zamknij

Wiadomości

Ł. Kohut gani arcybiskupa za słowa o ekologizmie

2019-12-27, Autor:  bf

Wypowiedź arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o ekologii, albo raczej „ekologizmie” wywołała falę komentarzy w Polsce, głównie mocno krytycznych wobec kościelnego hierarchy. Głos w tej sprawie zajął też europoseł Łukasz Kohut. Stwierdził w liście otwartym, że słowa duchownego stoją w sprzeczności z tym, co mówi papież Franciszek.

Reklama

Wypowiedź arcybiskupa Jędraszewskiego wywołała burzę. W ostatnim czasie był gościem Telewizji Republika. Był pytany, czy ekologizm stoi w opozycji do nauk Kościoła Katolickiego. Pytanie padło w kontekście manifestu, który podpisała młoda szwedzka aktywistka Greta Thunberg.

- To powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my - Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci – powiedział podczas programu.

 

- To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga, Bóg się tym światem zachwyca, jest dobre wszystko, co stworzył. Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam też jest powiedziane: „czyńcie sobie ziemię poddaną” - dodał abp. Jędraszewski.

Wywiad z duchownym wywołał falę komentarzy. Najostrzej wypowiedział wiceprezydent Warszawy odpowiadając arcybiskupowi, by ten szedł „do diabła”, bo tam jest jego miejsce.

Głos w tej sprawie zabrał europoseł Łukasz Kohut, który skierował do abpa Jędraszewskiego list otwarty.

- Szkodliwość społeczna tych słów jest naprawdę ogromna i nie wiem, czy Biskup zdaje sobie sprawę z konsekwencji tych słów. W momencie, gdy wszyscy zaczynamy dostrzegać skutki zmian klimatycznych oraz katastrofalny stan powietrza nas naszymi głowami i próbujemy naprawić ten stan rzeczy, Pan po prostu to neguje, co w połączeniu z pańskim autorytetem w środowisku katolickim może doprowadzić do pogorszenia i tak już bardzo złej sytuacji – pisze Łukasz Kohut.

Następnie europoseł zwraca uwagę, że temat podjął sam papież Franciszek, który rozważa wprowadzenie pojęcia „grzechu ekologicznego”.

- Pańskie słowa są w ewidentnej sprzeczności z wypowiedzą Papieża i powodują ogromną szkodę społeczną. Normy jakości powietrza w Rybniku, w mieście, z którego pochodzę, w ciągu roku są przekraczane o kilkaset procent, dochodziło do sytuacji, w której komunikacja miejska woziła mieszkańców za darmo z powodu tragicznej jakości powietrza, a lekcje w szkołach były odwoływane – zauważa Łukasz Kohut.

Wspomina też o tym, że w Rybniku powstało wiele instytucji walczących ze smogiem – m.in. Rybnicki Alarm Smogowy czy Obywatelski Sztab Kryzysowy. Wymienia też akcję zainicjowaną przez nasz portal – Karny Kopciuch, a także przywołuje rozmowę redaktora naczelnego Wacława Wrany z księdzem doktorem Bernardem Rakiem, który programie Dziękuję, nie słodzę mówił o grzechu zaniedbania w kontekście smogu.

- Problem jest realny i zabija corocznie ponad 40 tysięcy Polek i Polaków. Czynienie sobie ziemi poddanej nie oznacza zgody na jej nieopamiętaną destrukcję! Słowa jakie padły z Pana ust są ewidentnym zaprzeczeniem tych niepodważalnych faktów oraz nauki, w tym Papieża Franciszka – pisze Łukasz Kohut.

Całą treść listu przeczytacie poniżej:

Zobaczcie też najnowszy odcinek Dziękuję, nie słodzę. Gościem Wacława Wrany jest ks. dr Bernard Rak, który mówi właśnie o smogu i grzechu zaniedbania:

Oceń publikację: + 1 + 84 - 1 - 189

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (47):
 • ~Jan R. 2019-12-27
  14:45:23

  Taki arcybiskup to wystarczający powód by przestać chodzić do kościoła.

 • ~Barakuda 2019-12-27
  14:58:35

  Jak zwykle patrząc na historię Kościoła Katolickiego w Polsce i na świecie hamuje on postęp i zwalcza naukę. Dla Kościoła najlepiej gdyby wróciło średniowiecze...

 • ~Lahcim 2019-12-27
  15:00:41

  Polski KK to już dawno nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. A jak się słucha takiego Jędraszewskiego to się na wymioty zbiera. Pogarda do wszystkiego co wg nich nie mieści się w normach.

 • ~hromqwe 2019-12-27
  15:04:25

  14 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~truman20 2019-12-27
  15:14:03

  ~Jan R - skoro chodzisz do kościoła tylko dla księdza...

 • ~ 2019-12-27
  15:31:01

  nowoczesna lewizna w ataku

 • ~ 2019-12-27
  15:32:57

  znalazł się pretekst, by zaistnieć w życiu publicznym

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-27
  15:54:24

  28 16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2019-12-27
  16:48:32

  Pierwsza dobra wypowiedz od 30 lat .
  Greta Thunberg w własnym domu siedzi na krześle za 6 tys euro .

 • ~Barakuda 2019-12-27
  17:06:07

  Arcybiskup Jędraszewski broni pedofila! Ostra reakcja przewodniczącego rady miasta!
  To bardzo ostre słowa i bardzo ostre posunięcie. „Przyzwoitość nie ma ceny” – napisał na facebooku Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa i zapowiedział, że nie będzie uczestniczyć w spotkaniach publicznych z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim.

  Bezpośrednim powodem decyzji Jaśkowca jest wczorajsza wypowiedź Jędraszewskiego, przedstawiająca kardynała Grzegorza Pella w roli ofiary prześladowań katolików na świecie.

  – Spójrzmy dzisiaj na Australię, gdzie kardynał Pell został skazany. Tam się łamie prawa człowieka. Chrześcijaństwo zawsze było prześladowane – powiedział Jędraszewski.

  Szkopuł w tym, że Pell niedawno został skazany na 6 lat więzienia. Ława przysięgłych jednogłośnie uznała, że jest winnym gwałtu na 13-latku z kościelnego chóru oraz tego, że dopuścił się nieprzyzwoitego zachowania wobec jego kolegi.

  Właśnie te słowa Jędraszewskiego tak oburzyły Jaśkowca.

  „Nie ma i NIGDY nie będzie mojej aprobaty dla relatywizowania pedofilii. Ufam, że ks. abp. #MarekJędraszewski wycofa się ze swoich słów. Proszę nie traktować tego oświadczenia jako ataku na Kościół katolicki” – napisał Jaśkowiec.

  "Szanowi Państwo

  Przyzwoitość nie ma ceny, postanowiłem od dziś nie uczestniczyć w spotkaniach publicznych z ks. abp. Markiem Jędraszewskim. Bezpośrednim powodem mojej decyzji jest wczorajsza wypowiedź ks. abpa przedstawiająca ks. kardynała George'a Pella w roli ofiary prześladowań katolików na świecie. Ks. kardynał George Pell już dwukrotnie został skazany przez australijskie sądy za przestępstwa seksualne wobec dzieci! Nie ma i NIGDY nie będzie mojej aprobaty dla relatywizowania pedofilii. Ufam, że ks. abp. #MarekJędraszewski wycofa się ze swoich słów. Proszę nie traktować tego oświadczenia jako ataku na Kościół katolicki"

 • ~Barakuda 2019-12-27
  17:38:09

  Jędraszewski i Głódź to zaprzeczenie istnienia Boga...

 • ~Lahcim 2019-12-27
  18:15:02

  Z drugiej strony im wiecej takich Jędraszewskich, tym szybciej dogonimy resztę Europy w laicyzacji.

 • ~bikerek 2019-12-27
  18:24:00

  Ktoś Kohutowi sfinansował kampanię do PE, teraz pora na spłatę przez atak w KK i polskie górnictwo.

 • ~ 2019-12-27
  18:42:52

  Jedraszewski to chory czlowiek. Bardzo szkodzi Kosciolowi. Ze tez nikt z nim nie zrobi porzadku

 • ~kir76 2019-12-27
  20:45:23

  ...autorytet Łukasz Kohut gani arcybiskupa... przecież to brzmi conajmniej śmiesznie... Mam pytanie w jaki

 • ~kir76 2019-12-27
  20:49:26

  Mam pytanie w jakiej dziedzin, e ekspertem jest Pan Łukasz?... Na razie to przede wszystkich szukanie sensacyjek lub tzw. wodolejstwo... Jak się mylę to proszę mnie oświecić

 • ~kir76 2019-12-27
  20:59:41

  ... poglądy typu: sredniowiecze, zacofanie - odnośnie wiary, naprawdę świadczą o ograniczonych horyzontach komentujących... życie to jednak nie tylko "mała" doczesnosc... ale coś więcej (niestety nie każdy może to ogarnąć - ale przynajmniej niech nie zamieszcza komentarzy, które świadczą o jego "ubustwie " intelektualnym)

 • ~Barakuda 2019-12-27
  21:00:26

  Kolego Kir76 a to trzeba być jakimś specjalnym autorytetem, żeby się wypowiadać na tematy społeczne? Każdy ma prawo i obowiązek krytykować jawnie szkodliwe i idiotyczne twierdzenia zacofanych polskich ajatollachów. Jędraszewski to antyteza zdrowego rozsądku i rozumu, rozwoju, nowoczesności. Jest granica śmiesznosci czego ten człowiek najwyraźniej nie rozumie. Choć Pan Kohut to nie moja bajka to popieram go w tej kwestii w całej rozciągłości...

 • ~kir76 2019-12-27
  21:33:54

  ...żeby kogoś "ganić", podważać poglądy trzeba sobie to "wypracować"... być specjalista, ekspertem... wyciągnięcie z kontekstu wypowiedzi 1 zdania i komentowania tylko tej części świadczy o szukaniu sensacji... Panie Barakuda, widzę, że obowiązują różne standardy... Pan obraża ludzi wierzących w bardzo prostacki sposób, a oburza się na merytoryczne zapytania odnośnie kompetencji wypowiedzi innych... Ktoś kto nie potrafi dyskutować, brak mu wiedzy i merytoryki, obraża poglądy innych, uważa się przy tym za "oswieconego" to po prostu szkoda czasu z różnych względów na dyskusję..

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-27
  21:42:52

  51 30

  Najpierw sapiecie ,jak psy !!!!!!!! ,że kosciół wpierdziela się w politykę ,a teraz sami ich zapraszacie do sprzedanych konwersacji

 • ~ 2019-12-27
  21:46:16

  48 96

  Kir76. Tak, zeby kogos granic, trzeba się na czymś znac lepiej niz ten, ktorego sie gani. Trudno znac sie na tym mniej niż Jedraszewski. Wypowiada sie w temacie, o ktorym nie ma pojecia, w dodatku w sposob arogancki. I co bardziej tepe owieczki (ogladacze tvpis) uwierza. To jest naduzycie! Powinien sie wypowiadac w kwestii wiary - i tu na pewno p. Kohut by sie nie czepial. A nie zastanowilo cie, ze papiez Franciszek ma dokladnie przeciwne zdanie niz Jedraszewski? Czyzby byl.gorszym chrzescijaninem?

 • ~ 2019-12-27
  22:38:44

  ~kir76 2019-12-27 20:49:26
  "Mam pytanie w jakiej dziedzin, e ekspertem jest Pan Łukasz?."
  w dążeniu do dostania się na stołek - wystarczy prześledzić historię startu we wszystkich możliwych wyborach

 • ~Marco2 2019-12-27
  23:06:57

  Czy zasadne jest używanie zwrotu pan do księdza arcybiskupa przez posła?

 • ~rzyt 2019-12-28
  08:39:08

  Czy nie szkoda energii na zajmowanie się tym "Co powiedział właściciel aparatu foto"? Nareszcie zaprzestano pisać o Nim jako społeczniku. Sukcesy to wyczyszczenie murka i przypadkowo przechodzący redaktor....

 • ~bikerek 2019-12-28
  09:24:17

  74 15

  rzyt Na początku grudnia chwalił się że zbierał pieniądze dla schroniska dla zwierząt bezdomnych. Zebrano ok 1800 zł, nie pochwalił się że dorzucił coś ze swojej kasy.

 • ~bikerek 2019-12-28
  09:25:48

  77 12

  Ja czekam kiedy Mateusz "protest przeciw PIS" Kubis napisze list do Dalajlamy lub Papieża Franciszka.

 • ~Jan R. 2019-12-28
  10:51:08

  28 63

  Minęło 2000 lat i kościół chrystusowy z powrotem stał się kościołem faryzejskim. Przypominam różnym rzytom alias kirom76, że Chrystus Dekalogu nie zniósł. Różne interpretacje polsko-katolicko-narodowych biskupów oraz świeckich "nauczycieli" Pisma Swiętego" można w przeważającej mierze w kontekście Dekalogu wrzucić do kosza. Jak diabeł chce zwieść owieczki boże na manowce to najczęściej ubiera habit lub sutannę.

 • ~Kwinto 2019-12-28
  12:29:39

  28 61

  Nie ma się co dziwić Jędraszewski to biskup lepszego sortu więc musi bronić swoich
  cytuję:
  Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w 2018 roku zwieźliśmy 434,4 tys. ton. Prawie o 60 tys. ton więcej niż rok wcześniej i prawie trzy razy więcej niż w 2015 roku (154 tys. ton)”

  Jedyne w czym obecny rząd jest dobry to sprowadzaniu śmieci i syfiastego węgla więc nie ma dziwne że taka Greta Thunberg w Polsce staje się wrogiem nr 1.

 • ~ 2019-12-28
  13:13:06

  62 19

  do kwinto - dzisiaj w necie portale podają: Tak wielu mieszkań nie budowano w Polsce od lat. W samym tylko bieżącym roku rozpoczęta zostanie budowa ponad 230 tysięcy lokali. Ostatnim razem z takimi wynikami mieliśmy do czynienia gdy państwem kierował Edward Gierek. A czym pochwalą się pełowcy? Demontażem Państwa?

 • ~ 2019-12-28
  13:25:07

  85 20

  Nazywanie chorego dziecka, wykorzystywanego przez lewackich rodziców "aktywistką" to ogromne nadużycie. Jej wypowiedzi zbyt często są w sprzeczności z nauką i logiką.

 • ~Barakuda 2019-12-28
  13:35:44

  20 66

  Lemingu kochany, deweloperzy to budują nie dzięki PiSowi tylko pomimo PiSowi. Gdyby nie PiSowski socjalizm i wysokie podatki budowano by o wiele więcej bo więcej ludzi byłoby stać na taką nieruchomość...

 • ~rzyt 2019-12-28
  13:50:03

  65 8

  @Bikerek, przy dochodach europosła to nawet jakby dał całe 1800 pln byłoby to to samo co Trzaskowski dał żebrakowi w Wawie.
  A posła proszę o działanie na rzecz lokalnej społeczności zamiast gadki i happeningów. Bo czasy piaskownicy się skończyły.

 • ~Ancymon 2019-12-28
  13:57:43

  20 7

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Barakuda 2019-12-28
  13:58:39

  17 74

  Kolego Rzyt czy ty głosowałeś na Kohuta? Pewnie, nie więc co ty masz za oczekiwania od niego. Ja na niego głosowałem i uważam, że bardzo dobrze robi i bardzo dobrze mnie reprezentuje. I o to chodzi...

 • ~kir76 2019-12-28
  14:57:45

  58 12

  Barakuda pisze parę postów wyżej, że Kohut to nie jego bajka, a teraz, że na niego głosował! I jak takiego kogoś traktować poważnie? Jan R. wszyscy, wiedza ze ty stary komuch jesteś, więc nie sciemniaj, że twoja wiedzą wykracza poza teorie marksistowko leninowskie!

 • ~Kwinto 2019-12-28
  15:43:42

  12 37

  ~Trop leminga jak chcesz komentować moje wpisy, to odpowiadaj w temacie a nie trujesz d.. jakimiś mieszkaniami które zresztą powstają tak szybko jak elektryczne auta.
  Napisz mi ile to Polska (a w zasadzie pisowcy) zarobili na tych 434,4 tys. tonach śmieci. Przynajmniej tutaj możesz napisać że obecna władza osiągnęła lepszy wynik niż poprzednia he he.

 • ~Ancymon 2019-12-28
  16:43:25

  10 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Ancymon 2019-12-28
  18:32:33

  9 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Jacek Kamiński 2019-12-28
  19:54:34

  13 45

  do tf 2
  Chętnie poznam "sprzeczne z nauką i logiką" wypowiedzi Grety.
  Jako prawak nie będziesz miał z tym problemu.
  Czekam i dziękuję.

 • ~rzyt 2019-12-28
  20:11:15

  47 12

  @Barakuda, nie rozumiesz demokracji, bo po 1: kasę bierze także z moich podatków, 2: dlaczego krytykujesz PIS, jak na nich nie głosowałeś? 3: demokracja to poszanowanie prawa większości, która bierze odpowiedzialność...
  Narazie widać zagrywki pod publiczkę dla naiwnych. Jak go zapytasz co zrobił to powie, że mówił...

 • ~peha 2019-12-28
  22:21:07

  13 38

  Wiara polskiego kleru jest płytka ale chałaśliwa.

 • ~Lahcim 2019-12-29
  10:20:26

  11 31

  Te wszystkie komentarze i postawa takich jak Jędraszewski pokazują jak polski KK jest odklejony od nauczania Papieża.

 • ~ 2019-12-29
  13:43:50

  14 6

  How dare you Kamiński?

  https://www.lifesitenews.com/opinion/marxists-hope-to-take-over-the-world-by-terrifying-children-about-climate-change


  Pety Credliny, przypomniała, że do wielkich pożarów dochodziło tutaj już w XIX wieku:
  "W Czarny Czwartek pożary buszu w Wiktorii w 1851 roku zabiły około 12 osób i uważa się, że zniszczyły pięć milionów hektarów, czyli dwa razy więcej obszaru niż dotychczas w tym roku w Nowej Południowej Walii. Pożary buszu w 1898 roku w Czerwony Wtorek, również w Wiktorii, zabiły 12 osób i zniszczyły ok. 2 tys. budynków. Pożary buszu w Wiktorii między lutym a marcem 1926 roku zabiły 60 osób. W Czarny Piątek w 1939 roku pożary trwały przez dwa miesiące i zabiły 71 osób".

 • ~ 2019-12-29
  13:50:04

  13 7

  https://changeaview.com/post/a0ctad/greta_thunberg_and_children_in_general_is_a_terrible_way_to_advocate_for_climate_change

  Czy dasz radę przeczytać i zrozumieć?

 • ~Jacek Kamiński 2019-12-29
  17:09:42

  10 21

  do tf1;
  Zapytujesz jak śmiałem. Tylko co? Czyżby o termin "prawak" chodziło? Tak określam tych, którzy innych po leninowsku lewakami nazywają.
  Poniżej zamieściłeś (aś) link, w którym Greta nazwana jest zindoktrynowaną. Lecz nic o jej rzekomych kłamstwach i nielogiczności tam nie ma. Tylko opinie, zero faktów. Więc taka odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje. Spróbuję link nr 2. Może tam coś konkretnego będzie.

 • ~Jacek Kamiński 2019-12-29
  17:19:33

  13 18

  do tf2:
  Link drugi również nic nie wnosi. Żadne jej twierdzenie nie zostało obalone, nie wykazano braku logiki. Autor krytykuje ją z pozycji ekonomicznych nie przedstawiając żadnych wyliczeń. Twierdzi, ze nas nie stać. Więc nadal czekam na konkrety - jej cytat i naukowe jego obalenie. Lub wykazanie błędu logicznego.
  Miłego roku nadchodzącego.

 • ~rzyt 2019-12-30
  10:07:46

  22 4

  Teraz europoseł Kohut zgani Putina....?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 687