zamknij

Wiadomości

Kraków zakaże palenia węglem. W Rybniku też to przejdzie?

2018-12-07, Autor: 

Kraków od 1 września 2019 roku zakazuje palenia węglem w piecach. Do tego dochodzą wszystkie paliwa stałe. Czy podobne rozwiązanie zacznie obowiązywać w Rybniku? Prezydent Piotr Kuczera nie pozostawia złudzeń.

Reklama

Nasz wczorajszy poranny artykuł o smogu wywołał nie lada dyskusję na portalu. Przypomnijmy, w nocy z 5 na 6 grudnia sensory powietrza wykazały niebezpieczne stężenia PM10 w rybnickich dzielnicach. Rekord padł w Zamysłowie o godzinie 22.00 – 1481 %740 µg/m³. >>Smog w Rybniku: idziemy na rekord<<

W dyskurs włączył się też prezydent Piotr Kuczera, który jakiś czas później na Facebooku wyjaśnił sytuację, w jakiej znajduje się Rybnik.

Odniósł się na początku do Krakowa, gdzie od 1 września 2019 roku nie będzie można palić żadnymi paliwami stałymi. Przejdzie to też w Rybniku? Prezydent Rybnika nie pozostawia złudzeń. - Uchwałę z tego rodzaju prawem miejscowym może uchwalić sejmik wojewódzki, nie miasto! Miasto nie może wprowadzić tego rodzaju zakazu na swoim terenie! - pisze. Jak dodaje, miasto nie może nakazać też przyłączenia się mieszkańców do istniejących sieci ciepłowniczych.

Piotr Kuczera zwraca też uwagę, że sieć ciepłownicza na terenie Krakowa została skomunalizowana i należy do miasta, co oznacza, że miasto może regulować własną politykę cenową, jak również rozwój sieci. - W latach 90. następowała komunalizacja sieci ciepłowniczej. PECe oddawały nieodpłatnie samorządom sieci ciepłownicze. Niestety w Rybniku sieć ciepłownicza została sprzedana spółce prywatnej, mimo starań miasta o komunalizację. Dziś mamy taką sytuację, że na terenie Rybnika cieć ciepłownicza i gazowa to sieci należące do spółek Skarbu Państwa, działają na zasadach rynkowych. Nie mamy żadnego wpływu na ich rozwój. To, co robimy to lobbowanie, podłączanie budynków należących do miasta, po to by inwestorowi opłacało się pociągnąć nitkę, do której potem mogą przyłączyć się mieszkańcy – wyjaśnia.

Wpis prezydenta Rybnika wywołał lawinę mniej lub bardziej przychylnych komentarzy. Radny Wojciech Kiljańczyk przypomina, że w minionej kadencji miasto wydało na walkę o zdrowie i czyste powietrze 75 mln złotych. - Zrobiliśmy dużo w zasobie miejskim. Mam nadzieję, że w obecnej kadencji skończymy termo we wszystkich budynkach należących do miasta, w tym w miejskim zasobie mieszkaniowym. Zgadzam się, że sami się trujemy. Potrzeba dalszych działań, w tym warto rozważyć uchwałę rady miasta do sejmiku. Denerwuje mnie, że sami nie możemy pewnych działań podjąć – pisze.

Na komentarz radnego odpowiedziała Dominika Stach, rybniczanka walcząca z kopcącym sąsiadem (Rybniczanka chce zmusić kopcącego sąsiada do wymiany kotła. Czy to możliwe?). - Zgadzam się z Panem. Niemniej dotychczasowe działania Miasta nie są wystarczające w obliczu tej katastrofy, jaką mamy w Rybniku – odpowiedziała.

Pojawiły się też komentarze użytkowników krytykujące rybnicki urząd miasta. - Ten tekst jest poddaniem się z cyklu: nie mogę, bo takie jest prawo. No to usiądźmy i płaczmy, bo nic nie można więcej zrobić. Tymczasem sytuacja doszła już do ściany, pisząc to, zachowujemy się jak samobójcy, a te wpisy to listy pożegnalne. Powinien powstać ruch oddolny, bunt zwykłych ludzi, którzy wyjdą na ulice. To już jest ten moment. Popatrzcie na Francuzów, oni idą na całego. Na zmianę mentalności potrzeba dekad, tyle czasu już nie mamy. Kłopot w tym, że ludziom się nie chce, taka hibernacja umysłowa – czytamy.

Pojawiły się też ostrzejsze teksty. - Nastolatka Greta Thunberg ze Szwecji robi dla nas więcej w temacie ochrony środowiska niż nasz Prezydent, Zastępcy, Radni razem wzięci. Robi więcej poświęcając swój wolny czas. Za darmo. Nie ma biura, doradców, ekspertów, budżetu, sztabu ludzi, kierowców. Robi więcej choć nigdy, nikomu nic nie obiecywała w zamian za głosy, pensję, dodatki. Robi więcej, choć nigdy nie przekonywała, że wie lepiej od innych jak to robić. Robi więcej nigdy oficjalnie nie przysięgając bronić i dbać o mieszkańców swojego miasta – pisze jeden z internautów.

A jak Wy uważacie, w jakim kierunku powinien iść Rybnik, by pozbyć się problemu smogu?

Rybnik z zakazem spalania węgla w piecach. Jesteś za?




Oddanych głosów: 5029

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 111

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (101):
  • ~pprywatne 2018-12-07
    16:41:24

    A, czego można się było spodziewać jak: nie da się, nie mamy wpływu, nie możemy, to nie zależy od nas itd...

    Nie potrafisz Pan, to zmień pracę.

  • ~waldus 2018-12-07
    16:55:47

    zamiast cokolwiek zakazywac wywrzec presje na ten zydo-amerykanski rzad zeby obnizyl podatki na gaz. Wtedy problem smogu rozwiaze sie sam. przeciez arabscy taksowkarze we Francji pokazali jak sie to robi. co z tymi Polakami, ze nie potrafia walczyc o swoje interesy? Pojechac do Stolycy, zrobic porzadna zawieruch, i bankster Morawiecki obnizy podatki.

  • ~Janusz_Cebularz 2018-12-07
    16:55:55

    A ciepło z elektrowni dalej marnowane

  • ~wojto 2018-12-07
    17:00:32

    90 48

    Dziś rano wszystkie wskaźniki na zieloniutko poniżej normy 25µg/m³ a u mnie od samego rana od 5.00 przez praktycznie cały dzień 300-500µg/m³ jak obuchem prosto w twarz. Nie da się wyjść z chałupy. Nie da się spać w domu. To jest tragedia totalna. Stojący smog to przy tym pestka - zdarza się kilka, kilkanaście dni w roku. Ja bym chciał ażeby taka pusta debata naszych radnych odbyła się choć raz na moim podwórku. W dowolny dzień, gdy jest poniżej 15st C . Zapraszam, jak radni wytrzymają 30minut, to zgodzę się z nimi w 100% choćby twierdzili że robią co mogą...

  • ~wojto 2018-12-07
    17:01:23

    57 19

    aha, Ciepłociąg jest, więc nie ma problemu z podłączeniem.

  • ~ 2018-12-07
    17:01:25

    Dlaczego takie duże miasta nie mają na obrzeżach dużej ciepłowni czy spalarni i pociągnięte nitki do domostw jeden wysoki komin wyposażony z filtry a nie tysiące wyziewów . Pamiętam jak kiedyś pisałem że czasy węgla się kończą to miłośnicy czarnego złota wpadli w furię .

  • ~Tomasz Kowalik 2018-12-07
    17:07:56

    77 38

    Pewnie ci co są za "tak" to kopcący i górnicy, a ci co są za "nie" to mieszkający w blokach i domkach bez kopciuchów. Wojna światów normalnie ...

  • ~Tomasz Kowalik 2018-12-07
    17:09:08

    23 17

    Sorki miało być na odwrót.

  • ~Kwinto 2018-12-07
    17:10:33

    71 26

    ~pprywatne bądź bardziej obiektywny łatwo się narzeka siedząc przed PC i komentując -zły prezydent... i tak w kółko. Niestety taka jest hierarchia jak nie ma zielonego światła z samej góry to co mają robić prezydenci miast? sami ustalać prawo? Druga sprawa jak porównywać Kraków i Rybnik, jak myślisz co by było gdyby Kuczera zakazał palenia węglem? kto by zaraz przed Urzędem miasta palił opony? Ok ja jestem za wycofaniem węgla, ale kiedy? jak większośc wyda kupę kasy na nowe piece 5 kategorii własnie na węgiel? Tak to własnie będzie wyglądać.

  • ~niuti 2018-12-07
    17:45:16

    54 15

    Jak zawsze włodarz ręce załamuje. Jak już niejednokrotnie na forum pisali, może wystarczy zmienić mpzp, że nowe budownictwo ma zakaz palenia stałym paliwem ??
    Tyle i aż tyle. Ale lepiej zawsze oglądać sie na innych i spychologia co kto może. A najlepiej póki jeszcze można to trzeba wyciąć parę drzew do kominka ;)

  • ~pprywatne 2018-12-07
    17:52:43

    79 27

    ~Kwinto - Nie koniecznie zakaz. Wystarczy aby gaz do ogrzewania był tańszy od węgla. Mam na myśli propan-butan z butli, bo nie wszędzie jest gazociąg. Będzie tańszy to wszyscy postawią sobie butlę zamiast węgla.

  • ~pprywatne 2018-12-07
    17:56:57

    Można też zwolnić z podatków od nieruchomości, tych którzy nie kopcą zmniejszyć in stawkę za śmieci lub dać jakieś inne zachęty. Kopcący by wtedy szybko przekalkulowali swoje ogrzewanie.

    To chyba leży w gestii Prezydenta Miasta.

  • ~Arteks 2018-12-07
    18:01:17

    Zaraz, zaraz. Ale jeśli udało się wprowadzić taki zakaz dla jednego miasta Krakowa - to co stoi na przeszkodzie aby nie udało się go wprowadzić dla miasta Rybnika? Tłumaczenie się własnością PEC nie ma żadnego znaczenia bo jeśli da się ludziom 4-5 lat czasu - to w interesie każdego będzie przygotowanie się do takiej rewolucji. Kraków zrobił rewolucję bo smog psuł opinię temu miasta, ośmieszał go na arenie europejskiej, a ponieważ sporo mieszkańców to inteligencja - w końcu wywalczono ten zakaz. Wiem, że u nas w górniczym mieście - będzie to trudniejsze. Ale nie da się zwalczyć smogu u nas z naszym opornym i mentalnie zacofanym społeczeństwem bez radykalnych działań. Nie chcę powiedzieć, że władze miasta się nie starają i nic nie robią bo wiem, że się starają. Ale kwestia np. planu zagospodarowania - dlaczego w dzielnicach gdzie jest opracowywany plan nie ma już całkowitego zakazu budowy domów z piecami węglowymi? Dlaczego nie ma obniżki podatku od nieruchomości dla budynków bez kotłowni węglowych? To są rzeczy które można by w ciągu roku wprowadzić w życie - a mimo upływu pierwszej kadencji Kuczery, tego nie zrobiono. Mamy poważny problem i działania powinny być adekwatne do niego. Kiedy wreszcie ruszy jakiś plan ekologicznych mieszkań komunalnych gdzie mogliby zamieszkać seniorzy ze starych domów ogrzewanych węglem, nie nadających się do remontu?

  • ~exx 2018-12-07
    18:03:59

    96 15

    Jedynie z czym nie ma problemu i nie trzeba latać wyżej(lobbować) to podwyżki oplat, prawda panie Piotrze ?
    Nawet sprawa dotacji obnażyła brak myślenia na przyszłość. Trzeba było zostawić obie, przy takim syfie w czołówce europy dlaczego nie walczyć większymi pieniędzmi ? Bo co, szkoda na nasze zdrowie ? Pouśmiechać się do zdjęć, wypić kielicha i przyklepać podwyżkę opłat jest łatwo. Ale wziąść się za walkę ze smogiem to trzeba chcieć, albo chociaż mieć ludzi którzy umią coś załatwić.

  • ~ 2018-12-07
    18:14:39

    54 23

    oczywiście przy okazji zamykamy największego truciciela Chwałowic - ciepłownię

  • ~ 2018-12-07
    18:19:16

    63 7

    przy okazji co z tymi, którzy zachęceni przez miasto wymienili kotły na te 3 czy 4 klasy, czy zobligowani obecnymi nakazami na te 5 klasy (wszystko zgodnie z przepisami), im szczególnie ci, którzy mają ciepło "z rury" też zakazaliby palenia
    dobrze pisze ~pprywatne, atrakcyjna cena grzania gazem (czy innym medium) względem węgla, byłaby zachętą i tutaj trzeba szukać rozwiązania

  • ~Arteks 2018-12-07
    18:27:56

    37 56

    @ursus - to czemu rząd jest głuchy na tego rodzaju postulaty? Czemu politycy z naszego okręgu wyborczego tak rzadko wypowiadają się w tak ważnych tematach i nie składają interpelacji z propozycjami obniżki cen gazu/ciepła, a także obligatoryjnego przyłączania się domów/kamienic do sieci tam gdzie ona istnieje? Owszem miło było posłuchać senatora Wojciecha Piechę z PiS jak nawet on (związany kiedyś z branżą górniczą) obiektywnie stwierdził, że Polska jest ostatnim krajem w Europie w którym węgiel pełni tak ważną rolę w ogrzewaniu domów. Ale poza wymianą opinii na forum Rady Miasta - nic konkretnego za tym nie poszło. Niech wreszcie politycy pokażą, że im zależy na tym aby mieszkańcy Śląska żyli w mniejszym smrodzie.

  • ~pprywatne 2018-12-07
    18:28:46

    40 17

    ~ursus - Niestety nie pozwoli na to pazerność władz. Teraz w modzie mamy wszelkiego rodzaju żebry, pomoc i promowanie patologii.

  • ~toomann 2018-12-07
    18:32:54

    78 25

    Tak gwoli dziennikarskiej rzetelności szanowny Pan Furmanowicz raczyłby napisać w swoim artykule, że wieczorem 06 grudnia Rybnik na AIRLY był w kolorach zielono-żółtych, natomiast Kraków i okolice pięknie świeciły na czerwono i fioletowo. Nie żebym popierał kopcenie z kominów, ale nie można wmawiać rybniczanom, że są do niczego i najlepiej zaorać wszystkie budynki stawiając tam potem "szklane domy" Arteksa oraz wszystkie drogi zamknąć dla ruchu samochodowego tworząc tylko i wyłacznie ścieżki rowerowe imiena "Pana 0.49"

  • ~simonkos12 2018-12-07
    18:35:50

    79 28

    Mój komentarz nie poszedł? Coś się nie podobało? To jeszcze raz;)
    Rybnik to nie Kraków! Kraków - władza myśląca, działająca, Rybnik - władza wyglądająca, na pokaz. Nic się nie zmieni, dopóki nie zostanie to uregulowane i narzucone z góry! Ludziom, szczególnie tym starej daty (nie chodzi o wiek, a o sposób myślenia!) nie wytłumaczysz na żaden sposób, że źle robią paląc w ten, czy inny sposób, czy kiepskim paliwem, czy też śmieciami. Tak, są ludzie, którzy palą jeszcze śmieciami! Dla niektórych to dziwne, ale tak jest. U mnie w wiosce, dom 2 rodziny, ok 10 osób, wystawiają 2 worki żółte. Nic więcej. U mnie 2 osoby, 4 worki żółte, 2 z papierem. Eko rodzina? Nie używają plastikowych opakowań? Nie sądzę. Nie wspominam już o kotłach, nawet tych 5 klasy zasypowych. Tak, na allegro pojawiły się kotły 5 klasy zasypowe! Kupujesz, a potem palisz jak chcesz i czym chcesz, oczywiście wieszając w ramce certyfikat 5 klasy. A wentylator wydmuchuje cały syf z komina, żeby popiołu nie trzeba było wyrzucać i właściciel szczęśliwy, nie?

  • ~matszw 2018-12-07
    18:36:47

    121 8

    Z dziką przyjemnością przestanę palić w moim domu węglem, tylko dajcie mi możliwość podłączyć się do gazociągu, ciepłociągu lub innego medium które w sposób EKONOMICZNY ogrzeje mój dom... Pisząc ekonomiczny odrzucam możliwość grzania w domu farelkami.

  • ~ 2018-12-07
    18:38:45

    83 24

    Panie Prezydencie, niech Pan przestanie biadolić, Miasto ma kompetencje i szeroki wachlarz możliwości żeby obrzydzić kopciuchom dalsze smrodzenie:
    1. Zmiany w PZP - zakaz budowy nowych domów z kopciuchami
    2. Poważne obniżki podatku od nieruchomości dla "niekopcących" lub lepiej z punktu widzenia miasta poważne podwyżki dla właścicieli kopciuchów
    3. Wyższe opłaty za wywóz śmieci dla właścicieli kopciuchów , przecież generują więcej śmieci niż właściciel pieca gazowego !

    Niestety to wymaga zaangażowania i odwagi w postępowaniu a Wy zasłaniacie się kwotami wydanymi na tzw walkę ze smogiem, te pieniądze wyrzuciliście w błoto , nie ma żadnego efektu. Nie bójcie się, ludzi myślących proekologicznie jest większość, poprą Was i docenią Wasze działania ale wreszcie zacznijcie robić to co powinniście już dawno. Nie macie ambicji aby wyciągnąć to miasto z rankingu najbardziej zanieczyszczonych w Polsce i Europie ? Przecież również Wy i Wasze rodziny oddychacie tym powietrzem !

  • ~Arteks 2018-12-07
    18:49:04

    46 63

    @toomann - tylko, że w Krakowie już za rok smog przestanie być problemem numer jeden. A co do budownictwa to wpisz sobie w google grafika "Kraków nowe osiedla". Zobaczysz jak piękne obiekty ci wyskoczą - często budowane w miejscu burzonych starych domków i pól. A u nas - o zgrozo - dla wielu, dymiąca chałupa z katalogu przy polnej drodze jest synonimem luksusu i "szpanu". :/ Niestety ale Śląsk ulega degradacji cywilizacyjnej bo kiedyś stawiało się tu obiekty lepsze niż w niektórych stolicach, budynki z których inni czerpali inspiracje. Błyskawicznie za Berlinem dotarł tu prąd, kolej, telefony, gaz... A ostatnie lata? Domy z piecami śmieciuchami Made in Janusz... Porażka dla tych którzy żyli tu przed nami o dbali o wizerunek, rozwój, nowoczesność miasta i powiatu. :/ Obojętnie czy ktoś przyjedzie na Śląsk z Filipin, Niemiec czy Ukrainy - dla każdego pierwsze pytanie, czemu tu tak śmierdzi?

  • ~imrahil 2018-12-07
    18:58:12

    50 25

    podoba mi się, że pojawia się coraz więcej komentujących tutaj i na FB, którzy widzą w czym tkwi problem. to nie śmieci ani kiepski węgiel. w raporcie NIK można przeczytać czarno na białym co jest powodem smogu w Polsce - zbyt duża ilość kotłowni na paliwa stałe (na Śląsku po prostu węglowych). w tak bogatym regionie jak Śląsk to nie powinno mieć miejsca. weźmy taki Białystok - ma najniższe stężenia BaP, w ciągu roku norma PM10 przekroczona tylko 10 razy (na Śląsku ponad 70 razy, w dodatku to są wartości zupełnie innego rzędu). do tego fakt, że są tam stosunkowo niskie zarobki i mroźniejsze zimy. fakty mówią za siebie - u nas paliwa stałe są zbyt tanie, stąd wieczne kopcenie. obecnie niby lepiej niż przedwczoraj, ale jeden sąsiad zadymia wszystko naokoło jak parowóz i nie można go za to ukarać - truje moje dziecko legalnie.

  • ~Arteks 2018-12-07
    19:18:59

    44 54

    @imrahil - i to jest najbardziej krępujące i wstydliwe dla naszego regionu. Bo niby mieszkamy w bogatym regionie, a gdzie jakaś godność tych którzy jednego dnia potrafią kupić w salonie nowe auto lub nowe meble, a potem... iść i rozpalać w swoim XIX wiecznym piecu. Wiesz co mnie najbardziej boli - nawet nie te brzydkie kostki wyglądające jak fawele. W czasach PRL po prostu się tak budowało i nie było innej możliwości dla tych którzy chcieli mieszkać na swoim. Wkurzają mnie najbardziej ci którzy budowali domy po 2004 roku - a więc w czasach już wysokiej świadomości ekologicznej, odejścia Europy od węgla, czasów korzystnych kredytów mieszkaniowych, zupełnie nowych technologii grzewczych nieznanych naszym dziadkom czy rodzicom. Jak można było wybudować nowy dom i wyposażyć go w... piec węglowy? Czy ci ludzie naprawdę nie zdają sobie sprawę, że poza krzywdzie wyrządzonej swojemu miastu, swoim rodzinom i sąsiadom którzy muszą oddychać takim syfem w powietrzu - naprawdę nie dostrzegli w tym żadnego obciachu? Niedawno spotkałem się z kolegą który używa pieca do ogrzewania domu i zna moje poglądy w tej sprawie. Sam kornie się przyznał, że wie "że jest dzikusem" i chce to w przyszłym roku wreszcie zmienić. Pogratulowałem mu decyzji. Ale on zwrócił uwagę, że w czasie kiedy mieszka 10 lat w Rybniku, najgorzej było w ostatnich kilku latach - czyli wraz z rozpowszechnieniem tzw. dmuchaw, a także wzrostem liczby nowych domów opalanych węglem. I ja to też przyznaję. Jak było tak było - ale najgorzej wspominam lata 2012-2017.

  • ~pprywatne 2018-12-07
    19:29:02

    72 13

    Coś mi się wydaje, że Pan Kuczera potrafi tylko do zdjęć pozować. Nic odwagi, stanowczości i totalny brak dobrych pomysłów.

    A, przecież ma szansę zostać tym, który zwalczył rybnicki smog...

  • ~imrahil 2018-12-07
    19:29:12

    39 32

    zgadzam się, że wybudowanie nowego domu w ciągu ostatnich 10 lat i wstawienie do niego kotła na paliwo stałe to obciach. ktoś, kto ma jakąkolwiek wiedzę w tym temacie, nie popełniłby tego błędu. problem w tym, że nawet tzw. fachowcy wciąż takie rozwiązania polecają. wg niektórych bez kotła stałopalnego nie ma ciepła. niektórzy mają w tym swój interes, bo kotłownia na paliwo stałe to najdroższy rodzaj kotłowni pod względem robocizny (materiałów w sumie też, jeśli policzyć wszystko), w dodatku zwykle wcale nie najtańszy w eksploatacji (a w przypadku źle dobranego kotła i sterowania oraz niskiej sprawności to często system jeden z droższych). w sąsiednim temacie jakiś koleś pisze, że wymieniłby kopciucha na pompę ciepła, ale nie będzie go stać na rachunki (brak wiedzy, bo zwykle pompa ciepła jest tańsza w eksploatacji niż kopciuch), a w audyty (czyli fizykę) nie wierzy.

  • ~MaciekN 2018-12-07
    19:32:25

    33 46

    Koleżanki i koledzy, spróbujmy inaczej, zapisujmy się i złóżmy pozew grupowy : http://pozywamsmog.eu/?fbclid=IwAR35229bV5FxvzYp0Rhi-EYuIFz4JtJKRVpRzgAS28WYIYEDyGG1zcf8n4Y , akcja wspierana przez aktorów i i znane osoby w Polsce. W grupie siła ! Przesyłajcie dalej, niech wszyscy zaczną działać a nie tylko narzekać, może wreszcie Nas usłyszą !!!

  • ~ 2018-12-07
    19:49:42

    2 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~alika 2018-12-07
    20:22:30

    77 11

    nie do końca się z wami zgadzam, w tym roku wybudowałam dom mam porządny i drogi kocioł na pellet, z komina nie widać dymu w żadnej fazie palenia ani przy rozpalaniu ani tym bardziej podczas pracy pieca, chętnie zamieniłabym to na ogrzewanie gazowe lub ciepło z miasta ale na obrzeżach Rybnika nie ma takiej możliwości ( przynajmniej w dniu dzisiejszym) , pomimo że mam ogrzewanie na paliwo stałe to nie uważam że truję sąsiadów. Trzeba rozgraniczyć ogrzewanie za pomocą starego kopciucha i za pomocą nowoczesnego kotła.

  • ~Sosna Mañana Grzegorz 2018-12-07
    20:35:46

    29 7

    Zagadka na inteligencję, wiecie może kto jest właścicielem (jako jeden podmiot) największej liczby kominów w mieście?

  • ~master4k 2018-12-07
    20:37:33

    70 3

    Wszystko jest kwestią priorytetów. Jeśli walka ze smogiem w rankingu urzędniczym zajmuje pozycję gdzieś pomiędzy brakiem szaletów miejskich, a "potrzebą" zmiany dekoracji rond, to nie dziwota, że jest jak jest. Życzyłbym sobie i innym mieszkańcom Rybnika, żeby problem smogu cieszyłby się chociażby w połowie taką atencją, jak np. ścieżki rowerowe. Bo nie tylko przykład, ale również inicjatywa muszą iść z góry. To wieczne utyskiwanie, że się nie da jest żałosne, a nawet nie trzeba wymyślać koła na nowo. Wystarczy podpatrzeć, jak ze smogiem walczą Czesi. Z resztą pomysłów jest sporo. No ale wszystko jest kwestią priorytetów.

    Właśnie wywaliliśmy 250 mln złotych w błoto organizując szczyt klimatyczny. Ludzie przyjechali, pogadali, ponarzekali, a gospodarz szczytu tak jak mentalnie był XIX wieku tak w tym XIX wieku pozostał. Jak sobie teraz pomyślę ile za te pieniądze można było kupić np. pomp ciepła, to mnie krew zalewa. Polskie firmy i wykonawcy by na wymianie zarobili starych technologii (jeśli kopciuch w ogóle można nazwać jakąkolwiek technologią), powietrze byłoby czystsze, a ludzie w końcu przekonaliby się, że takie rozwiązania mają sens. Suszenie zębów do gości i robienie sobie zdjęć z Arnoldem sprawy nie załatwi.

    Pozostaje jeszcze kwestia węgla z Donbasu. Nie dość, że nabijamy kapsy potencjalnemu okupantowi, to jeszcze dobijamy własny przemysł, który i tak jest patologicznie nierentowny trując się przy tym węglem najgorszej jakości. Brawo my!

  • ~slawek5052 2018-12-07
    20:37:40

    62 6

    A ja powiem tak :) mam kociol 5 klasy no wegiel ok ale i tak mnie wyjdzie najtaniej przy dzisiejszych cenach gazu i pradu 5 klasa ekologiczny ok dymu nie ma tez sie zastanawialem nad gaz eko groszek albo pelet sasiad ogrzewa gazem dom 120 m2 ocieplony z lat 50 ok 600 zl miesiac powiem ze dosc sporo ja mam dom 180m2 z lat 50 i spalam ok 600 kg na miesiac wychodzi prawie to samo przy temp ok 0°C ale jesli jest zimniej to od razy spalanie gazu wieksze a mi te moje 600 kg wystarcza spokojnie jesli ja bym mial placic 600 zl za moj dom ogrzewany gazem bym sie nie zastanawial nawet i bral.od razu mialem nawet propozycje z elektrocieplowni ale tam to cena z kosmosu juz byla za ogrzewanie przez sezon zimowy liczmy 5 do 6 miesiecy policzyli sobie 7 tys zlotych no to juz przesada chca ekologi obnizcie ceny kiedys prad byl 70 % tanszy bo placilo sie bezposrednio elektrowni a teraz posrednikiem jest panstwo do ktorego nalezy i elektrownia i posrednik no to chyba cos tu jest nie tak jesli przesyl i utrzymanie lini i cos tam cos tam jeszcze jest naliczane to wychodzi np za prad jest 200 zl miesiac a same koszty linia utrzymanie itd to jakies 60% rachunku od sasiada widzialem rachunek sam gaz wyszedl 150 zl reszta inne koszty no to ktos jest zdrowo je...... a kto za to placi my i nikt inny brat w niemczech ma kamienice ok 500m2 ogrzewa piecem olejowym ma 2 duze zbiorniki ok 1500 l kazdy 1 zbiornik wystarcza na ok 4 miesiace i za olej placi 65 centow za litr to gdzie sens gdzie logika a zarobki nie sa takie jak u nas tylko duzo wyzsze gaz tesz maja bardzo tani

  • ~imrahil 2018-12-07
    21:06:28

    28 39

    ~alika - czyli typowy błąd. w cenie drogiego kotła na pellet spokojnie miałabyś pompę ciepła, w cenie kotłowni, składu opału i komina byłoby trochę fotowoltaiki i dzisiaj znacznie niższe rachunki, mniej pracy, a Twój dom nie dokładałby się do niskiej emisji.

  • ~Natalka616 2018-12-07
    21:07:31

    66 5

    Mam stary dom opalam weglem od góry a kopci bo w tym roku straszny jakosciowo węgiel, problem ten maja wszyscy sąsiedzi, ze piec zawalony

    Mieszkam przy samej elektrowni i gdyby byl cien szansy, ze podłącza nas pod ciepło ciąg byloby cudownie
    Ale lepiej ciepło puszczać w powietrze niz tak pomóc srodowisku

  • ~Karolina# 2018-12-07
    21:28:53

    15 48

    Można wzorem innych miast Europy, ograniczyć zanieczyszczenie powietrza poprzez zmniejszenie ruchu ulicznego w godzinach szczytu na Śląsku, czyli zachęcić pracodawców i pracowników do naprzemiennych godzin pracy (elastyczny -ruchomy czas pracy). Na pewno też by dużo to dało gdyby dotyczyło całego województwa.

  • ~wojto 2018-12-07
    21:29:27

    26 9

    @toomann - kurcze twój nick naprawdę odzwierciedla Twój poziom wiedzy i fachowość wypowiedzi... :( Rybnik na zielono a Kraków na czerwono bo u nas akurat wieje jak diabli a tam akurat zastój. Jeśli chcesz realnego porównania syfu jakim się dusimy, sprawdź sobie na Windy.com i gdy w całej Polsce jest minimalny wiatr, zobaczysz że Rybnik jest zawsze w purpurowym TOPIE.

  • ~jaro_t 2018-12-07
    22:00:34

    17 26

    Skoro jest cień nadziei na uchwałę sejmiku śląskiego, to walczcie. Chodź za sprawą Kałuży ten cień blaknie.

  • ~MaciejK 2018-12-07
    22:11:06

    25 8

    Eh tooman, tuman... wejdz sobie na strone WiOS i poogladaj raporty miesieczne z Rybnika i z Krakowa. Przerazajaca roznica. 3-10 razy wiekszy syf u nas. A jeszcze kilka lat temu byly to wartosci porownywalne. Podziwiam madrego prezydenta i zazdroszcze

  • ~hajdamen 2018-12-07
    22:20:14

    47 3

    Niech tylko gaz ziemny będzie tańszy i bardziej dostępny, niech LPG go ogrzewania będzie w bardziej przystępnej cenie, niech ogrzewanie systemowe bedzie bardziej dostępne to i cena powinna być niższa. Nie będzie trzeba wprowadzać zakazów ogrzewania paliwami stałymi. Niestety cena gazu ma wzrosnąć, cena prądu też i kto drąży do czystości powietrza.

  • ~ajwen7 2018-12-07
    23:04:26

    39 19

    Mocie racja niech zamkną kopalnie ,padną elektrownie pójdymy na rynek do banku pracować

  • ~porąbaniec 2018-12-07
    23:21:04

    50 4

    ~mariman
    Jak Ty rozumujesz !!
    Przecież kopciuchy teoretycznie produkują mniej śmieci bo można je spalić.:)
    A poważnie jestem za podłączeniem do alternatywnych źródeł energii,no ale niestety nasz rząd sam chyba nie wie co robić.
    Na szczycie klimatycznym promują samochody elektryczne a ceny prądu podnoszą o około 60%,gdzie tu logika gdzie sens.
    Trzeba uwolnić energię elektryczną i gaz z dziwnych tworów takich jak: akcyza , podatek vat i inne haracze narzucane przez państwo.
    Dodatkowo można tak jak w kilku miastach zrobić komunikację darmową. Jakby przekalkulować tak jak jedni piszą koszty leczenia ludzi z objawów tzw.smogu to by można zrezygnować z haraczy.
    Kraków,Rybnik bez węgla no tak ale ten kto taki CYROGRAF podpisze jest w stanie płacić za opalanie gazem lub elektrycznie zarabia kilkanaście tysięcy złotych ,nie mówiąc już o dietach darmowych przejazdach i innych profitach,a co ma zrobić staruszka która ma minimalną krajową ? ?
    Na tonę węgla który jest aktualnie najtańszą oferta musi odłożyć cztery -CZTERY emerytur a co to jedna tona ( ja zużywam około 6-8 ton) a gdzie życie ,opłaty i lekarstwa.
    Państwo czepia się zwykłego Kowalskiego bo najsłabszego można łatwo ukarać ,narzucić kupno pieca klasy 5 itp itd.a że w Polsce jest najwięcej Kowalskich to są duże profity(wiadomo vat od sprzedaży)
    Czemu nikt nie ukarze biznesmenów na prowadzących wysypiska
    CYTAT:Przez pięć pierwszych miesięcy 2018 roku w kraju odnotowano aż 63 pożary takich składowisk.
    Bo mają swoich adwokatów i prawników ,a sprawy mogą się ciągnąć latami.
    Z pewnością ostatni pożar składowiska w Żorach wyemitował trujących odpadów więcej niż cały Rybnik,chociaż jedni twierdzili że to nieszkodliwe .Może lepsze na astmę niż tężnia solankowa.:);)

  • ~ 2018-12-08
    05:20:16

    23 18

    Szkoda że Polska nie miała możliwości budowania elektrowni atomowej jak Francja, no społeczeństwo protestuje. Koszty dofinansowywania przez dwie ostatnie dekady kopalni i całej otoczki (renty, emerytury, 13-tki, 14-tki, deputaty) plus koszty środowiskowe są szacowane przez naukowców na około 230 mld złotych. Za te pieniądza można było wybudować 10 elektrowni atomowych. Ale po co? Lepiej finansować jedną uprzywilejowaną grupę społeczną, bo przecież jak górnikiwi źle się dzieje, to tragedia narodowa

  • ~ 2018-12-08
    05:22:59

    29 1

    Sa ekologiczne paliwa, Są piece na pellet, tylko że te ekologiczne paliwo zostało przez rząd tak opodatkowania że kosztuje tyle co węgiel....

  • ~adiqq 2018-12-08
    06:32:44

    22 4

    @alika - fakt, że twój kocioł na pellet to emituje nieporównywalnie mniej niż kopciuchy, ale też trudno to porównać do kotłów węglowych nawet tej samej klasy - do najlepszego kotła jak dasz kiepskie paliw, to będzie kopcić. I tutaj pellet zdecydowanie wygrywa w porównaniu z węglem.
    Ale rację też ma Imrahil - obok mnie buduje się nowy dom, w którym też miał być piec na pellet - ale po skalkulowaniu wszystkiego będzie jednak pompa ciepła. Będzie kosztować tyle samo lub podobnie, a będzie całkowicie bezobslugowo, czysto i nie trzeba będzie składować opału

  • ~rzyt 2018-12-08
    08:04:35

    16 8

    W kraju, gdzie "polskość to nienormalność", a Śląsk to opcja niemiecka nikomu na tym nie zależy. Po wyborach 2 lata świętuje się zwycięstwo i następnie przechodzi się do etapu przygotowań do walki wyborczej. By było co pokazać wyborcom. Więc musimy poczekać i liczyć na to, że dożyjemy i zrobimy na złość tym, którzy mýślą...patrz zdanie pierwsze.

  • ~ xxx 2018-12-08
    08:34:39

    32 15

    Zakaz palenia węglem od 2020! Z prostego względu. Zbyt wiele osób nie może oprzeć się pokusie dorzucenia do pieca śmieci i nadal będzie to robić. Takie piece trzeba po prostu fizycznie zlikwidować!!!

  • ~ 2018-12-08
    08:40:05

    32 12

    kuczera nic nie zdziałał w temacie smogu a mimo to ponownie go wybraliście gdzie tu jakaś logika?teraz będziecie się męczyć i narzekać następne kilka lat po czym znów na niego zagłosujecie :)

  • ~ka22 2018-12-08
    08:51:29

    27 3

    Montowałam w domu PC w czasach, kiedy nie było to ani modne, ani popularne, ani za bardzo dostępne. Była to jedyna alternatywa dla gazu i zamontowałam ją po dwóch latach kopania się z koniem czyli z panią z PGNiG
    Oczywiście rok po zamieszkaniu jakimś cudem gaz się na ulicy pojawił, wbrew temu co pani twierdziła, że nie pojawi się NIGDY.
    I takie spostrzeżenie, wszystkie nowe domy, a jest ich 7, się podłączyły, nawet sąsiad, który palił peletem, Za to żaden ze starych domów po drugiej stronie ulicy, czyli dwa metry od kładzionej nitki nie skorzystał z okazji, nawet na zaś, bo może kiedyś. I dymią jeden przez drugiego, jeden na czarno, drugi bardziej żółto a trzeci takim gęstym, gryzącym dymem daje, że nie wiem, co on tam pali.
    Jeszcze jedno spostrzeżenie. Jak już Rybnik upora się ze smogiem, to następna na tapecie powinna się pojawić edukacja w temacie używania plastików. Ludzie nadal są dumni z siebie, że w dwie osoby potrafią wyprodukować 4 worki, to jest ok 10 litrów plastikowych śmieci dziennie, dla mnie NIEPOJĘTE.

  • ~Jerzy Kolarczyk 2018-12-08
    09:30:45

    24 2

    A jakie alternatywne żródła ciepła oprócz węgla -- GDZIE SĄ MAGISTRALE CIEPLNE GDZIE JEST GAZOCIĄG GDZIE UŁATWIENIA DO ROPY No gdzie Peryferie tego nie dostaną bo trzeba niszczyć asfalt z ścieżkami rowerowymi

  • ~Karol Tomala 2018-12-08
    09:35:20

    8 0

    a co jak ktoś ma nowy piec na pellet ?

  • ~ 2018-12-08
    09:47:37

    19 5

    Rozumiem, że krytykowanie kopciuchow jest logiczne, a palenie od góry to półśrodek zapobiegawczy, Ale czemu wszyscy krytykujecie kotły węglowe podajnikowe klasy V?

  • ~ 2018-12-08
    10:05:04

    12 3

    Karol Tomala. ale co co ? tez sie przymierzam w lutym do takiego pieca. muszę wypalić zapas, nie robię tego dla ekologi. tylko dla własnej wygody.

  • ~Sosna Mañana Grzegorz 2018-12-08
    10:07:50

    9 7

    ryhor odpowiem Ci , bo krytykowanie jest jedynym co jeden z drugim potrafi.
    To że mijają się nie tylko z prawdą ale i z logiką, nie uwzględniają zupełnie realiów , używają argumentów które działają wprost przeciw krytykującemu to nie ma znaczenia.
    Jeden z drugim spełnił swoją wewnętrzną potrzebę krytykowania i jest szczęśliwy.

  • ~ 2018-12-08
    10:15:08

    15 5

    myślicie ze mi sie chce palić tym węglem, brudzić sie itp, ? nie ma gazu w okolicy . czym mam palić :( dotacje na piece zabrali, nowy,porządny piec kosztuje ok 8 tysięcy(peletowy). od 2019 można to odliczyć od podatku

  • ~porąbaniec 2018-12-08
    10:15:45

    21 5

    ~Escape co Ty piszesz pelet ekologiczny ,przecież oni to robią nie tylko z drewna ale i z pozostałych odpadów,zmielone płyty wiórowe,panele inne części drewnopodobne dołożą żywic,klei i pellet lub brykiet gotowy.My nie możemy spalić płyty meblowej bo zaraz mandat ,a biznesmeni produkujący te paliwa legalnie to sprzedają taki odpad .
    Parę lat temu kupiłem w firmie clas..... ,produkującej panele,drzwi itd.,brykiet oczywiście robiony z odpadu poprodukcyjnego wzbogacony jeszcze jakimiś wiążącymi dodatkami. Śmierdziało gorzej niż by ktoś przyłożył płytą meblową,ale to było legalne.
    Dobrze że miałem tylko kilka worków na próbę i z tego zrezygnowałem.Może są producenci pelletu którzy go robią tylko z drewna(najwyższa półka cenowa) ale i tak trzeba go scalić jakimiś żywicami czy klejami.

  • ~imrahil 2018-12-08
    10:21:47

    8 11

    ~ryhor - poczytaj raport NIK - w Polsce jest zbyt dużo kotłów na paliwa stałe. gdyby dało się wklejać zdjęcia czy filmy, to pokazałbym Ci jak potrafi dymić komin mojego sąsiada - o wiele gorzej niż nie jeden znany mi dobrze prowadzony kopciuch. w tym leży problem z paliwami stałymi - tutaj najważniejszy czynnik to czynnik ludzki - jeśli właściciel kotła popełnia błąd to zadymi okolicę kotłem klasy 5. dlatego powinien być zakaz montażu takich w nowych domach i żadnych dofinansowań do kotłów na paliwa stałe. a ostatnio skłaniam się do tego, żeby w np. w ciągu 10 lat całkowicie zakazać takich kotłów i widzę, że jest coraz więcej chętnych.
    ~Escape - jeśli nie masz w miarę niskotemperaturową instalację, to przemyśl to dobrze i nie kupuj kotła na paliwo stałe.
    ~Sosna Mañana Grzegorz - przykro mi, że wstawiłeś sobie kocioł na paliwo stałe do całkiem nowego domu, nie ma się co dziwić temu co piszesz.

  • ~fryfa 2018-12-08
    10:34:02

    20 0

    Niema takiej opcji władze Rybnika nie mają jaj żeby podjąć taką decyzję są ważniejsze rzeczy takie jak ścieżki rowerowe itd :)

  • ~ 2018-12-08
    10:38:56

    12 5

    Porąbaniec, nie zgadzam sie. tak było kiedyś. dziś to fabryki produkujące na bieżąco dziesiątki ton, już nie te czasy. paru moich znajomych pali pelletem. nawet dymku nie ma ,wystarczy kupować z legalnego źródła, to dobre dobre paliwo

  • ~pprywatne 2018-12-08
    10:43:17

    18 5

    ~porąbaniec - W jakim piecu spaliłeś pellet. Chyba nie kupiłeś pieca tak na próbę. Pellet z dobrego źródła jest z trocin, a spoiwem jest najczęściej trocina sosnowa zawierająca naturalną żywicę. Dym ze spalania pelletu nie jest taki śmierdzący i szkodliwy jak z węgla, a nawet mniej szkodliwy niż z kominka, gdyż spalane drewno jest suche, a w kominku nie zawsze.
    Bardzo bym sobie życzył, aby moi wszyscy sąsiedzi palili pelletem zamiast węgla.

  • ~ 2018-12-08
    10:49:54

    16 8

    Trzeba przekonać radnych sejmiku, że uchwała antysmogowa to za mało. Ona byłaby dobra dla województwa świętokrzyskiego i każdego innego gdzie smog nie jest problemem numer jeden, a stężenia nie przekraczają 500%. W naszym województwie działania powinny być znacznie poważniejsze. Kto wie czy zmienione władze nie okażą się zbawienne dla naszych nosów.

  • ~pprywatne 2018-12-08
    10:53:40

    10 4

    Wpiszcie sobie do googla: "no i ch * j nowa strategia klimatyczna polski". To pokazuje wszystkie działania naszych władz...

  • ~ 2018-12-08
    11:06:47

    27 8

    Sosna, to że ludzie tu nie znają realiów to już dawno pokazali.

    Wreszcie ktoś napisał o instalacjach nisko i wysoko-temperaturowej. Brawo. Niska to pompa ciepła, gaz, elektryka. Wysoko temperaturowa to pellet, drewno, węgiel. Rozprowadzanie ciepła w niskiej - instalacje podłogowe, ścienne (tak, są i sufitowe), gdzie grzejemy cały czas do 45 stopni. Wysokie temperatury odbierają grzejniki płytowe, zeliwne, aluminiumowe.

    Wlaczcie kalkulatory i policzcie ile by kosztowało przejście z wysoko temperaturowej na niską w starym domu kostke. (Blokersi bez wyobraź cicho).

    Projekt wyliczający obciążenie stropu, kucie starej wylewki, wyrównywanie poziomów, rozprowadzenie instalacji itp itd. ile starych domówma drewniane legary między poziomami?? Wiecie jakie to są koszty?

    Niestety remont i dostosowanie starego domu jest bardziej kosztowne niż budowa nowego. Pozdrawiam teoretyków.

  • ~ 2018-12-08
    11:18:06

    14 21

    @ryhor i tu jest właśnie ściana bo niektórym właścicielom domów nie chce się nic robić, a problem się sam nie rozwiąże. Zadam takie pytanie - po co komu starzejący się dom bez perspektyw na jego remont lub utrzymanie? Czy nie warto pomyśleć o czymś przytulniejszym i mniejszym? A może nowy właściciel miałby pieniądze na takie inwestycje lub w miejscu twojego domu, postawiłby nowy ale już nie na węgiel? Czasami niektórzy zachowuja się tak jakby ktoś/coś na siłę ich trzymało w kostce nadającej się do przebudowy chociażby ze względu na uciekające ciepło, grzyba czy niepraktyczność.

  • ~imrahil 2018-12-08
    11:19:32

    14 5

    ~ryhor - z tą instalacją niskotemperaturową w starym domu to różnie bywa. czasem jest tak, że kaloryfer jest na tyle przewymiarowany, że nawet nie trzeba go wymieniać, bo wystarcza zasilanie 45°C nawet w największe mrozy. przy kopciuchu trzeba większych mocy (a zatem temperatur na grzejniku), bo brak ciągłego grzania - dom się wychładza i potem trzeba szybko go nagrzać - przy bardziej płynnym grzaniu nie ma tego problemu. na pewnym znanym forum budowlanym są ludzie, którzy przy grzejnikach zmienili kocioł węglowy na powietrzną pompę ciepła i mają teraz niższe rachunki i mniej pracy. jedyne czego żałują, to posłuchali wcześniej tzw. fachowców. jest też wątek, w którym ludzie badają sprawność kotłów węglowych i bardzo trudno w przypadku dolniaka przekroczyć 50% - w tej sytuacji na 100% pompa czy gaz ogrzeją taniej. nawet prądem wyszłoby niewiele drożej, gdyby dało się gdzieś zgromadzić tyle energii z okresu taniej taryfy (zresztą wiele osób już się zorientowało, że jednak latem grzanie wody prądem jest bardziej ekonomiczne niż jakimkolwiek paliwem stałym)

  • ~bartosz2023 2018-12-08
    11:30:41

    7 8

    Niech podłączą wszystkich palaczy węglem do C.O.

  • ~Jerzy Kolarczyk 2018-12-08
    11:38:46

    5 1

    A ja się pytam gdzie się zapodział mój wpis ????

  • ~jabibe 2018-12-08
    12:19:15

    18 10

    Kostki jak fawele., posiadanie domu to szpan i luksus.... Aż słychać jak komuś dupsko pęka z zazdrości ze nie mieszka w domu. Ogarnij się chłopcze, bo takimi tekstami pokazujesz tylko swoją ignorancje.

  • ~ 2018-12-08
    12:20:27

    32 9

    @imrahil czytam, różne fora, dokształcam się z tego tematu.

    Właśnie załadowałem piec drewnem przy tych temperaturach, węgiell mam na minusowe. Mam dom wysoce energetyczny, ale nie mam zamiaru kisić węgla kamiennego w piecu jak jest powyżej 0. Teraz mam 50 stopni cwu i co. Nie dołożę łopatki węgla, nie chce znowu czyścić komina z sadzy. (Wciągu 4 miesięcy 20litrów sadzy).

    Uważasz, że chodzenie i utrzymywanie ognia to lekka sprawa. Ja mam dość, popiół, czyszczenie komina, czuwanie nad temperaturą w domu, nad zanikami prądu. Wstawanie o 4 rano, żeby rozpalać od góry itp.

    W obecnej chwili rozważam tylko kocioł klasy V na groszki. Raz żeby ograniczyć czas w piwnicy, a dwa żeby z czujnikiem pogodowym nie musiał non stop regulować.
    Na wełnę przyjdzie czas, a wtedy pompa gruntowa ciepła. To są ogromne nakłady finansowe.

    Tak, trzeba zainwestować w dom, to fakt, jednak kompleksowa termomodernizacja to opiewa na 100 tyś zł. (Rekuperacja, docieplenie przegród, źródło ciepła itp) Ze względów zarobkowych muszę to rozłożyć na ileś lat.

    Pojawiają się filozofię z bloków co ich tylko obchodzi czujnik na grzejniku. "Zakaz węgla" . Może niech lepiej walczą o ograniczenie użycia plastiku z życiu codziennym, bardziej realne do osiągnięcia.

  • ~pprywatne 2018-12-08
    14:10:08

    12 2

    ~ryhor - Nie pakuj się w piec z podajnikiem, będziesz sporo czasu spędzał na jego ciągłym czyszczeniu. Pellet jest o wiele lepszy, raz w miesiącu wyciągasz szufladkę z popiołem. Poza tym czysty kurz i brak smrodu węgla. Za instalowaliśmy u mojej mamy 76 l. i ona sama potrafi go obsłużyć, jest w pełni zadowolona.

  • ~ 2018-12-08
    15:43:38

    9 0

    @pprywatne mając dostęp do aparatury mierzącej zasiarczenia, popiół, wilgotność, kaloryczność węgla nie chce się "pchać" w pellet. Ja wiem, co wrzucam do pieca, składy węgla omijam szerokim łukiem, a tym bardziej markety z workowany węglem.

  • ~porąbaniec 2018-12-08
    15:52:49

    21 2

    ~orient i

    ~imrahil


    ~ryhor Ma rację ja mam do 100 letni faktu że był kilka razy przebudowany i w tym wieku został juz tylko ławy no i ze dwie-trzy ściany.Ale fatk jest taki że taniej jest robić coś nowego niż przerabiać starocie.


    ~orient Ja chciałbym coś przerobić ale mój dom ma 15x12,5 m piętrowy dwurodzinny,na parterze mieszka córa z rodziną,na piętrze Ja z rodziną żyjemy z jednej emerytury i z czego tu przerabiać. Mam do Ciebie ofertę postaw Mi dwa najtańsze domy szkieletowe po jakieś 80 m kwadratowych ,cena takiego w granicach 250 tys zł a ja dam Ci w rozliczeniu dom i dołożę hektar pola.
    Wielkie dotacje które oferują samorządy czy ktoś to z Was przekalkulował.Trzeba dotację zrobić poprzez kredyt innej możliwości nie ma a kwota którą oferuje samorząd jest tak wyliczona że jeśli ktoś jest w stanie zainwestować w np.ocieplenie bez dotacji to i tak taniej wyjdzie niż z dotacją

  • ~pprywatne 2018-12-08
    16:08:50

    4 6

    ~ryhor - poproś kogoś uczciwego, niech Ci pokaże jak wygląda czyszczenie pieca z podajnikiem.

  • ~imrahil 2018-12-08
    16:25:31

    9 7

    ~porąbaniec - ja to wszystko wiem. ale wytłumacz dlaczego ktoś miałby Tobie płacić za modernizację domu? to Twoim obowiązkiem jest nie być uciążliwym dla sąsiadów.

    ~pprywatne - czyszczenie kotła węglowego z podajnikiem to jakiś koszmar (np. demontaż korony, czyszczenie kanałów powietrza, ponowne przyklejanie tego dziadostwa - oczywiście nikt nie wlicza tego w koszt ogrzewania węglem), a jak się nie wyczyści, to się będzie grzało prawie w cenie prądu w taniej taryfie.

    a ~ryhor przynajmniej ma jakiś plan i wiedzę, obecnie dobiera paliwo do panujących warunków itd. problem w tym, że niewielu tak robi - większość kupi se węgiel chwałowicki (albo jeszcze gorzej - rydułtowski), zasypie smoka 30 kW, zamknie i ma gdzieś otoczenie i biedne dzieci. wszędzie przewymiarowane kotły. kocioł 25 kW żeby jechać na nominalnej mocy przy 70% sprawności to musiałby spalać 120 kg/dobę. komuś kiedyś tyle spalił? jeśli nie, to po co dajecie sobie wciskać takie maszyny albo większe? znam takich co w nowych domach sobie takie coś wstawili, jeszcze się nie wprowadzili a już musieli komin remontować :D

  • ~gorgul 2018-12-08
    16:43:07

    20 2

    W artykule napisane jest: miasto nie może nakazać też przyłączenia się mieszkańców do istniejących sieci ciepłowniczych. Ja się od paru lat proszę o podłączenie a słyszę że, im się nie opłaca nas podłączać. więc pytam gdzie tu walka ze smogiem? Tylko przed publikom o tym mówią. Taka władza w Rybniku!

