zamknij

Wiadomości

Lewica o stanie edukacji: „Nie uczymy się być dobrymi ludźmi”

2019-09-16, Autor: bf

W minioną sobotę, na rybnickim rynku odbyła się konferencja Lewicy. Tym razem tematem spotkania był stan polskiej edukacji. Co wg ugrupowania należy zmienić w tym obszarze?

Reklama

- W Polskiej szkole jest dużo do zrobienia; edukacja, obok sprawnej służby zdrowia i godnych emerytur to podstawa sprawnie działającego państwa - mówi lider listy Lewicy do sejmu, Maciej Kopiec.

- Chcemy, żeby szkoła uczyła wyciągania wniosków z prawdziwej historii, przybliżała podstawy ekonomii, przedsiębiorczości czy prawa., szkoła powinna uczyć, że bohaterstwem nie jest oddawanie życia za ojczyznę, tylko życie dla niej - dodaje Maciej Kopiec.

Kandydat Lewicy wspomniał również o nauczycielach i o tym, jak obecny rząd traktuje sprawę finansowania szkolnictwa oraz płac nauczycieli.

Na konferencji zabrała głos również Hanna Kustra, jedna z organizatorek kwietniowych protestów nauczycieli.

- Jestem mamą dwójki dzieci i dla mnie ważne jest by moje dzieci miały edukację na dobrym europejskim poziomie i dlatego wiosną wsparłam protest nauczycieli. Protesty tak naprawdę się nie skończyły, nauczyciele nie będą przykładowo jeździć z dziećmi na wycieczki, czy robić rzeczy, które wykraczają poza nauczycielskie obowiązki

- mówi Hanna Kustra

Specjalnym gościem konferencji była Zuzanna Karcz, licealistka z Dąbrowy Górniczej, aktywistka, działaczka na rzecz poprawy jakości edukacji, posłanka na sejm dzieci i młodzieży 2019.

- W czasie wakacji wspólnie z uczniami z Niemiec i Francji stworzyliśmy projekt edukacji antydyskryminacyjnej, Rozwiązania tych prac prezentowaliśmy rządom krajów Trójkąta Weimarskiego, szkoła w Polsce nie stawia na różnorodność, a rząd to ignoruje, w Polskiej szkole brakuje edukacji antydyskryminacyjnej, nie uczymy się jak być po prostu dobrymi ludźmi a właśnie nauczycieli i rówieśnicy mają największy wpływ na to, jak ukształtujemy się na przyszłość i może za kilka lat znowu powtórzy się historia i znów będą narastać pewne agresywne postawy- Mówi Zuzanna - cytując Nelsona Mandelę: edukacja jest najpotężniejszą bronią, jaką możemy zmieniać świat

- dodaje.

Na zakończenie konferencji Maciej Kopiec wyraził nadzieje, że dzięki działaniom, które podejmują nauczyciele i zaangażowani w sprawę obywatele, rząd zacznie w końcu traktować nauczycieli i edukację poważnie, bo to od nich zależy los przyszłych pokoleń. Zauważył także, że w najbliższych wyborach Polki i Polacy powinni postawić na fakty, nie propagandę.

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Janusz_Cebularz 2019-09-16 09:20:13

  Noo panie kochany. A lewica to na pewno dzieci będzie dobrze edukować xD

  66 28
 • ~arkussinus 2019-09-16 09:36:54

  "Nie uczymy się być dobrymi ludźmi”....bo czerwone pająki...od tego powinni być rodzice, a szkoła ma tych rodziców wspierać, a nie wyręczać!!!

  71 16
 • ~ 2019-09-16 09:37:50

  ......"- W czasie wakacji wspólnie z uczniami z Niemiec i Francji stworzyliśmy projekt edukacji antydyskryminacyjnej, Rozwiązania tych prac prezentowaliśmy rządom krajów Trójkąta Weimarskiego, szkoła w Polsce nie stawia na różnorodność, a rząd to ignoruje, w Polskiej szkole brakuje edukacji antydyskryminacyjnej......."

  Nosz k..... czy wy te swoje tęczowe 5 gr zawsze musicie gdzieś wpleść.
  Najważniejsze, aby byli nauczyciele którzy w 100% przekażą swoją wiedzę na dzieci, dziecko ma tak być uczone, aby skumało matmę itp. a nie kuło na blachę byle tylko zaliczyć.
  Jeśli poprawa edukacji według was, ma polegać na wpajaniu antydyskryminacji, to niech mnie drzwi.

  74 25
 • ~minowa 2019-09-16 10:08:52

  Pani Kustra, szkoła to nie biuro podróży, tylko miejsce NAUKI I WYCHOWANIA. Za mało wycieczek, za dużo nauki ? Proszę sobie sprawdzić, że nauka w szkole trwa tylko ok. 180-190 dni w roku, czyli obrazowo mówiąc PÓŁ ROKU lub co drugi dzień. I proszę wyjaśnić, co dla lewicy oznacza pojęcie "dobry człowiek".

  50 17
 • ~Barakuda 2019-09-16 10:34:56

  Podstawa programowa to w 80% rzeczy, które nigdy po opuszczeniu murów szkoły się temu młodemu człowiekowi nie przydadzą. Strata czasu. Te pozostałe 20% przydatnych rzeczy uczą na zasadzie zakuć, zdać i zapomnieć. Skutek jest taki, że taki głupi jak przyszedł do szkoły tak i wyszedł ze szkoły. Nic nie potrafi i nic nie wie.

  31 25
 • ~Hanna Kustra 2019-09-16 11:04:56

  minowa. Przecież o tym mówiłam, lecz nie szkoła ale Nauczyciele, Nauczycielki.
  Bo to oni ukierunkowują i przekazują wiedzę. Obecna reforma która na szybko i nie przemyślanie została wprowadzona, przez dobrą zmiane, nie ułaywia pracy i nauki. A zawód nauczyciela stracił szacunek.
  Przepełnione szkoły, wydłużony czas nauki, i przepełniony materiał, działa na szkode ucznia.

  21 35
 • ~Hanna Kustra 2019-09-16 11:05:33

  minowa. Przecież o tym mówiłam, lecz nie szkoła ale Nauczyciele, Nauczycielki.
  Bo to oni ukierunkowują i przekazują wiedzę. Obecna reforma która na szybko i nie przemyślanie została wprowadzona, przez dobrą zmiane, nie ułaywia pracy i nauki. A zawód nauczyciela stracił szacunek.
  Przepełnione szkoły, wydłużony czas nauki, i przepełniony materiał, działa na szkode ucznia.

  13 37
 • ~bikerek 2019-09-16 11:30:40

  Kolejni fachowcy znający się na wszystkim z lewico-wiosny-palikociarni.
  Już jeden lewicowy fachowiec od ustawiania flagi UE dostał się do koryta teraz pora na kolejnych.
  Twarze znane ze wszystkich protestów przeciwko rządom PIS.

  39 24
 • ~sympatykrybnika 2019-09-16 12:05:40

  ~Janusz_Cebularz – Inaczej niż PIS, czyli na pewno lepiej!

  13 26
 • ~Piotr Czaja 2019-09-16 20:34:32

  Hanna Kustra przecież nikt nie zmusza pani do tej niewolniczej pracy! jest dużo ofert innych prac z których będzie pani zadowolona-czego pani chce nauczyć dzieci? tego żeby nie radziły sobie w życiu tak jak pani?

  16 4
 • ~Aneta Faikis 2019-09-16 21:52:07

  "szkoła powinna uczyć, że bohaterstwem nie jest oddawanie życia za ojczyznę, tylko życie dla niej - dodaje Maciej Kopiec." Odebranie wszystkim rodakom poległym za Ojczyznę bohaterstwa made in Maciej Kopiec. Z takimi ludźmi ojczyzny nie byłoby już wieki temu...

  10 9
 • ~tylkotylko 2019-09-17 06:28:46

  Odnośnie drugiego akapitu. Jeśli nauczycie dzieci ekonomii to stracicie wyborców. ;)

  5 2
 • ~Bugsterkova 2019-09-17 12:32:19

  Etyka proszę państwa. Dla szkół i całego społeczeństwa z korzyścią. Rozwiązywanie dylematów , czytanie tekstów, tworzenie kodeksów etycznych (w zależności od wieku dzieci i młodzieży w ramach ćwiczeń). Młodzi ludzie i nie tylko nie znają konsekwencji zachowan. Żeby było jasne, może iść w parze z nauczaniem religii w szkole... Wcale mili państwo się to nie wyklucza. Prawica -religia, lewica - etyka. Smutne te sprzeczki z tragicznym skutkiem dla szkolnictwa.

  4 1
 • ~bikerek 2019-09-17 15:11:50

  Taką prawdziwą historię chcecie dzieci uczyć Panie Kopiec. Już Wasz europoseł pokazuje czego byście uczyli. Wpis Łukasza Kohuta z Twittera z dzisiaj:
  "Łukasz Kohut
  80 lat temu - 17 września 1939 roku polski rząd uciekł do Rumunii. Wcześniej śpiewano „Nikt nam nie zrobi nic, gdy z nami Śmigły-Rydz". Nie oddał nawet guzika. Swojego. Propaganda, patos i rumakowanie na arenie międzynarodowej zawsze kończy się źle.
  #tylkoprzypominam"

  5 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 1046