Koszykarki RMKS-u Rybnik wygrały ćwierćfinał mistrzostw Polski U-16

2019-04-09, Autor:

Po niezwykle zaciętym i pełnym dramaturgii ćwierćfinale mistrzostw Polski w koszykówce kobiet U-16 i przy olbrzymiej dawce szczęścia koszykarki RMKS-u Rybnik zajęły w nim 1. miejsce i awansowały do półfinałów MP. Te odbędą się w dniach 26-28 kwietnia.

Trzydniowy turniej, który odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Sportowych w Rybniku, rybniczanki rozpoczęły od porażki z MUKS-em Piaseczno 55:74, a w drugim spotkaniu KKS Olsztyn wygrał z MKS-em Tarnów 88:68. Do sobotniego meczu "o życie" z Tarnowem zawodniczki RMKS-u przystąpiły bardzo skoncentrowane i pomimo, że rozpoczęły spotkanie nie najlepiej (przegrywały już 0:7) to odniosły zasłużone zwycięstwo 78:67. W spotkaniu drużyn niepokonanych KKS Olsztyn pokonał MUKS Piaseczno 76:64.

Niedzielne spotkania, decydujące o końcowych wynikach turnieju przyniosły licznie zgromadzonej publiczności olbrzymią dawkę emocji i wiele radości. Jako pierwsze na boisko wybiegły koszykarki Rybnika i Olsztyna. Przed tym spotkaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby wygrana RMKS-u 16 punktami co dałoby im awans niezależnie od wyniku spotkania Piaseczno Tarnów. W przypadku zwycięstwa mniejszą ilością punktów, awans zależałby od Tarnowa, które musiałoby pokonać Piaseczno. Porażka rybniczanek z Olsztynem przekreśliłaby szanse awansu.

Zespoły Rybnika i Olsztyna stworzyły wspaniałe, stojące na wysokim poziomie widowisko. Rybniczanki rozpoczęły mecz w imponującym stylu, prowadziły 6:0, po 8 minutach gry już 16:7. Jednak początek drugiej kwarty należał do rywalek a właściwie do MVP całego turnieju - Marty Sztąberskiej (podstawowa rozgrywająca reprezentacji Polski U 16). To ona wyprowadziła Olsztyn na prowadzenie 23:21. Do końca 2 kwarty trwała walka kosz za kosz i na przerwę zespoły schodziły przy remisie 39:39.

Początek 2 połowy znowu należał do Olsztyna, który objął prowadzenie 49:41. To ośmiopunktowa przewaga utrzymywała się do 7 minuty 4 kwarty. Wtedy to nastąpił szaleńczy zryw RMKS-u, który doprowadził w 9 minucie do remisu (66:66). Takim też wynikiem zakończyła się 4 kwarta i wynik dogrywki decydował o końcowym wyniku spotkania. Ją tym razem lepiej rozpoczął RMKS i objął prowadzenie 68:66 a po chwili prowadził już 76:70. Rywal zdobył z rzędu 4 punkty a po chwili doprowadził do remisu 76:76 a nawet objął prowadzenie 78:77. Jednak trzy ostatnie punkty w dogrywce zdobyły rybniczanki i to one bardzo cieszyły się z końcowego zwycięstwa. Pewna już awansu do półfinałów ekipa z Olsztyna udała się w drogę powrotną do domu a na parkiet wybiegły na ostatni mecz wybiegły drużyny Piaseczna i Tarnowa. Po pierwszej wyrównanej połowie w drugiej zaznaczyła się wyraźna przewaga. Wspierana dopingiem rybnickiej publiczności drużyna z małopolski "dowiozła" zwycięstwo do końca i pokonała Piaseczno 61:52. Po ostatnim gwizdu rybniczanki oszalały ze szczęścia. RMKS wygrał turniej i awansował do najlepszej 16 w Polsce.

RMKS Rybnik - MUKS Piaseczno 55:74 (15:22, 8:23, 14:13, 18:16)

Punkty dla RMKS-u zdobyły: P. Hnida 16, D. Bednarek 16, N. Rudzińska 13, N. Banaś 5, V. Conte 2, J. Krosny 2, D. Smołka 1, J. Góra 0, M. Frąckiewicz 0,.
Dla Piaseczna najwięcej punktów zdobyła Klaudia Węcłaś - 31.

RMKS Rybnik - MKS PM Tarnów 78:67 (16:20, 23:20, 21:7, 18:20)

Punkty dla RMKS-u zdobyły : M. Frąckiewicz 27 (5x3), N. Rudzińska 17, D. Bednarek 14, V. Conte 10, P. Hnida 5 (1x3) , D. Smołka 3 (1x3), J. Krosny 2, N. Banaś 0, J. Góra 0, P. Raudner 0, R. Trzop 0, A. Chojnacka 0.

RMKS Rybnik - KKS Olsztyn 80:78 (21:13, 18:26, 12:18, 15:9, 14:12)

Punkty dla RMKS-u zdobyły: N. Rudzińska 28 (1x3), D. Bednarek 20, V. Conte 12, M. Frąckiewicz 10, P. Hnida 8, N. Banaś 2, D. Smołka 0, J. Krosny 0.
Dla Olsztyna najwięcej punktów zdobyła Marta Sztąberska - 52 - MVP turnieju.

Końcowa tabela turnieju:
1. RMKS RYBNIK
2. KKS Olsztyn
3. MKS PM Tarnów
4. MUKS Piaseczno

Wyróżnienia indywidualne:
MVP turnieju Marta Sztąberska (Olsztyn) - 117 pkt.

Najlepsze zawodniczki zespołów:
Rybnik - Dominika Bednarek
Olsztyn - Agnieszka Gromadzińska
Tarnów - Gabriela Ramian
Piaseczno - Klaudia Hajbowicz

W turnieju punkty dla RMKS-u zdobyły: N. Rudzińska 58, D. Bednarek 50, M. Frąckiewicz 37, P. Hnida 29, V. Conte 24, N. Banaś 7, J. Krosny 4, D. Smołka 4, J. Góra, A. Chojnacka, P. Raudner, R. Trzop, W. Habura, G. Króliczek.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 0