  • ~porąbaniec 2018-12-08
    18:27:39

    17 2

    ~imrahil
    Mnie nikt nie musi nic dawać wystarczy żeby tak jak wcześniej pisałem zdjąć z obywateli haracze typu vat,akcyza itp. za prąd ,gaz i sam jestem pierwszy w kolejce żeby zmienić sposób ogrzewania.
    Cena energii elektrycznej jest wysoka a mają jeszcze być podwyżki rzędu 60 % czyli wszystko pójdzie do góry.
    Oprócz cen płaci się haracz o nazwie utrzymanie urządzeń w ruchu czy jakoś tak to jest sformułowane. Ja przez 25 lat płacę aktualnie prawie 5000 zł rocznie z czego z pewnością z 30 % to utrzymanie urządzeń a jedynie co się u mnie robi to odczyt liczników nic więcej,nawet zgłaszałem że maszt betonowy się kruszy0bez odzewu.
    Szwagier budując dom musiał sobie kupić kilka masztów bo dla energetyki nie kalkulowało się do niego podjeżdżać z prądem,jak już kupił wydał prawie 25 tys.zł to energetyka to przejęła i nadal musi płacić z utrzymanie SWOICH już nieswoich masztów.
    Powiem tak jak kiedyś ktoś mądry powiedział cyt.POLAK NIE POTRAFI RZĄDZIĆ DAJ MU WŁADZĘ A SAM SIĘ WYKOŃCZY.
    Co do smogu to my biedny kraj daje się takie obostrzenia a takie mocarstwa jak Chiny,USA Rosja i wiele innych puszcza wszystko do atmosfery.Matka była w 2009 roku w CANNES jako pomoc domowa to tam wszyscy spalali śmieci a nawet opony w przydomowych ogródkach

  • ~ 2018-12-08
    19:13:10

    1 0

    Czy ktoś też został pozwany do sądu przez urząd miasta Rybnika - chodzi mi o tzw. rekompensatę 40 euro ?

  • ~ 2018-12-08
    19:14:20

    12 1

    "kopciucha" czyszczę co dwa dni, więc czyszcząc raz na tydzień podajnik to i tak jest wygoda. Im więcej kanałów, przegród tym gorzej. Jeśli ktoś nie ma w ogóle pojęcia technicznego to pewne czynności będą dla niego uciążliwe, a tutaj głównie chodzi o bezpieczeństwo i polepszenie sprawności pieca. Jak ktoś się nauczył kopciucha to z podajnikiem nie będzie miał problemu, ale to się wszystko rozbija o chęci.

    Nie ma nic bardziej ekologicznego od pompy ciepła. Kluczem jest dostosowanie pod nią domu. Stare budynki trudniej modernizować pod coś niż nowe wedle projektu i dostępności materiałów.

    Docieplając dom ja muszę wziąć więcej wytycznych pod uwagę niż w nowo budowlanym domu, gdzie istnieją gotowe rozwiązania systemowe. Łatwo jest zaburzyć równowagę starego domu, który był budowany jak nikt nie słyszał o styropianie, piankach, izolacjach czy wełnie. Dla nowo budowanych domów możecie chcieć zakazu palenia paliwami stałymi, z starymi już nie jest tak łatwo.

  • ~ 2018-12-08
    19:38:41

    7 17

    @porąbaniec ale chyba córka z rodziną nie żyje z twojej emerytury? Dziwne by to było, jeśli dwie rodziny w jednym domu nie są w stanie go ocieplić. Dzisiaj każdy, a emeryt szczególnie może otrzymać kredyt. Banki prześcigają się z ofertami. Na dom warto się zapożyczyć bo będzie po remoncie ładniej wyglądał, a utrzymanie będzie tańsze.

  • ~eljot13 2018-12-08
    20:55:20

    16 3

    A może warto zamiast jeździć po spożyciu swoim sadzowozem - a więc kolokwialnie mówiąc - po pijaku, lepiej wsiąść na rower, ruszyć świeżo wymalowanymi ścieżkami rowerowymi przez zaprzyjaźnioną firmę Feniks (lata mijają a to oni ciągle malują nam ulice, taka mała ciekawostka), udać się do sąsiedniej gminy Czerwionka-Leszczyny. Pogadać z burmistrzem Janiszewskim, który wywalił wszystkie piece na węgiel w całych Leszczynach, wszystkie bloki mieszkalne podłączył do sieci ciepłowniczej i nie pier..lił jak potłuczony, że się nie da. Chociaż, jak u Kuczery wystąpiła pomroczność smogowa to może on faktycznie nie wie co bredzi?

  • ~Arteks 2018-12-08
    21:59:14

    10 22

    Dzisiaj w Czarno na Białym w TVN było o tematyce ekologicznej. Pokazali np. parking dla rowerów w galerii handlowej z kilkudziesięcioma rowerami w środku. U nas podobno nie da się na zakupy jeździć na rowerze - w bogatej Danii jak widać można. Ale był też wywiad ze starszym Duńczykiem i panorama przedwojennego osiedla domków jednorodzinnych. Duńczyk opowiadał, że u nich piece węglowe wycofano z użytku (UWAGA!!!) w 1953 r.! Wszystkie domy zaczęły czerpać ciepło z wybudowanej w okolicy elektrowni węglowej. A kilkanaście lat temu elektrownię zamknięto i przekształcono ją w spalarnię odpadów która nadal ogrzewa sporą część miasta. Facet tego nie powiedział ale być może 65 lat temu też niektórzy mieszkańcy byli przeciw bo w każdym kraju są nierówności w dochodach. W każdym razie zwyciężyło dobro ogółu. Dania wyprzedziła nas o jakieś 65 lat, ale wiele innych krajów także z bloku RWPG też już nas wyprzedziło, usuwając węgiel jako rodzaj opalania domów. W tym samym programie pokazano też całe nowe osiedla bloków budowanych w Sztokholmie z instalacjami solarnymi... @eljot13 - to Kuczera powinien trochę pozazdrościć mieszkańców Janiszewskiemu. Bo jak u nas Kuczera zapowiedział, że przyłączy do ciepłociągu wszystkie bloki z lat 50. z Boguszowic i familoki na Paruszowcu - to było duże oburzenie domkowych, a nawet niektórych radnych. No więc sam zobacz - cokolwiek czasami władza zrobi to będzie zawsze dla niektórych "niedobrze".

  • ~nairuk 2018-12-08
    22:59:19

    9 10

    Kto jest chetny wziąć udział w manifestacji przeciw opieszałosci UM oraz Marszałka Wojewodzctwa Ślaląskiego w sprawie walki ze smogiem. Może jakis list otwarty przekażemy przezydentowi Kuczerze dotyczacy naszego zaniepokojenia sytuacją w Rybniku, przyszlości zdrowia naszego i naszych dzieci wraz z rządaniem podjęcia natychmiastowych działań mających na celu poprawę sytuacji w perspektywie najbliższych lat.

    Poza tym musimy uświadomić sobie że zmiana obecnego stylu życia, ogrzewania domów paliwami stałymi to trucie siebie na wzajem, a koszty zmian jakie wiążą sie z odejściem od paliw stalych jako podstawowego nośnika energi cieplnej w gospodarstwach domowych to koszt jaki musimy zaplacić za polepszenie naszego oraz głównie naszych dzieci komfortu życia i zdrowia. Nowe zdrowe pokololenia to gwarancja spokojbego życia obecnych pokoleń a to chyba warta każdych pieniędzy inwestycja.

  • ~stam55 2018-12-08
    23:11:33

    14 12

    ~imrahil co ty pier lisz jaka korona?,jakie przyklejanie?,wiem wiem masz magiczną grzałkę która ogrzewa całą twoją rezydencję za 600 zł na rok

  • ~stam55 2018-12-08
    23:18:09

    13 14

    całe szczęscie że saługa juz nie jest marszałkiem,mamy spokój na kilka lat lobby niemieckie nie zakaże palenia węglem.

  • ~Antyk 2018-12-09
    07:11:26

    12 3

    Smog był, smog jest i smog będzie!!! Jeżeli latami praktycznie niewiele się robiło systemowo, a jedynie "walczy się" z indywidualnymi osobami(po donosie sąsiada lub kibica-będącego akurat na "zdrowym" papierosku na balkonie 6.piętra), a do tego ogłasza się przygłupawą petycję(lub przymiarkę do takowej)-i tu cytat :"Rybniczanin: dopuśćmy opony do powszechnego spalania!".....to raczej smog w Rybniku zagości się na dłużej i NIE JEST TO RADOSNE

  • ~rosthost1 2018-12-09
    07:48:15

    17 3

    Jeżeli urzędnicy z UM Rybnik nie potrafią dobrze wysłać listu to wole aby nie wydawali żadnych nakazów i zakazów.

  • ~imrahil 2018-12-09
    09:30:40

    11 9

    ~stam55 - jeśli palisz kotłem podajnikowym i nigdy nie spotkałeś się z pojęciem udrażniania kanałów powietrza pierwotnego, po której do operacji należy na nowo przykleić koronę, to oznacza, że Twój kocioł dawno nie spełnia norm, które spełniał wyjeżdżając z fabryki i nie jest już kotłem klasy zadeklarowanej przez producenta. właśnie dla takich niedbaluchów jak ty powinien być zakaz stosowania kotłów na paliwa stałe. a co do magicznej grzałki - widać, że z fizyki kiepski byłeś. nie wiesz, że energia potrzebna na ogrzewanie=energia strat minus energia zysków? im bardziej ograniczymy straty przez odpowiednią izolację i wentylację (oraz staranność wykonania), tym mniej potrzebujemy grzać dom? tak samo jak zwiększymy zyski (np. przez odpowiednią orientację budynku względem stron świata).

  • ~imrahil 2018-12-09
    09:35:33

    7 8

    dodam, że jest to fizyka na poziomie szkoły podstawowej - kilka prostych wzorów opartych o mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie. ludzie, którzy tego nie opanowali raczej nie powinni decydować o wyborze systemu grzewczego ;). a mój kociołek napykał już ponad 110 zł w tym sezonie. polecam :)

  • ~ 2018-12-09
    11:09:39

    16 0

    ~Arteks " Wszystkie domy zaczęły czerpać ciepło z wybudowanej w okolicy elektrowni węglowej"
    a u nas elektrownia woli ogrzewać zalew i atmosferę
    i tyle w temacie

  • ~przykopa 2018-12-09
    11:19:23

    6 4

    widać, że z fizyki kiepski byłeś. nie wiesz, że energia potrzebna na ogrzewanie=energia strat minus energia zysków?

    Imrahil co to za teoria ?

  • ~Arteks 2018-12-09
    11:27:54

    8 13

    @antyk - na dzikusów którzy trują mandatowy bat jest konieczny, a czujność sąsiedzka dowodem na odpowiedzialną postawą społeczną. Petycja Kuczmy dotycząca opon ma charakter sarkastycznej prowokacji wobec naszych władz, które w czasie pożaru składowiska w Żorach uspokajały, że wszystko jest w normie, a nie mogło być skoro paliły się odpady. Jesteś prawdopodobnie jedyną osobą która tego nie zrozumiała i nie za dobrze to świadczy o twoim intelekcie. ;) @ursus - osiedle blokowe na Mglistej i domki w okolicy elektrowni są ogrzewane od lat ciepłem z tego zakładu więc nie wszystko idzie do wody.

  • ~porąbaniec 2018-12-09
    11:50:02

    16 2

    ~orient
    Nie córka ma swoje dochody dlatego to napisałem a mogłem ściemniać.
    Ale na taki dom to koszty samego ocieplenia to ponad 50 tys.,dodatkowo pozostałe rzeczy nowe parapety rynny podbitka ( wiadomo parapety dłuższe ,podbitkę przerobić,rynny)to koszty mogą urosnąć może o jakieś 15tys,a gdzie nowy kocioł z podajnikiem.Nawet licząc to wszystko na dwie rodziny to każdy musiał by się zadłużyć na jakieś 50 tys.zł nikt Ci tego nie da na zerowe oprocentowanie .Minimalne oprocentowanie bankowe to około 10% plus pozostałe koszty to jeszcze oprocentowanie wzrośnie.I z czego na to wziąć .Chciałbym dostać jakąś dotację na ocieplenie bo to generalnie większy koszt niż zakup pieca ,ale nie ma takiej oferty .
    Można oczywiście wziąć kredyt i spłacać 5-10 lat ,ale Polska to taki dziwny kraj że nigdy nie wiesz co się może zdarzyć np.frankowicze,teraz na szczycie klimatycznym promowanie samochodów elektrycznych z jednoczesna podwyżką prądu

  • ~ 2018-12-09
    12:01:17

    12 0

    ~Arteks o Mglistej i okolicach wiem (były to w większości bloki budowane jako przyzakładowe z elektrowni, dlatego nie ma się czemu dziwić), ale to i tak bardzo niewielki procent budynków ogrzewanych z sieci ciepłowniczej

  • ~Jacek Kamiński 2018-12-09
    17:49:53

    5 5

    Przez urealnienie prawdziwych kosztów wydobycia węgla (dotacje, umorzenia, wcześniejsze emerytury dofinansowane przez podatników lub rządowe pożyczki, uwzględnienie likwidacji wszystkich szkód górniczych) jego cena znacznie skoczyłaby w górę. Różnica między nim a gazem zmniejszyłaby się. Spadłby na niego popyt. Środowisko by skorzystało.

  • ~Antyk 2018-12-09
    18:05:04

    9 7

    arteks to, że ty jesteś rybnickim "omnibusem"(inaczej) wszyscy widzą i dają ci tyle minusów, co wszyscy pozostali razem wzięci!!! Poza tym przeczytaj dokładnie, bo najpierw był fragment i tu cytat: "Wyniki badań odebraliśmy jako rewolucyjne podejście do tematu spalania zużytych opon. Skoro więc nie stwierdzono przekroczeń, trzeba zatem dopuścić je do użytkowania w domowych kotłowniach – dodaje Zdzisław Kuczma"....a potem(w tym samym artykule) dopiero była mowa o petycji(też inaczej)!! Zresztą chronologicznie najpierw był plan pozwu(Skarb Państwa), potem wypowiedź(zacytowana), potem głupawa petycja......i co ten pan, czy ty robicie dla żartu, a co na powaźnie??? Smogu i problemów zwłaszcza zdrowotnych NIE MOŻNA traktować dla żartu

  • ~MaciejK 2018-12-09
    20:26:37

    10 8

    Panie Kuczera, czekamy na dobrą decyzję - decyzję dla dobra wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla kieszeni górników. Niech Pan będzie odważny!

  • ~imrahil 2018-12-09
    20:28:06

    3 5

    ~przykopa - to po prostu bilans energetyczny. w postaci ogrzewania musisz dostarczyć energii tyle ile jej zabraknie w zyskach. czyli Qco=Q(strat)-Q(zysków). jeśli dom przy założonej temperaturze wewnętrznej traci np. 12000 kWh na sezon grzewczy (łatwo to policzyć), a zyskuje ze słońca i bytowania mieszkańców (czyli ciepło ludzi i sprzętów, np. piekarnika i tv) 3000 kWh, to ogrzewanie musi dostarczyć 9000 kWh ciepła. można to łatwo i tanio zmienić przez redukcję mostków termicznych (to najważniejszy krok, ważniejszy niż grubość izolacji - większość niestety tutaj daje ciała). do tego można dodać kilka cm izolacji czy odzysk ciepła z wentylacji zamiast kominów i już redukujemy straty w sumie np. o 3000 czy 5000 kWh. jak jeszcze powiększymy okna od południa i pomniejszymy od północy to zyskujemy kolejne kWh.

  • ~imrahil 2018-12-09
    20:34:36

    4 5

    na ograniczeniu spalania węgla w domach górnicy raczej nie stracą, bo w tej chwili importujemy około 16 mln ton węgla, a PGG wydobywa około 30 mln ton rocznie. gospodarstwa domowe w całej Polsce zużywają około 10-12 mln ton, czyli mniej niż importujemy.

  • ~imrahil 2018-12-09
    20:36:14

    3 10

    ~porąbaniec - interesowałeś się programem Czyste Powietrze? jeśli macie tak niskie dochody, to powinieneś dostać sporo kasy.

  • ~zbyh62 2018-12-10
    11:16:52

    5 0

    Tak, zgoda - proszę udostępnić ciepło sieciowe, gaz, dofinansować OZE

  • ~wojpas 2018-12-11
    12:06:30

    7 1

    A ja wymienię paru nietykalnych kopciuchów:
    1. SANEPID obok marketu przy basenie.
    2. Szkoła Wielopole.
    3. Salon meblowy Ochojec
    4. Biały Dom - restauracja Ochojec
    5. Remiza w Ochojcu - miasto zapłaciło za kopciucha kilka lat temu...
    6. Medrem - sklep budowlany Ochojec wraz z przybudówkami...
    Jedno jest pewne: w tych lokalach w Ochojcu już zakupów nie zrobię i na Sylwestra nie pójdę. Tak trzeba działać - jak po dobroci się nie da.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5256