zamknij

Wiadomości

Łukasz Kohut w PE mówił po śląsku. Tłumacza zamurowało

2020-12-16, Autor: 

Europoseł z Rybnika – Łukasz Kohut zaskoczył swoich kolegów w Parlamencie Europejskim oraz samego tłumacza. Podczas dyskusji o inicjatywie Minority SafePack zaczął mówić po śląsku. Część jego wystąpienia nie została przetłumaczona na angielski.

Reklama

Minority Safepack w swoich założeniach ma chronić prawa mniejszości narodowych w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Pomysłodawcy inicjatywy uważają, że państwa powinny stworzyć u siebie akty prawne obejmujące języki regionalne oraz mniejszościowe, edukację, kulturę, politykę regionalną, czy treści w mediach audiowizualnych.

Europoseł Łukasz Kohut dowodzi, że śląski jest językiem, co sprawdził empirycznie. Swoje wystąpienie w PE rozpoczął najpierw w języku polskim.

- Piękna idea. Składa się na nią wiele elementów, a jednym z nich jest szacunek i wsparcie dla podmiotowości etnicznej, językowej i kulturowej. Inicjatywa Minority SafePack pomoże wprowadzić ją w życie. I objąć ochroną również te społeczności, które z różnych powodów - również politycznych - nie posiadają formalnego uznania ze strony państw członkowskich. I dlatego tutaj stoję – bo to przypadek mojej narodowości - śląskiej, mojego pierwszego języka - śląskiego. Jednego z regionalnych języków Unii, którym mówi kilkaset tysięcy osób – zwrócił się do zebranych.

Następnie zaczął mówić już po śląsku.

- We Warszawie godają, że Ślonzoków niy ma, że niy momy prawa mieć swoij godki. A to niy ma gańba być ze mniyjszości, to niy ma gańba godać po ślonsku, co nom łod roków ryczeli we szulach. Je praje na opak - richtig fest gańba to je nie uznować i niy mieć we zocy inkszej kultury i inkszej historyje – oznajmił.

Wypowiedź europosła przerwał przewodniczący PE. Okazało się, że tłumacz nie był w stanie przełożyć słów Łukasza Kohuta na język polski. Zapanowała konsternacja.

- Przepraszam, czy może pan powtórzyć? Dziękuję – zwrócił się do Łukasza Kohuta.

Ten powtórzył jeszcze raz poprzednie zdania, ale na koniec dodał już po polsku.

- Europa jest silna swoją różnorodnością. Nigdy o tym nie zapominajmy i nigdy nie przestańmy o to walczyć. My na Śląsku walczymy o nasz język już wiele, wiele lat. I wygramy tę walkę! Piyknie dziynkujathank You very much! - dodał.

Przewodniczący podziękował za wystąpienie i przeprosił za błędy techniczne.

- W międzyczasie chciałbym wyjaśnić, że tłumaczenie na angielski było niedostępne, bo nie zostało przedstawione przez przedmówcę w oficjalnym języku UE. Rozumiem oczywiście tę kwestię podczas obecnej debaty, ale proszę o świadomość problemów z tłumaczeniem symultanicznym – oznajmił zmieszany.

Zobaczcie wystąpienie Łukasza Kohuta:

Wystąpienie europosła z Rybnika przejdzie do historii, zwłaszcza, że spodobało się pozostałym europarlamentarzystom, a także podbija sieć:

Oceń publikację: + 1 + 155 - 1 - 119

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
  • ~ 2020-12-16
    09:59:34

    Jak odzyskać stracony czas po przeczytaniu tego artykułu ...?

  • ~ 2020-12-16
    10:00:30

    Ja się po prostu za tego pana wstydzę , mimo , że Ślązakiem z dziada- pradziada. Niestety nasz język zniknie , potrwa to jeszcze jakiś czas , ale to nieuniknione. Po prostu takie jest życie . Znowu facet błysnął .

  • ~Mateusz Kubis 2020-12-16
    10:02:29

    Brawo! Ślunsko godka to zdecydowanie język, a nie to co próbują nam od lat wmówić. Musimy chronić naszą kulturę przed zapomnieniem.

  • ~ 2020-12-16
    10:03:07

    16 18

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~baal-zevuv 2020-12-16
    10:14:08

    GODAĆ to sobie możemy między sobą, rodzinnie i od święta - językiem urzędowym jest POLSKI. Żal mi ludzi którzy nie umieją mówić po POLSKU. Czy w jakims urzędzie GODAJĄ? Czy jakies pisma urzędowe dą w tzw. języku ŚLĄSKIM? Nie bo obowiązuje język POLSKI!

  • ~Jan R. 2020-12-16
    10:41:26

    Jynzyk ślonski to bardzo piykny i komuniaktywny jynzyk czy sie to połowie zygoty z Żoliborza podobo czy niy. Dziwia sie, że nikierzy na tym forum prziznowajom sie, że som Ślonzokami a gańbujom sie swojigo ślonskigo, łojczystego jynzyka. Jak przichodza do jakigoś urzyndu to godom i żodyn jak na razie mie nie upomnioł, że mom godać po polsku, ani skuli tego nie łobdarowoł mie sztrofom.

  • ~Marco2 2020-12-16
    10:42:37

    To bardzo piyknie, że sie odwazył i chwila godoł po slonsku .Brawo i dziyńki mu za to !

  • ~ 2020-12-16
    10:43:44

    95 82

    Gwara to nic nowego, jest obecna i kultywowana w wielu regionach Polski.
    Nie rozumiem tylko celu próby robienia z tego oddzielnego języka. Chyba szybciej pan Kohut zrealizował by ten cel gdyby wspólnie z RAŚ mówili po prostu w swoim ukochanym j. niemieckim.

  • ~olo-s 2020-12-16
    10:48:35

    69 51

    Panie Zak, lepszy taki wstyd, można się przynajmniej rozchmurzyć, niż ten, którzy nam zafundowali rządzący pseudovetem...

  • ~Arteks 2020-12-16
    10:55:40

    85 56

    @zak - dziwne, że w wielokulturowym Śląsku niemiecki zaniknął w kilkanaście lat po II WŚ. Śląski pomału zanika. A wcześniej przez kilka stuleci pod panowaniem niemieckim, śląski tu przetrwał. Widocznie Niemcy pozwalali na języki lokalne. Może dzięki reformacji i Lutrowi? Nie wiem ale coś w tym jest ciekawego. W Polsce nie jest mile widziana odrębność etniczna czy językowa.

  • ~rob78 2020-12-16
    11:01:02

    Lepiej być Ślązakiem niż Polakiem. Żaden Katalończyk czy Bask nie powie, że jest Hiszpanem.

  • ~ 2020-12-16
    11:13:36

    69 29

    Aryteks, bzdury opowiadasz. Najwyraźniej nie byłeś chociażby na Kaszubach. Jest to forma tradycji, z której obenie na codzień pozostał w użytku jeszcze akcent. Nigdy nie spotkałem się z tym żeby ktoś komuś zatykał usta gdy mówi gwarą.

  • ~Lahcim 2020-12-16
    12:21:28

    52 42

    przecież ~artefac i ~zak to płatni trole, duża szansa, że nawet nie ze śląska wiec nie robi im to różnicy. A możliwe nawet, że nadają z Sosnowca.

  • ~ 2020-12-16
    13:13:43

    52 41

    @Lahcim - a Sosnowiec nie leży na Ślasku ? znowu ta totalska nienawiść . Znowu jak nie ma argumentów to się wyjeżdza z trollami. W latach 70 w podstawówkach
    i szkołach średniach (nie mówiąc o studiach) w Rybniku starano się wytępić "godanie" przechodziłem to , więc wiem z autopsji.
    @Arteks- ty taki mądry jesteś ... dziwisz się , ze jezyk niemiecki po wojnie zanikł ? nie wiesz , że większość Niemców wysiedlono a na ich miejsce sprowadzono ludność zza Buga ? takie były wtedy realia .

  • ~rob78 2020-12-16
    13:37:07

    56 29

    Sosnowiec to najbardziej wysunięta na południe dzielnica Warszawy;)

  • ~rzyt 2020-12-16
    14:17:52

    59 32

    Przynajmniej w tej sprawie mogę spokojnie poprzec Kohuta. Pamiętam lata 70-te, kiedy trzeba było jechać do Warszawy, by kupić książki do nauki języka niemieckiego. U nas były tylko rosyjskie, francuskie, hiszpańskie, nawet arabskie podręczniki /księgarnia na Zwycięstwa w Gliwicach/. Więc siłą rzeczy j.niemiecki szybko był wyparty z użytku na Śląsku.
    Polska miała kompleks Śląska, bo go nie znała i się go bała, a strach rodzi agresję. Ślonzoki to dla Polaków byli prawie Niemcy. Ten efekt strachu do dziś determinuje politykę wobec naszego regionalizmu.

    Panie Kohut dziękuję nawet za ten gest w obronie naszej kultury, języka i tradycji.

  • ~hexon 2020-12-16
    14:20:53

    46 29

    Arteks w tym problem, że państwo zamiast traktować języki regionalne jako część kultury i tradycji, to opowiada bajki o oderwaniu się przykładowo Śląska od Polski.. Dlatego też straszyło się dzieci w szkołach, że nie wolno mówić po śląsku podobnie jak kiedyś zabraniano mówić po niemiecku.. Bo tatę zwolnią z pracy, bo nie dostaniesz się do szkoły lub awansu nie będzie w administracji państwowej. Do tego dochodzą "turboślązacy" którzy zrobiliby wszystkim obowiązkowe zajęcia w szkole i egazminy na koniec! Ogólnie wszyscy chcą odebrać nam frajdę z naszej regionalnej "godki".

  • ~Lahcim 2020-12-16
    15:32:48

    54 20

    ~zak, leży w granicach woj. śląskiego ale nie leży na Śląsku.
    Ślązakowi nie trzeba tłumaczyć takich rzeczy.

  • ~Paweł Helis 2020-12-16
    18:02:02

    29 15

    ~` zak Myślę że Pan jest ślązakiem tylko z dziada.

  • ~artefaks 2020-12-16
    18:58:16

    13 32

    @zak. Jak widać zatrzymałeś się na etapie wychowywania człowieka doskonałego zwanego homosovietikus. To co ci nakładli do głowy indoktrynerzy z organizacji młodzieżowej, Pozostało w tobie do dzisiaj. Co jest odpowiedzią na to dlaczego tak doskonale odnajdujesz się w pislamistycznej organizacji neokomunistycznej.

  • ~artefaks 2020-12-16
    19:15:24

    18 30

    Językiem Polskim zwanym literackim w Polsce prawie nikt na co dzień nie posługuje się .Polska stoi regionalizmem. W Warszawie ,Krakowie rządzi miejscowe narzecze. Nawet środowiska inteligenckie i bohema posługują się swego rodzajem slangiem różniącym się w poszczególnych ośrodkach. Czy ktoś mówi językiem literackim na co dzień ? Tak głównie obcokrajowcy uczący się na kursach. Ale szybko nabierają naleciałości otoczenia. Spotkałem kiedyś obcokrajowca nacji afrykańskiej. Dość swobodnie posługującym się jezykiem śląskim. Pewnym laboratorium były ziemie odzyskane gdzie po czasie również wykształcił się miejscowy slang. Również język mieszkańców miast i wsi się zdecydowanie różni. Ale Polska jest bogata różnorodnością . Tylko ludzie ograniczeni szukają antagonizmów dzieląc ludzi na sorty , na ukryte opcje i inne idiotyzmy. Główny ideolog sam zaś mówi nie polska , ale ,,wolska".
    Zasłużony działacz mówi do ludzi ,,obatele"

  • ~ 2020-12-16
    20:21:17

    28 20

    Poprosiłem znajomego z drugiego końca Polski, żeby zmarnował swój czas i posłuchał tego lamentu Kohuta. Ciekawe, bo bez problemu zrozumiał całą wypowiedź. Teraz są dwie opcje: albo tłumacz był mierny z polskiego (lub udawał, że tak jest), albo hasło "cały parlament UE uznał śląski za język" jest tylko wyssane z z marksistowskiego palca.

  • ~Stanisław Nowak 2020-12-17
    17:06:08

    5 20

    Język śląski jest pramatką języka polskiego i dlatego należy mu się uznanie i szacunek. Korzeniami tkwi w w archaicznym języku słowiańskim przez życie wzbogacanym nowymi wyrazami stworzonymi na Śląsku /np. mobilniok -telefon komórkowy / i zapożyczonymi z innych języków, głównie z niemieckiego i czeskiego. Wystarczy uważnie wsłuchać się w narodowe języki słowiańskie / zwłaszcza czeski, słowacki, rosyjski. ukraiński, serbski, słowacki itd/   aby odkryć słowa znane z języka śląskiego , a nie używane już w języku polskim. Podkreślanie tego faktu może przysłużyć się życzliwej współpracy międzynarodowej i zbliżeniu ludzi. Szkoda, że zaniechano prac nad stworzeniem Wielkiego słownika śląsko - polskiego bo  istniejące słowniki nie ujmują tysięcy wyrazów - bo są nie kompletne. Przypomniało mi się, że na www.nwsd.pl Wybór dokumentów macie cały rozdział III. Naród Śląski i Język Śląski. Nieukom kwestionującym istnienie j. śląskiego  gorąco polecam zamieszczone tam informacje. Jedno wystąpienie L. Kohuta ,  posunęło sprawę prawnego uznania j. śląskiego  w Polsce , bardziej niż jakikolwiek wieloletnie , niemrawe działania organizacji orbitujących wokół RAŚ , a powołanych w tym celu. Stanisław Nowak 17.12.2020

  • ~ 2021-01-17
    01:26:05

    29 1

    Panie Kohut niech się pan nie ośmiesza! Sąd Najwyższy w 2013 roku wydał wyrok, w którym stwierdził, że nie istnieje narodowość śląska. Języka śląskiego też nie ma! Jest tylko etnolekt śląski czyli zespół gwar śląskich.

  • ~artefaks 2021-01-17
    06:39:26

    1 27

    ~terezina 2021-01-17 01:26:05

    ,,Panie Kohut niech się pan nie ośmiesza! Sąd Najwyższy w 2013 roku wydał wyrok, w którym stwierdził, że nie istnieje narodowość śląska. Języka śląskiego też nie ma! Jest tylko etnolekt śląski czyli zespół gwar śląskich."

    A co to komu przeszkadza ? Robił to całkiem poprawnie. Gorzej jak farbowani Slązacy tacy jak nasz wspólny przyjaciel. mylą słoik z drogą ( wek z weg).To jakby pomylić szrank z hayźlym ( szafę z ubikacją).
    Ale mimo jego czornych brelow ala Jaruzelski widać że jest go fest gańba . Bo siedzi cicho . Podoba mi się to.

  • ~Teddy 2021-01-24
    19:19:19

    2 5

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4920