zamknij

Ekologia

Które miasta w Polsce są najbardziej zielone? Zdziwicie się na którym miejscu jest Rybnik

2015-04-14, Autor: 
Choć dla wielu rybniczan może wydawać się to nieprawdopodobne, Rybnik pod względem terenów zielonych znajduje się na wysokiej pozycji zostawiając w tyle naszych sąsiadów. Gorzej natomiast wypadamy jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Zobaczcie, jak prezentujemy się w rankingach.

Reklama

MojaPolis i BIQdata przygotowały ranking najbardziej zielonych miast Polski. - W naszym autorskim rankingu wzięliśmy pod uwagę wyłącznie największe miasta w Polsce, o statusie miast na prawach powiatu. Zsumowaliśmy powierzchnię zieleni stricte miejskiej, czyli parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej, oraz obszary leśne. O miejscu w rankingu decyduje udział procentowy obszarów zielonych w całej powierzchni miasta. Oddzielnie pokazaliśmy ranking żywopłotów: długość żywopłotów na 1 km kwadratowy. Żywopłoty to skuteczna ochrona przed spalinami i hałasem – powiedział Piotr Teisseyre z MojaPolis.pl.

Jak wypadliśmy w rankingu: udział procentowy powierzchni zielonej? W ogólnym zestawieniu miast na prawach powiatu zajęliśmy wysokie 9. miejsce (32,92%) i wyprzedziliśmy naszych sąsiadów:

- Żory (16. miejsce, 26,72% zieleni);
- Jastrzębie-Zdrój (52. miejsce na 65 miast, 8,37%).Pod względem udziału procentowego lasów jesteśmy za to na 8. miejscu (30,8%), Żory są o 7 „oczek” niżej (23,6%), a Jastrzębie-Zdrój na 52. miejscu (6,4%).

Stworzyliśmy też oddzielne zestawienie miast mających najwięcej żywopłotów. To skuteczna ochrona przed spalinami i hałasem – dodał Piotr Teisseyre. W tym rankingu wyróżnia się Jastrzębie, które uplasowało się powyżej mediany (597 metrów na metr kwadratowy powierzchni miasta).

Gorzej wypadły pozostałe miasta:

- Żory (393 m);
- Rybnik (297 m).

Na koniec zestawiono dane o terenach zielonych z jakością powietrza w miastach mających powyżej 100 tys. mieszkańców. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował informacje o natężeniu pyłów PM2,5 (o znacznym negatywnym wpływie na zdrowie ludzi) w 2013 r. Najgorzej pod tym względem jest w aglomeracji krakowskiej i w miastach województwa śląskiego.Nasza Aglomeracja Rybnicko-Jastrzębska znalazła się na 5. miejscu pod względem zanieczyszczenia powietrza PM2,5 (32 µg na metr sześcienny). - Zieleń miejska nie zawsze przekłada się na lepsze powietrze, ale też sprzyja rekreacji, decyduje o estetyce miast i jakości życia – wyjaśnia na koniec Piotr Teisseyre.

Zgadzacie się z tym twierdzeniem?

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~werkk 2015-04-14
  13:07:36

  7 0

  Proponuje zrobić ranking "w którym mieście jest najwięcej wysypisk śmieci"

 • ~mb3366 2015-04-14
  13:14:08

  1 14

  I w końcu ktoś to potwierdził. Mdli mnie już walka o każde drzewo i przytaczanie teorii że Rybnik ma zanieczyszczone powietrze pyłem zawieszonym i gadanie że bez drzew będzie jeszcze gorzej...
  Hałas...aspekt rekreacyjny ... i może troszkę większa produkcja tlenu, ale na pewno drzewa nie redukują pyłu zawieszonego.
  Nie wspominam, że większość drzew
  No to teraz możecie po mnie jechać ... ;)

 • ~Szalony Wariat 2015-04-14
  13:21:45

  39 0

  tak fajnie ale centrum miasta jest w większości kostkowe, to dzielnice nadrabiają... Taka grabownia czy chwałęcice to w połowie lasy, a stodoły mają zdecydowaną większość zalesioną... Nie ma co się dziwić, że gdy cieplej to więcej ludzi na ścieżkach w tych dzielnicach niż na rynku siedzi...

 • ~auralfloat 2015-04-14
  13:50:17

  28 0

  Chyba na odwrót, Rybnik powinien zająć wyższe miejsce w udziału powierzchni leśnych stos. do powierzchni miasta, a nie udziału zieleni w mieście. Parków mamy coraz mniej, drzewa w mieście są wycinane (np. na osiedlach).

 • ~auralfloat 2015-04-14
  13:53:53

  3 0

  ~werkk, dodam, najwięcej dzikich wysypisk.

 • ~kurier 2015-04-14
  14:18:18

  12 0

  Jako przyjezdny potwierdzam że Rybnik jest zaje...cie zielonym miastem. Nigdy bym nie pomyślał kiedyś ze na Śląsku może być tak fajnie zielono. Jeżdżę czasami w niedzielę rowerem po Rybniku i ciągle jestem zaskoczony jakimiś fajnymi miejscami.

 • ~ 2015-04-14
  14:20:33

  11 0

  aha, to jednak dobrze, że zastępują parki supermarketami.

 • ~ 2015-04-14
  14:34:19

  18 0

  ~mb3366, w Rybniku w okresie grzewczym nie da sie normalnie oddychac. ty może już tego nie czujesz, jak sie za długo w latrynie siedzi to i odór przestaje przeszkadzać.

 • ~ 2015-04-14
  14:54:43

  13 0

  A gdyby tak wszystkie markety, galerie i ronda przemalować na zielono ? Mamy pewne pierwsze miejsce.

 • ~ 2015-04-14
  16:03:20

  14 0

  Żadne odkrycie, na naszym terenie jest Cysterski Park Krajobrazowy, a więc lasów co niemiara. Tylko warto spojrzeć na udział parków. A to, że w naszej aglomeracji jest wysokie zanieczyszczenie, nie wynika o tyle z samego naszego miasta Rybnika, ale również z tego, że mieszkamy w nizinie, skąd ciężej "wywiać" to zanieczyszczenie powietrza. :)

 • ~Arteks 2015-04-14
  18:16:10

  0 19

  Kto jest tym zdziwiony? Jeśli ktoś jest turystą i lubi zwiedza różne miasta to widzi przecież, że Rybnik jest bardzo zielonym miastem. Są lepsze tak jak np. Zielona Góra (nawet nazwa to zdradza) ale jak na przemysłowe miasto mało kto by się spodziewał takiej dawki zieleni. Centrum miasta tonie w zieleni, a wokół jesteśmy prawie otoczenie kompleksami leśnymi. Natomiast możnaby jeszcze wiele poprawić jeśli chodzi o dostępność różnych terenów zielonych, stworzyć wzdłuż Nacyny bulwary-planty spacerowe. Zagospodarować hałdy na tereny rekreacyjne, a na Księżoku i Okrzeszyńcu porobić ścieżki dla biegaczy (w niektórych miejscach brakuje bardzo mostków nad bagnami, potokami czy wysiękami). Ale generalnie Rybnik to takie miasto gdzie dosłownie co kawałek jest coś zielonego, pomijając już to że te lasy są połączone z innymi i tak naprawdę tworzą ogromne kompleksy leśne w obszarze płd. Śląska.
  Kiedyś widziałem listę miast które mają na swoim obszarze najwięcej obszarów chronionych. I Rybnik też był w zaszczytnej dziesiątce wraz z Gdynią, Gdańskiem, Bielskiem i Kielcami. @werkk - sorry ale z ciebie to się taka forumowa stara baba zrobiła... Ciągle coś nie pasi, ciągle niezadowolony i ostatnio prawie nigdy nic mądrego nie potrafisz wykrzesić. Widać, że brakuje ci do krytykowania Fudalego i produkujesz teraz takie pierdołowate teksty... Jeśli cię interesują wysypiska śmieci to spróbuj zainteresować jakąś redakcję takim rankingiem. Może cię nie potraktują jak świra... ;)

 • ~Arteks 2015-04-14
  18:30:23

  0 14

  @szalony wariat - masz fajny nick który nieco usprawiedliwia twoje schizy o kostkowym centrum miasta... Jak się wszystko zazieleni za ok. 2 tygodnie, poproś rodziców żeby cię kiedyś zabrali na dach Focusa (samemu lepiej tego nie rób) i potem pooglądaj sobie jak wygląda centrum miasta - czasem nie widać nawet niektórych zabytków czy budynków bo są tak zadrzewione... @auralfloat - kolejny jakiś nawiedzony - jakich to mamy mniej parków? Chyba nie mówisz o tych krzaczorach koło Domusu które w połowie były zajęte przez parking? A na osiedlach drzewa są wycinane wiesz na czyją prośbę? Na prośbę samych lokatorów... którzy często mają im za złe że odcinają im dostęp światła do mieszkań, śmiecą w czasie kwitnienia czy powodują alergie (topole). Tak czy owak cieszy mnie że taki ranking powstał - jeśli więc są jakieś zbyt mało zielone miasta i zbyt mocno betonowe - to Rybnik do nich nie należy.

 • ~sprawiedliwy12 2015-04-14
  18:36:48

  6 0

  Dlaczego nie potrafimy cieszyć się z tego co w naszm mieśćie jest piękne ,ale musimy jako przeciw-wagę szukać mankamentów

 • ~Dintojra 2015-04-14
  18:49:24

  4 0

  @sprawiedliwy12 - my Polacy już tak mamy :) W Niemczech w mniejszych miastach jest więcej marketów niz w Rybniku i jakoś tam takiego narzekania nie słychać... zawsze jest gdzie zaparkować, nie ma kolejek do kas, nie ma tłoku.

  Wystarczy wjechać na 10 pietro jakiegokolwiek bloku na Nowinach i zobaqczyć ile zieleni jest w Rybniku... ale mamy tez takich "przyrodników" co woleliby się w centrum przebijać niczym w dżungli :)
  Centra maja to do siebie, że nie są zazielenione w 100% haha.

 • ~KSnake 2015-04-14
  20:27:32

  10 0

  Fajnie. Jest tylko jedno ale. Takie tycie, maleńkie. Gdyby nie okoliczne lasy, w tym Park Krajobrazowy CKRW, to tak wysoko by Rybnik nie był. Samych parków i zieleni miejskiej jest ledwie 2,1%. Dbanie o miejską zieleń to właśnie to czego Rybnikowi ubywa.

 • ~Arteks 2015-04-14
  20:56:03

  0 16

  @Ksnake - w przeciwieństwie do ciebie uważam, że 2,1% to dużo biorąc pod uwagę że do parków nie zalicza się wielu miejsc które są zielone ale mają swoich właścicieli lub nie pełniły nigdy roli parków lub są terenami rekreacyjnymi położonymi blisko sfer zamieszkania i nie są "oficjalnymi" parkami. Kilka przykładów: jestem prawie pewien że w zestawieniu nie ma okolic kampusu i parku tematycznego który został otwarty zeszłej jesieni, teren szpitala psychiatrycznego - to ciekawe połączenie kompleksu leczniczego z parkiem, teren dawnego szpitala Juliusz - po zburzeniu murów i połączeniu z istniejącym parkiem, powiększonoby teren miejskiej zieleni. Dałoby się nowe parki utworzyć w wielu miejscach miasta np. z Księżoka możnaby zrobić "park leśny", ciekawe miejsce pod park to nieużytki i samosiejki między linią kolejową, a ul. Sybiraków, możnaby stworzyć rybnickie bulwary parkowe wzdłuż Nacyny od Dworca KM aż do Mostu Zamysłowskiego (wbrew idiotycznym planom wytyczenia tam drogi), możnaby przekształcić okolice Okrzeszyńca w jakiś dziki park lub Błonia na Paruszowcu przekształcić w park bo błonia jako takie żadnego sensu nie mają. Imprezy organizuje się u nas od lat na stadionie czy przy kampusie. To kilka przykładów na to, że przy niewielkiej odrobinie chęci ze strony władz miasta te 2,1% dałoby się dość mocno powiększyć.

