zamknij

Wiadomości

KWK Chwałowice przywróci miastu Mośnik

2012-04-30, Autor: 
Znają to miejsce wędkarze, znają je mieszkańcy Chwałowic, Radziejowa, Niedobczyc i Jankowic. Przed wojną był tam system stawów rybnych i grobli, ale odkąd na tym terenie zaczęło się intensywne wydobycie kopalni Chwałowice, jeden z najładniejszych zakątków naszego miasta zamienił się w niebezpieczne zapadlisko. Okazuje się jednak, że nie utraciliśmy go bezpowrotnie. Zapowiada się na to, że już za 8 lat rybniczanie będą znowu tam wypoczywać.

Reklama

W latach '80 powstała śmiała urbanistyczna koncepcja zbudowania na terenie Mośnika kolejki linowej, która miała by łączyć szczyty stworzonych specjalnie trzech wzniesień. Tak odważne plany na razie nie mają może szans na realizację, ale ten niegdyś piękny zakątek naszego miasta znów może stać się chętnie odwiedzanym przez rybniczan terenem rekreacyjnym.

- Eksploatacja górnicza pod terenem Mośnika i Kielowca w Chwałowicach prowadzona jest od połowy lat '90. Minęło już ponad 15 lat i teren w wyniku tej działalności uległ znacznemu obniżeniu. Powstały obszerne zapadliska i zalewiska . Dla rewitalizacji tego terenu niezbędne jest prowadzenie konkretnych działań rekultywacyjnych. Takie działania prowadzimy zresztą sukcesywnie na wszystkich terenach, gdzie jest prowadzona eksploatacja - tłumaczy Marek Miczajka, kierownik działu ochrony środowiska KWK Chwałowice. Kolejnym terenem przewidzianym do zrekultywowania jest teren Mośnika pomiędzy cmentarzem przy ul. Kamiennej i ul. Składową.

 

Teren Mośnika i Kielowca ucierpiał tak mocno, żeby uchronić inne tereny w mieście. To jedno z trzech głównych złóż dla KWK Chwałowice. - Teren górniczy Kopalni „Chwałowice” nie jest terenem łatwym dla podziemnej eksploatacji węgla. Kopalnia nie znajduje się w szczerym polu. Znaczną część powierzchni obejmuje zwarta zabudowa – osiedla Chwałowice, Meksyk, Ligota. Dlatego w '95 roku wspólnie z władzami Miasta ustaliliśmy zasadę, że pod pewnymi terenami nie będziemy fedrować, zwłaszcza pod tymi które wymagają szczególnej ochrony, gdzie jest duża zabudowa, za to bardzo intensywną eksploatację będziemy prowadzić w wybranych rejonach o słabej zabudowie jak np. południowa część Chwałowic, w tym w rejonie Mośnika i Kielowca- tłumaczy Marek Miczajka.

 

Przez kilkanaście lat intensywnej eksploatacji na terenie Mośnika utworzyło się rozległe zapadlisko i rozlewisko. Aktualnie kopalnia buduje kolejny poziom wydobywczy 700 m. Dostępne złoże węgla Kopalni „Chwałowice” pozwala na eksploatację jeszcze na co najmniej 50 lat – mówi Marek Miczajka.

 

Okazuje się, że - dawniej jeden z ładniejszych zakątków naszego miasta - nie jest jednak skazany na całkowitą zagładę. Choć kopalnia dalej będzie prowadzić tu eksploatację, przez najbliższe kilka lat na powierzchni będzie prowadzona rekultywacja. To na pewno poprawi walory rekreacyjne i środowiskowe tego miejsca - zapewnia Marek Miczajka - Obecnie przygotowujemy projekt, jak ma wyglądać finalne ukształtowanie tego terenu. Później ten teren zapadliska będzie zasypywany warstwami, do czego wykorzystamy nasze odpady wydobywcze. Na koniec przeprowadzimy rekultywację biologiczną, w trakcie której odtworzymy glebę, wysiejemy trawę, posadzimy drzewa, wykonamy drogi - opowiada o planowanych pracach Marek Miczajka. W ramach tego zadania wspólnie z Miastem Rybnikiem u podnóża cmentarza wykonamy część obwodnicy Chwałowic.

 

Prace rekultywacyjne na 16 hektarach mają potrwać około 7 do 8 lat.

 

Chcielibyście, żeby Mośnk znów wyglądał jak na archiwalnych zdjęciach?

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~Ksenopita 2012-04-30
    09:34:43

    1 2

    W biznesie bezinteresowność nie istnieje. Mamy tu książkowy przykład zaawansowanych metod PR. KWK Chwałowice znalazło idealne miejsce na pozbywanie się odpadów górniczych a realizację "projektu" rozciągnęło maksymalnie w czasie. 8 lat przy planowanych 50 latach eksploatacji to naprawdę dużo ale tu chodzi o bieżące pozbywanie się odpadów i o nic więcej. Sama rekultywacja czyli sypanie ostatniej warstwy gleby, sadzenie drzew i sianie trawy zajmie pewnie maksimum 3-4 miesiące. W planach jest pewnie jeszcze dwuletnie opóźnienie. Nic to. Paryski Parc des Buttes Chaumont powstał w miejscu wyrobiska kamieniołomu zamienionego w wysypisko śmieci. Im rekultywacja zajęła 4 lata i efekt jest imponujący do dzisiaj, mimo tego, że akcję przeprowadzili w 1867 roku więc jakby 145 lat temu, kiedy to o buldożerach nikt raczej nie słyszał. Dziurę w ziemi też mieli dużo większą. Jeśli efekt tej naszej "rekultywacji", którą można było by zrealizować w rok, będzie taki jak tam w Paryżu to gotów jestem poczekać nawet te 8 lat.

  • ~norton 2012-04-30
    10:11:22

    2 2

    Też zastanawia mnie kto i jakie ukręci lody na tym wszystkim.
    Z zdjęcie z zapomnianego Rybnika - fantastyczne :)

  • ~martinellka4 2012-04-30
    11:21:17

    0 0

    Jeszcze rok temu pisali ze ma być w tym miejscu ogromne pole golfowe... teraz kolejka liniowa... zdecydujcie się :P

  • ~psyche09 2012-04-30
    12:05:01

    1 0

    No ba! Pewnie, że byśmy chcieli!!! :):):) bardzo mnie ta informacja ucieszyła :) oby tylko się s p r a w d z i ł a

  • ~ 2012-04-30
    12:14:09

    0 0

    Z pewnością skończy się tradycyjnie, czyli Fudali sprzeda ten teren na kolejny hipermarket.

  • ~bob1722 2012-04-30
    22:03:43

    2 0

    stary mośnik fajnie wyglondo ludzie tam imprezowali,ale żeby wyglondoł jak za downych lot to musieli by zaloć droga do Radzijowa.W magistracie pomyliły im sie miejsca na mapie Chwalowic i Radziejowa.Zdjęcie pokazuje stary Mandrelowiec na Mośniku.

  • ~Malinka90 2012-05-01
    00:11:49

    1 0

    Dziś wybraliśmy się tam na mały spacerek. Jedno wielkie wysypisko śmieci i gruzu(od strony radziejowa) Smród w pewnym momencie przyprawiał o mdłości. Jeszcze 2 lata temu dało się tam przejść "dróżką" i przez mostek. Po zimie obserwowaliśmy z mężem to miejsce jak powoli i stopniowo dróżka zostaje zalewana, najpierw mała kałuża, potem większa, połowa dróżki i cały mostek zalany tak, że barierek widać nie było, teraz nawet nie widać że była tam jakaś dróżka... A szkoda, bo ładnie się tamtędy szło na space... Przywróćcie choć dróżkę w tym roku :) (nadzieja jest, nawozili dużo ziemi i gliny ;)

  • ~psyche09 2012-05-01
    20:24:40

    0 0

    jestem z Ch-ic i bardzo często chadzam tam na spacery. I muszę zgodzić się z @Malinką90. Jeszcze kilka lat temu, tamta okolica (mimo zwałów) była nawet nawet. a teraz usypują tam koleje brudactwo, właśnie tym fajnym mostkiem już od bodajże tamtego roku przejść się nie da. Coraz to więcej wody, więcej zwałów - aż przykro patrzeć! Wcześniejszy "stawek", bliżej Chwałowic też całkiem zasypali, że jak poszłam tam w tym roku w marcu chyba to doznałam ogromnego szoku i myślałam że się tam rozbeczę czy tych koparkach - nic tylko zwały, zwały, zwały. a była woda, drzewka, jeżyny:):D:D i trochę spokoju :(:(:(:( wiadomo, było to na hałdach zrobione, ale były "zakamuflowane" a teraz to... nic nie ma:| [tak wygląda jak na fot: bm]

  • ~smerfetka 2012-05-03
    17:42:29

    0 0

    Wydaje mi się, że i piszący artykuł i komentujący mylą Mośnik z Kielowcem.

  • ~psyche09 2012-05-03
    20:28:16

    0 0

    Mośnik - wnet przy granicy z Radziejowem, czyż nie? a to na zd "Rekultywacja terenu..." to jest ten teren przy Radziejowskiej - Kielowiec, czyż nie ;):)

  • ~skandalista 2012-05-08
    11:19:40

    0 1

    ~malinka90 ziemie i gline nawiozły firmy pracujace przy przebudowie ul Wodzisławskiej :D wiec w ciagu dalszym jesli chodzi o rekultywacje nic sie tam nie dzieje :D

  • ~ 2012-07-26
    13:36:14

    3 0

    Kielowiec byl od strony Jankowic, a Mosnik od Radziejowa-Swiercze.

  • ~Mael 2020-09-24
    19:05:41

    1 1

    Sprywatyzować tę ostatnią ostoję komunizmu i wszystko się naprostuje. Praca do 60 roku życia, wydajność 200%, zatrudnienie 50%, wprowadzenie gospodarki rynkowej i wynagrodzenia uwarunkowane wskaźnikami ekonomicznymi.
    To nie złośliwość ale dorównanie do innych normalnie pracujących, którzy górnictwo latami dotują.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5074