zamknij

Ekologia

Kto zatruwał staw? Młodzi mieszkańcy regionu znaleźli winowajcę

2016-11-30, Autor: 

Już po raz czternasty Społeczna Szkoła Podstawowa gościła uczestników Wojewódzkiego Plenerowego Konkursu Przyrodniczego - Leśnym tropem. Dzieci miały do rowiązania nie lada zadanie.

Reklama

Uczestnicy wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem. W odpowiedzi na doniesienia o podtruwaniu ryb w pobliskim stawie, przemierzali leśne szlaki, mimo bardzo kapryśnej aury. Po dokonaniu całej serii pomiarów i badań chemicznych znaleźli winowajcę, którym okazał się zakład mleczarski „Krasula”. Dodatkowo musieli popisać się znajomością matematyki i udzielania pierwszej pomocy. Po dokonaniu czynności dochodzeniowych odpoczęli przy ognisku na polanie.

Zwycięskie drużyny reprezentowały SP nr 19, SP nr 34 oraz ZSP nr 8.

Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Rybnika oraz Starosta Powiatu Rybnickiego.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~qdobp 2016-12-05
  14:04:06

  6 5

  EKO patrol nie przyjechał w związku z zadymieniem z ogniska...? ;)

 • ~Pan Parasol 2016-12-06
  12:09:43

  5 4

  Wzniecenie ogniska na własnej działce, w miejscu niezabronionym przez regulacje rozporządzenia jest legalne. Istotne jest jednak, czego używamy do rozpalania ogniska. Jeżeli jest to np. drewno kominkowe, zakupione specjalnie do tego celu wraz z rozpałką – właściwe organy nie mają podstaw do interwencji.
  Dozwolone jest również spalanie ściętych gałęzi krzaków i drzew z posesji, ale pod jednym warunkiem – jeżeli gmina nie organizuje odbioru tych odpadów od mieszkańców (art. 31 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach). Przeważnie jednak gminy cyklicznie odbierają od mieszkańców bioodpady, dlatego spalanie ich w ognisku grozi karą grzywny lub aresztu nakładaną na podstawie art. 191 ustawy o odpadach. Oczywiście całkowicie zabronione jest spalanie innych odpadów.
  Ognisko powinno zostać wzniecone w wyznaczonym miejscu, najlepiej obłożonym kamieniami, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się ognia. Odpowiednie zabezpieczenie tego miejsca nie pozwoli na zakwalifikowanie rozpalenia ogniska, jako jednej z czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się w rozumieniu art. 82 Kodeksu wykroczeń.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak wypadnie reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Niemczech?

Oddanych głosów: 266