 • ~qwer 2015-04-14
  21:23:20

  9 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Dador 2015-04-14
  21:50:31

  8 0

  Rybnik zielony? Może lesisty, ale nie parkowy. Taka sytuacja - w sobotę, podczas występu kabaretu HRABI w teatrze, pani Kołaczkowska spytała publiczność o miejski park w Rybniku. Na sali cisza, nikt nie wie jak nazywa się miejski park w Rybniku. Nie wie, bo takiego nie ma!Ktoś sali rzucił - kwadrat (kwartał) domus! Pyta dalej - a może w tym parku macie fontannę, rzeźbę? Dalej cisza, bo w żadnym parku nie ma fontanny ani rzeźby. Tym bardziej w tym zniszczonym koło Domusu. Wyszło na to, że ponad 100 tysięczne miasto nie ma miejskiego parku. Ja sam nie byłem stanie przytoczyć nazwy choćby jednego miejskiego parku! Dramat. Rybnik jest tak zielony jak Katowice, które dzięki lasom murckowskim plasują się zawsze wysoko w rankingach lesistości miast polskich.

 • ~Arteks 2015-04-14
  22:04:52

  0 9

  @Dador - dziwny jest ten problem który poruszyłeś bo albo świadczy o jakimś otępieniu publiczności albo o tym, że większość ludzi na Hrabi było spoza Rybnika... Powiem ci tak, też nie znam wszystkich nazw i nie wiem jak nazywa się park koło dworca PKP w Rybniku ale takie nazwy jak: Bukówka, Wiśniowiec, Na Górce czy Kozie Góry są używane przez wszystkich... Jakie w ogóle znaczenie w temacie ma to czy jakiś park czy skwer ma nazwę czy jej nie ma? Ważniejsze jest to że są! My mamy w Rybniku co kawałek coś zielonego. W ogóle ja jestem co raz bardziej pod wrażeniem twórczości niektórych forumowiczów. Niektórzy uważają, że w Rybniku jest problem z miejscami pracy mimo, że mamy prawie niespotykaną już w innych miastach podobnej wielkości różnorodność, inni twierdzili że w Rybniku mało się buduje i miasto się wyludnia mimo, że ubytek ludności mamy jeden z najmniejszych na Śląsku a według GUS jesteśmy w czołówce w budowie nowych mieszkań. Teraz wbrew rozsądkowi i rzeczywistości niektórzy nie widzą w centrum ogromnych areałów zieleni "bo ktoś na kabarecie nie potrafił nazwy wymienić"... Słabo się robi @dador nad takimi tekstami... W centrum Rybnika naliczyłem conajmniej 8 parków/skwerów... W większych Katowicach w centrum nie ma ani jednego porządnego skweru.

 • ~qwer 2015-04-14
  22:05:42

  5 0

  Dador myślę że jest takie miejsce fakt ze bez fontanny i żezby to róg 3 maja i chrobrego chociaż Arteks postawił by tam market napewno bo dla niego wszystkie parki to krzaczory.

 • ~Arteks 2015-04-14
  22:11:30

  0 11

  @qwer - wsadź sobie takie uszczypliwości w d. Lubię wszystko w odpowiednich miejscach i w przeciwieństwie do ciebie potrafiłem wymienić tereny które dałoby się zamienić na typowo parkowe. Tobie chce się tylko obszczekiwać innych lub podawać jakieś głupie linki niezgodnie zresztą z regulaminem tego portalu. Kiedy na pl. Wolności był park??? Tam była przed wojną stacja benzynowa i dworzec autobusowy, a nie park...

 • ~qwer 2015-04-14
  22:19:40

  7 0

  W przeciwieństwie do Ciebie nigdy nie napisał bym o wyburzeniu zabytkowego obiektu jakim jest Juliusz.A swoją drogą to nie masz zbyt wielu zwolenników na forum.

 • ~Arteks 2015-04-14
  22:25:27

  0 10

  @qwer - a gdzie ja napisałem o wyburzeniu zabytkowego obiektu jakim jest Juliusz? Czytaj dokładnie, a doczytasz się że chodziło mi o mur który oddziela część Bukówki od zielonego parku wewnątrz kompleksu szpitalnego. Mi nie zależy na zwolennikach czy przeciwnikach ale na rozwoju miasta i cieszę się że wiele moich opinii, krytyki, sugestii i pomysłów dociera tam gdzie powinno. :D

 • ~qwer 2015-04-14
  22:37:40

  5 0

  No fakt pisałeś o murze ale co do Placu Wolności to musisz przyznać ze był kiedyś bardziej zielony jak i całe miasto które teraz robi się pustynią.

 • ~Arteks 2015-04-14
  22:43:15

  0 11

  @qwer - ale wytłumacz mi jak miasto które jest zatopione w zieleni robi się pustynią? Co to w ogóle są za niedorzeczne poglądy? Ja rozumiem, że niektórzy lubią kłamać czy ściemniać lub wciskać ludziom kit (np. politycy) ale nie da się powiedzieć że coś jest szare jeśli wszyscy wiedzą że jest zielone. Akurat w przypadku roślinności w centrum miasta - nie ma prostszej rzeczy od sprawdzenia tego. Chyba że zapomniałeś że prawdziwa wiosna i wybuch zieleni w tym roku dopiero przed nami.

 • ~qwer 2015-04-14
  22:57:11

  7 0

  Arteks wytłumaczę to tak kiedyś to miasto było dużo bardziej zielone i nawet są na to zdjęcia.Można wmawiać ludziom ze jest super zielono ale tylko tym którzy nie pamiętają wyglądu sprzed np 20 lat.

 • ~Arteks 2015-04-14
  23:10:11

  0 10

  @qwer - 20 lat temu nie było googlemaps, nie można było wejść na wieżę bazyliki czy na dach Focusa. Teraz można i za każdym razem w środku lata widzi się kompletnie utopione w zieleni miasto... Nie sądzę aby 20 lat temu było więcej zieleni bo nie ubyło nam żadnego parku w mieście, za to conajmniej trzy są lepiej zagospodarowane. Pojawił się też Wiśniowiec którego 20 lat temu w ogóle nie było bo teren był ogrodzony i należał do szpitala.

 • ~ 2015-04-15
  08:02:35

  9 0

  Parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej to niezbyt imponujące miejsce w kraju a my Rybniczanie walczymy właśnie o te miejsca .Prosze nie zamydlać nam oczu bo nie o to chyba chodzi by na co dzień jeździć poza miasto a miło spędzić czas wśród zieleni blisko domu.

 • ~antyfudali 2015-04-15
  11:49:14

  0 1

  Na

 • ~antyfudali 2015-04-15
  11:55:03

  3 0

  Naprawdę nie rozumiem,dlaczego w tym temacie robi się taka dyskusja. Przecież dane są jednoznaczne: Rybnik ma dużo lasów,ale w kwestii parków,zieleńców nie ma żadnej rewelacji. Fakt,że te lasy nam częściowo rekompensują parki,ale w żadnym razie nie możemy pozwalać na dalsze niszczenie terenów zielonych.

 • ~werkk 2015-04-15
  13:50:15

  2 0

  W centrum miasta zieleni jest brak, natomiast jeśli chodzi o lasy to wybierzcie się na wycieczkę rowerem i zróbcie foty jak o te lasy dbamy, jak przez las jest droga to obok niej widzimy wszystko co kierowcy w samochodzie było niepotrzebne, niestety nie dbamy o lasy, Natomiast urzędnicy i SM tylko udają że dbają jak się im zgłosi dzikie wysypisko to jak grochem o ścianę, kolejny problem to śmieci tz. budowlane, które nie sa odbierane więc trafiają do lasu bo kto zamówi 7 tonowy kontener żeby wywieź 100 kg. (tapety, płyty kartonowo-gipsowe, stara farba, styropian itp.) koszt kontenera to co najmniej 300zł. Poprzednia władza wręcz zachęcała na wyrzucanie śmieci gdzie popadnie najlepszy przykład największe w europie dzikie legalne wysypisko śmieci na Prostej dziś sypie się tam pyły dymnicowe z elektrowni Łabędy a dla uspokojenia sumień nazywa się to rekultywacją. I wszyscy na to patrzymy nikt nie reaguje włącznie z UM, taka jest prawda, czas w końcu powiedzieć sobie prawdę. Jesteśmy brudasami.

 • ~Arteks 2015-04-15
  14:14:53

  0 10

  @werkk - ale co ty pociskasz za pierdoły - no jeśli jeszcze nie ma zieleni w centrum to stary poczekaj, sorry taki mamy klimat jak powiedziała pewna nieudana minister z twojej partii. W centrum mamy tak dużo zieleni, że czasami niektórych budynków nie widać - np. Juliusz, jeśli ktoś chce zrobić zdjęcia to tylko zimą i kiedy nie ma liści... Co kawałek skwer, jakieś zieleńce, parki... Jeśli uważasz, że jest jakiś problem z odpadami to czemu nowy prezydent nic z tym nie robi? Ile jeszcze miesięcy musi upłynąć aby się zajął tematem? Chyba że problem istnieje tylko w twojej głowie... Elektrownia Łabędy - a gdzieś ty w Łabędach elektrownię widział? Śmieci w lasach to problem ogólnopolski i bardzo wstydliwy bo wywozili je tam ludzie zamożni autami z domków jednorodzinnych... Po to nowa ustawa - jedna z nielicznych która w miarę się udało PO.

 • ~Arteks 2015-04-16
  20:46:52

  0 6

  Taka ciekawostka ze strony Rybnik.eu W związku z remontem ul. Mikołowskiej mają też być wycięte drzewa. Co na to obrońcy liści? Za Fudalego o każde ścięte drzewo robiliście rumor ale ten remont przygotowuje już ekipa Kuczery... Niech żyje moto-miasto! Wyciąć wszystkie drzewa przy ulicach, stwórzmy więcej parkingów, najlepiej bezpłatnych, poszerzajmy drogi i remontujmy wszystkie wylotówki tak aby okolica miała wygodny dojazd do miasta, zapraszajmy jak najwięcej zmotorozowanych do miasta bo mamy ciągle za mało korków... A potem się dziwmy czemu ludzie uciekają z miasta na wieś lub do małych miasteczek mimo że pracę mają u nas, a ich dzieci dowożą do rybnickich szkół bo są lepsze... ;)

 • ~Kryszta 2015-04-20
  12:16:38

  1 0

  2,10 % to zieleń miejska (parki, skwery) - malutko na zielone miasto, dobre miejsce w rankingu dają nam lasy, fajnie że są ale czy to jest powód do dumy z zieleni to nie jestem pewna. Szczególnie, że gospodarka leśna w ostatnim czasie też jakaś intensywna się zrobiła. Dukty i ścieżki leśne przeorane po ścince drzew (okolice Kotwicy np.). Gdzie nie spojrzę w centrum wycinka drzew, kostka na kostkę zachodzi, no może latem trochę doniczek z kwiatami więcej widać. Jeszcze trochę a zostaniemy betonową pustynią w oceanie cudownych kompleksów leśnych .

 • ~Arteks 2015-04-20
  12:55:04

  0 9

  @Intel - dzisiaj w Radiu 90 mówili, że szykuje się wycinka drzew na Kościuszki i drzewa te mają być zastąpione innymi. Również w związku z modernizacją Mikołowskiej mają zniknąć stamtąd drzewa. Pytam się komu obecne drzewa przeszkadzają? Całkiem ładnie się prezentują i dają cień pieszym, a ulicom jakiegoś fajnego uroku... Cały czas powtarzam - Rybnik tak mniej więcej od 10 lat przekształca się w absolutnie modelowe moto-miasto czyli absolutny priorytet mają auta i motoryzacja. Kompletnie nie liczy się przyroda, piesi. Nie dbamy o tereny zielone, nie wykorzystujemy zalewu. Tracimy na tym wszyscy bo moto-miasta mają to do siebie że fajnie się w nich pracuje ale niestety nie mieszka... Komunikacja miejska funkcjonuje u nas do chrzanu (owszem może się pochwalić różnymi nowoczesnymi gadżetami czy w miarę nową flotą autobusów ale jej użyteczność jest minimalna), w centrum co raz więcej parkingów, w tym z możliwością darmowego parkowania, 95% wszystkich inwestycji to drogi..., brak jakiejkolwiek polityki związanej ze zrównoważonym transportem, brak dbałości o istniejące ścieżki rowerowe i brak wytyczania nowych, nierównomierne traktowanie pieszych i wręcz upriorytowienie ruchu samochodowego w stosunku do komunikacji zbiorowej, pieszych czy rowerzystów. Od kilkunastu lat tworzymy motoryzacyjne miasto-zombie. A mimo tej nierównomierności i lekceważenia zasad zrównoważonego transportu - płynności ruchu nie ma. Klasyka! Kierowcy wcale nie uważają, że po mieście jeździ się lepiej.

 • ~sortyment6 2015-04-24
  15:19:08

  0 2

  to zdjęcie... pod publikę... złapali park w czasie największego zazielenienia a budowę w zimie
  kadr też zawężony wiosną...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak wypadnie reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Niemczech?

Oddanych głosów: 264