zamknij

Wiadomości

Magistrat ogłosił listę projektów obywatelskich. 27 skreślonych

2013-09-25, Autor: Wacław Wrana
Od jutra w dzielnicach Rybnika rozpoczynają się głosowania na projekty zainicjowane przez samych mieszkańców. Zadania finansowane będą z tzw. budżetu obywatelskiego. Na 69 złożonych przez mieszkańców propozycji urzędnicy pod głosowanie obywateli przedłożyli tylko 42 projekty.

Reklama

W ramach tzw. budżetu obywatelskiego na wszystkie dzielnicy Rybnika do podziału są 2 miliony złotych. Jak zostaną wydatkowane zadecydują w głosowaniu sami mieszkańcy. Swoje propozycje projektów rybniczanie mogli składać do 16 sierpnia. Następnie pomysły przeszły przez sito oceny urzędników i Zespołu Opiniującego, w skład którego weszli także zastępcy prezydenta i radni. Na 69 złożonych projektów pod głosowanie obywateli zakwalifikowały 42 projekty.Jakie były powody odrzucenia aż 27 pomysłów mieszkańców? - Najczęstszą przyczyną odrzucania projektów było ich niedoszacowanie np. złożony został projekt na remont chodnika na kwotę 40 tys. zł (i taką kwotę miała do dyspozycji dzielnica). Po weryfikacji przez Wydział Dróg, okazywało się, że takie zadanie będzie kosztowało ponad 100 tys. zł. Ponadto złożone zostały projekty, które były niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, projekty dotyczące terenów prywatnych lub takie które dotyczyły nieruchomości przeznaczonych przez miasto na sprzedaż - wyjaśnia Lucyna Tyl - rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Na liście skreślonych projektów znalazły się m.in. wszystkie projekty złożone przez mieszkańców Niewiadomia, projekt grupy mieszkańców pod przewodnictwem opozycyjnego radnego Bronisława Drabinioka, a także mającego polityczne aspiracje Piotra Masłowskiego.

Ten ostatni ma wątpliwości, czy jego projekty zostały odrzucone wyłącznie ze względów merytorycznych. Masłowski chciał m.in. uporządkowania brzegów rzeki Nacyny między Obwiednią Południową i ul.Reymonta i stworzenia tam miejsca do grillowania. Urzędnicy w uzasadnieniu odrzucenia projektu napisali m.in., że część działki, na której miało być realizowane przedsięwzięcie przeznaczona jest pod budowę drogi śródmiejskiej, która przebiegać będzie wzdłuż Nacyny. - Taki zapis istnieje w planie od 2005 roku. Jednak ani wieloletni program inwestycyjny, ani też wieloletnia prognoza finansowa miasta (do 2025 roku) nie przewiduje realizacji tej inwestycji. Lepiej zatem jak teren będzie leżał odłogiem? - pyta retorycznie Piotr Masłowski.

Z kolei zasiadający w Zespole Opiniującym Piotr Kuczera z Platformy Obywatelskiej zwraca uwagę, że tematy zgłaszanych przez mieszkańców projektów obnażyły błędy i zaniedbania w polityce przestrzennej miasta w ostatnich latach. - Większość projektów to rozpaczliwe wołanie mieszkańców o tak proste rzeczy jak place zabaw, których nie ma wcale, lub - tak jak w dzielnicy Boguszowice Osiedle - są w opłakanym stanie. Świadczy to o tym, że w Rybniku wiele jest do zrobienia w zakresie oferty rekreacji i spędzania wolnego czasu - zauważa radny.

> Zobacz pełną listę projektów złożonych w ramach budżetu obywatelskiego Rybnika

Przypomnijmy, głosowania w dzielnicach rozpoczynają się już jutro: sprawdź gdzie i kiedy możesz zagłosować. Po zakończeniu głosowań zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu Rybnika na 2014 rok.


Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ckracki 2013-09-25 12:59:01

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~margot84 2013-09-25 13:11:35

  Lepiej późno, niż wcale. Oczywiście niektóre projekty nie przeszły od ludzi "niewygodnych dla władzy".

  4 0
 • ~zbig67 2013-09-25 14:49:23

  ja mam taki projekt obywatelski żeby te brzydkie bloki co są tu na zdjęciu zastąpić innymi. Teraz się buduje apartamentowce, to co prezentuje miasto Rybnik to wczesne lata 70-siąte

  0 0
 • ~moni87 2013-09-25 15:21:33

  Też mi projekty. Dlaczego nie ma takiego projektu dla Nowiny-Maroko jak ocieplenie bloków!!!

  0 4
 • ~ 2013-09-25 18:18:30

  Dla mnie jest to sprawa gorsząca --- denerwująca ,że dzielnice dostają po 100 000 zł na niepotrzebne place zabaw dla dzieci --- siedza przy komp --- a BARDZO POTRZEBNY CHODNIK NA ul; OKULICKIEGO ZOSTAŁ SKREŚLONY .TO POPIELÓW dostał 70 000 zł a Radziejów NIC --- a pózniej macie pretensje ,że dzielnice się NIE LUBIĄ .

  1 0
 • ~ 2013-09-25 19:18:01

  Popatrzcie na skład komisji to zrozumiecie dlaczego postąpili tak bezmyślnie!

  10 0
 • ~ 2013-09-26 08:47:00

  Czegoś tu nie rozumiem! Skoro urzędnicy zdecydowali na jakie projekty wydać pieniądze ,to po jaką cholerę przeprowadzać głosowanie?

  7 0
 • ~wolnik 2013-09-26 10:47:37

  Jeżeli na jedną dzielnicę przypadają dwa lub więcej projektów to sami mieszkańcy mogą wybrać, który projekt najbardziej im odpowiada.

  0 2
 • ~Arteks 2013-09-26 11:04:54

  Niektóre pomysły są ciekawe, niektóre zupełnie banalne ale moim zdaniem pomysł aby mieszkańcy sami mogli zgłaszać konkretne pomysły jest dobry. Niedobre jest to, że urzędniczy walec miażdży czasami fajne inicjatywy i to pod głupimi pretekstami. Np. świetny pomysł z Rajzapunktem w Zamysłowie? Komu się to nie podobało skoro teren należy do miasta? Uwalono też z powodu planowanej nowej drogi pomysł aby przy Nacynie zrobić punkt do grilowania i opalania się. A ja się pytam? Za ile lat ta droga ma być budowana? Za 5, 10? Do tego czasu nie mogłoby tam być miejsce do wypoczynku za tak naprawdę parę groszy w skali budżetu? Nie podobał się też urzędnikom świetny pomysł na upamiętnienie cmentarza żydowskiego w parku na Wieniawskiego. Ale to mnie akurat nie dziwi bo rybniccy urzędnicy w ogóle nie chcą niczego w Rybniku upamiętniać i niczym co historyczne się promować... Nie ma w Rybniku oznaczeń zabytków, nie ma pomników które powstałyby w ostatnich kilkunastu latach, nie ma tablic pamiątkowych, nie ma informatorów czy kierunkowskazów z informacjami gdzie się znajdują jakieś ciekawe miejsca... Nie dość że mieszkańcy myślą za urzędników to oni jeszcze nie potrafią tego docenić tłumacząc się że tereny nie są uregulowane. Bzudra! Na Curie-Skłodowskiej też teren nie jest uregulowany jeśli chodzi o właścicieli a miejski parking tam powstał. Czy gmina żydowska będzie protestować przeciw upamiętnieniu cmentarza lub synagogi? To tak naprawdę tylko pretekst.

  7 0
 • ~jedrek_1_1 2013-09-26 11:52:47

  rzadko mi się to zdarza, ale tym razem w 100% zgadzam się z Arteksem

  3 0
 • ~ 2013-09-28 12:52:31

  Jednej rzeczy nie rozumiem juz tak dlugo trwa batalia o Ulice Polna i nadal nima budzetu na ten cel to jest ignorancja rzadko spotykana ludzie tam mieszkajacy nie wierza w jakiekolwiek powodzenie tylu ludzi juz walczylo o to razem ze mna i ciagle brakuje funduszy wszedzie sa inwestycje w Niedobczycach wszedzie wszystko mozna i da sie widzialem ostatnio Ulice Zana Bonczyka i jest cudownie nawet most z poreczami jest nowy a Polna jest i zawsze byla wyjeta z budzetu wlodarzy Rybnika czy to jest jakies fatum nad ta dzielnica?? prosze o wyjasnienie tego ,byla P.Radna p.Pluta tez twierdzi ze niema nawet co wspominac o tym bo Fudali napewno to odrzuci bo ponoc niema funduszy a na pierdoly na pomniki gipsowe bez glowy i inne cele to sie trwoni pieniadze czy istnieje jakas normalna komisja w Rybniku ktora Zechce z laski swojej zobaczyc sobie jaki jest stan ulicy Polnej???

  0 0
 • ~pako 2013-09-28 18:43:33

  Moim zdaniem taki mostek przez Nacynę w okolicy kampusu bardzo by się przydał. Sam nieraz o tym myślałem. Ale niestety pomysł zgłosiła opozycja, i po sprawie. Następnym razem projekty powinny być zgłaszane bez nazwisk.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy to dobrze, że konferencja "Tęczowa zaraza - antychrześcijańska rewolucja w Polsce” nie odbyła się?
Oddanych głosów: 2329