zamknij

Wiadomości

Koronawirus szaleje w PWiK? „Ludzie przychodzą do pracy, by nie stracić nagrody”

2021-03-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Czy Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku zmaga się w koronawirusem? Otrzymaliśmy informację, że jedna osoba zmarła, co najmniej 8 osób było chorych, a około 20 przebywało na chorobowym. - Prezes PWiK nie podjął się żadnych działań, a ludzie przychodzą do pracy, by nie stracić nagrody – dowiadujemy się. Jak komentują to rybnickie wodociągi?

Reklama

Z naszą redakcją skontaktował się Czytelnik, zastrzegł swoją anonimowość. Był zaniepokojony sytuacją w PWiK w Rybniku.

Koronawirus szerzy się w Przedsiębiorstwie. Dwa tygodnie temu zmarł 42-letni pracownik. Z tego co wiem, to 8 osób było chorych, około 20 przebywało na chorobowym. Tymczasem prezes PWiK nie podejmuje żadnych działań, by chronić pracowników i klientów. Nie ma wykonywanych nawet pomiarów temperatury – usłyszeliśmy od Czytelnika.

Dodaje, że ludzie przychodzą chorzy do pracy.

- Nie chcą stracić nagród za przepracowany czas. To wg mnie nieuczciwe – zaznaczył.

Co na to Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku? Karolina Wacławiec, rzecznik prasowa PWiK informuje, że od marca 2020 roku spółka prowadzi działalność w sytuacji zagrożenia i reżimu epidemiologicznego.

- Spółka stosuje się do wszystkich wytycznych i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego wydawanych i aktualizowanych na bieżąco. Wprowadzono restrykcyjne egzekwowane ograniczenia w powyższym zakresie, aby zminimalizować ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2, które wskazane zostaną poniżej – wyjaśnia.

Karolina Wacławiec nie odpowiada jednak ilu pracowników w ostatnim czasie zaraziło się koronawirusem i czy w wyniku zarażenia zmarł 42-letni mężczyzna.

- Spółka nie jest upoważniona do udzielania informacji w tym zakresie – stosowne informacje posiadają służby sanitarne. Jednocześnie, ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego pracownika, jednak ostateczna przyczyna śmierci nie jest nam znana – dodaje.

Odcina się jednak od stwierdzenia, że PWiK nie podjęło się żadnych działań ochronnych pracowników. Wymienia, że spółka:

- zamknęła Biuro Obsługi Klienta, przestała przyjmować strony na rzecz obsługi zdalnej – telefonicznej, poprzez pocztę elektroniczną i wideo-rozmowy;

- skróciła czas pracy dla pracowników na stanowiskach robotniczych, ustaliła stałe składy brygad, ograniczyła przemieszczanie się pracowników w/pomiędzy budynkami;

- wprowadziła szczegółowe wytyczne dla pracowników wykonujących czynności służbowe w terenie,

- wyposażyła pracowników we wszystkie środki ochrony przewidziane powszechnie obowiązującymi wytycznymi GIS w nieograniczonym zakresie,

- wzmogła bieżące kontrole służb BHP weryfikujące przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń.

- Łącznie na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19 Spółka od marca 2020 przeznaczyła środki finansowe w wysokości niespełna 160 tys. złotych (maseczki, przyłbice, płyny dezynfekcyjne, ozonatory, stacje dezynfekujące itd.) - wymienia Karolina Wacławiec.

A jak to jest z tymi nagrodami? Dostaliśmy jedynie lakoniczną odpowiedź, że w PWiK „obowiązuje system nagród dla pracowników zgodny z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy i wydanymi na ich podstawie przepisami prawa wewnętrznego”.

Karolina Wacławiec informuje za to, że spółka 10 marca tego roku wystosowała do Ministra Zdrowia pismo z prośbą o objęcie wszystkich pracowników spółki należącej do sektora strategicznego zapewniającego mieszkańcom i instytucjom wodę i oczyszczanie ścieków priorytetowym szczepieniem przeciwko COVID 19 poprzez włączenie załogi do grupy służb quasi-mundurowych.

- Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi z Ministerstwa – dowiadujemy się.

A może Wy wiecie, co dzieje się w PWiK? Jest tak, jak mówi nasz Czytelnik, czy rzecznik tej spółki?

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~mn555 2021-03-23
  10:46:44

  Droga Redakcjo! Serio???? Muszę odpowiedzieć na pytanie typu ile Coca Cola Zero ma kalorii lub co widzę na zdjęciu żeby przeczytać artykuł do końca? Żenada!!!

