zamknij

Wiadomości

KWK Jankowice wstrzymało produkcję! 32 osoby zarażone

2020-04-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W kopalni Jankowice wybuchła epidemia koronawirusa. Do tej pory pozytywny wynik na obecność koronawirusa potwierdzono tam u 32 osób. Na kwarantannie przebywa 433 osób. PGG musiało wstrzymać większość prac na tej kopalni i w Murcki Staszic!

Reklama

PGG wstrzymuje prace

Polska Grupa Górnicza S.A. informuje, że od poniedziałku 27 kwietnia do niedzieli 3 maja czasowo wstrzymuje większość produkcji w kopalni Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice. Decyzja spowodowana jest pandemią koronawirusa COVID-19 i troską o bezpieczeństwo pracowników. Jak informuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG, procedury wprowadzone na czas epidemii zadziałały w spółce prawidłowo.

- Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji oraz zapoznaniu się z informacjami dyrekcji kopalń Murcki-Staszic i ROW Ruch Jankowice podjął decyzję o czasowym ograniczeniu produkcji w tych dwóch zakładach od poniedziałku 27 kwietnia do niedzieli 3 maja. W tym okresie w kopalniach Murcki-Staszic i ROW Ruch Jankowice nastąpi minimalne obłożenie załogi wynikające z niezbędnych potrzeb dla bezpiecznego funkcjonowania kopalń – mówi rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

 

- Zdrowie pracowników oraz ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Chcemy maksymalnie obniżyć ryzyko zachorowań wśród pracowników i sprawić, by po okresie epidemii zakłady mogły normalnie i bezpiecznie funkcjonować. Kopalnie wrócą do pracy w przewidzianym terminie – mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

W kopalni Murcki-Staszic na dzień 27.04.2020 r. na kwarantannie przebywały 303 osoby, z czego 38 osób miało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Z kolei w kopalni zespolonej ROW Ruch Jankowice na dzień 27.04.2020 r. na kwarantannie przebywały 433 osób, z czego 32 osób miało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zdecydowana większość osób przebywa na kwarantannie domowej. Sztab kryzysowy PGG S.A. jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi.

Jeszcze więcej testów i reżimu sanitarnego

Sztab Kryzysowy PGG S.A. zdecydował także, że w kopalniach Murcki-Staszic i ROW Ruch Jankowice zintensyfikowane zostaną działania związane z przeprowadzaniem większej ilości testów dla pracowników przebywających na kwarantannie. PGG S.A. nawiązał w tej sprawie kontakt ze służbami epidemicznymi oraz sztabem kryzysowym wojewody śląskiego.

- Jednocześnie podjęto także decyzję o znacznym zintensyfikowaniu wszystkich działań prewencyjnych chroniących pracowników przed ryzykiem zarażenia. Znacznie zwiększona zostanie m. in. częstotliwość dezynfekcji pomieszczeń niezbędnych dla funkcjonowania zakładów – wyjaśnia Tomasz Głogowski.

Jak dodaje, w ostatnich tygodniach PGG wprowadziła daleko posunięte procedury ochronne.

- Systematycznie przeprowadzana jest dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących na teren zakładu pracowników. Spółka kupiła także dodatkowe kamery termowizyjne, które automatycznie alarmują, gdy ktoś przechodzący przed obiektywem ma podwyższoną temperaturę i wymaga dokładniejszych badań. W każdym oddziale PGG S.A. powołany został sztab kryzysowy, który na bieżąco koordynuje działania związane z zapewnieniem pracownikom bezpieczeństwa – słyszymy.

Oceń publikację: + 1 + 253 - 1 - 52

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~Wasz Stary 2020-04-27 13:04:02

  O niieeee, nie będzie można fedrować i odkładać więcej na zwały :((((

 • ~Wasz Stary 2020-04-27 13:07:24

  Żeby wszelako nie było, że robię sobie jaja z poważnej sprawy - wszystkim zarażonym oczywiście życzę lekkiego lub bezobjawowego przebiegu oraz szybkiego powrotu do zdrowia. Prawdopodobnie nie ich wina, że nie pilnowano procedur i zasad bezpieczeństwa...

 • ~R134a 2020-04-27 13:19:46

  Serio wstrzymują prace na 6 dni? "Zdrowie pracowników oraz ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem" Śmieszne

 • ~marys76 2020-04-27 13:21:54

  Od dawna było to do przewidzenia. Po kiego grzyba pozostałe kopalnie nadal fedrują pełna parą przy pełnej obsadzie osobowej? Tam nie ma szans za zachowanie stosownych odległości pomiędzy pracownikami.
  Teraz dopiero pojawią się falowo zakażenia bo ryl nie należy do bystrych ludzi i w ramach buntu nie będzie siedział w domu.

 • ~frbro 2020-04-27 14:12:43

  To jest skandal! Za to nie tylko powinny polecieć dymisje na dyrektorskich stanowiskach, ale powinny pojawić się także zarzuty prokuratorskie. W cywilizowanym kraju, bez wątpienia odbyło by się śledztwo mające wskazać kto odpowiada za dopuszczenie do takiej sytuacji. Górnikom życzę zdrowia i oby Wasi bliscy, nie przypłacili tego życiem.

 • ~Piotr Czaja 2020-04-27 14:19:11

  Do komentujących-Proszę nie obrażać górników nazywając ich rylami. Ci ludzie chcą pracować żeby zarabiać na utrzymanie swoje i ich rodzin. Nie ich wina że rząd nie wykonuje testów.Chwali się tylko ile może ich przeprowadzić w ciągu doby a przeprowadza połowę mniej.W ten sposób oszukuje społeczeństwo.Górnikom/nie rylom/życzę powrotu do zdrowia i pracy.

 • ~Grażyna Sobik 2020-04-27 14:49:42

  Osób zarażonych będzie niestety więcej przy takiej ilości przeprowadzanych testów. Przecież zarażeni górnicy mają rodziny , które nie zostaną wliczone w zarażoną liczbę pracowników kopalni, a na wykonanie testu sporo poczekają .

 • ~ 2020-04-27 14:50:56

  A co na to związki ze swoimi przywódcami na czele.

 • ~sympatykrybnika 2020-04-27 15:14:30

  Oto dwie relacje górników ze Staszica ze strony BiznesAlert.pl:

  „Wycofali rano załogę ściany 108, w sobotę zachorował sztygar, który przez cały tydzień codziennie miał kontakt z około 30 innymi osobami. A ci ludzie nie są na kwarantannie, choć jednego z nich zabrało w czwartek pogotowie z kopalni z gorączko 40 stopni i dziś wiadomo, że jest pozytywny – opowiada górnik. Dzwonił do Sanepidu, by zapytać, czy nie powinien być na kwarantannie. Usłyszał, że powinien, więc poszedł do sztabu kryzysowego kopalni. Tam usłyszał,że nie ma komu robić. – To paranoja, mam troje małych dzieci, boję się o moją rodzinę, nie o siebie. Na kwarantannę wysłali nadsztygarów, co może raz mieli kontakt ze sztygarem X (tu pada nazwisko), albo tych, co kontaktu nie mieli wcale, a dołowców jak się traktuje? – denerwuje się nasz rozmówca.”

  „Inny opowiada, że łaźnie nie są dezynfekowane po każdej zmianie, a płyny do dezynfekcji i odkażania są podawane w starych pojemnikach od szamponu. Górnicy zaś dostają na 7,5 godzinną szychtę tylko jedną maskę ochronną, której działanie to maksymalnie cztery godziny. – Znowu ważniejsze wydobycie niż życie? Przecież na zwałach kopalń leży ponad 7 mln ton węgla, nam chcą o 20 proc. pensje obniżać i wprowadzać postojowe – denerwuje się nasz rozmówca. Tyle, że dyrekcja kopalni chce koniecznie pokazać wydajność. Ta kopalnia bowiem od dawna nie broni się wynikami.”

  https://biznesalert.pl/baca-pogorzelska-pgg-zatrzymuje-kopalnie-murcki-staszic-po-naszej-publikacji/.

 • ~grubiorzz 2020-04-27 17:08:54

  Widzę, że zarząd nadal trzyma "poziom".
  "Zdrowie pracowników oraz ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem?"

