zamknij

Wiadomości

Magistrat odpiera zarzuty PO: „stadion został maksymalnie zmodernizowany”

2014-09-22, Autor: bf
Nie tak dawno klub radnych Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę, że zmodernizowany stadion lekkoatletyczny posiada szereg mankamentów – brakuje np. zaplecza, szatni, łazienek czy toalet. Władze miasta odrzucają jednak zarzuty i zapowiadają, że stadion przejdzie II etap modernizacji.

Reklama

Przypomnijmy, radni klubu Platformy Obywatelskiej wytknęli rybnickiemu magistratowi kilka niedociągnięć przy modernizacji stadionu lekkoatletycznego. Wskazali, że brakuje łazienek, szatni, toalet, pomieszczeń technicznych, zadaszenie oraz co ważne – certyfikatów nakładanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i IAAF na tego typu obiekty.

Więcej: >>Radni PO o stadionie lekkoatletycznym: „choć piękny, posiada szereg mankamentów”<<

Zarzuty opozycji odrzucił prezydent Adam Fudali. - Stadion na tą lokalizację został maksymalnie zaprojektowany i maksymalnie zmodernizowany. Nie było takiej możliwości, żeby zbudować obiekt na osiem torów – nie było tam po prostu miejsca. To co mieliśmy zrobić? Zasypać stadion i wybudować w nowym miejscu? Życzyłbym każdemu samorządowi żeby takie obiekty sportowe mieli – powiedział nam prezydent Rybnika.

Jak zdradził też Adam Fudali, magistrat świadomie zrezygnował z budowy zaplecza ze względu na wysoki koszt dochodzący do dodatkowych 4,5 mln złotych. - To było nie na miarę ówczesnego budżetu. Sztuka zarządzenie miasta to sztuka wyborów. Przede wszystkim planowaliśmy stadion na potrzeby Rybnika – dla mnie jest to najważniejsze i nie będę się tłumaczył – wyjaśnił prezydent zaznaczając przy okazji, że Urząd Miasta w Rybniku zaplanował już drugi etap inwestycji w tym miejscu, który uwzględnia np. budowę zaplecza.

Z kolei Henryk Frysacki – radny BSR i kierownik stadionu przy ul. Gliwickiej oznajmił opozycji na ostatniej sesji rady miasta, że certyfikaty za niedługo dotrą do naszego miasta. - Sama firma, która wykonywała u nas prace, zleciła certyfikacje. Obiekt został ponadto uznany za rewelacyjny i jest mi przykro, że tak go zdeklasowaliście. Żaden większy obiekt lekkoatletyczny w Polsce nie posiada zaplecza – zwrócił się w kierunku radnych PO.

Henryk Frysacki odniósł się również do zarzutów dotyczących stadionu żużlowo-piłkarskiego. - W 2006 roku zmieniły się przepisu PZPN-u w kwestii wymiarów boiska. To co dotyczy monitoringu i identyfikacji osób, związane jest ze zmianami jakie Platforma wprowadziła w 2007 roku w sprawie imprez masowych. My byliśmy zobowiązani, by doprowadzić stadion do odpowiedniego stanu – wyjaśnił radny BSR.

Na potwierdzenie powyższych słów, rybnicki magistrat poinformował pod koniec ubiegłego tygodnia, że zmodernizowana bieżnia lekkoatletyczna została poddana procedurze pomiarowej wykonanej przez „SportLabs” – laboratorium ze Szkocji akredytowane przez IAAF (International Association of Athletic Federation – Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych).

- W efekcie tego obiekt z badaną nawierzchnią uzyskał certyfikat 1'st Class IAAF. Stosowny dokument rybnicki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzyma do końca września br. Prowadzone są także działania mające na celu otrzymanie świadectwa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) dla rybnickiego stadionu. Powinna być to tylko formalność - w sytuacji uzyskania dla obiektu najbardziej prestiżowego na rynku bieżni lekkoatletycznych na świecie certyfikatu IAAF Class 1 trudno sobie wyobrazić nieotrzymanie świadectwa od instytucji podległej, zrzeszonej w IAAF, tj. PZLA – czytamy w komunikacie UM Rybnik.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~highflyer2 2014-09-22 08:07:35

  zapraszam radnych z PO aby wyskoczyli ze swoich garniturków, założyli obuwie sportowe(jeśli takowe posiadają) i przyszli pobiegać na nowy stadion - wieczni malkontenci

  3 0
 • ~chammomila 2014-09-22 09:31:00

  I jak niezbyt darzę estymą pana Fudalego i jego ekipę to przyznać muszę że zarzuty PO są najzwyklejszym czepialstwem i szukaniem problemów tam gdzie ich nie ma. Stadion jest jak na potrzeby Rybnika bardzo fajny. Ale prezydent Fudali chyba się zapomniał i za bardzo szczerze odpowiedział w roku wyborczym jakie ma podejście do sprawowania władzy " dla mnie jest to najważniejsze I NIE BĘDĘ SIĘ TŁUMACZYŁ" Tłumaczyć się z decyzji które budzą kontrowersje to pana obowiązek nawet jeżeli zarzuty są szukaniem dziury w całym.

  15 0
 • ~Sterling 2014-09-22 12:07:07

  Na ten moment Rybnik ma już bardzo dobre warunki do uprawiania lekkoatletyki, a jak można przeczytać, te warunki jeszcze się poprawią, co cieszy.

  5 0
 • ~werkk 2014-09-22 12:50:50

  Certyfikat dotyczy bieżni do której nie można się przyczepić ale na stadionie bez zaplecza nie można rozgrywać zawodów lekkoatletycznych i to jest problem, jak się buduje kościół to zaczyna się od fary co jest logiczne. Cieszy to ze mamy porządny stadion lekkoatletyczny ale wszystkie inwestycje w Rybniku budowane są pod wybory taka jest prawda i nie trzeba być zbyt inteligentny aby do takich wniosków dojść np. boisko w nowo otwartym parku tematycznym jest zamknięte czyli jest do oglądania.

  6 0
 • ~werkk 2014-09-22 12:54:27

  Radnych PO na czele z posłem Markiem Krząkałą można spotkać wcześnie rano biegających w parku "Hajda" i robią to systematycznie wystarczy sporzec na buty, a co robią dziadki z BSR ?

  3 0
 • ~ 2014-09-22 18:33:58

  Żal mi tej P O desperaci robią wszystko żeby tylko zaistnieć przed wyborami ,gratuluje wyszukanej strategii ... Żenada i gówniarzerka ,strach się bać jakby ci trampkarze doszli do władzy w tym mieście. Niech biegają dalej po parku ....

  2 0
 • ~Arteks 2014-09-22 21:35:11

  @werkk - z tą farą to nie do końca jest logiczne bo czasami całe rodziny mieszkają na kawalerce, a 2 czy 3 księży w czymś co zazwyczaj jest 3 x większe od przeciętnej willi. ;) Co do stadionu to akurat w tej sprawie nie potrafię pojąć dlaczego nie zrobiono tam zaplecza dla tych którzy chcą z tego korzystać. To tak jakby na basenie nie zrobić przebieralni. Czy zaplecze w postaci łaźni czy szatni mogłoby kosztować więcej niż kilkadziesiąt tysięcy? Przecież nie chodzi o to aby były tam złocone kurki jak w samolocie Putina... Nie rozumiem władz miasta dlaczego poskąpiono tych pieniędzy. Chyba że jest jakaś inna alternatywa tzn. korzystanie z zaplecza "dużego" stadionu?

  2 0
 • ~Sterling 2014-09-23 11:43:51

  Brak odpowiedeniego zaplecza jest świetnym powodem do krytyki, więc myślę, że w nowym budżecie znajdą się pieniądze na ten cel.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1361