zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Koronawirus. Pogarsza się sytuacja w kopalni Jankowice

2020-04-29, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rośnie liczba zarażonych na koronawirusa pracowników kopalni zespolonej ROW. Aktualnie wynosi ona 77. W samych Jankowicach potwierdzono 74 przypadków. Ponad 600 osób jest na kwarantannie.

Reklama

O tym, że sytuacja w PGG jest napięta już pisaliśmy. W miniony poniedziałek pisaliśmy o 32 przypadkach zarażenia koronawirusem wśród pracowników kopalni Jankowice. Wtedy na kwarantannie przebywały 433 osoby.

Sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. Jak mówi nam Tomasz Głogowski, rzecznik PGG, w kopalni zespolonej ROW potwierdzono dotąd 77 pozytywnych wyników na koronawirusa. Zdecydowanie większa część dotyczy kopalni Jankowice. Tu u 74 pracowników potwierdzono obecność wirusa, a 650 osób jest na kwarantannie.

Dane z godziny 12.30 były inne. Wtedy PGG wiedziało o 67 zakażonych w kopalni ROW i 545 osobach na kwarantannie. Sytuacja jest dynamiczna.

Jak podkreśla Tomasz Głogowski, liczba cały czas rośnie, bo do pracowników jeździ wymazobus. To oznacza, że powyższe dane mogą być za niedługo nieaktualne.

Przypomnijmy, że Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. podjął decyzję o czasowym ograniczeniu produkcji w kopalni Jankowice i Murcki-Staszic. Ma to potrwać do niedzieli, 3 maja. W tym okresie w kopalniach Murcki-Staszic i ROW Ruch Jankowice nastąpiło minimalne obłożenie załogi wynikające z niezbędnych potrzeb dla bezpiecznego funkcjonowania kopalń.

To oznacza, że do pracy przychodzi mniej niż połowa załogi zakładu w Boguszowicach – około 1,2 tysiąca ludzi, która m.in. zajmuje się utrzymaniem kopalni. Wydobycie węgla drastycznie spadło z 10 tys. ton na dobę do 3 tysięcy.

Sztab Kryzysowy PGG S.A. zdecydował także, że w kopalniach Murcki-Staszic i ROW Ruch Jankowice zintensyfikowane zostaną działania związane z przeprowadzaniem większej ilości testów dla pracowników przebywających na kwarantannie. PGG S.A. nawiązał w tej sprawie kontakt ze służbami epidemicznymi oraz sztabem kryzysowym wojewody śląskiego >>KWK Jankowice wstrzymało produkcję! 32 osoby zarażone<<

Pytanie, czy to wystarczy, by powstrzymać szerzenie się koronawirusa.

Oceń publikację: + 1 + 234 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~Radosław Koziołek 2020-04-29 14:47:46

  A PIS robi pseudowybory, by doprowadzić DUDĘ do władzy i wprowadzić autorytarne rządy.... WSTYD.

 • ~rybnikus 2020-04-29 14:55:59

  ~Radosław Koziołek, te wybory są zgodne z Konstytucją. Czy zgodność z Konstytucją to są autorytarne rządy jak dotychczas?

 • ~AlexRk 2020-04-29 14:58:17

  Rybnik wraca do gry. Na Pekinie będzie Wuhan

 • ~pawelbudowa 2020-04-29 15:10:49

  Nie są do końca zgodne bo zakaz jest zgromadzeń itd....
  PiS się spieszy bo teraz jak ludzie wszystkiego nie wiedzą to zagłosują na Dudę a jak by wybory były przesunięte i wszystko wyjdzie na jaw to PiS straci władzę i to będzie koniec dla PiS i spółki. Będą dążyć do tych wyborów po trupach byle jakieś się odbyły bo i tak nikt nie będzie wstanie sprawdzić czy uczciwie głosy będą liczone. Ja już się założę że Duda wygra ja się wybory odbędą. Proszę pisać kto jest chętny na zakład. A te luzowanie jest tylko dlatego, że chcą zrobić wybory w przeciwnym razie nadal byśmy siedzieli w czterech ścianach.
  PAMIĘTAJ ::: GŁOS NA DUDĘ = KONIEC POLSKI

 • ~PewienRybniczanin 2020-04-29 15:13:12

  Nie od dziś wiadomo, że z tych kopalni od wielu lat nic dobrego nie ma. Smród, długi publiczne, nierentowność, zacofanie i jeszcze teraz doszła zaraza.

 • ~ 2020-04-29 15:17:40

  do Radka i pawelbudowa - kolejni co piszą o Dudzie. A dlaczego nie na Kidawę? Ja będę na nią głosował - bo ma ładny płaszcz. A co nie mogę?

 • ~wagon 2020-04-29 15:26:56

  No to nie będzie hucznej majówki

  68 13
 • ~Artur Kluger 2020-04-29 15:38:20

  Na pewno co się zmieni dzięki pandemii to że ludzie w końcu siedzieć w domu jak będą chorzy . Wcześniej jeden baran z drugim baranem , gorączka itd do roboty. Bo kasa itd. Pracodawcy też świeci nie są i tyczy się to różnych grup zawodowych . Czego życzyć Rybniczanom , zdrowia i normalności .

  230 4
 • ~bikerek 2020-04-29 16:00:27

  Radzio i Pawcio sraczki dostaliście na punkcie Dudy.
  Napiszcie może co nas czeka w przypadku wyboru Kidawy, Kosiniaka, Hołowni lub Biedronia?
  Ci ludzie nie mają kompletnie nic do zaoferowania.
  Kidawa- Błońska co się wypowie to coraz to większe głupoty wygaduje.
  Kosiniak-Kamysz - człowiek obietnica który przyłożył rękę do podniesienia wieku emerytalnego, podwyżki Vat i itd,
  Hołownia człowiek wydmuszka z TVN za którym stoją służby i zagraniczne grupy wpływu
  Biedroń - człowiek który oszukał nawet własnych wyborców bo obiecał że zrzeknie się mandatu, jak rządził Słupskiem to narobił syfu plus ideologia LGBT itp.
  Teraz wielkie halo bo trzeba przełożyć wybory. Opozycyjni kandydaci to porażka. Opozycja o tym wie i dąży do przełożenia wyborów.

 • ~Idaho 2020-04-29 16:03:32

  Jak macie kumpla, krewnego, lub kogoś kto mieszka z kimś z KWK Jankowice, to traktujcie go tak, jakby był zainfekowany. Można z nim wypić piwo zachowując 2m dystansu, ale lepiej nie pić z jednej szklanki.

 • ~ 2020-04-29 16:06:35

  @pawelbudowa- nikt się z tobą nie zaloży , o to , że PAD wygra . Naród musiałby być totalnie głupi , żeby głosować na totalsów , a Polacy głupi nie są .

 • ~Aleksander Dębski 2020-04-29 16:06:53

  Przeprowadziłem się z Rybnika do Gdańśka (przez Smog). Mieszkam koło portu i składowisk węgla - nie zdajecie sobie sprawy ile tego tu płynie. Węgiel z za granicy jest tańszy i się tego nie przeskoczy.

  Z daleka widać że Rybnik i inne górnicze miasta to taki Tytanik - jeszcze jest bogato , jeszcze orkiestra gra - ale ostatecznie źle się to skończy. Problemy z wirusem tylko pogorszą sytuację.

  Miasto musi się zacząć przestawiać na coś innego bo to będzie drugi Detroit za 20 lat...

 • ~frbro 2020-04-29 16:14:54

  @bikerek, patrz, same miernoty, a i tak prezydent-marionetka musi kleić wybory na szybko bo się boi z nimi przegrać.

  Wróć. Przecież to nie on klei wybory na szybko tylko ten nad nim. On tylko podpisuje, bo nie ma nic do powiedzenia. Zresztą obydwoje siebie warci. Dwa tchórze. Jeden steruje swoimi pionkami z drugiego planu bo boi się wyjść do ludzi i wziąć odpowiedzialność, a drugi boi się mu postawić. Ostatnio jak spróbował pogonić kurskiego za podpis pod ustawą dla tvp, to go wykiwali jak małe dziecko. Kasa wzięta, kurski został.

  Jeżeli ktoś się cieszy, że krajem kierują ludzie bez odwagi i honoru, to trochę mi go żal.

 • ~sympatykrybnika 2020-04-29 16:16:20

  W Ministerstwie Aktywów Państwowych, tym od Sasina, usunięto Departamenty Elektroenergetyki i Ciepłownictwa, Energii Jądrowej, Ropy i Gazu oraz Energii Odnawialnej i Rozproszonej. Nadal pozostał Departament Górnictwa.
  MAP kieruje działami:
  • gospodarka złożami kopalin (prowadzenie gospodarki złożami węglowodorów, węgla brunatnego, węgla kamiennego, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej i miedzi);
  • aktywa państwowe (sprawy dotyczące gospodarowania mieniem państwowym, w tym wykonywania praw majątkowych i osobistych przysługujących Skarbowi Państwa, jak również ochrony interesów Skarbu Państwa).

  26 15
 • ~sympatykrybnika 2020-04-29 16:17:53

  W przeciwieństwie do Polskiej Grupy Górniczej, Tauron Wydobycie (Sobieski – Jaworzno, Janina – Libiąż, Brzeszcze – Brzeszcze) osiągnął porozumienie kryzysowe z pakietem osłonowym dla firmy ze związkowcami w sprawie niezbędnych oszczędności.
  W myśl zawartego porozumienia:
  • czas pracy górników zostanie skrócony z pięciu do czterech dni w tygodniu;
  • wynagrodzenia zostaną zmniejszone o 20 proc.
  Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej, po spełnieniu tego warunku firmy, które w związku z koronawirusem odnotowały straty, mogą liczyć na trzymiesięczne dofinansowanie do pensji.

  54 10
 • ~sympatykrybnika 2020-04-29 16:28:53

  Do tego komentarza o Ministerstwie Aktywów Państwowych, tym od Sasina.

  Czemu to inni mają szczęście, a górnictwo nie!!!

  33 14
 • ~rybnikus 2020-04-29 16:30:12

  ~frbro, Tylko Tusk z odwagą i honorem folksdojcza rządził Polską, mieliśmy kraj teoretyczny, kamieni kupę oraz szczaw i mirabelki. O braku pieniedzy nawet nie wspomnę. Dlatego Merkel go po plecach klepała i zrobiła z niego króla Europy.

 • ~Arteks 2020-04-29 17:00:30

  @AleksanderDębski - bardzo lubię Trójmiasto chociażby za dużo terenów rekreacyjnych, świetny transport publiczny czy fajnych otwartych ludzi oraz piękną gdańską starówkę. Ale kto zna przyszłość? Pomyślałbyś np. jeszcze rok temu ile biznesów nastawionych na turystykę może tam nie przetrwać? Titanic? A widziałeś mapy specjalistów od zmian klimatycznych którzy uważają, że spora część wybrzeży będzie zalana przez topniejące lodowce? Brzmi trochę jak S-F - ale nigdy nie wiadomo kto i co będzie miało lepszą przyszłość. Wiem, że kopalnie się skończą ale w Gdańsku i Gdyni upadły stocznie które zatrudniały dużo więcej ludzi niż nasze kopalnie i... miasta jakoś trwają czyż nie?

  57 32
 • ~frbro 2020-04-29 17:08:52

  @rybnikus, tuska z partią pogonili 6 lat temu. Już nie rządzi i nie będzie.

  73 29
 • ~sympatykrybnika 2020-04-29 17:09:42

  Tomasz Rogala prezes PGG: „Polska Grupa Górnicza, dotknięta spadkiem zapotrzebowania na energię i węgiel, musi zrównoważyć koszty z przychodami, by PRZETRWAĆ NAJTRUDNIEJSZY OKRES.
  Jeżeli nie uda się zmniejszyć kosztów (plan antykryzysowy) po kolejnych trzech miesiącach, musimy liczyć się ze stratami na poziomie 700 mln zł. Wtedy nawet spodziewana normalizacja sytuacji gospodarczej nas NIE URATUJE i konieczne będą głębokie działania restrukturyzacyjne. Po trzech miesiącach, możemy mieć kilkaset mln zł strat, czyli długów do zapłacenia z tytułu zobowiązań wobec dostawców, przesuniętych podatków czy płatności wobec ZUS. Tego nikt z nas nie zdejmie.
  Wtedy trzeba będzie wybrać najwłaściwszy sposób działania, z wykorzystaniem odpowiednich przepisów. Musimy wiedzieć, czy np. zastosować prawo restrukturyzacyjne, prawo upadłościowe i naprawcze czy jeszcze inną ścieżkę działania.
  To, jaki scenariusz okaże się realny, zależy od tego, jaka będzie sytuacja PGG za kilka miesięcy:
  • zapotrzebowanie na węgiel,
  • wielkość strat,
  • możliwość ograniczania kosztów,
  • wielkości przychodów,
  • wysokość długu oraz jego zapadalność i struktura.
  Pogorszenie sytuacji ekonomicznej spółki na pewno nie pomoże KOPALNIOM Z NAJGORSZYMI WYNIKAMI - brak działań zmniejszających koszty tylko pogorszy sytuację.”

  Drodzy związkowcy nic dodać, nic ująć. W Tauron Wydobycie strona społeczna jest jakaś mądrzejsza.

  39 11
 • ~Fidzi 2020-04-29 17:14:19

  No to teraz rybnicki Sanepid leży i kwiczy.
  Przy kilkudziesięciu osobach na kwarantannie byli na kolanach, a teraz to już sobie tego nie wyobrażam.
  Aż żal tych, którzy będą chcieli coś załatwić związanego z Covid-19.

  99 5
 • ~amik 2020-04-29 17:17:08

  ~rybnikus wskaż mi w którym punkcie te wybory są zgodne z Konstytucja? Ja podaje punkty, które zostają złamane: Art 127 p 1 Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym - powszechne nie będą bo albo dostaniesz albo nie kartę, nie wiadomo jak maja np głosować ludzie za granicą, tajne - nie masz do karty z głosowaniem dołożyć oświadczenie, że Ty to Ty więc wiadomo jak zagłosowałeś. Art 127 p 7 Zasady i tryb zgłaszania kandydatów i przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej określa ustawa czyli Ordynacja Wyborcza, która zmieniono na kolanie durną "Tarczą Antykryzysową" , dodam jeszcze nie uchwaloną przez Senat i dodam słowa Dudy: " Ordynacja Wyborcza powinna być zmieniana najpóźniej na pół roku prze wyborami" oraz cytat całego PIS z 2015: "Nie dla wyborów korespondencyjnych bo one służą manipulacją wyborczym". Więc Rybnikus pomyśl zanim cokolwiek napiszesz

  65 31
 • ~ 2020-04-29 17:18:52

  Cale zlo w Rybniku przychodzi przez kopalnie i gornikow

  57 84
 • ~rybnikus 2020-04-29 17:27:43

  ~amik, wszystko się zgadza z sokiem z buraka, piszesz już o tym co będzie albo nie będzie. Donieś na Dudę do swojej nadzwyczajnej kasty.

  47 36
 • ~Idaho 2020-04-29 17:45:27

  Popatrzcie na aktualny raport z ministerstwa zdrowia. Jeszcze chwila, a śląskie przegoni Warszawę. A kopalnie dalej będą udawać, że "wdrożyliśmy wszystkie wymagane działania z należytą starannością".
  Pełna fikcja. Parę dni temu napisałem, że wkrótce nas odetną od reszty Polski, bo liczba zarażonych w śląskim będzie dramatycznie rosła.

  95 7
 • ~Arteks 2020-04-29 18:03:42

  @tropleminga - ty jak zepsuta płyta. Koronowirus na kopalni, a ty o płaszczu Kidawy. ;P

  45 17
 • ~Thorax 2020-04-29 18:06:16

  50% pracuje na utrzymaniu kopalni, 25% na kwarantannie, kolejne 25% na zwolnieniach/opiekach bo widzą co się dzieje, a PGG wielce się chwali, że ograniczyli wydobycie. Guzik! Po prostu tyle mają pracowników do dyspozycji, robią wszystkimi, którzy mogą pracować, a nie pitu pitu, że z powodu trudnej sytuacji w trosce o zdrowie załogi oni ograniczyli wydobycie!

  83 4
 • ~anettk 2020-04-29 18:18:24

  I tak jak pisałam też kilka dni wstecz.Rząd miał-ma-a teraz,to już całkowicie będzie Nas miał w du..Węgiel se od Ruskich sprowadzą albo Chińczyków,a Nas jak już wspominiał @Idaho odgraniczą od reszty jak w Wuhan.

  33 7
 • ~vizo 2020-04-29 18:56:22

  3dni gorączki 38stopni duszności ciężki oddech po 10 dniach nic wiecej mialem.

  26 8
 • ~sympatykrybnika 2020-04-29 19:04:50

  ~rybnikus, ~zak, ~bikerek, ~Trop leminga, obecnie do krytycznych w zakresie górnictwa moich wpisów się nie odnoszą, bo zarówno kierownictwo partyjne PiS i zanim władza wykonawcza rząd i prezydent „położyło lachę” na górnictwie i górnikach. Po co im taki nierentowny interes, widzą, że za dużo będzie utrzymanie go kosztowało. Nasi dzielni obrońcy straconej sprawy PiS-u, żadnych przekazów w obronie górnictwa już nie dostają.

  24 12
 • ~rybnikus 2020-04-29 19:28:36

  ~sympatykrybnika, PIS w Rybnik nic nie inwestuje bo mieszkańcy tego nie chcą.

  22 15
 • ~Jarosław Mazelanik 2020-04-29 20:08:18

  kto wierzy że na innych kopalniach nie ma zakażonych?

  35 3
 • ~Zoltan666 2020-04-29 20:09:59

  @rybnikus, PiS "inwestuje" kupę kasy w całej Polsce, w tym w Rybniku w głosy wyborców. Problem w tym, że kasa na tą "inwestycje" wyczerpuje się dosyć szybko... zobaczycie co będzie po wyborach :)

  21 10
 • ~rybnikus 2020-04-29 20:26:47

  ~Zoltan666, po wyborach będziemy mieli dobrego Prezydenta Dudę. A PIS już nie zainwestuje w nieudaczników.

  17 23
 • ~sympatykrybnika 2020-04-29 20:39:35

  Z pisemnej odpowiedzi wicepremiera Jacka Sasina na interpelację poselską:
  • Zarząd PGG opracowuje kompleksowy program funkcjonowania spółki w zmienionym otoczeniu gospodarczym spowodowanym WDROŻENIEM POLITYKI KLIMATYCZNEJ UE oraz ROZPRZESTRZENIENIEM SIĘ KORONAWIRUSA.
  • Wypracowanie koncepcji działania spółki w przyszłości zostanie poprzedzone gruntownymi konsultacjami z interesariuszami, w tym m.in. ze związkami zawodowymi, kierownictwem poszczególnych kopalń działających w ramach grupy oraz instytutami badawczymi zajmującymi się problematyką branży górnicze.
  • Umowy PGG z sektorem energetyki zawodowej zostały zawarte na podstawie decyzji biznesowych obu stron oparte o BILANS KORZYŚCI ZGODNIE z PROWADZONĄ POLITYKĄ KAŻDEJ SPÓŁKI. Podmioty z sektora energetycznego mają zapewnioną ciągłość dostaw paliwa o pożądanych przez nie parametrach oraz po przewidywalnych cenach (mechanizmy indeksacji cen zostały uzupełnione o korytarze cenowe, których celem jest złagodzenie dynamik wzrostów/spadków). Z kolei PGG umożliwiają zaplanowanie wydobycia odpowiedniej ilości i jakości węgla w dłuższym horyzoncie czasowym.
  • Obecnie trwa badanie sprawozdania finansowego PGG, które będzie uwzględniało test na trwałą utratę wartości oraz weryfikację rezerw. Termin sporządzenia sprawozdania finansowego za 2019 r. mija 30 czerwca 2020 r., a w terminie do 30 września 2020 r. powinno zostać zatwierdzone przez walne zgromadzenie.

  W końcu macie na co zwalić: koronawirus, UE itd. A tak na serio to od paru lat wiadomo ze są kopalnie które przynoszą straty i o zysku mogą pomarzyć, dlaczego nikt z tym nic nie robił? Co roku można było zamknąć 1 kopalnię z załogę alokować do innych a nie przyjmować nowych adeptów sztuki górniczej, których wyszkolenie kosztuje. No ale ZZ tego nie pojmą nigdy, tworzą koło wzajemnej adoracji z politykami, zarządem etc. Jedno wielkie wzajemne lizanie sobie ....
  Co dopiero po 30 września 2020 r. w PGG coś z tym będą robić, jeżeli do tego czasu nie ogłoszą upadłości.
  Jak się mają obecne ceny węgla na rynkach światowych do mechanizmów indeksacji cen, które zostały uzupełnione o korytarze cenowe, mające na celu złagodzenie dynamik wzrostów/spadków.

  21 7
 • ~silesia-first 2020-04-29 22:33:44

  Cały kryzys Gornictwa na Gónym Ślasku tylko pokazuje jak niewydolnie i nieudacznie jest zarządzany ten region przez obecne polskie władze i jak gł w d..../ maja interes jego mieszkańców ci którzy tu kierują swoich namiestników. Sprowadzenie 20 mln ton ruskiego węglą, kiedy tak bardzo przeszkadza np. Nord Stream i rosyjski gaz pokazuje tez głęboką pogardę PL do Górnoślaskiego Heimatu, nie można tez tego tłumaczyć kwestiami ekonomicznymi kiedy na jedenej tonie wegla jest prawie 40 podatkow odprowadzanych do polski właśnie ze Sląska. Niestety dla nas Rosyjski węgiel jest zasiarczony co też odbija się na zdrowotności mieszkańców Corvid już to przetestował. Ale prawdziwe tango zacznie się na Slasku po wyborach.

  29 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1087