  Skoro tak sie troszczą o swoich pracowników to, dlaczego decyzję o zatrzymaniu produkcji podejmujecie dopiero jak juz macie ponad 500 osób na kwarantannie? Chyba jednak to nie troska jest powodem tylko brak rąk do pracy :) Może Panowie z biura pootwierają drzwi i zjadą na dół skoro chcieli fedrować niemal do ostatniego górnika?

  A jak już mają chęci przedstawiać się jako dbający o pracowników to dlaczego na innych kopalniach nie podjęli podobnych kroków? Przeciez każdy wie, że tam sie stanie to samo, tylko potrzeba jeszcze chwilke czasu. A co do wymiaru postoju -6 dniowego no cóż haha chyba ktoś tu odkrył ciekawe sposób walki z wirusem oraz na skrócenie kwarantanny, czyż nie?

  Pozdrawiam.

  93 10
 • ~Idaho 2020-04-27 17:14:04

  Nie bądźcie zdziwieni, jak za miesiąc województwo śląskie zostanie odcięte od reszty Polski. Czytając relacje "Sympatykarybnika" to jest bardzo prawdopodobne. I to nie górnicy są winni, ale tak zwani "biali"...czyli dozór.

  98 15
 • ~Robert Kowalewski 2020-04-27 17:18:33

  Pisałem niedawno że kopalnie to największe obecnie skupiska ludzi...No i jest efekt.
  Wiele prywatnych firm na kilka tygodni zatrzymało produkcję mimo strat.Ale kopalnie nie..bo ryle muszą fedrować.

  99 88
 • ~VeB 2020-04-27 17:33:03

  Fajnie się ocenia zza komputera no nie?
  Pomyśl jeden z drugim co taki "ryl" sobie myśli skoro widzi co się dzieje i musi iść do roboty i narażać swoje zdrowie i potem po powrocie do domu swoją rodzinę.
  Może sami ryle dla bezpieczeństwa woleli by zostać w domu? O tym nikt nie pomyśli bo rylom trzeba dopieprzac non stop bo przecież super się mają ze swoimi dodatkami itp.

 • ~sympatykrybnika 2020-04-27 17:54:46

  ~VeB
  „co taki "ryl" górnik sobie myśli”, no właśnie powinien pomyśleć o wystąpieniu ze związku zawodowego, bo ten nic nie zrobił aby on nie narażał swojego zdrowia i potem po powrocie do domu swojej rodziny. Proste?, proste!

  94 26
 • ~x.treme 2020-04-27 18:03:00

  VeB co ty pieprzysz? Ty musisz iść??? Po jakiego wała? Gruba stanie?? Ludzie poumieraja? Powiedzą Ci w jakich są miejscach . Właśnie dlatego ludzie piszą o rylskim podejściu. Nafedrowane masz na 3 lata do przodu. Ps. kupię węgiel, max 150,00 za tonę. Ktos coś?

  50 69
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-27 18:07:43

  I tak źle i tak nie dobrze. Bo z jednej strony Śląsk najbardziej cierpi z powodu tego czarnego złota - najwięcej syfu i degradacji środowiska, a z drugiej strony jak to wszystko niekontrolowanie plajtnie i przejdziemy na czystą energię (co prędzej niż później na pewno się stanie) to będziemy mieli tu bidę i nędzę. Przydałby się odważny rząd, bez obu Dud (jeden wart drugiego), który to wszystko w miarę łagodnie przetransformuje - Unia daje pieniądze. Pytanie czy je wykorzystamy, czy z niej wyjdziemy?

  69 30
 • ~Idaho 2020-04-27 18:23:12

  Maksymilianie, Unia da pieniądze, a w Warszawie powołają Urząd ds Restrukturyzacji Śląska, gdzie będzie pracowało kilkuset magistrów historii, socjologii, techników dekoracji teatralnych itp. Ten urząd zleci przygotowanie planu konsultantom. I to będzie koniec unijnych pieniędzy.....

  99 9
 • ~pprywatne 2020-04-27 18:26:20

  Planem docelowym jest całkowite zamknięcie kopalni, a nie tylko na czas wirusa. Mają teraz okazję, to ją wykorzystają. Następnie wstrzymają 500+ dodatkowe emerytury, a wysokie (górnicze) emerytury opodatkują pod pretekstem utrzymania służby zdrowia. Takie już są plany, poszukajcie wnikliwiej, a znajdziecie co nam szykują. TO DOPIERO POCZĄTEK!!!!

  67 34
 • ~monterpl 2020-04-27 19:02:25

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 4
 • ~monterpl 2020-04-27 19:22:29

  Hej ludzie z potalu, napisałem Fake news, ponieważ związek zawodowy sierpień 80 jasno zdementował tę plotkę i wysłał smsa do członków, że pracujemy normalnie i że to co czytamy i słyszymy w radiu to bzdura. Macie lepszą wiedzę niż związkowcy? A to ciekawe!!!

  32 11
 • ~TAKI JA 2020-04-27 19:43:58

  Górnicy, ryle, bioli, nadsztygary i wszelako inno gawiedź na kopalni. Na kopalni Chwałowice jest monitoring, wystarczy go pokazać publicznie i wtedy cały świat zobaczył by jak zachowują się ludzie po przekroczeniu bramy kopalni. Na powierzchni przebywa setki ludzi, tylko kilku w maskach reszta jeden przy drugim jak za starych dobrych lat. Bioły przeleci raz w tygodniu przez plac i budy, ludzie zakładają maski a za minutę ściąga i do śmieci. Przegląd monitoringu i po premii a jest z czego.

  72 23
 • ~VeB 2020-04-27 20:19:30

  Sympatykrybnika i x.treme a co mi da że wyjdę ze związków?
  A co mam innego zrobić? Wziasc urlop na miesiąc i co potem, będę musiał iść do roboty tak czy siak. Wiem co powiesz najlepiej się zwolnić i poszukać "normalnej" roboty.
  Ale takie teksty mijają się z celem w obecnej sytuacji.

  45 8
 • ~ariss19 2020-04-27 21:08:09

  Jak was tak czytam co poniektórych to jesteście przez niekiego robieni panikujecie jak by 3 miliony ludzi umarło a jeszcze nikt nie umarł na covit19. Na kopalni jest ponad 30 z pozytywnym mają tylko gorączkę nic więcej jak by co niektóry zobaczył statystyki umieralności poprzednich latach to by zauważyliście że ta cała szopka z wirusem to ściema jestem tylko ciekaw ilu ludzi było rok temu na L4 na kopalni w tym samym czasie co teraz

  21 51
 • ~1floyd 2020-04-27 23:20:49

  To wierzchołek góry lodowej. Górnictwo zawsze rządziło się swoistymi. prawami. Pierwsze primo, wydobycie je najważniejsze. Drugie primo, patrz pierwsze. Od xxx lat, nagina się przepisy, kombinuje, bo ściana ma iść, a metry chodnika mają być zrobione. Poziom bezpieczeństwa na dole, określa nie OUG , WUG, czy CUG. Dla ich wcześniej sygnalizowanych, kontroli ma być wszystko OK. Wszystko inne, to jazda bez trzymanki. Starzy mają mieć oko na młodych, by co nie na robili. Na pewno sporo osób, wie co mam na myśli. To samo było i z tym zagrożeniem. Ktoś zarządził pomiar temp. ciała, myśląc że problem tym rozwiąże. Ale w łaźniach, klatkach, czy kolejkach, 1,5m czy 2m odległości to fikcja. Więc sprawa się rypła. I kopalnia stoi. I jest problem co dalej. A co będzie gdy to dotknie innych branż? Tych które są istotne dla każdego miasta. Gdy z racji koronawirusa w służbach oczyszczania, czy wodociągach, braknie zdrowych ludzi. Wtedy stojące kopalnie to będzie mały " pikuś"

  37 2
 • ~3.14 2020-04-28 08:22:28

  Co to za dezinformacja? Normalnie pracują. Jest to łatwe do sprawdzenia a myślę i że osoby pracujące na kopalni to potwierdzą.

  30 2
 • ~Bobby Firmino 2020-04-28 12:40:35

  Tragedia co wyprawiają...szdkofa ludzi.

  11 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 353