zamknij

Wiadomości

Leszczyny: zamienią skrzyżowanie na rondo

2019-03-05, Autor: bf

Starostwo powiatowe w Rybniku nie próżnuje. Za dwa dni podpisana zostanie umowa na inwestycję w Czerwionce-Leszczynach. Skrzyżowanie ul. Pojdy-Ligonia-Reymonta zostanie przebudowane na rondo.

Reklama

Jak tłumaczy Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego, powyższe skrzyżowanie zalicza się do najniebezpieczniejszych. - Było tam kilka wypadków, w tym jeden śmiertelny. Pojawiało się wiele problemów z wyjazdem – tłumaczy.

Dlatego też starostwo zamierza w tym roku przebudować standardowe skrzyżowanie na ruch okrężny. - To będzie duża poprawa bezpieczeństwa w tym miejscu. Jesteśmy po przetargu, umowa zostanie podpisana 7 marca. Kwota inwestycji to 2,6 mln złotych, część pieniędzy (1 mln zł) dołoży gmina Czerwionka-Leszczyny – dodaje Marek Profaska.

Wykonawca będzie miał 180 dni na zrealizowanie inwestycji. Całość powinna zostać ukończona pod koniec września. - Co ciekawe, plan ruchu będzie tak zorganizowany, że kierowcy będą mogli normalnie się poruszać w czasie trwania prac. Nie będzie objazdów – zapowiada nasz rozmówca.

To nie jedyna inwestycja drogowa, która będzie rozpocznie się w najbliższym czasie. Przypomnijmy, w Lyskach na skrzyżowaniu ulic: Rybnicka-Dworcowa-Kamionki zyska sygnalizację i liczniki >>Lyski: niebezpieczne skrzyżowanie doczeka się świateł i liczników<<

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ufo23 2019-03-05 09:54:30

  Czerwionka the best! nie wydaje się pieniędzy na bzdurne światła które później trzeba utrzymywać, tworzą korki i zanieczyszczają środowisko.

  52 5
 • ~Arteks 2019-03-05 10:18:55

  To prawda, że światła są droższe ale w wielu przypadkach lepiej kierują ruchem. Ronda potrafi blokować wszystkie kierunki, światła tylko dwa. Ronda są dobrym rozwiązaniem przy ruchu lokalnym, osiedlowym lub w przypadku kiedy droga główna krzyżuje się z boczną. Ale niestety na głównych drogach przy obecnym ruchu nie spełniają swojej roli. W Rybniku największe korki powodują ronda: Gliwickie, Kamyczek, Chwałowickie, Płn. Irlandzkie, Wodzisławskie.

  8 91
 • ~ufo23 2019-03-05 10:38:58

  a tyś chłopie był kiedyś po za Rybnikiem?

  50 5
 • ~eljot13 2019-03-05 11:49:06

  To nie ronda powodują korki w Rybniku - tylko znajdujące się na wylotówkach rybnickich sygnalizacje świetlne, które całkowicie spowalniają ruch. Kto jeździ jakimkolwiek pojazdem pod Rybniku dobrze to wie. Ruch bezkolizyjny jest znacznie lepszy niż tzw. światła, no poza jednym - sygnalizacja świetlna, jej budowa, utrzymanie i konserwacja kosztują więc napychają czyjąś kabzę, podobnie jak tworzenie niepotrzebnych nikomu ścieżek rowerowych na siłę, ale przez jeden lub dwa zaprzyjaźnione podmioty. Kasa się wówczas zgadza a suweren qurwuje pod nosem stojąc w korkach.

  51 4
 • ~Arteks 2019-03-05 12:02:36

  @ufo23 - w ostatnich dniach w: Katowicach, Sosnowcu, Łaziskach Górnych, Konstantynowie Łódzkim, Łasku, Wieruszowie, Tarnowskich Górach. W tym tygodniu mam być w: Katowicach, Siemianowicach, Wodzisławiu. Porównaj to teraz z sobą i swoimi trasami. @eljot23 - ścieżki rowerowe niepotrzebne? Jak to? Przecież rowerów w naszym mieście jest więcej niż aut! Bo można śmiało dodać do tych którzy posiadają rowery także te które należą dla nieletnich. Dlaczego więc mamy ciągle preferować auta - kiedy to się nie sprawdziło i kiedy wiele osób chce jeździć na rowerach które pokonują auta jeśli chodzi o inżynierię ruchu, szybkość dojazdu, zdrowia mieszkańców i ekologii? Główną przyczyną korków jest nadmiar aut ale ronda radzą sobie z tym nadmiarem znacznie gorzej co widać po tych przykładach jakie podałem. Pokaż mi gdzieś taki korek na skrzyżowaniu ze światłami jak ten jakie powodują Rondo Chwałowickie albo Rondo Kamyczek? Likwidacja Ronda Mikołowskiego udrożniła ruch na kilku ulicach - szczególnie na Wyzwolenia. Ronda były ciekawym rozwiązaniem na ilość aut w latach 90. a nie obecnie. Poza tym kierowcy na światłach potrafią się w miarę zachować. Na rondach - tragedia. Nawet jak nie mają wolnego wyjazdu - wjeżdżają i czasami blokują całe rondo! Już mi się to wiele razy zdarzyło, że jakieś gamonie wjechały na rond w czasie kiedy inne nie umiały z niego zjechać i była blokada całego ronda. Takie coś na skrzyżowaniu ze światłami się nie zdarza.

  6 58
 • ~Shark73 2019-03-05 12:11:30

  A propos, chętnie poznałbym projektanta tego skrzyżowania. Bardziej debilnego rozwiązania skrzyżowania dróg chyba w tym kraju nie ma . Potwierdzi to każdy kto miał okazję "korzystać" z tego miejsca. Brawo dla tego kto to w końcu dostrzegł .

  28 4
 • ~supermek 2019-03-05 13:02:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 1
 • ~supermek 2019-03-05 13:04:18

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 2
 • ~Krzysztof Kluczniok 2019-03-05 13:34:16

  Wspaniała wiadomość dla mieszkańców Leszczyn. Mieszkam w "ratuszu" obok planowanego ronda. To konieczność! Pół roku objazdów ale potem luksus! Temat ćwiczony od lat i zapowiada się sukces!

  28 4
 • ~Jan R. 2019-03-05 13:55:01

  Shark73. Prawdopodobnie tego projektanta nie poznasz, ponieważ dawno nie żyje. Układ tego skrzyżowania i dróg przecinających się, był już co najmniej od 1930 r. Chociaż przed epoką "Biedronki" można było go poprawić.

  9 1
 • ~eljot13 2019-03-05 14:53:26

  ~Arteks - oczywiście, że każda dyskryminacja jest zła, ale skoro kosztem innych, bardziej istotnych dla tego miasta inwestycji jedna z zaprzyjaźnionych z urzędem firm wymalowała tzw. ścieżki rowerowe kosztem ulic, to czemu rowerzyści z upodobaniem maniaka jeżdżą chodnikami lub ulicami mając gdzieś te ścieżki? Na palcach jednej ręki policzyć można poruszających się wytyczonym dla nich szlakiem. Ronda przeżytkiem? A ja pozostaję przy swoim. Rybnik pozamykany jest z każdej strony sygnalizacją co powoduje, że się najzwyczajniej w świecie korkuje a to przenosi się na kolejne ulice i również ronda. Fakt - za dużo jest samochodów, które wszak blokują te ulice. Wyjazd w kierunku Wodzisławia- podwójna zapora w postaci sygnalizacji i korki bez końca, w kierunku Gliwic co sygnalizacja, zatory, w kierunku Katowic na wysokości i Przemysłowej i Stawowej-Wielopolskiej zapora chyba przeciwczołgowa w postaci świateł(swoją drogą co za mędrzec zmodernizował to skrzyżowanie?) i korek zarówno od centrum jak i od samej Przegędzy ...nie powiem co się dzieje na Stawowej i Wielopolskiej. W kierunku Tesco- znów koszmar w postaci świateł i ruch pełzający. Twierdzisz, że kierowcy blokują ronda? To podjedź w godzinach szczytu na Wyzwolenia(światła do Różańskiego), w dawne rondo Mikołowskie... popatrz co się tam wyrabia. Niestety, ten aspekt jest niezależny ani od ronda ani od świateł, bo spora większość kierowców ma gdzieś przepisy, zasady ruchu. Liczą się tylko oni i ich limuzyny. Mają gdzieś, że komuś zajechali drogę, że blokują przejazd. To jednak chyba mamy - jak niedawno ktoś powiedział- wyssane z mlekiem matki. Poza tym, przykład idzie z góry, bo skoro "oni"mają w poważaniu wszystko i wszystkich to co się dziwić zwyczajnym ludziom?

  23 3
 • ~G91 2019-03-05 15:58:41

  Skrzyżowaniem Pojdy - Armii Krajowej - Czereśniowej w Leszczynach też warto się zająć. Od strony Czerwionki non stop sznur samochodów pod górę, wyjechać tam w stronę kościoła lub na czereśniową graniczy z cudem. Światła za dnia lub rondo usprawniłoby cały ruch dla kierowców i pieszych, a co najważniejsze spowolniłoby tych co lubią się na tej drodze śpieszyć, kilka metrów dalej jest szkoła...

  20 4
 • ~lewy_gwint 2019-03-05 16:26:53

  Jak tłumaczy Marek Profaska, wicestarosta powiatu rybnickiego, powyższe skrzyżowanie zalicza się do najbezpieczniejszych. - Było ....

  Skoro jest najbezpieczniejsze to po co przebudowywać na inne może mniej bezpieczne

  3 11
 • ~lewy_gwint 2019-03-05 18:44:21

  No wreszcie poprawili treść ..... Mało kto czytał wcześniej ze zrozumieniem

  5 1
 • ~Dintojra 2019-03-06 01:19:28

  No i ?

  1 5
 • ~Naimad Keramczak 2019-03-19 22:05:25

  Te rondo, które jest planowane jest konieczne. Było już tam dużo wypadków. Kiedyś zderzyły się dwa motory jedna osoba przeżyłą a druga nie. Powinna być też sygnalizacja świetlna przynajmniej na przejściach dla pieszych. Bo na ulicy Ligonia jest ograniczenie do 40km/h a wariaty jadą 80

  4 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 814