zamknij

Wiadomości

Kościółek Akademicki doczeka się kolejnego remontu

2013-03-22, Autor: Dominika Kuśka
Kościółek Akademicki znów będzie remontowany. Tym razem miasto przeznaczy 200 tysięcy złotych na dokończenie najpilniejszych prac w kościółku. – Odpowiednio wyremontowany i zadbany zabytek z XV wieku ma szansę jeszcze przez wiele lat zachwycać rybniczan – tłumaczą włodarze miasta.

Reklama

Kościółek Akademicki p.w. Wniebowzięcia NPM znajduje się w Parku im. św. Jana Sarkandra przy ul. Gliwickiej. Zabytkowy budynek pochodzi z XV wieku i jest jedynym na terenie Rybnika kościołem gotyckim. – Już w zeszłym roku budynek został poddany zabiegom renowacyjno-konserwatorskim. Wówczas wykonano wszystkie prace wewnętrzne i zabezpieczono gotyckie mury. Jednak by w pełni ukończyć renowację kościoła oraz odpowiednio zabezpieczyć go przed działaniami atmosferycznymi na kolejne lata, konieczne jest wykonanie dalszych prac – tłumaczy Michał Śmigielski, zastępca prezydenta.

Na środowej sesji rady miasta radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu dotacji docelowej na prace remontowe w Kościółku Akademickim, w wysokości 200 tysięcy złotych.

Dotacja będzie przeznaczona na renowację elementów architektonicznych elewacji zewnętrznej, uzupełnienie i renowację pokrycia dachowego oraz naprawę izolacji fundamentów Kościoła Akademickiego. – Kościółek już teraz wygląda imponującą, jednak trzeba go zabezpieczyć, by jeszcze przez długie lata mógł służyć mieszkańcom naszego miasta – podsumowuje wiceprezydent Śmigielski.

Przypomnijmy, że na terenie Kościółka Akademickiego rybnickie muzeum planowało rozpoczęcie badań historycznych. – Park im. św. Jana Sarkandra to jeden z ostatnich bastionów historii w naszym mieście. To miejsce kryje w sobie jeszcze mnóstwo tajemnic – mówił wówczas Bogdan Kloch. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arleks 2013-03-22 10:27:41

  kidys był tam cmentarz należący do MBB lecz "dzieki "proboszczowi Twardzikowi został sprzedany miastu a groby rozszabrowane

  1 0
 • ~alejaja 2013-03-22 14:26:20

  Jeśli właścicielem tego budynku jest kościół to ja się nie zgadzam na remont z kasy miasta, czyli z mojego portfela i podam sprawę do sądu!

  0 1
 • ~wolfhorse 2013-03-22 18:19:05

  Hej, alejaja, zapomniałeś, że mieszkamy w państwie kościelnym i czarnym wolno wszystko, a i dla czarnych też

  0 1
 • ~ 2013-03-22 23:52:36

  ...a na płatnych parkingach bagno.

  1 1
 • ~Porta 2013-03-23 10:39:39

  Janusz Pawlacz II gwałcił małe dzieci.

  1 2
 • ~jojo 2013-03-23 12:02:33

  ~Porta ciebie także zgwałcił ?

  0 1
 • ~roy 2014-04-23 00:43:53

  zabytek XV w. to zabytek i dziedzictwo kultury, może być i spichlerz lub młyn wodny, a że to kościół to niektórych boli ale cóż, atole w natarciu, kościół zostawił 2 tys. lat kultury i przemian a niezorganizowani atole chcą ustanowić nową jakość, nie z wszystkim się zgadzam z KK ale ich wartości mi bliższe i patriotyczne niż atolskie (których brak), tylko nie wyjeżdżajcie mi od razu z moherstwem bo to śmieszne jest. Btw. kuria mogła by się dorzucić na ten zbożny cel prawda?

  2 1
 • ~oriono1 2014-04-23 12:53:43

  roy
  katolicy,zastanawia mnie tylko jedno, hierarchowie kościoła twierdzą że Kościół jest święty,w takim razie kto czyni tę świętość ?Kościoła ? czy grzeszni wierni czy ci właśnie hierarchowie którzy na przestrzeni wieków dokonywali ( oczywiście nie własnoręcznie tylko dzięki podjudzonym ludziom - bo oni mieli ręce wyświęcone ) szeregu zbrodni ludobójstwa, przymykania oczu na zło ,przestępstwa czynione przez swoich podwładnych , na wyłudzanie w sposób niegodny i podstępny majątków.... czasem drobnych ale nierzadko całych fortun .... chciałabym wiedzieć czyj wizerunek na tym Cierpi ? chyba całego Kościoła -zwykłych grzeszników czyli także wiernych ? jak można się czuć dobrze w roli katolika któremu szefują oszuści, kłamcy, gwałciciele nie wspominając juz o tych którzy przykładają rękę do zbrodni w imię Boga , jak można szanować taką religię , która pod plaszczykiem miłosierdzia jest po prostu zła .gdyby nie postęp cywilizacyjny , pewnie do dziś ten "wierny ale grzeszny lud" taplałby się w błocie i ciułał na daninę dla plebana, a pleban bił rózgą albo targał za uszy jego ( tego ludu ) dzieci... i jak można usprawiedliwiać te niegodziwości trzema słowami "wszyscy jesteśmy grzeszni ) skoro tak to dzięki czemu Kościół w takim razie jest Swięty

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Kościół katolicki powinien być opodatkowany?
Oddanych głosów: 67