Koszykówka, II liga: piąta porażka MKKS-u Rybnik

2020-10-25, Autor:

Trwa seria porażek MKKS-u Rybnik, który w 5. kolejce II ligi przegrał piąte spotkanie. Tym razem we własnej hali z KK UR Bozza Kraków.

Do meczu z KK UR Bozza Kraków rybniczanie podeszli mocno zmobilizowani. Pomimo problemów kadrowych w tygodniu poprzedzającym spotkanie ostatecznie w dwunastce meczowej zabrakło jedynie Adama Anduły.

Głównym założeniem na początek meczu była próba powstrzymania lidera gości, wszechstronnego podkoszowego Tomasza Palmowskiego. W pierwszej kwarcie zawodnik ten nie zdobył wprawdzie ani jednego punktu, jednak brak pomocy w obronie od odcinającego go obrońcy poskutkował otwarciem pozycji dla innych graczy drużyny Bozzy, którzy trafiali z fenomenalną skutecznością z dystansu (aż 6 na 8 celnych rzutów za 3 punkty w 10 minut) oraz także po penetracjach. Dla gości był to wymarzony początek. Ostatecznie MKKS przegrywa pierwszą kwartę 22:28.

W drugiej początkowo rybniczanie próbują wyjść nieco wyżej w obronie oraz mocniej pracują przy rzutach z obwodu. Więcej przestrzeni pod koszem od razu wykorzystuje Palmowski zdobywając punkty po osobistych oraz lay-upach. Goście rozpędzają się w ataku (Palmowski 18 punktów w drugiej kwarcie), a MKKS... wręcz przeciwnie. Krytyczny dla losów drugiej kwarty oraz jak się później okazało także całego meczu był okres pomiędzy drugą i siódmą minutą tej części, kiedy to przez 5 minut rybniczanie nie zdobyli punktu. W tym czasie notują oni 4 straty, 4 niecelne rzuty za 3 punkty, 3 niecelne za 2 punkty oraz 2 niecelne osobiste. Ze względu na faule na ławkę wędrują K. Zieliński oraz Ł. Ochodek. Strata z 4 punktów wzrasta w tym czasie do 20. MKKS próbuje obrony strefowej jednak i tam zdarzają się błędy w ostatniej rotacji. W końcówce wejścia Adama Białdygi oraz Macieja Stachowicza pozwalają uzyskać kilka punktów, których jednak w całej kwarcie jest tylko 12, wobec 23 przeciwników. Do przerwy MKKS przegrywa 34:51.

Po zmianie stron rybniczanie prowadzą wyrównany, otwarty mecz. Po obu stronach boiska trwa zażarta walka, w której to MKKS mozolnie, ale systematycznie odrabia straty. W trzecich 10 minutach gospodarze wygrywają 22:18, a gdyby udało się wykorzystać wszystkie stworzone proste sytuacje, mogliby na ostatnie 10 minut schodzić z jednocyfrową stratą. W tej części najwięcej punktów dla MKKS-u zdobyli jego najlepsi i najaktywniejsi w tym dniu strzelcy w osobach Marcina Sroki (10 punktów w 3 kw.) oraz niezmordowanego Krzysztofa Zielińskiego (7 punktów w 3 kw.).

Wynik po 30 minutach 56:69 dawał jeszcze szansę na odwrócenie losów meczu. W ostatniej części MKKS jednak nie jest w stanie skrócić dystansu. Trwa walka kosz za kosz lub obrona za obronę. W kilku sytuacjach rybniczanie popełniają proste błędy, w innych kiedy trafiają i próbują się odbudować, przeciwnik ucisza ich trójką. Wynik oscyluje między 10-15 punktami przewagi przyjezdnych. Dopiero na 1 minutę i 45 sekund przed końcem po wejściu Rafała Koczego oraz osobistych M. Sroki gospodarze niwelują stratę do 9 oczek (74:83), jednak na więcej już w tym meczu przeciwnik nie pozwolił. W końcówce MKKS ryzykował próbując pressingu, podwojeń oraz szybkich fauli, co po dobrym rozrzuceniu krakowianie jednak zamieniają na punkty. Ostatecznie KK UR Bozza Kraków wygrywa 90:74.

Za tydzień MKKS zmierzy się na wyjeździe z Polonią Bytom, która jest jedną z dwóch niepokonanych jak dotąd drużyn w rozgrywkach.