zamknij

Wiadomości

Liderzy inwestycji: Rybnik spada w rankingu

2021-10-11, Autor: bf

Województwo Śląskie jest przedostatnie w rankingu pod względem inwestycji. Lepiej wypadają Gliwice, Tychy czy Bielsko-Biała. Rybnik za to spada w zestawieniu, choć nadal znajduje się w czołówce. Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowała najnowszy ranking dotyczący inwestycji samorządowych w latach 2018 – 2020. Jak w nim wypadamy?

Reklama

Miesięcznik samorządowy Wspólnota postanowił prześledzić wydatki samorządowe na inwestycje w latach 2018 – 2020, w przeliczeniu na mieszkańców.

- Metoda rankingu jest niemal identyczna jak w ubiegłych latach. Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat. W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu - tłumaczy autor rankingu, prof. Paweł Swianiewicz.

W zestawieniu zostały też wzięte pod uwagę wydatki majątkowe spółek miejskich.

- Uzasadnieniem uwzględnienia wydatków majątkowych (a nie tylko inwestycyjnych) jest fakt, że np. wydatki na dokapitalizowanie spółek są de facto bardzo często przeznaczane na wsparcie projektów inwestycyjnych. Zresztą wydatki majątkowe, niebędące równocześnie inwestycyjnymi, to niewielka część uwzględnianych wydatków (około 2–3 proc.). - dodaje prof. Swianiewicz.

Zaznacza, że ranking może nie oddawać pełni obrazu inwestycji samorządowych. Na przykład w przypadku wydatków spółek na ankietę nie odpowiedziały Świętochłowice, były też sporadyczne sytuacje, w których samorządy wskazywały, że spółki nie finansowały ostatnio samodzielnych inwestycji.

Ktoś może zaznaczyć, że trudno oceniać inwestycje w roku pandemicznym, który w różnym stopniu odbił się na poszczególnych samorządach.

- Z jednej strony był to drugi, kolejny rok spadku ich wielkości. W ostatnim roku kończącej się bardzo hojnej dla Polski – dla samorządów w szczególności – perspektywy unijnej, to nie jest dobra wiadomość. Ale z drugiej spadek ten nie był dramatyczny. Do tej pory tylko cztery lata przyniosły lepsze rezultaty. Zważywszy na rok pandemii COVID 19 i inne znane problemy budżetów samorządowych, można to ocenić jako sukces - czytamy w raporcie.

Śląskie szoruje na dnie, a Rybnik?

W przypadku zestawienia województw 15., zatem przedostatnie miejsce zajęło woj. śląskie z wydatkami na inwestycje w wysokości 120,73 zł per capita. Jest to niska, zarazem stabilna pozycja Śląska. W rankingach za lata 2016-2018 i 2017-2019 Śląskie było odpowiednio 15. i 16. Bezapelacyjnym zwycięzcą wśród województw jest podkarpackie z wydatkami rzędu 430,3 zł na osobę. Dla porównania wicelider zestawienia – świętokrzyskie – wydał w ostatnich trzech latach 261,68 per capita.

W rankingu miast na prawach powiatu w pierwszej 10. znalazły się trzy śląskie miasta. Najwyżej, na 3. miejscu są Gliwice (awans z 4) z wydatkami na poziomie 2255,68 zł per capita. Na 5. miejscu są Tychy (awans z 8), które wydały 2150,06 zł na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca. Dziesiątkę zamyka Bielsko-Biała (awans z 11.) z wydatkami na poziomie 1863,99 zł.

Rybnik w tym zestawieniu zajął 11. miejsce z wydatkami na poziomie 1841,41 zł per capita. Przypomnijmy, że rok temu nasze miasto zostało sklasyfikowane na 7. miejscu (wtedy było 1972,7914 zł). Co ciekawe, już wtedy prezydent Piotr Kuczera cieszył się z wysokiej pozycji miasta w rankingu, ale zwrócił uwagę na problemy.

- Cieszę się z naszej pozycji w rankingu, ale z obawami patrzę w przyszłość, obawiam się, jak wielu samorządowców, spadku dochodów miast z powodu pandemii koronawirusa i polityki rządu, który sukcesywnie pozbawia samorządy dochodów – podsumował w 2020 prezydent.

Sąsiedzi w rankingu

Jak wypadli nasi sąsiedzi w najnowszym rankingu? Żory znalazły się tuż za Rybnikiem (12. miejsce i 1679,84 zł per capita). Jastrzębie-Zdrój jest na 40. miejscu (899,88 zł). W zestawieniu zabrakło Wodzisławia Śląskiego, jest za to powiat wodzisławski. Uplasował się na 167. pozycji (199,09 zł) w rankingu powiatów.

Zobaczmy jeszcze, jak wypadły gminy powiatu rybnickiego. Świerklany są na 1064. miejscu (z wydatkami na poziomie 658,44 zł). W poprzednim zestawieniu były na 697. pozycji.

Jejkowice zajęły w rankingu 1012. miejsce (693,96 zł). To awans (z 1045. miejsca) w porównaniu z poprzednim zestawieniem. Gaszowice znalazły się na 1330. pozycji (478,19 zł). Gmina zaliczyła spory awans z 1429. miejsca.

To samo można powiedzieć o Lyskach. W najnowszym rankingu gmina znalazła się na 1158. miejscu (597,54), wcześniej była na 1326. Została jeszcze Czerwionka-Leszczyny. Gmina i miasto zarazem znalazła się na 482. pozycji (535,83 zł). Awansowała z 551. miejsca.

Więcej na temat pozycji poszczególnych miast, powiatów i gmin w rankingu przeczytacie na slaskibiznes.pl.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~piotruos 2021-10-11
  17:41:26

  69 14

  Rybnik jako miasto już od kilku lat jest na dnie, ale co się dziwić jaki rządzący takie miasto Brawo panie KUCZERA !

 • ~Arteks 2021-10-11
  18:34:25

  17 40

  Z tego wynika, że władze miasta powinny więcej wydawać na inwestycje, jednocześnie ograniczając wydatki na działalność bieżącą. @piotruos - z artykułu wynika, że województwo śląskie jest na dnie (czy nie jest czasem rządzone przez PiS?!) oraz wsie w SRB które są dopiero w drugim tysiącu samorządów. Rybnik nie jest na dnie tylko na 11 pozycji w kraju co nie jest złym wynikiem, chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do lepszych miejsc które były w poprzednich latach.

 • ~rzyt 2021-10-11
  18:41:30

  22 4

  Projekty kosztotwórcze w momencie ich realizacji dają wysoką pozycję w takich rankingach. Ale już po zakończeniu takiej inwestycji zaczyna się dokładanie do niej z budżetu i wtedy brakuje na następne inwestycje co skutkuje spadkiem w rankingach. Ścieżki rowerowe, muzea, centra kultury tak... ale trzeba wykombinować środki na koszty, które generują. Jednak nasz zarząd miasta ma tylko jednego fachowca, który ma pojęcie o co w tym chodzi; reszta to wg Smerfów takie Ciamajdy co nigdy nie skalały się wytworzeniem czegokolwiek.

  P.S. By była jasność; nie bardzo lubię p. Kopra za jego sposób kontaktowania się z mieszkańcami...ale jest fachowcem i zdominował "nasz zarząd". Historycy, politolodzy, socjolodzy...wstyd.

 • ~AlexRk 2021-10-11
  18:47:00

  47 7

  Rybnik to upadające miasto, po zamknięciu kopalni, elektrowni przyszłość tego miasta jest opłakana. Do wybudowania domu/zamieszkania o wiele lepsze, szczególnie komunikacyjnie, są Żory.
  Lata temu zakładano, że w pobliżu obwodnicy 935 powstanie strefa ekonomiczna, a nic do tej pory nie ma.

 • ~Arteks 2021-10-11
  19:06:46

  17 38

  @AlexRk - Jastrzębie ma najlepsze i najbogatsze kopalnie w Polsce, a w rankingu jest na 40 miejscu. W Bielsku i Tychach nie ma kopalń, a mają więcej inwestycji miejskich od miast górniczych... Czas chyba jednak przyznać rację, że bogactwo wynikające z górnictwa to już przeszłość. Żory lepsze komunikacyjne? Ale cię totalnie porąbało. Przecież to komunikacyjny grajdołek... Podczas gdy z Rybnika zaniedługo będzie można dojechać w tak odległe wobec siebie miejsca jak Tatry-Alpy, Bałtyk-Adriatyk. Z Żor pociągiem nie można dojechać nawet do Katowic... To kompletny grajdoł. A do autostrady mamy taki sam dostęp jak Żory. Wiele miast w Polsce może pomarzyć zarówno o pociągach międzynarodowych jak i autostradach. Przyszłość Rybnika jest całkiem dobra bo z jednej strony mamy spokój odnośnie działania kopalń w naszym mieście co najmniej do 2049 roku, a jednocześnie Rybnik jest na liście miast objętych pakietem transformacyjnym UE. Należy jedynie zmienić proporcje i wydawać więcej pieniędzy na inwestycje, mniej na przejadanie.

 • ~Arteks 2021-10-11
  19:22:23

  8 29

  @rzyt - tak z ciekawości zerknąłem jakie priorytety inwestycyjne mają Gliwice i muszę ci powiedzieć, że są one dość podobne do innych samorządów nieobce także naszemu miastu. Przykładowo: budowa obwodnicy, budowa centrum przesiadkowego, budowa mieszkań komunalnych i remonty miejskich kamienic, budowa tężni, modernizacja szkoły muzycznej, budowa kanalizacji deszczowej. Masz rację, że Koper zdominował nasz UM - czy z dobrym skutkiem? Ja mam wątpliwości.

 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2021-10-11
  19:54:11

  12 18

  piotruos Rybnik ma 11 miejsce... na 48 miast, jesteśmy tuż za Bielskiem i przed Żorami więc odpuść sobie takie teksty i ostudź emocje bo są granice zakłamywania rzeczywistości.

  rzyt inwestycje w bardziej zrównoważoną infrastrukturę transportową w ogólnym rozrachunku są korzystne dla budżetu miasta. Inwestycje w kulturę podobnie jak w sport czy kąpieliska najczęściej nie będą się bilansować więc nie tam należy szukać wpływów do budżetu miasta. I nie Kopra tylko Kopera...

  AlexRk chyba Arteks wyłożył już całą argumentacją podważającą twój pogląd na temat upadających miast bez kopalń (Rybnik będzie je zamykał na samym końcu). Elektrownia przechodzi na gaz. My potrzebujemy pogłębienia naszej lokalnej gospodarki o nowoczesny przemysł i usługi dla biznesu. Żory rzeczywiście były lepiej skomunikowane z A1 i mają idealne tereny inwestycyjne+KSSE. Geopolitycznie mają z pewnością pod tym względem łatwiej, ale Rybnik już zniwelował ten dystans (dosłownie i w przenośni dzięki południowej obwodnicy naszego miasta). Teraz szukamy inwestorów na tereny hałdy w Niewiadomiu (nowoczesny przemysł) oraz promujemy kwartał przy biurowcu K1 jako przyszła strefa biurowa z atrakcyjnymi miejscami pracy z perspektywą na dobre zarobki.
  Państwowa Wyższa Szkoła Medyczna i reaktywacja Kampusu w trakcie. Dobrej nocy

 • ~rosthost1 2021-10-11
  22:05:06

  22 6

  Panie Knesz. Prosze nie krytykowac tak ostro wypowiedzi mieszkancow Rybnika. ~piotruos napisał opinie w oparciu o to co dzieje sie przed dwie kandencje obecnego prezydenta. A dzieje sie NIC.
  1. Spadlismy z 7 na 11 wiec sa miasta ktore byly lepsze od Rybnika.
  2. Jetnie zabiore Pana do Bielska-Bialej. Zobaczy Pan jaka jest przepasc pomiedzy 10 a 11 miejscem. Ranking tego nie pokazuje -rzeczywistosc tak.
  3. Widze za Pan wierzy ze rybnickie kopalnie dotrwaja 2040 i dluzej. Brawo za optymizm. Nieliczny. Specjalisci mowia ze najblizsze 5 lat bez miliardowych subwencji PGG nie przetrwa. Rybnik ma sie opierac na takich przedsiebiorstwach?
  4. Elektronia na gaz. Kezeli miasto miało by jaja to od 18 lat wykorzystujemy cieplo z elektrowni puszczane w zalew i powietrze do ogrzewania domow. Nie dogadaliscie sie z Francuzami, PGE..... ale wina po ich stronie.
  Gratuluje urzędnikom (plusiki) i panu Kneszowi takiego poczucia beztroski o miasto ale NIK powinien juz tu dawno przesledzic wydawanie srodkow.

 • ~Arteks 2021-10-11
  22:25:43

  4 21

  @rosthost1 - a skąd masz pewność, że AlexRk to mieszkaniec Rybnika? Jego wypowiedzi są przeważnie antyrybnickie i bije na oślep tak jak tym przykładem o Żorach - mieście które powinno być podawane jako antyprzykład transportowy w którym nie warto mieszkać bo się z niego ciężko gdziekolwiek wydostać, a samo oferuje niewiele. Odnośnie Bielska-Białej - to miasto w którym jest mało dużych zakładów, a funkcjonuje świetnie dzięki przedsiębiorczości mieszkańców. Tam jest niesamowicie dużo małych firm. Powiedz mi jeśli chcesz pokazywać Bielsko jako przykład - czemu tam tak chętnie ludzie zakładają firmy, a u nas pokutuje przekonanie, że to prezydent miasta ma ludziom zapewniać pracę?

 • ~rzyt 2021-10-11
  22:34:26

  19 2

  Spojrzenie na problem miasta oczyma dietetyka p. Knesza to jedno, a realia miasta i optymizm inwestycyjny oceniany przez potencjalnych inwestorów to dwie różne sprawy. Ktoś, kto nigdy nie ryzykował swojej kasy w biznes nie będzie nigdy dobrze rozumiał co to biznes. Oni wiedzą co to dieta, z której można spłacić ratę samochodu.

  Słaba RM plus taki sobie zarząd i takie są efekty.
  W przyszłym roku nie będzie lepiej...tylko gorzej.

  Pozdrawiam nauczycieli z motywacyjną złotówką.

 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2021-10-12
  08:25:44

  0 11

  ~rosthost1 nie wiem skąd wiesz że piotrous jest z Rybnika oraz że swoją wypowiedz formułował na podstawie czegoś innego niż artykuł pod którym zamieści komentarz. Spadek to sygnał ostrzegawczy, ale 11 miejsce na 48 z możliwych to z całym szacunkiem nie „dno” więc pozwolisz, że będę stanowczo wyrażał swoją opinię na temat zwykłej manipulacji typu „Polska w ruinie” czy twoje „nie dzieje się NIC”. Jeśli chcesz zabrać mnie na wycieczkę do byłego miasta wojewódzkiego – Bielska-Białej to namiary na mnie są na BIP-ie, chcę zobaczyć tą „przepaść”, kiedy się widzimy?. Odnośnie kopalń i elektrowni… z całym szacunkiem, ale pomyliłeś adresata, to są spółki skarbu państwa, miasto może zdeklarować odbiór ciepła (co z resztą zrobił), władze państwowej spółki mogą deklarować, że te ciepło dostarczą, ale co z tego, jeśli potem nie wywiązują się z umów i obietnic bo rząd z umów jak wiadomo wywiązywać się nie musi. Obecnie mamy w mieście stopę bezrobocia na poziomie 3,6% (kraj prawie 6%). W Rybniku jest więcej pracy niż ludzi do pracy, mamy 10 tyś Ukraińców w naszym mieście. Wyzwaniem jest pogłębianie i dywersyfikacja struktury tej lokalnej gospodarki, a w przyszłości jej transformacja i to jest wyzwanie do którego nie podchodzę z beztroską tylko działam na tym polu aktywnie.

  rzyt, byłem przedsiębiorcą i obecnie prowadzę działalność gospodarczą więc zanim zechcesz następnym razem wbić szpilkę – sprawdź.

 • ~hub381 2021-10-12
  09:26:07

  3 1

  Tak , już wyłączono ~460 MW mocy, pozostało ~1380 MW. Za parę lat wyłączą następne bloki i pozostanie 600 MW mocy z gazówki ( o ile powstanie ?) Spadnie tym samym zatrudnienie.
  Miast wykorzystać ciepło elektrowni do ogrzewania mieszkań i nie tylko, to buduje się znów jakieś kotłownie osiedlowe.
  rothost1, pokaż mi elektrownię , która nie puszcza ciepło do jeziora lub do tych "chrubych kominów" ?

 • ~rzyt 2021-10-12
  10:25:28

  5 0

  Panie radny, od czasu do czasu sprawdzam deklaracje majątkowe radnych....

  Pamiętam, jak jeden radny przedsiębiorca miał dochodu ze swojej działalności za rok niecałe 9000pln, z pracy w jednostce budżetowej miasta ponad 40.000pln i do tego dieta.

  Panie radny są biznesy i są przedsiębiorcy. Gdyby głos wyborcy ważony był podatkiem płaconym dla miasta ...

 • ~Arteks 2021-10-12
  11:15:04

  2 7

  @rosthost1 - myślę, że przesadzasz pisząc, że nic się nie dzieje w sytuacji kiedy za tego prezydenta powstała nowoczesna 4 pasmowa obwodnica, a słynny pustostan z centrum miasta nabiera blasku. Jeśli tak czarno widzisz kwestie przemysłu węglowego to w takich samych barwach można mówić o przyszłości przemysłu motoryzacyjnego który wraz z unijną polityką zielonego ładu zwyczajnie będzie musiał wyhamować. Fascynacja Bielskiem powinna opierać się na bardzo dużej przedsiębiorczości mieszkańców i bardzo fajnego położenia, które dodatkowo zachęca bogatych ludzi do osiedlania się tam. Co ciekawe Bielsko nie ma autostrady, a o pociągach międzynarodowych może tylko pomarzyć. Władze Rybnika powinny wykorzystywać nowe atuty Rybnika jakie pojawiły się niedawno. @rzyt - to w takim razie jeszcze bardziej szanuj mój głos bo płacę wysokie podatki. :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2742