Psy i koty traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodziny, czemu trudno się dziwić. Wraz z pojawieniem się ich w naszych domach nawiązujemy z nimi mocną więź emocjonalną. Każdy właściciel pupila jednak wie, że jego czas wśród ludzi jest ograniczony, dlatego warto zrobić wszystko, aby pozostał z Tobą jak najdłużej. Z tego względu powinieneś jeszcze lepiej zadbać o jego zdrowie, a pomogą Ci w tym kwasy tłuszczowe obecne w żywności dla zwierząt, jak również suplementach diety. Dlaczego dostarczanie ich psim i kocim organizmom jest tak ważne? Sprawdź!
Kwasy tłuszczowe należą do kategorii substancji, bez których nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu - zarówno człowieka, jak i zwierzaka. Uczestniczą one w wielu kluczowych procesach i regulują je. W praktyce mowa o niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych (NNKT). Jest jednak pewien haczyk - Twój pupil nie jest w stanie samodzielnie ich wyprodukować, dlatego też musisz zadbać o to, aby każdego dnia dostarczać mu ich w postaci odpowiednio wyselekcjonowanego pożywienia, jak również suplementów diety, takich jak m.in. tran dla zwierząt.
Szukaj ich przede wszystkim w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, np. w rybach morskich, ale również roślinnych. Ich cennym źródłem są również algi w duecie z planktonem.
Jak kwasy tłuszczowe wpływają na organizm Twojego psa lub kota? Mają one ogromne znaczenie dla ich zdrowia. Po pierwsze, wykazują się zbawiennym wpływem na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Po drugie, z ich pomocą przyczynisz się do poprawy profilu lipidowego, w tym obniżenia poziomu złego cholesterolu. Od tego już krótka droga do profilaktyki m.in. miażdżycy. Co oprócz tego? Łagodzenie stanów zapalnych w całym organizmie - również w stawach. Nie bez znaczenia pozostaje także ich rola we wspomaganiu układu nerwowego.
A jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi kwasami omega? Podstawowa to miejsce w łańcuchu chemicznym kwasu tłuszczowego, w którym znajduje się wiązanie podwójne między atomami. Co ważne, zarówno u psa, jak i kota na próżno szukać enzymów, które odpowiadają za stworzenie go od podstaw. Jeśli jednak zadbasz o to, aby serwować je swojemu pupilowi, wtedy możesz liczyć na prawidłowe działanie szlaków metabolicznych.
Wśród kwasów tłuszczowych omega-3 wyróżniamy przede wszystkim takie jak:
Do grupy kwasów omega-6 zalicza się natomiast m.in.:
Niezwykle ważne miejsce w diecie każdego zwierzaka domowego zajmują kwasy omega-3. Wśród tych, których absolutnie nie może w niej zabraknąć znajdziesz niezastąpiony duet kwasów DHA i EPA, które zawiera m.in. olej z łososia dla zwierząt. Musisz wiedzieć, że z uwagi na to, że są podstawowym budulcem błony komórkowej, to stanowią o skuteczności jej bariery ochronnej. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że odpowiedni stosunek wspomnianych wyżej kwasów warunkuje to, w jaki sposób każda komórka odbiera, jak również wysyła sygnały do pozostałych.
Dostarczanie psu i kotu kwasów omega-3 jest bardzo istotne z uwagi na funkcjonowanie układu odpornościowego. Kwasy NNKT przyczyniają się do modyfikacji odpowiedzi zapalnej organizmu poprzez stymulację białych krwinek - neutrofili. Wpływają nie tylko na ich budowę, ale również sposób działania. Jest to o tyle ważne, że ich zadaniem jest rozpoznanie patogenu, a później jego unieszkodliwienie. Kwasy DHA i EPA stymulują również wydzielanie leukotrienów, które to często są “winne” zaleganiu śluzu w drogach oddechowych, jak również pojawianiu się reakcji alergicznych.
Nie można także nie wspomnieć o ich wpływie na funkcjonowanie układu nerwowego, a także wspomaganie jego prawidłowego rozwoju. Musisz wiedzieć, że kwasy tłuszczowe stanowią jedne z podstawowych substancji budulcowych tkanki układu nerwowego - wszystko z uwagi na to, że wchodzą w skład błony komórkowej neuronów. Największe zapotrzebowanie zatem na kwasy DHA i EPA występuje u szczeniąt i kociąt, u których układ nerwowy jest na początkowym etapie rozwoju. Nie można zapominać również o zwierzęcych seniorach, u których niedobór kwasów tłuszczowych może spowodować upośledzenie i tak już mocno osłabionych funkcji poznawczych i zapamiętywania.
Suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 u psów i kotów jest również szczególnie ważna ze względu na stan ich sierści, włosów i przede wszystkim skóry. Niedobór tych cennych składników w wielu przypadkach przyczynia się do pogorszenia ich kondycji - skóra staje się przesuszona, sierść i włosy matowe, sztywne, a w dodatku narażone są na nadmierne wypadanie.
Sięgnij po sprawdzone suplementy diety dla zwierząt, dzięki którym nie dopuścisz do niedoboru kwasów tłuszczowych w psich i kocich organizmach. Znajdziesz je m.in. w tranie, który dodatkowo zawiera witaminy A i D, które również kompleksowo wspierają zdrowie naszych pupili. Dobrym rozwiązaniem jest również wysokiej klasy olej z łososia dla zwierząt, który jest równie wartościowym źródłem kwasów DHA i EPA.
Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
15450Nowy wymiar walki o klienta, czy forma żartu? Ruchem przed nowym sklepem "kierowały"… biedronki
14652Wiemy, kiedy ruszy sezon grzewczy w Rybniku
13321„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
10561Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
9749Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+131 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+102 / -17Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
26„Świętowaliśmy 50-lecie Elektrowni Rybnik, za 15 miesięcy będziemy mieć pogrzeb” (wideo)
24Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
24Sprawa Elektrowni Rybnik na sesji Rady Miasta. Radni wystosują apel do premiera
18„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert