Fundacja Art & Progress oraz Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków mają zaszczyt zaprezentować recital nestorki polskiej pianistyki, światowej sławy artystki prof. Lidii Grychtołówny, transmitowany live z jej warszawskiego mieszkania.
Na swoim fortepianie Steinway & Sons z 1926 r., Lidia Grychtołówna zagra utwory kompozytorów polskich i rosyjskich. Początek transmisji w niedzielę 27 września o godz. 16:00. Po recitalu - rozmowa Artystki z redaktorem Adamem Rozlachem.
LINK: https://www.youtube.com/channel/UCxTcpubm3OxPbNBukYoJWVA
ABY ZOBACZYĆ TRANSMISJĘ kliknij w powyższy link, albo znajdź aktywną transmisję LIVE na Youtube - kanał: Art and Progress Foundation.
RECITAL PROGRAM:
Szymanowski - Etiude in B flat minor, Op. 4, No. 3
Fryderyk Chopin - („Raindrop”) Prelude in D flat major, Op. 28, No. 15 (Preludium „Deszczowe”)
Jan Ignacy Paderewski - Minuet in G dur
Aleksander Skriabin - Etiude C sharp minor, Op. 2, No. 1
Sergiusz Rachmaninow - 3 Preludes;
- G major, Op. 32, no. 5
- G sharp minor, Op. 32, No. 12
- C sharp minor, Op. 3, No. 2
Nadrzędnym celem zadania jest upowszechnianie dorobku kultury i zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Projekt jest możliwością finansowego wsparcia artystów w związku ze znaczącymi utrudnieniami jakie w działalności z zakresu kultury, wprowadzają wymogi związane z wprowadzeniem stanu epidemii.
– Wyżej wymieniony cel zamierzamy zrealizować poprzez zorganizowanie dwóch recitali wybitnej polskiej pianistki Lidii Grychtołówny. Koncerty będą transmitowane na żywo na kanale Youtube. Poprzedzać je będzie rozmowa o muzyce, interpretacji utworów, uwagach wykonawczych stanowiących niezwykłą wartość z perspektywy długoletniej działalności artystycznej i pedagogicznej pianistki. Rozmowę poprowadzi ceniony polski dziennikarz radiowy Adam Rozlach. Będzie to projekt, który w unikatowy sposób rozwinie kapitał kulturowy odbiorców i stanie się w przyszłości niezwykle cenną perełką archiwizującą dziedzictwo polskiej kultury za pomocą narzędzi internetowych. Stanie się również niepowtarzalną okazją oddania hołdu artystce będącej ewenementem na skalę światową, która koncertuje z powodzeniem również on-line mimo swego podeszłego wieku – słyszymy od organizatorów.
Zadanie składać się będzie z dwóch spotkań:
Spotkanie 1, 27.09.2020:
1. Wywiad artystki z dziennikarzem radiowym A. Rozlachem.
2. Koncert on-line, w programie:
-K.Szymanowski Etiuda b-moll op.4 nr3
-I.J.Paderewski Menuet G-dur op.14 nr 1
-A.Skriabin Etiuda cis-moll op.8 nr2
-S.Rachmaninow Preludium gis-moll op.32
Preludium G-dur op.15
Preludium cis-moll op.3
- Fryderyk Chopin - („Raindrop”) Prelude in D flat major, Op. 28, No. 15 (Preludium „Deszczowe”).
Spotkanie 2, 18.10.2020:
1. Wywiad artystki z dziennikarzem radiowym A. Rozlachem.
2. Koncert on-line, w programie utwory Fr.Chopina:
- Nokturn E-dur op. 62
-Mazurek a-moll, op. 59 nr 1
-Mazurek fis-moll, op. 59 nr 3
-Mazurek As-dur, op. 59 nr 2
-Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Lidia Grychtołówna - wybitna polska pianistka. Laureatka wielu konkursów muzycznych w tym V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955. Prof. Lidia Grychtołówna zasiadała wielokrotnie w jury Konkursów Chopinowskich, a także innych międzynarodowych konkursów. Od 1986 do 2007 roku prowadziła działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji. Mimo zaawansowanego wieku artystka z powodzeniem koncertuje odnosząc sukcesy artystyczne. W 2018 roku odbyły się dwa koncerty z Jej udziałem w Filharmonii Narodowej i w NOSPR w Katowicach, na których publiczność nagrodziła artystkę owacjami na stojąco.
Adam Rozlach - polski dziennikarz radiowy. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończył Studium Doktoranckie przy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1979 rozpoczął pracę w Redakcji Muzycznej Radia Katowice. Od 1985 jest komentatorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach na antenie Polskiego Radia i w TVP Kultura. W 1997 roku rozpoczął pracę w Redakcji Muzycznej programu IV Polskiego Radia - Radia BIS. W latach 2004-2007 był redaktorem naczelnym redakcji Muzyki Poważnej Polskiego Radia. Od 2007 jest dziennikarzem Radiowej Jedynki, a w latach 2010-2013 był kierownikiem Działu Kultury tej anteny. Juror nagrody krytyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Orfeusz”, członek Rady Akademii Fonograficznej, juror Radiowego Konkursu Muzycznego "Prix Bohemia" w Brnie z 2001. W 2005 był jurorem Międzynarodowego Konkursu Radiowego "Prix Italia" w Mediolanie. Jest autorem książki „Spełnione marzenia” Barbary Hesse-Bukowskiej, która jest wynikiem rozmów, jakie przeprowadził z polską pianistką, laureatką II nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Laureat Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2013 za cykl audycji Koncert Chopinowski i promowanie wybitnych dzieł muzyki poważnej. Wyróżniony medalami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Marek Musioł - realizator transmisji - prawnik, muzyk, studiował kompozycję i produkcję muzyki elektronicznej na Berklee College of Music w Bostonie, producent muzyczny, producent i realizator nagrań audio i wideo, producent teledysków, wydawca, współautor 7 albumów studyjnych i koncertowych (wspoltworca zespołow Rh+ Audiowizualna Grupa Przyjaciół, Das Moon, z którymi zagrał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą), współpracował z wydawnictwami: Polskie Radio SA/Warner, Requiem Records, Believe Digital, wspolzalożyciel wydawnictwa Cardio Records.
Jolanta Sobczak-Smołka - koordynator zadania. Muzyk Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach z 32 letnim stażem. Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego im.H.M.Góreckiego "U źródeł sławy" manager Filharmonii rybnickiej. Od blisko 20 lat członek zarządu Towarzystwa Muzycznego im.Braci Szafranków. Była organizatorką większości koncertów rybnickich filharmoników z takimi artystami jak K.Penderecki, J.Maksymiuk czy T.Strugała. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie skrzypiec B.Kapały. Ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Autorskiego, Wydawniczego i Prasowego na Uniwersytecie Jagiellońskim Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Własności Intelektualnej. W przeszłości członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz członek władz Związku Artystów Wykonawców STOART.
Koncerty otrzymały dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci".
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Olek Krupa: „ciągnie mnie do Rybnika”
+50 / -11Rybniczanie Kamila Tarabura i Kuba Więcek z nominacjami do Paszportów Polityki
+10 / -5Konkurs „Mój Pupil” 2024 (lista laureatów i zdjęcia)
+3 / -0„Mikołaj w wiosce elfów” - magiczny spektakl dla dzieci w inoWino w Rybniku
+1 / -0„Jesienne Podróże” – 20 lat integracji i odkrywania świata w SPS nr 7 w Rybniku (zdjęcia)
+1 / -1Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert