zamknij

Wiadomości

Kubeł na odpady zielone zlikwiduje fetor w Rybniku?

2019-09-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kubeł na odpady zielone zamiast brązowego worka? Taki pomysł przedstawili dzisiaj radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem gromadzenie trawy, liści, gałązek itp. w wyznaczonym pojemniku poprawi sytuację z odbiorem i składowaniem odpadów. Przy okazji zmniejszy się problem fetoru w Rybniku.

Reklama

Odór w południowych dzielnicach Rybnika nadal jest mocno odczuwalny. Skarżą się na niego mieszkańcy BoguszowicKłokocina, Ligoty-Ligockiej Kuźni, a nawet Zamysłowa. Na fetor narażeni są nie tylko rybniczanie, ale również pracownicy działający na terenie składowiska.

Radni PiS – Mirela Szutka i Karol Szymura przedstawili dzisiaj pomysł, który został wypracowany na Komisji Ochrony Powietrza, Ekologii i Przemysłu. - Na spotkaniach z firmami Best Eko i Sego doszliśmy do wniosku, że śmieci mogą być tańsze dla mieszkańców pomimo podwyżek, a jednocześnie miasto może w sposób ekologiczny i ekonomiczny organizować zbiórkę oraz składowanie śmieci. Proponujemy by, zamiast wsadzać odpady zielone do worków, gdzie wszystko się kisiło – wyrzucać je do kubłów – mówi Karol Szymura.

Jak argumentuje z kolei Mirela Szutka, worków po zużyciu nie da się przetworzyć. Co więcej, jako tworzywo sztuczne rodzi kolejny problem.

- Rozrywanie worków powoduje szalony fetor odczuwalny dla pracowników i mieszkańców. Firmy posiłkują się pracownikami z Ukrainy, ponieważ dla Polaków jest to praca nieatrakcyjna. Dodatkowo od stycznia 2020 wchodzi prawo o składowaniu opadów organicznych. Wprowadzenie nowych kubłów miałoby też temu służyć

- zauważa.

Jakie pozytywy wniósłby kubeł? Tego typu pojemniki mają otwory i podwójne dno. Odpady utylizują się już wewnątrz niego.

- Pracownicy nie będą musieli poświęcać czasu na przetwarzanie odpadów, segregację. Nie ma rozrywania worków. Koszt odbioru tony odpadów jest o 100 złotych tańszy. Jako przedstawiciele radnych PiS wnioskujemy do prezydenta, by takie kubły dla mieszkańców były zakupione przez magistrat i dane mieszkańcom za darmo

- mówi Mirela Szutka.

Jeżeli mieszkańcowi nie wystarczałby jeden kubeł, to musiałby go zakupić już za własne pieniądze.

- Najważniejszy będzie efekt, czyli o wiele mniejszy fetor w Rybniku

- zaznacza radna.

Z kolei Karol Szymura zdaje sobie sprawę, że miastu może nie podobać się ten pomysł. Apeluje więc o obniżenie kosztu odbioru odpadów o 2-3 złote w przypadku, gdy mieszkaniec kupi sam sobie taki pojemnik.

- To dobry moment, by przedstawić taki pomysł. Nie mamy spalarni śmieci, zużyte worki rosną z miesiąca na miesiąc. Kubły w takim momencie stają się nieodzwone

- słyszymy od Mireli Szutki.

Radni PiS wskazują też, że kubły na odpady zielone obowiązują w Jastrzebiu-Zdroju.

- Namawiamy, by inne miasta również szły w takim samym kierunku. Mam nadzieję, że prezydent Kuczera podejmie takie rozmowy w Subregionie Zachodnim

- mówi Karol Szymura.

Jaka będzie odpowiedź magistratu? Damy Wam znać.

A co Wy sądzicie o tym pomyśle?

Oceń publikację: + 1 + 95 - 1 - 111

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
 • ~moratorek 2019-09-11
  13:29:55

  97 18

  Ze względu na ilość odpadów zielonych, poproszę 15 takich kubełków. Swoja droga zawsze mnie ciekawiło , kto i w jaki sposób opróżnia worki z psimi odchodami.

 • ~powiem1 2019-09-11
  13:34:16

  97 21

  drodzy Państwo !

  Wystarczy zmienić przepisy dotyczące utylizacji odpadów zielonych. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpady zielone utylizowane były poprzez zabudowę kompostownika na każdej posesji. Było tak dotychczas i problem nie istniał.
  Przecież ludzie z Boguszowic jesienią zbierają m.in. liście narzucone z lasu, po to, by następnie wywieźć je na kompostownik miejski. A zadajmy sobie pytanie - skąd one pochodzą?
  Nie róbmy problemu, jeżeli go nie ma. Rozwiązania są bardzo proste, a my jak zwykle wszystko wywracamy do góry nogami i utrudniamy, czego efektem jest wzrost opłat za odpady a przede wszystkim niewyobrażalny fetor !!! Kolejny raz BRAVO !!!

 • ~Arteks 2019-09-11
  13:37:00

  Nie mam nic przeciwko kubłom ale dlaczego miasto ma kupować kubły za mieszkańców?Powinni je zakupić ci którzy produkują odpady. Ktoś lubi ogród? Musi też zdawać sobie sprawę z obowiązków jakie z tym się wiążą.

 • ~ 2019-09-11
  13:54:09

  Zapach kiełbasy wyborczej skutecznie przebija fetor z wysypisk.

  Bardzo sprytna kampania bazująca na problemie, wyborca stanie przed urną i przeglądając nazwiska podświadomie będzie się sugerował "a ta pani i ten pan obiecali kubły i brak fetoru" i zaznaczy X. A ja wolę postawić pytanie co zrobiliście przed 4 lata, bo ja was widuje miesiąc przed wyborami na bilbordach a potem cisza do następnej tury.

 • ~Robert Hałas 2019-09-11
  13:54:12

  No to pisiory przed wyborami się popisały . Na prawdę siedzą tam i rozmyślają za nas takie strategiczne pomysły ??? Tak jak ktoś tu już napisał to ja poproszę 10 do 15 - 200 l koszy , ciekawe gdzie se je k... postawię .

 • ~pprywatne 2019-09-11
  13:58:37

  ~Arteks - Tak tak Arteks, idąc tropem twojego pojmowania nowoczesnego Świata, lepiej zabetonujmy wszystko i będzie po problemie z odpadami zielonymi. A, ten betonik pomalujemy na czerwono i wtedy to będzie nowoczesność w pełnym wydaniu...

 • ~Katarzyna Piła 2019-09-11
  14:08:47

  Arteks, z tych samych przyczyn dla których ja mimo że za swoje pieniądze kupiłam działkę,wybudowałam dom a co roku muszę opłacać podatek dla miasta, i to nie mały.

 • ~majster86 2019-09-11
  14:29:49

  66 9

  Arteks jak zwykle nie przeczytałeś całego artykułu ze zrozumieniem dlatego ja Takiemu januszowi jak ty kolejny raz zacytuję kawałek:
  "Z kolei Karol Szymura zdaje sobie sprawę, że miastu może nie podobać się ten pomysł. Apeluje więc o OBNIŻENIE KOSZTU odbioru odpadów O 2-3 złote w przypadku,GDY mieszkaniec KUPI SAM sobie TAKI POJEMNIK."
  Miasto nie musi finansować takiego pojemnika ale, dla miasta jest to z korzyścią ponieważ dzięki temu miasto płaci mniej za odbiór odpadów a dodatkowo nie produkuje się niepotrzebnych worków foliowych które na dodatek trudno oddzielić od odpadów zielonych, Dodatkowo zniknie problem fetoru w mieście. Miasto ma z tego zdecydowanie więcej korzyści. To tak jak z normalnym odpadami jak je segregujesz płacisz mniej- proste.

 • ~majster86 2019-09-11
  14:33:32

  44 3

  powiem 1 oczywiście że kompostownik do dobre rozwiązanie i sam mam taki, cała trawa tam idzie z koszenia, ale jeżeli chcesz z tej ziemi korzystać nie możesz tam wrzucać wszystkiego, na przykład liście orzecha włoskiego niekorzystnie wpływają na PH gleby tak samo jakieś drobne gałązki niż przegniją mijają lata i potem przebijaj się przez to żeby tą ziemię wybrać.

 • ~leokadia 2019-09-11
  14:43:04

  1 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2019-09-11
  15:13:58

  44 2

  kompostowniki rozdają swoim mieszkańcom Tychy, więc pomysl nie jest nowy i chyba się sprawdza
  a co do brązowego kubła, kupiłem taki, bo nie chce mi się babrać z workami, co z tego, jak śmieciarzom nie chce się go opróżniać, bo dla nich jest mniej wygodne niż worki, za każdym razem kończy się na telefonie do UM, gdzie urzędnicy wymyślają przedziwne wytłumaczenia tego zjawiska, biorąc przykład chyba z pani rzecznik

 • ~minowa 2019-09-11
  15:41:07

  42 7

  Może jeszcze kubeł na kubeł ? Kolejne 120zł komuś zapłacic ?

 • ~Aneta Faikis 2019-09-11
  15:56:35

  61 4

  Z kubłów będzie pachnieć perfumami...

 • ~nostalgia 2019-09-11
  16:02:59

  69 16

  tylko PIS może to wymyślić- bo odpady zielone "mniej gniją" w plastykowych kubłach i jeszcze nie zostaną opróżnione do końca - bo zgniła masa zostanie w kuble. Proszę wymyślić coś mądrego!!!

 • ~artefaks 2019-09-11
  16:18:26

  48 39

  Najgorszy fetor w Rybniku jest od PISomasy. Jedynym sposobem na to byłaby biogazownia a potem grzanie tak wytworzonym gazem. Każdy kazik mógłby produkować tu swój gaz.

 • ~Arteks 2019-09-11
  16:35:11

  13 71

  @majster86 - ludzie nie szanują niczego co jest za darmo. Wcale nie mam nic przeciwko kubłom. Jestem bardzo za bo byłoby estetyczniej niż te wory szpecące ulice - ale niech sobie je właściciele kupią. @ursus - Tychy składają się głównie z bloków. Domki są tam dodatkiem. U nas jest 18 tys. domków. Nie wyobrażam sobie aby miasto miało kupić 18 tys. kubłów i w imię czego? Rozdawnictwa "ubogim"? Prezentu świątecznego?

 • ~ 2019-09-11
  17:12:20

  47 1

  Arteks 2019-09-11 16:35:11
  " @ursus - Tychy składają się głównie z bloków. Domki są tam dodatkiem. "
  płyniesz Arteks i to krytą żabką
  "U nas jest 18 tys. domków. Nie wyobrażam sobie aby miasto miało kupić 18 tys. kubłów i w imię czego? Rozdawnictwa "ubogim"? Prezentu świątecznego?"
  w imię tego, że jest 18 tyś płacących nie maly podatek od nieruchomości, żaden to prezent, bo dawno są spłacone (tutaj teoretyzuję bo mam w nosie miejski kubeł, co innego jego planowe opróżnianie, ale to ju z inna sprawa)
  akurat wspomniane przeze mnie kompostowniki w Tychach, czy kubły na popiół w Pilchowicach są wypożyczane, a nie rozdawane, dlatego nie ma problemu poszanowania, przy okazji gmina Pilchowice musi być o wiele bardziej bogata od Rybnika, przemyslu tam nie ma, dużych miejsc pracy też nie, same domy, a gminę stać na zapewnienie kubłów, a jak przyjżymy się, jak u nich wyglądaja działania na rzecz poprawy jakości powietrza( dopłaty dla kazdego kto wymiennia kocioł, a wnioski tych którzy wymieniają kotły z powodu awarii rozpatrywano poza kolejnością, środków musiało być dużo, bo pod koniec ubiegłego roku nawet proboszczowie (!!) głosili, że jeszcze jest kasa do wzięcia), to widać jak wieś nas wyprzedza, pomimo że nie są miastem wojewódzkim, który jest w stanie lobbować w urzędzie marszałkowskim pod siebie, nie mają swojego PECu i posłów którzy dla nich zrobią wszystko, jak tłumaczyłeś nieudolnośc naszych władz w porównaniu z Krakowem

 • ~ 2019-09-11
  17:20:21

  62 5

  ~Arteks 2019-09-11 16:35:11
  "Kibice żużla jadą w niedzielę za darmo!" czytamy w innym artykule
  "w imię czego? Rozdawnictwa "ubogim"? Prezentu świątecznego?"
  skoro jednym można, to czemu innym nie ? mamy podwójne standardy w mieście ?

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2019-09-11
  17:22:31

  44 3

  Wysuszyć i spalić.

 • ~wojto 2019-09-11
  17:45:32

  18 22

  Największy problem widzą fanatycy trawnika wzorem Camp Nou w Barcelonie. Koszenie hektarów co tydzień. Trawa nie rośnie - podlewają. Jest mokro, trawa rośnie koszą. I tak w kółko. Panowie ażeby zrobić tego grila raz na ruski rok nie trzeba kosić do tydzień 2 hektarów działki! MZ każda większa działka powinna mieć obowiązkowo kompostownik. Powiedzmy każda powyżej 1000m2 albo 1.5tyś i problem rozwiązany.

 • ~spirit-of-the-town 2019-09-11
  18:24:29

  33 4

  Kiedyś wszyscy kompostowali i nie było problemu. Teraz nauczyli mieszkańców wszystko odbierać i nagle jest problem. Nagle nikt nie potrzebuje nawozu w postaci kompostu. Ja rozumiem nowo wybudowanych emigrantów z bloku, którzy nie odróżniają trawy od mchu, ale cała reszta powinna się wstydzić.

 • ~lewy_gwint 2019-09-11
  18:41:50

  20 14

  To taki nowy program KUBEŁ+

 • ~moratorek 2019-09-11
  18:43:23

  7 5

  Czy ta osoba w tle to agent ochrony ?

 • ~Heina aus Pitolowa O/S 2019-09-11
  18:55:01

  33 10

  Czyli przy każdyj chałupie gnojok jak za starego pierwyj. Mono i lhaziel przy gnojoku bydzie echtig ekologia. Widoki jak gorolyji.

 • ~Arteks 2019-09-11
  19:12:58

  4 40

  @ursus - całkowicie upadłeś na głowę jeśli chciałbyś aby duże miasto brało przykład od jakieś wsi... Niech władze miasta i radni zajmują się miejskimi problemami, a nie jakimś kompostem, dożynkami czy fetorem spowodowanym przez... samych mieszkańców. Bo skąd się on bierze jak nie z produkowania przez ludzi odpadów które śmierdzą?

 • ~Stasek 2019-09-11
  19:20:51

  22 1

  Ja już stawiam hangar na odpady wielkogabarytowe, żeby 2 x w roku nie wpływać negatywnie na estetykę osiedla...

 • ~tf2 2019-09-11
  19:24:03

  13 1

  "Proszę wymyślić coś mądrego!!!"

  Proszę bardzo - rozdrabniacz. Gałęzie i liście zmielić i wysypywać pod kwiatki/ drzewka na posesji jako nawóz. Stanowisko wypożyczać mieszkańcom.
  Pakowanie gałązek do worka jest zaprzeczeniem ekologii. To tak jak zawożenie jednego małego przedmiotu przez Kowalskiego na oddalone o kilka km miejsce zbiórki (takie pomysły serwował UM). To, że śmierdzi nie jest tajemnicą - pisze o tym nawet Wyborcza.pl

  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24950406,uciazliwe-bioodpady-zalegaja-smierdza-plesnieja.html

 • ~hub381 2019-09-11
  19:27:29

  24 7

  Proponuję aby ta pani z PiS-u lepiej nadal zajmowała się muzyką chóralną a nie kubłami na odpady zielone.
  Proszę ten temat zostawić fachowcom.

 • ~tf2 2019-09-11
  19:37:07

  14 6

  Ursus, kompostowniki to doskonałe rozwiązanie. Zwłaszcza, że najtańszy można kupić za niecałe 200 zł. A na to oczywiście stać każdego mieszkańca domku jednorodzinnego, ale pytanie co z gałęziami?

 • ~ 2019-09-11
  19:49:33

  25 3

  ~Arteks 2019-09-11 19:12:58
  "@ursus - całkowicie upadłeś na głowę jeśli chciałbyś aby duże miasto brało przykład od jakieś wsi.."
  "Niech władze miasta i radni zajmują się miejskimi problemami"
  akurat ta "jakaś wieś o wiele bardziej niż my uporała się z problemem przestarzałych kopcących kotłow, czemu dałem przykład., no ale widać dla Ciebie realne i skuteczne jak tam, działania władz dla poprawy jakości powietrza to nie sa miejskie problemy
  " a nie jakimś kompostem, dożynkami czy fetorem spowodowanym przez... samych mieszkańców."
  widać wspomniane przeze mnie Tychy to dopiero wieś, nie dość, że obchodzą dożynki, to zachęcają mieszkańców do kompostowania
  "Bo skąd się on bierze jak nie z produkowania przez ludzi odpadów które śmierdzą?"
  przyblokowe śmietniki pachną fiołkami, tyle że jadowitymi, a walające się wokoło śmieci dodają uroku i są synonimem mieszkania "po miejsku"
  kto tu upadł na głowę ?

 • ~Jan R. 2019-09-11
  20:03:38

  2 8

  Jest doskonały sposób na utylizację odpadów biodegradowalnych. Niestety nie startuję w tych wyborach więc nie zdradzę co trzeba zrobić. Hough. Ps. Na dodatek można na tym nieźle zarobić.

 • ~ 2019-09-11
  20:07:18

  20 1

  Kompostownik można zbić z kilku desek, a wy zaraz kupować. Pomajsterkuj. Tylko gorzej według prawa go umiejscowić.

 • ~ 2019-09-11
  20:09:43

  27 2

  Arteks, a na rodzinnych ogródkach działkowych jak Twoi Sąsiedzi z apartamentów rozwiązują problem?

 • ~Natalka616 2019-09-11
  20:12:04

  30 5

  Arteks
  Proszę..... Zamilcz...

 • ~hub381 2019-09-11
  22:40:14

  12 4

  Ile jeszcze każecie postawić kubłów na posesjach ?

 • ~Arteks 2019-09-11
  23:40:20

  2 26

  @ryhor - nie mam pojęcia. Nie interesuje mnie dziubanie w ziemi i wyrywanie chwastów.

 • ~trzynasty 2019-09-12
  06:34:36

  10 4

  PiS to jednak .... szkoda pisać. Zgadzam się z jednym z przedmówców, że kiełbasa wyborcza I program Kubeł+. Oczywiście w kuble plastikowym odpady zielone nie będą się "kisić", prawda? Poza tym, czy UM lub radni pis beda w stanie zapewnić dostarczenie odpowiedniej ilości darmowych kubłów w okresie od wiosny do jesieni, kiedy powstaje najwięcej odpadów zielonych? A jeśli nie? Dlaczego w Rybniku nie może powstać nowoczesna spalarnia śmieci? Może bezradni zastanowiliby się nad taka kwestią.

 • ~arkussinus 2019-09-12
  07:58:44

  16 3

  panie "wszechwiedzący" arteksie a jak to wyglada w ulubionych przez pana i dawanych wielokrotnie za przykład Niemczech?? Hasło "biotona" mówi panu coś? W wielu miastach czasem wiele dni stoją takie kubły przy domach wielokondygnacyjnych ze wszystkim co jest do wywalenia...ale pan z Rybnika chce zrobić istny raj na ziemi gdzie wszystko musi byc naj, a tak się po prostu nie da. Zapytam tak: ile kubełków na bioodpady stoi na śmietniku przy pańskim "apartamentowcu"? Czy NIESTETY większość mieszkańcow wywala wszystko do kubła na wszystko?

 • ~majster86 2019-09-12
  08:55:55

  9 2

  Arteks napisał "Niech władze miasta i radni zajmują się miejskimi problemami, a nie jakimś kompostem, dożynkami czy fetorem spowodowanym przez... samych mieszkańców.".
  Nie no w takim razie jakimś tam smogiem i fetorem z kominów spowodowanym przez... samych mieszkańców też nie ma sensu się przejmować,. Miasto przecież ma większe problemy- typowy janusz hipokryta

 • ~mezi1235 2019-09-12
  09:43:41

  7 1

  Jeżeli mieszkaniec ma sam sobie zakupić pojemnik a potem ma mieć taniej o 2-3 zł. To dlaczego teraz jak sam kupuję worki nie mam taniej.? Rożnica w tym że wotki są jednorazowe a pojemnik wielokrotnego użytku.

 • ~Arteks 2019-09-12
  10:24:19

  1 18

  @majster86 - nie produkuję ani zielonych odpadów powodujących fetor, ani pieca powodującego dym. Żyję jak typowy miejski mieszkaniec Europy, a nie mongolski wieśniak.

 • ~Arteks 2019-09-12
  10:26:15

  3 13

  @arkussinus - u nas są zamykane kubły na różne odpady. Zapłaciliśmy za nie jak wszyscy członkowie Spółdzielni - za swoje. Nie mamy oczekiwań od miasta aby nam coś kupiło.

 • ~arkussinus 2019-09-12
  12:52:30

  10 2

  panie arteks:" nie produkuję ani zielonych odpadów powodujących fetor, ani pieca powodującego dym"...z tym, że pan nie produkuje pieca jeszcze się mogę zgodzić, ale z tą pierwszą częścią komentarza chyba nie tylko mnie będzie trudno się zgodzić, choć być są ludzie, którzy całkowicie nie jedzą ani mięsa, ani warzyw, ani owoców, ani jajek, nie mają w domu kwiatów(które czasem się psują/schną)( i można by jeszcze, ale po co skoro z pana jest takie ekologiczne "perpetum mobile") i dopiero wtedy mogą powiedzieć, że nie produkują bioodpadów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 1087