadnych konsultacji społecznych. Modernizację przeprowadzono w ramach I etapu rewitalizacji Katowic, dopiero po niej z inicjatywy stowarzyszeń przekonano władze miasta do tego aby na tej ulicy odbywały się imprezy i żeby stworzyć z niej ulicę lokali i imprez. Wspominasz o perełkach podając przykłady z Czech czy Niemiec, a z drugiej strony nie wspominasz, że tam też musiano kiedyś wykonać remonty. ;| Z jednej strony twierdzisz, że źle się dzieje pod kątem handlowym na tej ulicy, a z drugiej strony twój sklep jakoś funkcjonuje już kilka lat... Z kolei o tych optymistach - czasem jeśli ktoś nie trafi z branżą, asortymentem czy obsługą klienta lub brakiem reklamy i marketingu - upadnie niezależnie od miasta i od ulicy na której jego sklep się znajduje. Przypuszczam, że już jesienią będzie to salon subregionu i zdaje sobie sprawę, że sąsiedzi będą nam tego zazdrościć tak samo jak Focusa czy Plazy :) @minowa - sporo kamienic ma wyremontowane fasady. Reszta też musi do tego dołączyć bo to będzie miało wpływ na chętnych najemców.

 • ~martin75fm 2014-01-04
  00:00:04

  4 0

  Czy wiadomo może jaki będzie koszt brutto dla w/w rewitalizacji oraz źródło finansowania?

 • ~superelektro 2014-01-06
  10:05:47

  1 0

  ARTEKS, jeżeli te dwa spotkania ( a właściwie jedno ) o jakich wiem nazywasz konsultacjami to gratuluję poczucia humoru. Pytał ktoś właścicieli kamienic na kiedy są w stanie zrobić remonty ? Ci którzy mają pieniądze je zrobią jeżeli zdążą, a pozostali ? Jakie rozwiązanie jest przewidziane w takim przypadku ? Jeżeli nie zrobią tego przed rozpoczęciem robót to potem nie zrobią wcale. Zmuszą ich nakazem ? A nie lepiej zamiast nakazu było by zaoferować pomoc w wykonaniu remontu w zamian za np. oddanie do dyspozycji UM części powierzchni na jakiś okres ? Jestem przekonany że większość właścicieli którzy nie mają pieniedzy na remonty poszła by na taki układ. W innym razie wyremontowana nawierzchnia zostanie za jakiś czas ponownie rozjechana przez ciężki sprzęt i ciężarówki z materiałami. Pożyjemy zobaczymy. Oby nie okazało się że te 14 mln przeznaczone na rewitalizację to pieniądze wrzucone " do wody " .

 • ~Arteks 2014-01-06
  13:28:14

  0 4

  @superelektro - a jak ty sobie inaczej wyobrażasz konsultacje? W przypadku Urzędu Marszałkowskiego czy ministerstw konsultacje wyglądają tak że instytucje te ujawniają plany lub programy w internecie i np. jest okres 60 dni na konsultacje które można nadsyłać tylko pisemnie. I jakoś nikt się przeciw tej formule nie buntuje. A w przypadku deptaka poza możliwością spisywania swoich propozycji - były spotkania w UM, (poza UM włączył się do tego CRIS który zrobił swoje), były dyskusje w mediach! Można było przesyłać swoje propozycje związane z naprawą deptaku (ja wysłałem kilkanaście!) Konsultacje pisemne mają też tę zaletę, że każdy z wnioskodawców wyraża swoje opinie, nie przeszkadzając innym. Twoje pozostałe pytania i propozycje są ciekawe: "Pytał ktoś właścicieli kamienic na kiedy są w stanie zrobić remonty?" - właściciele kamienic mogli skorzystać z programu rewitalizacji fasad w zamian za obniżone podatki, wielu z tego skorzystało. "Ci którzy mają pieniądze je zrobią jeżeli zdążą, a pozostali?" - jeśli nie mają pieniędzy powinni sprzedać swoje nieruchomości i dać szansę innym ;) "Jeżeli nie zrobią tego przed rozpoczęciem robót to potem nie zrobią wcale. Zmuszą ich nakazem?" - co raz trudniej będzie pozyskać najemcę do brzydkiej kamienicy! "A nie lepiej zamiast nakazu było by zaoferować pomoc w wykonaniu remontu w zamian za np. oddanie do dyspozycji UM części powierzchni na jakiś okres?" - ciekawy pomysł który warto abyś podesłał do UM lub podsunął właścicielom kamienic.

 • ~Gregorio 2014-01-08
  16:47:04

  1 0

  Oj Arteks, Areks - Ty to jesteś bajkopisarz. Jak czytam Twoje komentarze to tak jakbym był coraz bardziej pewny tego że budżetówka z cała powagą jednak myśli że rząd hoduje czy uprawia pieniądze na drzewach w sadach pod Warszawą . Wystarczy zerwać. A jak chcą kolejna podwyżkę to przecież można obsadzić kolejny sad. OK. Na Powstańców i Sobieskiego nawet gdyby cuda zrobiono to i tak z każdej bramy będzie " walić " uryną. Tak planowana " rewitalizacja " niczego tam nie zmieni - prócz kosmetycznych zmian w wyglądzie ulic.

 • ~Gregorio 2014-01-08
  17:39:08

  3 0

  Oooo, właśnie przeczytałem ze "Oberża " się zamknęła. Ile wytrzymali ? Rok ? Na dole nie ma już sensownego lokalu " Oberża " , na górze wyprowadziła się w inne miejsce bardzo sensowna księgarnia językowa. Klamra się zamknęła. W środku zostały dewocjonalia i wszystko po 2 zł. Obok tych przybytków powstanie Plac Opowieści - ale jedynie chyba Bóg raczy wiedzieć kto , co i komu tam będzie opowiadać. Prawdopodobnie postawią tam dwie ławeczki dla okolicznych plotkarek . Będzie Plac Opowieści. Oh Rybniku, Rybniku - kto cię tak sp......ił.

 • ~Arteks 2014-01-08
  22:59:25

  0 3

  @gregorio - a ja wierzę w potencjał tego miejsca, tak samo jak wierzę w potencjał Rybnika od lat i się raczej nie zawodzę. Rewitalizacja tego deptaka będzie dużym zastrzykiem pozytywnej energii jaką dostanie ta część miasta, a reszta będzie należeć głównie do właścicieli kamienic i ludzi z pomysłami. Co do przenosin - to jeśli coś się przeniosło w inne miejsce to dlaczego coś innego nie miałoby się przenieść z innego miejsca właśnie w to? Kilka lat temu w jednym czasie zlikwidowały się cukiernie Szytenhelm i Pawlas. Niedługo po tym czasie, powstało kilka nowych w rejonie tych ulic - jeszcze lepszych. Rynek handlu i usług nie znosi próżni. :) Gdyby słuchać malkontentów i liczyć się z nimi, w żadnej dziedzinie nie posuwalibyśmy się naprzód.

 • ~superelektro 2014-01-09
  12:18:21

  2 0

  To co my tutaj robimy to jest młócenie słomy. Wkładamy w to czas, czasem obrzucamy się nawet epitetami forsując swoje racje, a efekt tego jest i będzie żaden. Decyzje zostały podjęte i choć byśmy się zes..li to nic się nie zmieni. Będzie tak jak władzuchna postanowiła i koniec. Konsultacje przed podjęciem decyzji powinny być przeprowadzone z każdym z osobna i co najmniej kilka razy z wszystkimi właścicielami razem, aby dojść do rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez wszystkich, a zaakceptowane uzgodnienia musiały by być egzekwowane do końca. I to wszystko miało by się odbyć przed wydaniem pierwszej złotówki. Też by mi zależało aby cokolwiek zmieniło się na lepsze, w końcu wegetuję przy tej ulicy od 30 miesięcy co biorąc pod uwagę rotację jaka tu występuje jest wynikiem całkiem dobrym jeżeli takie giganty sieciowe jak Szlecker czy Biesiadowo wycofały się stąd. Arteks, wizję, ( ale nie na rok czy dwa a na na 10 lat przynajmniej ) należało mieć przed udzieleniem zezwolenia na budowę galerii, chociaż i tam nie dzieje się dobrze czego najlepszym dowodem są zmiany właścicieli i rotacja najemców. Wszystko co nastąpiło potem jest tylko rezultatem wcześniejszych decyzji i próbami ratowania tego co jeszcze jest do uratowania, a przynajmniej niektórym się wydaje że można cokolwiek jeszcze uratować. Pożyjemy, zobaczymy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5120