zamknij

Wiadomości

KWK ROW odłączy się od PGG? Jutro referendum

2018-03-20, Autor: tora, bf

Związki zawodowe działające w Ruchu Marcel zamierzają przeprowadzić jutro referendum opiniodawcze za odłączeniem KWK ROW ze struktur PGG. Czy w rybnickich kopalniach dojdzie do podobnych akcji?

Referendum potrwa od godz. 5.30 do 22.00. Decyzję o przeprowadzeniu referendum organizacje związkowe powzięły z powodu coraz większego niezadowolenia załogi z niskich zarobków, nieadekwatnych do wyników ekonomicznych uzyskiwanych przez KWK ROW, do której należy m. in. Ruch Marcel.

Reklama

„Pracownicy oraz organizacje związkowe mają świadomość oraz wiedzę, która pozwala przypuszczać, że kopalnia ROW będąc odrębnym przedsiębiorstwem mogłaby samodzielnie funkcjonować z dużym zyskiem mimo planowanych rocznych inwestycji, a płace pracowników zostałyby podniesione do poziomu, który pozwoliłby na utrzymanie wykwalifikowanych załóg na poszczególnych Ruchach KWK ROW na poziomie gwarantującym zabezpieczenie ruchu zakładu, a ich rodzinom na godny byt” czytamy w piśmie uzasadniającym potrzebę referendum.

Związkowcy podkreślają, że sytuacja płacowa zarówno pracowników z dużym, jak i z krótkim stażem jest tragiczna. Dalsze utrzymywanie płac na tak niskim poziomie spowoduje nasilenie niezadowolenia pracowników co będzie skutkować i już skutkuje tzw. strajkami włoskimi, wypowiedzeniami umów o pracę czy wręcz porzuceniami pracy.

„Dalsze wegetowanie w strukturach Polskiej Grupy Górniczej S.A. nie daje nam żadnych perspektyw rozwoju i poprawy bytu naszych pracowników a bliskość JSW S.A. Umożliwia często już w dużym stopniu zawodowo wyedukowanej załodze w rzemiośle górniczym na szybkie znalezienie odpowiedniej pracy w górnictwie za znacznie większe wynagrodzenie.”

Referendum organizują działające w Ruchu Marcel zakładowe organizacje Związku Zawodowego Górników w Polsce, NSZZ Solidarność, ZZ Kadra, Sierpień 80, również związków zawodowych ratowników, maszynistów wyciągowych, pracowników oddziałów szybowych.

Referendum przeprowadzone będzie tylko w Ruchu Marcel. - Na razie jest to jest akcja, która zostanie przeprowadzona na Ruchu Marcel. Ten pomysł przejmą może w przyszłości inne kopalnie z ROW. Potrzebujemy opinii załogi, czy jest za tym, by odłączyć się od PGG. To pokłosie tego, co się dzieje u nas. Jesteśmy niezadowoleni i możemy to w ten sposób okazać. Jesteśmy kopalnią, która przynosi bardzo duże zyski dla PGG w setkach milionów, ale my z tych zysków nic nie mamy. Chcemy pokazać, że załoga tego ruchu i ROW ma tego serdecznie dosyć. Za dobrą pracę trzeba też dobrze zapłacić. Ludzie potrafią liczyć, widzą, co się dzieje za miedzą w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - mówi Sławomir Stacha, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Oddziałów Szybowych KWK „Marcel” w Radlinie.

Polska Grupa Górnicza póki co nie komentuje tematu referendum.

Jutrzejsza akcja w radlińskiej kopalni jest kolejnym dowodem niezadowolenia załogi PGG z wynagrodzeń i przeciągających się prac nad nowym zbiorowym zakładowym układem pracy. W spółce trwa spór zbiorowy. Prezes PGG Tomasz Rogala zaprosił związkowców do rozmów płacowych na 26 marca. Mają w nich wziąć udział również przedstawiciele Ministerstwa Energii.

Czy waszym zdaniem odłączenie KWK ROW z PGG jest dobrym pomysłem?

Oceń publikację: + 1 + 492 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~siarzewski 2018-03-20 15:57:23

  Drogie ryle.

  Jak wam tak źle, zwolnicie się już teraz i zatrudnijcie się u "prywaciarzy."

  Może w końcu nabierzecie szacunku do pracy i do aktualnego pracodawcy.

 • ~edekkk 2018-03-20 16:22:14

  Hmmm 4600 brutto z czego całe 2000 na rękę.... ekstra zarobki. Co miesiąc w dodatku mniejsze! Płaczecie, że górnik zarabia tyle i po 25 latach idzie na emeryturę... tylko już nikt nie liczy, że płaci przez 25 lat pracy takie składki jak każdy inny pracownik przez 50.... Ciekawe, że akurat te szemrane telewizje i portale o tym nigdzie nie wspominają. Niech zamkną wszystkie kopalnie w cholerę. Elektrownie i ludzie z chęcią zapłacą podwójną cenę za rosyjski węgiel... Zamknąć! Zamknąć! Zamknąć! Zachód chętnie wykupi pozamykane kopalnie! Ciekawe co wokół zostanie z tych pięknych sieci handlowych? Miejsc pracy w nich tworzonych itd itp...... Ciekawe czym rząd załata dziury po podatkach zbieranych z górnictwa? A rylem nazywać możesz siebie kimkolwiek jesteś nadczłowieku Siarzewski... hmmm w sumie widać na kim się wzorujesz! Ideał godny naśladowania :) Ludziom myślącym życzę miłego dnia i chwili na przemyślenia.

 • ~forumowicz 2018-03-20 16:24:42

  Nareszcie. Czas na Chwałowice, bo tam jest średniowiecze. Brak sprzętu, narzędzi, transportu, wszystko ręcznie jak konie. A wypłaty 2400. To się musi w końcu zmienić !!

 • ~adamczykhenryk 2018-03-20 16:26:51

  jak się powiedzie dobry pomysł i wydarzenie na skalę światową . Całę zyski bierze węglokoks a córka PGG klepie biedę .

 • ~edekkk 2018-03-20 16:51:18

  Dodam jeszcze tylko o władzach kopalni nie odpowiadających za nic. Wszystkiemu zawsze są winni ludzie zarabiający kilka razy mniej i często narażający życie.
  Służba BHP z braku laku biega za pracownikami i sprawdza czy aby na pewno nie mają własnych skarpetek albo majteczek... Przecież iskra z przepoconej skarpety ukrytej głęboko w gumowym bucie może wywołać wybuch metanu! Co z tego, że na rok przysługują 3 pary skarpet na pracownika... :) Nie możesz mieć niekopalnianych i koniec. A mandaciki lecą równo! Wypadki? Hmmm "niewłaściwe operowanie kończynami dolnymi" - oczywiście wszystko jest winą pracownika.
  Ludzie pomyślcie trochę i zastanówcie się czy naprawdę chcecie zamknięcia górnictwa?! Ja szczerze mówiąc najchętniej wszystko bym zalał wodą po same czubeczki szybów... Tylko Ci na górze dalej będą zarabiać krocie z likwidacji, a szare myszki będą szukać pracy za granicą. Imigranci z Polski. Hej!!!

 • ~jand 2018-03-20 19:22:46

  Wy naprawdę uważacie, że ktoś uwierzy w te Wasze 2400 zł??? Ludzie, my jesteśmy stąd, mamy góników w rodzinie i naprawdę możecie sobie darować te cygaństw. 2400!!! Leża i kwicza!!! Czekam na pierwszego odważnego, który mi pokaże PIT. Nie pasek, bo na pasku różnie się może zdarzyć (urlop, L4), ale PIT. I czekam niecierpliwie na PIT z dochodem rocznym, hłehłe, 28800!!! ;)

 • ~tf2 2018-03-20 19:38:10

  Są dwa rozwiązania jand:
  1. Nie umieją liczyć i nie wiedzą ile zarabiają.
  2. Mają inne składki niż reszta Polski, po zapłaceniu których z 4600 robi się tylko 2000 zł.

  77 56
 • ~ryhor 2018-03-20 21:16:39

  Do Pana który zarabia 2400 na dole, trzeba doliczyć 18.90zł za przepracowaną dniówkę w postaci bonów na posiłek profilaktyczny. (Nikt nie liczy do wypłaty kartek). Doliczyć trzeba też składkowe ile płaci Pan z wypłaty na związki, dobrowolne dodatkowe ubezpieczenie grupowe, składkę do własnej skarbonki o nazwie pkzp, orkiestrę itp.

  Paski z wypłaty były gdzieś udostępniane na FB.

  Może zrezygnujesz z dobrowolnych potrąceń zawsze kilka % do ROR zyskasz...

  44 92
 • ~fuckPR 2018-03-21 00:08:02

  Wyczuwam zazdrość i frustrację w tych komentarzach, co to kogo obchodzi kto i ile zarabia, jakie ma składki itd. Każdy ma prawo do godnej wypłaty a skoro pracownicy innych branż się nie upominają to chyba są zadowoleni.

 • ~Grzegorz Nowak 2018-03-21 02:41:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  40 21
 • ~Lokalny 2018-03-21 06:49:05

  Zawsze dzwiłem się tym ciężko pracującym na dole górnikom, że nie strajkują przeciwko wywaleniu np połowy darmozjadów od siebie z góry. Według mnie ludzi nie wkurza to że górnik na dole ciężko pracuje i zarabia. Ludzi wkurzają ci z góry co mają takie same przywileje co górnicy na dole plus oczywiście związkowcy z Dudą na czele. Za nich się weźcie to będziecie więcej zarabiać, a nie że całe społeczeństwo ma się do Was dorzucać.

  82 10
 • ~ 2018-03-21 08:39:06

  Kiedy jestem na spotkaniu z grupą znajomych młodych przedsiębiorców, pracowników firm prywatnych , oraz górników , gdy ci ostatni zaczynają pie.....ć o swojej robocie to zawsze wychodzimy.

  43 45
 • ~siarzewski 2018-03-21 11:57:48

  ~Grzegorz Nowak

  A dyć jo je Ślązok rodowity,

  9 34
 • ~Jurek Bobo 2018-03-21 14:08:22

  Siarzewski ty niezabieraj głosu jak niemosz pojęcia miesiąc na dole i ty z płaczem bydziesz szol do domciu

  43 18
 • ~awas 2018-03-22 00:00:05

  @Jurek Bobo - jo nie wiem czy by wytrzymoł na dole tydzień? mono i dwie lub trzy szychty na dole i wyjeżdżo z hukiem! kozaki co dołu nie widziały i zero pojęcia o pracy w górnictwie, doł to widzioł jeden z drugim w wiadomościach jak pokazywali urywki z wycieczki po kopalni u tu udają wielkich szpeców,

  33 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaki Waszym zdaniem czas powinien pozostać na stałe: letni czy zimowy?

Oddanych głosów: 1170