  A co do PWiK
  Zakład nie przewidział, że ludzie dla pieniędzy będą przychodzić do pracy i zarażać kolegów i klientów. Na czas pandemii takie akcje z premiami za absencję powinny być zawieszone. Jeżeli ktoś jest chory i przyjdzie do pracy to żadne środki odkażające i maseczki nie pomogą.
  Jak tak dalej będzie to nigdy z tego nie wyjdziemy

 • ~nairuk 2021-03-23
  11:37:04

  61 5

  @mn555 - polecam zainstalować dodatek do przeglądarki AdBlocker, świetnie rozwiązuje problem durnych reklam ankiet a przy okazji ogranicza dostęp do bezwartościowych materiałów w internecine na popularnych portalach informacyjnych oraz reklam na YT.

 • ~ 2021-03-23
  12:06:04

  28 3

  Polecam instalacje przeglądarki która bloker reklam ma wbudowany. Nie trzeba z dodatkami kombinować.

 • ~adamczykhenryk1 2021-03-23
  12:40:38

  19 62

  Jeśli pandemia jest prawdą !!!
  To osoby pracujący na beczkowozach i wuko powinni już od roku być pochowani . :)
  PWiK od 1 k szukam pracy :)

 • ~Aleksander83 2021-03-23
  13:22:17

  25 43

  Sugeruję plakaty z pracownicami Biedexu jako symbol zwycięstwa nad "koronką". Co te kobiety obsłużą klientów i ile pieniędzy przejdzie przez ich ręce to aż strach pomyśleć. Myślę że każdy średnio inteligenty kamień na polu wie że od ponad roku mamy spuszczone gacie a rząd zakrada się do nas od tyłu wiadomo w jakim niecnym celu. Pozdrawiam ludzi których głowa nie służy wyłącznie jako element czopujący napływ wody do karku.

 • ~Fidzi 2021-03-23
  13:58:20

  45 14

  ~adamczykhenryk1,
  ~Aleksander83,

  Wy tak na serio ???? Czy razem wciągaliście coś?
  Bo jeśli na trzeźwo, to muszę perzyznać, że zaczyna być widoczny efekt zamykania oddziałów na Gliwickiej.

 • ~1floyd 2021-03-23
  14:15:18

  39 7

  Niestety taki mamy czas. Wszyscy jesteśmy narażeni na kontakt z wirusem, jak i na powikłania w przypadku zachorowania. Nie każdą pracę, można wykonać zdalnie. Służby komunalne, to specyficzny rodzaj pracy. Szczególnie takie jak wodociągi, czy służby oczyszczania. Te są bardzo istotne. Jeśli można ograniczyć kontakt z klientem, w przypadku składania pism, czy dokumentów, to w przypadku problemów z wodą czy ściekami, to kontakt fizyczny z drugim człowiekiem jest nie nieunikniony. Bo nie znam człowieka, któremu nie przeszkadza brak dostępu do bieżącej wody, czy odpływu ścieków, lub nagromadzonych przy posesji śmieci. Sklep z powodu braku obsługi można zamknąć. Ciekawe co powiedziała by dana osoba, której piwnice zalewają ścieki, a w słuchawce usłyszy że, ekipa przyjedzie za, dwa trzy dni, bo nie ma ludzi. Patrząc na to z innej strony. Tak strategiczne firmy, już dawno winny być objęte programem szczepień. Ale jak widać, są inne priorytety. Co nagród za brak absencji. Może warto je w tym czasie zmodyfikować? A nawet pójść dalej, i pracownikom z pierwszej linii, wzorem służby zdrowia, dać jakiś dodatek Covidowy. Co w części zrekompensowało by stres, związany z ryzykiem zachorowania.

 • ~Mieszkaniec_miasta 2021-03-23
  14:46:40

  33 4

  Wirus jest wszędzie. Na wodociągach pracuje pani sprzątaczka jest to kobieta niezniszczalna dawno powinna iść na emeryturę i na dodatek nie choruje. Może jako wzór pracowitości zakład pracy powinien jak za komuny z nią zrobić zdjęcia i plakaty oraz wywiad prasowy.

 • ~Harry 2021-03-23
  15:45:19

  23 3

  nie tylko PWiK ale też Ośrodek Pomocy Społecznej pozarażany, przychodnia na Byłych Więźniów oblegana, że trzeba się przeciskać między ludźmi i też łatwo o zarażenie ... tragedia

 • ~mrek77 2021-03-23
  17:02:29

  40 8

  Największą zarazą PWiK jest prezes i jego terror w zakładzie:)

 • ~marys76 2021-03-24
  08:33:07

  8 0

  Czyżby pokłosie niedawnego firmowego melanżu w przyzakładowej stołówce?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1019