Temat kredytów hipotecznych budzi wiele emocji. Trudno się temu dziwić, ponieważ instrument ten pozwala na realizację marzeń o własnym „M” bez konieczności posiadania pełnej kwoty zakupu. Dla wielu polskich rodzin kredyty hipoteczne stały się jedynym sposobem na kupno mieszkania, domu lub działki. Prawdą jest, że zaciągnięcie kredytu to poważny krok, który może mieć długotrwałe konsekwencje finansowe. Dlatego przed wnioskowaniem o udzielenie kredytu warto się należycie przygotować. Na początek wyjaśnimy więc podstawowe pojęcia, które powinien znać każdy potencjalny kredytobiorca.
Kredyty hipoteczne są w Polsce bardzo popularne. W znakomitej większości przypadków są zaciągane na zakup nieruchomości mieszkalnej. Warto również pamiętać, że takim kredytem można sfinansować remont lub wykończenie mieszkania oraz zakup działki – w szczególności budowlanej, a także rekreacyjnej. Tym, co wyróżnia kredyty hipoteczne wśród innych rodzajów zobowiązań finansowych, jest wysoka kwota i długi okres spłaty, wynoszący w zależności od banku 30 lub nawet 35 lat. Z uwagi na wieloletni okres kredytowania, oprocentowanie zazwyczaj jest stosunkowo niskie. Sprawia to, że jest on jednym z najatrakcyjniejszych produktów finansowych na rynku. Kredyt hipoteczny jest specyficznym rodzajem kredytu również dlatego, że jego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Kredytobiorca składa bankowi to zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości.
Całkowity koszt kredytu hipotecznego to suma wszystkich wydatków związanych z jego zaciągnięciem i spłatą. Obejmuje nie tylko kapitał (czyli kwotę pożyczoną od banku) i odsetki od niego, ale także dodatkowe opłaty, takie jak prowizje, ubezpieczenia oraz tzw. koszty okołokredytowe (m.in. opłaty notarialne, opłaty sądowe czy podatek od czynności cywilnoprawnych). Aby uzyskać pełny obraz finansowy zobowiązania, należy uwzględnić wszystkie te elementy. Dzięki temu można dokładnie oszacować przyszłe wydatki wynikające z kredytu, co pozwala na lepsze zaplanowanie budżetu.
Refinansowanie kredytu hipotecznego to procedura, w ramach której przenosimy swoje zobowiązanie z jednego banku do drugiego. Jest to opcja, którą warto rozważyć, gdy aktualne oferty instytucji finansowych są korzystniejsze, niż te, które mamy w obecnym banku. Podstawowym celem takiego działania jest wypracowanie oszczędności, np. pod postacią niższego oprocentowania w nowym banku. Na refinansowanie kredytu hipotecznego przeważnie decydują się osoby, którym zależy na obniżeniu miesięcznej raty lub w ogóle kosztów kredytu.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez kredytobiorców jest to, czy można przepisać kredyt na inną osobę. Przesłanek do takiej operacji może być wiele. Do najpopularniejszych należą: rozwód, sprzedaż nieruchomości, zmiana właściciela lub trudna sytuacja kredytobiorcy zmuszająca go do przekazania zobowiązań finansowych innemu członkowi rodziny. Z punktu widzenia przepisów, przepisanie kredytu jest możliwe. Jednak aby cesja doszła do skutku, muszą zgodzić się na nią wszystkie strony: dotychczasowy kredytobiorca, przyszły kredytobiorca oraz bank.
Ciekawym rozwiązaniem skierowanym dla osób, które w tym samym czasie spłacają co najmniej dwa kredyty, jest konsolidacja kredytu. W praktyce oznacza to połączenie kilku zobowiązań w jedno. Najważniejszym celem takiego działania jest sprawienie, by zarządzanie finansami było prostsze, co jest możliwe dzięki regulowaniu tylko jednej miesięcznej raty. W efekcie rata ta zazwyczaj jest niższa niż łączna suma dotychczasowych rat. Choć konsolidacja kredytu może przynieść pewne korzyści, takie jak mniejsze obciążenie budżetu, należy dokładnie przeanalizować własną sytuację i porównać oferty. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zaleca się konsultację z ekspertem kredytowym.
Ostre przedmioty w halloweenowych cukierkach! Pilny apel śląskiej policji
40348Smolna: ściana stanęła im w oknach. Wydaną na to urzędniczą zgodę, analizuje prokuratura
22781Gigantyczne straty od zapalonej świeczki? Pożar gasiło 25 strażaków
22051BMW staranowało ogrodzenia posesji na Wolnej. Kierowca z dwoma promilami (zdjęcia)
19016Trzynaście spalarni odpadów na Śląsku, również w Rybniku. Nie zgadniecie, gdzie miałaby powstać!
17395„Samusiowi już nie można pomóc. Za niedługo odpocznie”. Rodzice są z chłopcem w hospicjum
+533 / -29Nocna akcja policji w Rybniku. Złapali piratów drogowych (zdjęcia)
+190 / -5Magiczna kawiarnia w Rybniku – niczym z ulicy Pokątnej w Harrym Potterze!
+196 / -28Ostre przedmioty w halloweenowych cukierkach! Pilny apel śląskiej policji
+172 / -27Trzynaście spalarni odpadów na Śląsku, również w Rybniku. Nie zgadniecie, gdzie miałaby powstać!
+130 / -43Ostre przedmioty w halloweenowych cukierkach! Pilny apel śląskiej policji
46Wiceprezes Komunikacji Miejskiej Rybnik dorabia w Szpitalu Miejskim w Gliwicach. Wiemy, ile tam zarabia
45Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
41Radny pyta się, czy w Rybniku powstanie centrum integracji cudzoziemców. Jest odpowiedź prezydenta
37PiS grzmiał przed elektrownią do PO: weźcie się do roboty. Z odpowiedziami na trudne pytania było gorzej
32Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert